TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Судството и обвинителството „од гаќи истресени“

Deutsche Welle - 20.11.2019

Јавни прозивки, критики и обвинувања меѓу обвинителството и судот по реакциите на обвинителката Русковска на пуштањето во домашен притвор на Катица Јанева. ВМРО-ДПМНЕ обвинува за „театар на власта“, Заев не коментира.

(ВИДЕО) Јовески за ИРЛ: Не се мешаме во работата на судиите, Русковска беше разочарана

IRL - 20.11.2019

Јавниот обвинител Љубомир Јовески во интервју за ИРЛ вели дека неговата колешка Вилма Русковска реагирала импулсивно и не станува збор за притисок врз апелационите судии кои одлучиле за ослободување од затворски притвор за обвинетата Катица Јанева.

Рускоска до судиите кои ја пуштија Јанева: Од гаќи ќе ве истресам

Алфа - 20.11.2019

Од гаќи ќе ве истресам со финансиска истрага, оваа порака од Вилма Рускоска синоќа ја добил апелациониот судија Јани Нича , откако беше одлучено престојот на Катица Јанева во Шутка, да биде заменет со куќен притвор, во станот на нејзиниот син Лазар.

РУСКОСКА ДО АПЕЛАЦИСКИ СУДИЈА: „ОД ГАЌИ ЌЕ ВЕ ИСТРЕСАМ“

24 Вести - 20.11.2019

Куќниот притвор на Катица Јанева отвори војна меѓу обвинителството и судот. Апелациските судии ја пријавија обвинителката Вилма Рускоска за закани и притисо ци, откако им најави финансиска истрага на оние кои ја пуштија Јанева во куќен притвор.

Јовески за ИРЛ: Русковска беше разочарана од одлуката на апелационите судии

Магазин - 20.11.2019

Јавниот обвинител Љубомир Јовески во интервју за ИРЛ вели дека неговата колешка Вилма Русковска реагирала импулсивно и не станува збор за притисок врз апелационите судии кои одлучиле за ослободување од затворски притвор за обвинетата Катица Јанева.

Здружението на судии го осуди нападот на Русковска врз судиите

360 степени - 20.11.2019

Управниот одбор на Здружението на судии најостро ги осудува нападите врз судиите и судството и цени дека тие претставуваат директен притисок врз независноста и самостојноста при одлучувањето.

Случај „Рекет“ - пародија на правна држава

Р.С.Европа - 20.11.2019

Обвинителката Вилма Русковска најави финансиска истрага за судиите, Апелациониот суд и одговори дека тоа е „директна закана и грубо мешање во работата на судот“. Според упатените ова е одраз на „катастрофалното судство и свиленото обвинителство“ .

Обвинителство ја брани Русковска - била разочарана, реагира и Судски совет

Р.С.Европа - 20.11.2019

Од Јавното обвинителство соопштуваат дека реакцијата на јавната обвинителка Вилма Русковска до Апелациониот суд била израз на моментално разочарување, по сознанието за одуката Катица Јанева да се пушти во домашен притвор.

Јовески: Реакцијата на Русковска е израз на моментално разочарување

Фокус - 20.11.2019

По заканата на обвинителката Вилма Русковска дека ќе отвори финансиска истрага за судиите од Апелација кои ја пуштија Катица Јанева во домашен притвор, и скандалозната СМС порака дека „ судиите ќе ги извади од гаќи“ кои одлучувале, со реакција се ...

СМС пораката на Русковска до судиите: Од гаќи ќе ве истресам!

Фокус - 20.11.2019

По заканата на обвинителката Вилма Русковска дека ќе поведе финансиска истрага за судиите од Апелација кои одлучија Катица Јанева да оди во домашен притвор, со реакција се јави Апелациониот суд.

Русковска била моментално разочарана, не се меша во работата на судската власт, одговорија од обвинителството на ...

Сакам да кажам - 20.11.2019

Државниот обвинител Љубомир Јовески воопшто не зазема страна и вели дека Вилма Русковска била моментално разочарана од пуштањето на Катица Јанева во куќен притвор, откако Апелациониот суд соопшти дека шефицата на Обвинителството за организиран ...

„Од гаќи ќе ве истресам цел совет со финансиска истрага“, им пишала Русковска на судиите по укинатиот притвор за Јанева

МКД - 20.11.2019

„Ако ти со советот сте ја пуштиле Катица, да знаеш дека од гаќи ќе ве истресам цел совет со финансиска истрага. Заради судии како Вас, никогаш нема во ЕУ да влеземе. Ако не е твојот совет, се извинувам. Ама ако сте вие, ќе видите.

Судскиот совет ја „осуди“ Вилма Русковска

360 степени - 20.11.2019

Судскиот совет „најостро го осудува“ однесувањето на Вилма Русковска , откако шефицата на ОЈО за гонење на организиран криминал јавно и преку СМС порака испрати критики и закани до судиите во Апелациониот суд кои ја ослободија Катица Јанева од ...

Скопска апелација ја пријавила Русковска кај Јовески и советот на јавни обвинители за заканите до судии

Сакам да кажам - 20.11.2019

Апелациониот суд Скопје ја пријавил шефицата на Обвинителството за организиран криминал Вилма Русковска кај Државниот обвинител Љубомир Јовески и Советот на јавни обвинители и побарал од нив да преземат мерки, дознава САКАМДАКАЖАМ.МК.

Јавно обвинителство: СМС-пораката на Русковска е израз на моментално разочарување

Макфакс - 20.11.2019

Јавното обвинителство на Република Северна Македонија, во соопштение изнесе официјален став откако Апелацискиот суд ја објави содржината на СМС-пораката , што обвинителката Русковска му ја испратила на еден од тројцата судии кои наводно ја донеле ...

Судскиот совет го осуди однесувањето на Рускоска за испратените закани преку СМС

ТВ21 - 20.11.2019

Судскиот совет на Република Северна Македонија најостро го осудува однесување на јавната обвинителка Вилма Рускоска и смета дека е во спротивност на Етичкиот кодекс на јавните обвинители. Од Судскиот совет на Република Северна Македонија во ...

ЈО: Реакцијата на Русковска да се „разбере како израз на моментално разочарување“

360 степени - 20.11.2019

Јавното обвинителство на Република Северна Македонија се огласи по острата реакција на Апелациониот суд за СМС пораката на обвинителката Вилма Русковска до судии кои одлучија да ја пуштат Катица Јанева од затворски во домашен притвор.

Што ги спојува Јани Нича и Вилма Рускоска?

Слободен Печат - 20.11.2019

Судијата од апелацискиот суд, Јани Нича, е еден од тројцата судии кои вчера ја донесоа одлуката за домашниот притвор на поранешната јавна обвинителка, Катица Јанева. По ваквата нивна одлука, со остра реакција се јави обвинителката Вилма Рускоска ...

Русковска: Ако и било лошо зошто Катица не поднесе оставка додека беше на функција?

Press24 - 20.11.2019

Апелацискиот суд не ја прифати гаранцијата што ја понуди Јанева, а ја пушта во домашен притвор. Ова е срам. Каква порака испраќаме со ваква одлука. Ова го изјави обвинителката Вилма Русковска за Дојче веле.

Апелациониот суд ќе ја пријави во полиција обвинителката Вилма Русковска за заканувачка смс порака до судија

Сакам да кажам - 20.11.2019

Апелациониот суд Скопје синоќа се дигнал на нозе откако шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Русковска му испратила смс порака на еден од тројцата судии кои донесоа одлука да ја пуштат во куќен притвор поранешната ...

Апелација на нозе - Ќе ја пријават Русковска за заканувачка порака

Press24 - 20.11.2019

Апелациониот суд Скопје вчеравечер по пуштањето на поранешната шефица на СЈО Катица Јанева во домашен притвор, се кренал на нозе откако обвинителката Вилма Русковска му испратила смс порака на еден од тројцата судии кои донесоа одлука да ја пуштат ...

Апелациониот суд вработува 9 судски службеници

еМагазин - 20.11.2019

На веб страната на Апелациониот суд Скопје е објавен оглас за вработување на девет судски службеници. Повеќе детали, ...

Апелација со контра пријава против Русковска – се заканувала преку СМС

Expres - 20.11.2019

Апелациониот суд ќе ја пријави обвинителката Вилма Русковска во МВР за заканувачката СМС што ја испратила до еден од судиите откако вчера беше донесена одлука да биде пуштена во домашен притвор екс-шефицта на СЈО, Катица Јанева.

„СДК“: Апелација ќе ја пријави во полиција Русковска за заканувачка СМС порака до судија

Курир - 20.11.2019

Апелациониот суд Скопје синоќа се дигнал на нозе откако шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Русковска му испратила смс порака на еден од тројцата судии кои донесоа одлука да ја пуштат во куќен притвор поранешната ...

Апелација ќе ја пријави во МВР Русковска за заканувачка СМС порака до судија

24Инфо - 20.11.2019

Апелациониот суд Скопје синоќа се дигнал на нозе откако шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Русковска му испратила смс порака на еден од тројцата судии кои донесоа одлука да ја пуштат во куќен притвор поранешната ...

Апелациониот суд ќе ја пријави во полиција обвинителката Вилма Русковска за заканувачка смс порака до судија

Скопје24 - 20.11.2019

Апелациониот суд Скопје синоќа се дигнал на нозе откако шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Русковска му испратила смс порака на еден од тројцата судии кои донесоа одлука да ја пуштат во куќен притвор поранешната ...

Апелација ќе ја пријави Рускоска за заканувачка порака

Република - 20.11.2019

По пуштањето на поранешната шефица на СЈО Катица Јанева во домашен притвор, и откако обвинителката Вилма Рускоска му испратила смс на еден од тројцата судии кои донесоа одлука да ја пуштат Катица дека ќе отвори финансиска истрага, Апелацискиот суд е ...

Апелација ќе ја пријави Русковска за заканувачка порака

Вечер Прес - 20.11.2019

Апелациониот суд Скопје вчеравечер по пуштањето на поранешната шефица на СЈО Катица Јанева во домашен притвор, се кренал на нозе откако обвинителката Вилма Русковска му испратила смс порака на еден од тројцата судии кои донесоа одлука да ја пуштат ...

Апелација ќе ја пријави Русковска за заканувачка порака

Нетпрес - 20.11.2019

Апелациониот суд Скопје вчеравечер по пуштањето на поранешната шефица на СЈО Катица Јанева во домашен притвор, се кренал на нозе откако обвинителката Вилма Русковска му испратила смс порака на еден од тројцата судии кои донесоа одлука да ја пуштат ...

Итен колегиум во Апелација по заканите од Русковска

Скопје1 - 20.11.2019

Апелациониот суд Скопје вчеравечер по пуштањето на поранешната шефица на СЈО Катица Јанева во домашен притвор, се кренал на нозе откако обвинителката Вилма Русковска му испратила смс порака на еден од тројцата судии кои донесоа одлука да ја пуштат ...

Апелациониот суд ќе ја пријави во полиција обвинителката Рускоска за заканувачка СМС

365 - 20.11.2019

СДК од извори во судот дознава дека Апелациониот суд Скопје синоќа се дигнал на нозе откако шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Русковска му испратила смс порака на еден од тројцата судии кои донесоа одлука да ја ...

Апелација ќе ја пријави во полиција Вилма Русковска за заканувачка смс до судија

Либертас - 20.11.2019

Апелациониот суд Скопје синоќа се дигнал на нозе откако шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Русковска му испратила смс порака на еден од тројцата судии кои донесоа одлука да ја пуштат во куќен притвор поранешната ...

„СДК“: Апелација ќе ја пријави Русковска за заканувачки СМС порака до судија

Магазин - 20.11.2019

Апелациониот суд Скопје синоќа се дигнал на нозе откако шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Русковска му испратила смс порака на еден од тројцата судии кои донесоа одлука да ја пуштат во куќен притвор поранешната ...

Апелација и се налути на Рускоска

PressingTV - 20.11.2019

По пуштањето на поранешната шефица на СЈО Катица Јанева во домашен притвор, и откако обвинителката Вилма Рускоска му испратила смс на еден од тројцата судии кои донесоа одлука да ја пуштат Катица дека ќе отвори финансиска истрага, Апелацискиот суд е ...

Русковска до судија од Апелација: Ако сте ја пуштиле Катица, од гаќи ќе ве истресам

+инфо - 20.11.2019

Апелацискиот суд во Скопје денеска на колегум расправал по најавите на јавната обвинителка Вилма Рускоска дека ќе покрене финансиска истрага против судиите кои вчера донесоа одлука со која ја пуштија во куќен притвор поранешната специјална ...

Апелација ја објави СМС пораката која Рускоска за Јанева ја пратила на судија

еМагазин - 20.11.2019

Апелацискиот суд во Скопје денеска на колегум расправал по најавите на јавната обвинителка Вилма Рускоска дека ќе покрене финансиска истрага против судиите кои вчера донесоа одлука со која ја пуштија во домашен притвор поранешната специјална ...

Русковска се заканила дека ќе ги истресе од гаќи судиите кои ја пуштија Јанева од шутка, соопштија од Апелациониот суд

Сакам да кажам - 20.11.2019

Апелациониот суд Скопје вели дека недоличното однесување на шефицата на Обвинителството за организиран криминал Вилма Русковска, која синоќа му испратила заканувачка смс порака на еден од судиите во тричлениот совет што ја пушти Катица Јанева во ...

Апелација за Рускоска: Нејзините сомневања се паушални, неосновани и грубо мешање во работатат на судот

Република - 20.11.2019

Скопје денеска на колегум расправал по најавите на јавната обвинителка Вилма Рускоска дека ќе покрене финансиска истрага против судиите кои вчера донесоа одлука со која ја пуштија во куќен притвор поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, ...

СМС ПОРАКАТА ОД РУСКОСКА: Од гаќи ќе ве истресам

Слободен Печат - 20.11.2019

Апелациониот суд Скопје за содржината на пораката денеска истакна дека тоа претставува директна закана и грубо мешање во работата на судот. „Ако ти со советот сте ја пуштиле Катица, да знаеш дека од гаќи ќе ве истресам цел совет со финансиска ...

Вилма до судиите од Апелација:Од гаќи ќе ве истресам!

Канал5 - 20.11.2019

„Ако ти со советот сте ја пуштиле Катица, да знаеш дека од гаќи ќе ве истресам цел совет со финансиска истрага. Заради судии како Вас, никогаш нема во ЕУ да влеземе. Ако не е твојот совет, се извинувам. Ама ако сте вие, ќе видите.

Порака од Рускоска до Советот: Ако сте ја пуштиле Катица, од гаќи ќе ве истресам цел Совет со финансиска истрага

Сител - 20.11.2019

"Ако ти со Советот сте ја пуштиле Катица, да знаеш дека од гаќи ќе ве истресам цел совет со финансиска истрага. Заради судии како Вас, никогаш нема во ЕУ да влеземе. Ако не е твојот Совет, се извинувам. Ама ако сте вие, ќе видите.

ОБЈАВЕНА СМС ПОРАКАТА НА РУСКОСКА: Од гаќи ќе ве истресам

Фактор - 20.11.2019

„Ако ти со советот сте ја пуштиле Катица, да знаеш дека од гаќи ќе ве истресам цел совет со финансиска истрага. