TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Рекорден раст на новозаболени во Украина

Канал5 - 15.08.2020

Во последните 24 часа во Украина се регистрирани 1.847 случаи на коронавирус, што е рекорден број случаи во еден ден. Ненадејното зголемување на бројот на заразени лица е забележано во Украина по ублажувањето на мерките, пренесува агенцијата Ројтерс.

Над 21 милиони заболени со коронавирус во светот, во Бразил над 50.000 нови случаи

Канал5 - 15.08.2020

Бразил вчера забележа 50.644 нови случаи на коронавирус и 1.060 смртни случаи, соопшти бразилското Министерство за здравство, додека повеќе од 21 милиони луѓе ширум светот биле заразени. Така, вкупниот број заразени во Бразил се искачи на 3.275.520, ...

Во светот денеска над 21 милион заразени од ковид-19, речиси 14 милиони оздравени

Слободен Печат - 14.08.2020

Во Грција повторно е регистриран голем број новозаболени, во изминатите 24 часа има 254 нови случаи на Ковид-19, а починаа две лица. Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 21.176.295 лица.

Хрватска ја плаќа цената со Ковид-19 поради ноќните забави на Јадран

Независен - 14.08.2020

Бројот на туристите во Хрватска неочекувано достигна околу 60 отсто во однос на ланскиот: капачи во Риека ЗАГРЕБ – Бројот на дневни случаи на Ковид-19 достигна врв во Хрватска во петокот, додека некои соседни земји ги заоструваат мерките за патување ...

Скок на бројот на заразени во Црна Гора, во Србија 235 нови случаи

Макфакс - 14.08.2020

Во последните 24 часа во Црна Гора се идентификувани 73 новозаразени случаи од 494 направени тестови, соопшти денес тамошниот Институтот за јавно здравје. Во пресекот од вчерашниот нема пријавени смртни случаи.

Ковид-19 надмина 20 милиони случаи глобално

Глас на Америка - 14.08.2020

Има повеќе од 20 милиони случаи на заразени со Ковод-19 во светот и повеќе од 759.000 смртни случаи, што покажува дека глобалната заедница брзо ќе стигне до цифрата еден милион умрени од вирусот.

Во Србија 235 нови случаи на коронавирус, починаа 4 лица

Слободен Печат - 14.08.2020

Според најновите податоци во Србија во последните 24 часа се забележени 235 нови случаи на зараза од коронавирус. а починати се четири лица. Хоспитализирани се 143 лица, а 78 пациенти се наоѓаат на респиратори, објави ...

Во Србија 235 новозаразени , починале четворица

Канал5 - 14.08.2020

Според најновите податоци, во последните 24 часа во Србија се регистрирани 235 нови случаи на инфекција со коронавирус, а починаа уште четири лица. Хоспитализирани се 143 лица, а 78 пациенти се на респиратор, пишува ...

Рекордни 208 случаи на коронавирусот во Хрватска

Нетпрес - 14.08.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 208 нови случаи на зараза со коронавирусот, со што е надминат вчерашниот рекорден број новозаболени на дневно ниво, а починале две лица, извести во петокот Националниот штаб за цивилна заштите“.

Во Србија 235 новозаразени , починале четворица

Независен - 14.08.2020

Според најновите податоци, во последните 24 часа во Србија се регистрирани 235 нови случаи на инфекција со корона вирус, а починаа уште четири лица. Денеска биле тестирани 9.383 примероци.

Рекордни 208 случаи на новозаразени со Ковид-19 во Хрватска

Макфакс - 14.08.2020

Во последните 24 часа во Хрватска има 208 нови случаи на заразени со коронавирус, што го надмина вчерашниот рекорден број на нови случаи за еден ден, а две лица починаа, објави Националниот штаб за цивилна заштита.

Научната заедница во шок: Постара кинеска жена по втор пат за 6 месеци позитивна на коронавирус

Женски магазин - 14.08.2020

Локалните власти во Кина објавија дека една жена од градот Џингжу била позитивно тестирана за коронавирусот шест месеци по закрепнувањето од првата инфекција со вирусот. На 68-годишната жена ѝ беше дијагностициран коронавирус по втор пат на 9- ти ...

Во Словенија 37 новозаразени во последните 24 часа

Макфакс - 14.08.2020

Во Словенија, во последните 24 часа биле тестирани за коронавирус 937 лица, а потврдени се и 37 новозаразени, осум повеќе од претходниот ден, објави словенечката влада. Ова е најголем број на заразени регистриран во Словенија во еден ден по 3 април, ...

