TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сè уште активен вулканот на шпанскиот остров Ла Палма

Слободен Печат - 23.09.2021

Ерупцијата на вулканот на шпанскиот остров Ла Палма проголта стотици куќи, а бројни спасувачки служби се уште се на терен и го следат продолжувањето на вулканските активности. Вулканот еруптираше на 19 септември на Канарскиот остров Ла Палма, каде ...

(ВИДЕО) Смртоносен бакнеж – Што се случува кога ќе се сретнат вулканска лава и море

ММС - 23.09.2021

Црвените реки од стопена карпа формираат делта пред да потонат во водата. Гасовите се зголемуваат бидејќи камењата летаат на 250 метри од местото на ударот. Кога лавата влегува во морска вода, може да биде волшебен спектакл.

Лавата немилосрдно ги голта убавините на Канарските острови, граѓаните остануваат без домови: "Изгубивме сè"

Точка - 23.09.2021

Евакуираните граѓани се принудени во спортскиот центар да преземаат храна и облека. Сите стравуваат за своите домови и не се сигурни дали ќе имаат каде да се вратат. Луѓето потонаа...Со тие зборови Хонај Перез, член на секторот за вонредни ситуации ...

Вулканот на Канарските острови петти ден исфла лава, отровна пепел ја прекри околината

24Инфо - 23.09.2021

Вулканот Камбре Виеја, на островот Ла Палма, еден од Канарските острови, утринава повторно еруптира исфрлајќи лава во воздухот по силните експлозии, а отровна пепел ја прекрива околината. Петти ден по ред, лавата што се истураше по падините на ...

Вулканот на Канарските острови петти ден исфла лава, отровна пепел ја прекри околината

ТВ21 - 23.09.2021

Вулканот Камбре Виеја, на островот Ла Палма, еден од Канарските острови, утринава повторно еруптира исфрлајќи лава во воздухот по силните експлозии, а отровна пепел ја прекрива околината. Петти ден по ред, лавата што се истураше по падините на ...

ВИДЕО| Вулканот на Канарите исфрла лава, пепел ја прекрива околината

Нетпрес - 23.09.2021

Вулканот Кумбре Виеха кој еруптираше на Ла Палма на Канарските острови во четвртокот сабајлето исфрлал лава во воздухот со гласни експлозии, додека отровниот пепел ја прекривал околината. Петти ден со ред лавата која се слеваше низ падините на ...

Вулканот на Канарските острови петти ден исфла лава, отровна пепел ја прекри околината

Опсервер - 23.09.2021

– Вулканот Камбре Виеја, на островот Ла Палма, еден од Канарските острови, утринава повторно еруптира исфрлајќи лава во воздухот по силните експлозии, а отровна пепел ја прекрива околината.

Вулканот на Канарските острови петти ден исфла лава, отровна пепел ја прекри околината

Вечер Прес - 23.09.2021

Вулканот Камбре Виеја, на островот Ла Палма, еден од Канарските острови, утринава повторно еруптира исфрлајќи лава во воздухот по силните експлозии, а отровна пепел ја прекрива околината. Петти ден по ред, лавата што се истураше по падините на ...

Вулканот на Канарските острови петти ден исфла лава, отровна пепел ја прекри околината

MakPress - 23.09.2021

Вулканот Камбре Виеја, на островот Ла Палма, еден од Канарските острови, утринава повторно еруптира исфрлајќи лава во воздухот по силните експлозии, а отровна пепел ја прекрива околината. Петти ден по ред, лавата што се истураше по падините на ...

Лавата на Ла Палма голта се` пред себе, луѓето очајни (ВИДЕО)

Канал5 - 22.09.2021

На вулканскиот остров Ла Палма, лавата со температура од околу 1.000 степени Целзиусови голта куќа по куќа на патот кон морето, додека шокираните жители очајно се обидуваат да спасат дел од својот имот.

НАДАЛ ПОТРЕСЕН ОД ЕРУПЦИЈАТА НА ЛА ПАЛМА Би сакал сите да ве гушнам, ќе помогнам

+инфо - 22.09.2021

Цела Шпанија е во шок, поддршка стасува од сите страни, а се огласи и славниот тенисер Рафаел Надал со поддршка за загрозените. На островот Ла Палма во Атлантикот кој се наоѓа во рамките на Канарските острови во тек е ерупција на вулкан, а шпанските ...

(ВИДЕО) ЛУЃЕТО ГО ТОВАРАТ МЕБЕЛОТ: Најмалку 200 куќи се уништени на Канарските острови

Фактор - 22.09.2021

Во градот Тодоке, жителите ги товараат своите облека, мебел, велосипеди, душеци во камиони. Ерупцијата на вулканот на островот Ла Палма на шпанските Канарски острови и дополнителните појави би можеле да траат до 84 дена, оценија денес експертите.

Вулканолог: Нема штета за здравјето на луѓето од ерупцијата на вулканот Ла Палма

Вечер Прес - 22.09.2021

Нивото на токсични гасови што се појавија при вулканска ерупција на шпанскиот остров Ла Палма не е опасно за луѓето, изјави денеска главниот вулканолог на Канарските острови, Мигел Анхел Моркенде. „Нема проблем со нивото на сулфур.

Ерупцијата на шпанскиот остров би можела да трае три месеци

Канал5 - 22.09.2021

Ерупцијата на вулканот на островот Ла Палма на шпанските Канарски острови и дополнителните појави би можеле да траат до 84 дена, оценија денес експертите. Вулканолошкиот институт на Каранските острови соопшти дека проценката се заснова на другите ...

Од овој вулкан веќе шест месеци излегува лава

4NEWS - 22.09.2021

Се навршија точно шест месеци откако започна ерупцијата на вулканот Фаградсфјал, кој се наоѓа во близина на Рејкјавик. Ова се смета за најдолгата ерупција во повеќе од половина век. Првата ерупција е регистрирана на 19 март, а од тогаш постојано ...