TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трипуновски: Да сме на чисто – пестициди и тешки метали се детектирани во овошјето и зеленчукот

Алфа - 05.06.2023

Да му порачам на Бабовски, Николовски и сите инволвирани дека ќе има одговорност за сите, а поденсувањето кривични пријави е само очајнички обид да се излвечете од овој скандал – напиша Цветан Трипуновски од ВМРО-ДПМНЕ на социјалните мрежи, откако ...

Граѓаните не јаделе краставици со метали, ширење паника е кивично дело, АХВ размислува да го гони Трипуновски од ВМРО-ДПМНЕ

Макфакс

Прес-конференција на директорот на АХВ Николче Бабовски (во живо)

Бизнис Вести

Бабовски: Краставица, млад кромид, пиперка и домат – сите овие зеленчуци се безбедни за конзумирање

Press24

Граѓаните не јаделе краставици со метали, ширење паника е кивично дело, АХВ размислува да го гони Трипуновски од ВМРО-ДПМНЕ

Точка

АХВ: Граѓаните не јаделе краставици со метали, ширење паника е кивично дело

Денар

Граѓаните не јаделе зеленчук со метали, ширење паника е кивично дело, АХВ размислува да го гони Трипуновски

Кајгана

(видео)Бабовски: Лажни информации и ширење паника за отровен зеленчук

Телма - 05.06.2023

Лажни информации и ширење паника. Вака директорот на АХВ, Николче Бабовски ги опиша обвинувањата изнесенио на партиска пресконференција дека отровен зеленчук е пуштен во промет. Од Агенцијата велат дека ќе поднесат и пријава до обвинителството за да ...

Според АХВ опозицијата шири паника за отрови во зеленчук и овошје, опозицијата најавува разврска

24 Вести

Бабовски: Овошјето и зеленчукот се безбедни, ширење лажна паника е кривично дело

Бизнис Вести

Бабовски тврди дека овошјето и зеленчукот се безбедни

Скопје инфо

Бабовски од АХВ тврди дека овошјето и зеленчукот се безбедни

Независен

Овошјето и зеленчукот се безбедни, ширење лажна паника е кривично дело, вели Бабовски

Агротим

Овошјето и зеленчукот се безбедни, нема присуство на тешки метали, тврди директорот на Агенцијата за храна

Република

Опсервер Вечер Прес А1 On Бриф Слободен Печат Либертас Фокус ТВ21

АХВ: ВМРО шири паника, храната е безбедна

Алсат-М - 05.06.2023

Зеленчукот и овошјето во земјава се безбедни за јадење, и во нив нема присуство на тешки метали. Од Агенцијата за храна и ветеринарство велат дека контроли и се прават редовно како на увезените така и на домашните производи.

Бабовски: Овошјето и зеленчукот се безбедни, негативни се анализите за наводно присуство на метали

Н.Македонија

Не знам која беше целта да се шири паника меѓу граѓаните, вели Бабовски за наводно присуство на резидууми од метали и тешки метали во овошјето и зеленчукот

Frontline

Нема присуство на тешки метали во домат и краставица, потврдија од АХВ

Локално

Нема присуство на тешки метали во доматот и краставицата, потврдија од АХВ

Курир

НЕМА ОСТАТОЦИ НА ТЕШКИ МЕТАЛИ ВО ОВОШЈЕТО И ЗЕЛЕНЧУКОТ Бабовски вели дека некој помешал микрограми и милиграми

+инфо

Нема присуство на тешки метали во доматот и краставицата, потврдија од АХВ

Скопје24

Фактор 24Инфо Нетпрес Бизнис Вести MakPress Опсервер CivilMedia OhridNews

Трипуновски до Бабовски: Тоа што се закануваш со кривична, нема да те спаси од одговорност

Канал5 - 05.06.2023

Да сме на чисто - Пестициди и тешки метали се детектирани во овошјето и зеленчукот кои се увезени во Македонија. Тоа недвосмислено го потврдуваат анализите кои ги презентирав на јавноста! Додека Бабовски и останатите околу него сакаат да ја замајат ...

Трипуновски до Бабовски: Тоа што се закануваш со кривична, нема да те спаси од одговорност за тоа како го труете народот

Курир

Трипуновски до Бабовски: Тоа што се закануваш со кривична, нема да те спаси од одговорност за тоа како го труете народот

24Инфо

Трипуновски до Бабовски: Тоа што се закануваш со кривична нема да те спаси од одговорност за тоа како го труете народот

Макфакс

Трипуновски: Пестициди и тешки метали се детектирани во увезените овошје и зеленчук

Опсервер

Трипуновски му возврати на Бобевски: Тоа што се закануваш со кривична, нема да те спаси од одговорност за тоа како го труете народот

Press24

Трипуновски до Бабовски: Тоа што се закануваш со кривична, нема да те спаси од одговорност за тоа како го труете народот

Нетпрес

360 степени Lider MTM МКД Точка Кајгана

Бабовски: Некој помешал микро и милиграми, нема тешки метали во доматите и краставиците

360 степени - 05.06.2023

Ширењето лажна паника и тревога е кривично дело, додаде Бабовски, а дали АХВ ќе поднесе пријава за тоа, ќе се знае наредните денови Во доматите и краставиците нема тешки метали штетни за здравјето на граѓаните, потврди уште еднаш денеска на ...

АХВ: Во доматите и во краставиците нема тешки метали штетни за здравјето на граѓаните

Мета

Бабовски од АХВ тврди дека нема домати со пестициди – „Некој шири паника и ќе одговара за тоа“

ММС

Нема отрови во овошјето и зеленчукот, ширењето лажни вести е кривично дело, вели директорот на АХВ, Бабовски

МКД

Бабовски од АХВ: Нема тешки метали во овошјето и зеленчукот, некој помешал микро и милиграм

4NEWS

Бабовски: Некој помешал микро и милиграми, нема тешки метали во доматите и краставиците

Алсат-М

Бабовски: Некој помешал микро и милиграми, нема тешки метали во доматите и краставиците

Република

Zoom