Во Хрватска рекордни 208 заразени, најмногу од март

Локално - 14.08.2020

Во последните 24 часа потврдени се 208 новозаразени лица во Хрватска, што е најмногу од почетокот на епидемијата на коронавирусот во таа земја, соопштил Националниот штаб за цивилна заштита, јавува регионалните медиуми.

Хрватска реди рекорди – денеска 208 новозаболени

Независен - 14.08.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани рекордни 208 новозаболени со корона вирус. Бројот на активни се искачи на 961, од кои 116 на болничко лекување и 10 на респиратор. Починаа двајца пациенти.

Битола 1 новозаразен, активни 78 случаи, во Клиничка болница 26 пациенти со ковид-19

Битола Њуз - 14.08.2020

Во Битола во последните 24 часа, според информации на Министерството за здравство објавени на нивната официјална “фејс-бук“ страница, е регистриран само еден пациент новозаболен од ковид-19.

Состојбата во Бих не се подобрува: Нови 345 случаи на коронавирус, починаа 11 лица

Слободен Печат - 14.08.2020

Во Босна и Херцеговина има 345 нови позитивни случаи на коронавирус. Примероците биле собрани во неколку дена, но биле тестирани во последните 24 часа. Вкупно тестирани се 2.011 примероци, а починати се 11 лица.

Драстичен скок на новозаразени во БиХ – денеска 345, а 11 починаа

Независен - 14.08.2020

Во Босна и Херцеговина денеска се регистрирани 345 нови случаи со корона вирус и 11 починати. Се работи за примероци прибирани неколку дена, а тестирани се во последните 24 часа. Од нив во Федерацијата тестирани се 1.484 примероци, а 238 биле ...

Во Словенија 37 новозаразени, највисока бројка од април

Независен - 14.08.2020

Во Словенија во последните 24 часа на корона вирус биле тестирани 937 лица, а заразата е потврдена кај 37, осум повеќе од вчера, објави во петок словенечката влада. Ова е највисок број новозаразени од 3 април, кога беа регистрирани 43 случаи.

Во Русија се потврдени нови 5.065 случаи на коронавирус, 114 лица починале

Макфакс - 14.08.2020

Во Русија се потврдени уште 5.065 случаи на коронавирус, а 114 лица починале, објави Центарот за борба против коронавирусот. Вкупниот број пациенти од почетокот на епидемијата во Русија сега е 912.823, а вкупниот број починати е 15.498, јавува ...

Над 11 илјади новозаразени со коронавирус во Колумбија

Опсервер - 14.08.2020

Богота, 14 август 2020 () – Во Колумбија во последните 24 часа се регистрирани повеќе од 11.000 нови случаи на Ковид-19, со што вкупниот позитивни на коронавирус досега е 433.805, соопшти Министерството за здравство на земјата.

Четворица новозаразени од ковид-19 во Прилеп

Н.Македонија - 14.08.2020

Од Центарот за јавно здравје информираат дека денеска во општина Прилеп има 4 нови случаи на коронавирус, а од заразната болест оздравеле 5 лица. Бројот на активни случаи изнесува 32, од кои 23 се наоѓаат на домашно, а 9 на болничко лекување.

Во Африка бројот на откриени случаи со корона надмина еден милион, има земји без активни случаи!

ММС - 14.08.2020

Бројот на откриени случаи со коронавирус на африканскиот континент надмина 1 милион и 80 илјади. Според „Worldometer“, во последните 24 часа на тој континент откриени се уште 10.476 случаи со Ковид-19.

Во САД денеска речиси 1.500 починати и над 56 илјади новозаразени со коронавирус

Независен - 13.08.2020

Центарот за превенција и заразни болести (ЦДЦ) објави дека во САД во последните 24 часа биле регистрирани 56.307 случаи на инфекција со коронавирус и дека починале речиси 1.500 пациенти. Вкупно 5.176.018 лица досега биле заразени во САД.

Во САД денеска речиси 1.500 починати и над 56 илјади новозаразени со коронавирус

Frontline - 13.08.2020

Центарот за превенција и заразни болести (ЦДЦ) објави дека во САД во последните 24 часа биле регистрирани 56.307 случаи на инфекција со коронавирус и дека починале речиси 1.500 пациенти. Вкупно 5.176.018 лица досега биле заразени во САД.

Во САД денеска речиси 1.500 починати и над 56 илјади новозаразени со коронавирус

MakPress - 14.08.2020

Центарот за превенција и заразни болести (ЦДЦ) објави дека во САД во последните 24 часа биле регистрирани 56.307 случаи на инфекција со коронавирус и дека починале речиси 1.500 пациенти. Вкупно 5.176.018 лица досега биле заразени во САД.

Во САД вчера речиси 1.500 починати и над 56 илјади новозаразени со коронавирус

Бизнис Вести - 14.08.2020

Вашингтон, 13 август 2020 (МИА) – Центарот за превенција и заразни болести (ЦДЦ) објави дека во САД во последните 24 часа биле регистрирани 56.307 случаи на инфекција со коронавирус и дека починале речиси 1.500 пациенти.

Над 21 милион луѓе во светот инфицирани со Ковид-19

Независен - 14.08.2020

Во Германија 115.000 луѓе потврдени позитивно од Ковид-19, а починаа 2.463 лица (Фото: Ројтерс) Швајцарија – Интернет-страницата „Ворлдметер“ објави дека во светот со новиот коронавирус заразени се 21.030.489 луѓе.

Над 21 милион луѓе во светот инфицирани со Ковид-19

Слободен Печат - 14.08.2020

Еден милион луѓе се инфицирани само за три дена, бидејќи дваесетиот милион е забележан на 10 август. Интернет-страницата „Ворлдметер” објави дека во светот со новиот коронавирус заразени се 21.030.489 луѓе.

Над 21 милион луѓе во светот инфицирани со Ковид-19

24Инфо - 14.08.2020

Интернет-страницата „Ворлдметер” објави дека во светот со новиот коронавирус заразени се 21.030.489 луѓе. Еден милион луѓе се инфицирани само за три дена, бидејќи дваесетиот милион е забележан на 10 август.

Над 21 милион луѓе во светот заразени со Ковид-19

Курир - 14.08.2020

Интернет-страницата „Ворлдметер“ објави дека во светот со новиот коронавирус заразени се 21.030.489 луѓе. Еден милион луѓе се инфицирани само за три дена, бидејќи дваесетиот милион е забележан на 10 август.

Над 21 милион луѓе во светот инфицирани со Ковид-19

Бизнис Вести - 14.08.2020

Женева, 14 август 2020 (МИА) – Интернет-страницата „Ворлдметер” објави дека во светот со новиот коронавирус заразени се 21.030.489 луѓе. Еден милион луѓе се инфицирани само за три дена, бидејќи дваесетиот милион е забележан на 10 август.

Над 21 милиони луѓе во светот инфицирани со Ковид-19

Фокус - 14.08.2020

Интернет-страницата „Ворлдметер“ објави дека во светот со новиот коронавирус заразени се 21.030.489 луѓе. Еден милион луѓе се инфицирани само за три дена, бидејќи дваесетиот милион е забележан на 10 август.

Над 21 милион луѓе во светот инфицирани со Ковид-19

Frontline - 14.08.2020

Интернет-страницата „Ворлдметер“ објави дека во светот со новиот коронавирус заразени се 21.030.489 луѓе. Еден милион луѓе се инфицирани само за три дена, бидејќи дваесетиот милион е забележан на 10 август.

Над 21 милион луѓе во светот инфицирани со Ковид-19

Сител - 14.08.2020

Интернет-страницата „Ворлдметер“ објави дека во светот со новиот коронавирус заразени се 21.030.489 луѓе. Еден милион луѓе се инфицирани само за три дена, бидејќи дваесетиот милион е забележан на 10 август.

Над 21 милион луѓе во светот инфицирани со Ковид-19

24 Вести - 14.08.2020

Интернет-страницата „Ворлдметер“ објави дека во светот со новиот коронавирус заразени се 21.030.489 луѓе. Еден милион луѓе се инфицирани само за три дена, бидејќи дваесетиот милион е забележан на 10 август.

Над 21 милион луѓе во светот инфицирани со Ковид-19

ТВ21 - 14.08.2020

Интернет-страницата „Ворлдметер“ објави дека во светот со новиот коронавирус заразени се 21.030.489 луѓе. Еден милион луѓе се инфицирани само за три дена, бидејќи дваесетиот милион е забележан на 10 август.

За три дена инфицирани еден милион – вкупно над 21 милиони заразени со Ковид-19 во светот

Вечер Прес - 14.08.2020

Интернет-страницата „Ворлдметер“ објави дека во светот со новиот коронавирус заразени се 21.030.489 луѓе. Еден милион луѓе се инфицирани само за три дена, бидејќи дваесетиот милион е забележан на 10 август.

