TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Австрија и Италија предложуваат избор на мигранти за азил додека се уште на бродовите

Точка - 14.09.2018

Европските власти би требало да одлучат на кои мигранти ќе им дозволат барање на азил уште додека се наоѓаат на спасувачките бродови во Средоземното море, изјавиле австрискиот и италијанскиот министер за внатрешни работи.

Салвини до Московици: „Измиј си ја устата пред да ја навредуваш Италија!“

Макфакс - 14.09.2018

Италијанскиот вицепремиер Матео Салвини жестоко го нападна економскиот претставник на ЕУ, Пјер Московици, велејќи му да си ја измие устата, по забелешката на Московици за ширењето на „малите Мусолини” низ Европа, пренесува „Раша тудеј“.

"Го нема Хитлер, но можеби е тука малиот Мусолини": Односите меѓу Италија и ЕУ се сè постудени, а вербалните навреди се ...

Точка - 14.09.2018

Односите меѓу Италија и ЕУ се сè постудени, а најновиот вербален судир меѓу Пијере Московичи, европски комесар за економски и финансиски прашања, и италијанскиот министер за полиција Матео Салвини, покажува дека нетрпеливоста преминува и на лични ...

Проверка на реалноста: Дали мигрантите навистина ја зголемуваат стапката на криминал во Германија?

Кајгана - 13.09.2018

Во изминативе неколку недели, во градот Кемниц во источна Германија разгореа тензиите околу прашањето со мигрантите и стапката на криминалот. Протестите на екстремната десница почнаа откако двајца мигранти, Ирачанец и Сириец, беа уапсени за ...

Салвини: За неколку месеци јас и Орбан ќе владееме со Европа

Точка - 15.09.2018

Министерот за внатрешни работи на Италија, Матео Салвини, и вицеканцеларот на Австрија, Хајнц Кристијан Штрахе, демонстративно застанаа зад унгарскиот премиер, Виктор Орбан. „Убеден сум дека за неколку месеци, заедно со Орбан, ќе владееме“, порача ...

Германија и Италија се договорија: ќе ги враќаат мигрантите

Пулс24 - 13.09.2018

Берлин успеа да постигне договор со Рим мигрантите кои поднеле барање за азил во Италија, да ги враќа од германската граница. Хорст Зехофер, германски министер за внатрешни работи, очекува дека овој договор наскоро ќе биде и потпишан.

Германија го финализира договорот со Италија за враќање на мигрантите

Алфа - 13.09.2018

Германскиот министер за внатрешни работи Хорст Зехофер денеска соопшти дека Берлин постигнал договор со Рим за враќање од германска граница на мигранти кои веќе поднеле барање за азил во Италија, и изрази очекување дека наскоро ќе биде потпишан.

Германија и Италија постигнаа договор за враќање на мигрантите

Р.С.Европа - 13.09.2018

Германскиот министер за внатрешни работи Хорст Зехофер соопшти дека Берлин постигнал договор со Рим за враќање од германска граница на мигранти кои веќе поднеле барање за азил во Италија и изрази очекување дека наскоро ќе биде потпишан.

Салвини: Италија не се договорила со Германија да прифаќа мигранти

А1 On - 14.09.2018

Италија не постигнала договор со Германија за да ги прифаќа вратените мигранти кои претходно побарале азил на нејзина територија, изјави италијанскиот вицепремиер Матео Салвини и побара повеќе отстапки од Берлин.

Италија не постигнала договор со Германија да прифаќа мигранти

Н.Македонија - 14.09.2018

Италија не постигнала договор со Германија за да ги прифаќа вратените мигранти кои претходно побарале азил на нејзина територија, изјави италијанскиот вицепремиер Матео Салвини и побара повеќе отстапки од Берлин.

Салвини: Италија не се договорила со Германија да прифаќа мигранти

Стандард - 14.09.2018

Италија не постигнала договор со Германија за да ги прифаќа вратените мигранти кои претходно побарале азил на нејзина територија, изјави италијанскиот вицепремиер Матео Салвини и побара повеќе отстапки од Берлин.

Салвини: Италија не се договорила со Германија да прифаќа мигранти

ТВ21 - 14.09.2018

Италија не постигнала договор со Германија за да ги прифаќа вратените мигранти кои претходно побарале азил на нејзина територија, изјави италијанскиот вицепремиер Матео Салвини и побара повеќе отстапки од Берлин.

Салвини: Италија нема договор со Германија да прифаќа мигранти

Денешен - 14.09.2018

Италија не постигнала договор со Германија за да ги прифаќа вратените мигранти кои претходно побарале азил на нејзина територија, изјави италијанскиот вицепремиер Матео Салвини и побара повеќе отстапки од Берлин.