Над 21 милион луѓе во светот инфицирани со Ковид-19

Република - 14.08.2020

Интернет-страницата „Ворлдметер“ објави дека во светот со новиот коронавирус заразени се 21.030.489 луѓе. Еден милион луѓе се инфицирани само за три дена, бидејќи дваесетиот милион е забележан на 10 август.

Над 21 милион луѓе во светот инфицирани со Ковид-19

Либертас - 14.08.2020

Интернет-страницата „Ворлдметер“ објави дека во светот со новиот коронавирус заразени се 21.030.489 луѓе. Еден милион луѓе се инфицирани само за три дена, бидејќи дваесетиот милион е забележан на 10 август.

За само три дена, еден милиони новозаразени

Тера - 14.08.2020

Бројот на пациенти со вирусот ковид-19 надмина 21 милион и сега изнесува 21.030.489, објавено е на веб-страницата Worldomerter. Еден милион луѓе во светот се заразиле само во претходните три дена, бидејќи дваесеттиот милион заразени со ковид-19 се ...

Над 21 милион луѓе во светот инфицирани со ковид-19

360 степени - 14.08.2020

Интернет-страницата „Ворлдметер“ објави дека во светот со новиот коронавирус заразени се 21.030.489 луѓе. Еден милион луѓе се инфицирани само за три дена, бидејќи дваесетиот милион е забележан на 10 август.

Над 21 милион луѓе во светот инфицирани со коронавирус

Алсат-М - 14.08.2020

Интернет-страницата „Ворлдметер“ објави дека во светот со новиот коронавирус заразени се 21.030.489 луѓе. Еден милион луѓе се инфицирани само за три дена, бидејќи дваесетиот милион е забележан на 10 август.

Од почетокот на пандемијата во светот починаа над 750.000 луѓе

Кајгана - 14.08.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус се заразени 21.030.489 луѓе. Еден милион луѓе се инфицирани само за три дена, бидејќи дваесетиот милион е забележан на 10 август.

Во Перу за еден ден речиси 10.000 новозаразени со Ковид-19

Опсервер - 14.08.2020

Лима, 14 август 2020 () – Во Перу во изминатите 24 часа регистрирани се 9.441 нови случаи на Ковид-19, со што вкупниот број на заболени лица се искачи на 507.996. Од почетокот на пандемијата во Перу од последици со новиот коронавирус починале 25.648 ...

Речиси 10.000 нови случаи на коронавирус во Перу

Слободен Печат - 14.08.2020

Во Перу во изминатите 24 часа регистрирани се 9.441 нови случаи на Ковид-19, со што вкупниот број на заболени лица се искачи на 507.996. Од почетокот на пандемијата во Перу од последици со новиот коронавирус починале 25.648 луѓе, а оздравече 348.006 ...

Во Перу за еден ден речиси 10.000 новозаразени со Ковид-19

Сител - 14.08.2020

Во Перу во изминатите 24 часа регистрирани се 9.441 нови случаи на Ковид-19, со што вкупниот број на заболени лица се искачи на 507.996. Од почетокот на пандемијата во Перу од последици со новиот коронавирус починале 25.648 луѓе, а оздравече 348.006 ...

Во Перу за еден ден речиси 10.000 новозаразени со Ковид-19

24Инфо - 14.08.2020

Во Перу во изминатите 24 часа регистрирани се 9.441 нови случаи на Ковид-19, со што вкупниот број на заболени лица се искачи на 507.996. Од почетокот на пандемијата во Перу од последици со новиот коронавирус починале 25.648 луѓе, а оздравече 348.006 ...

Во Перу за еден ден речиси 10.000 новозаразени со Ковид-19

Либертас - 14.08.2020

Во Перу во изминатите 24 часа регистрирани се 9.441 нови случаи на Ковид-19, со што вкупниот број на заболени лица се искачи на 507.996. Од почетокот на пандемијата во Перу од последици со новиот коронавирус починале 25.648 луѓе, а оздравече 348.006 ...

Во Перу за еден ден речиси 10.000 новозаразени со Ковид-19

Независен - 14.08.2020

Во Перу во изминатите 24 часа регистрирани се 9.441 нови случаи на Ковид-19, со што вкупниот број на заболени лица се искачи на 507.996. Од почетокот на пандемијата во Перу од последици со новиот коронавирус починале 25.648 луѓе, а оздравече 348.006 ...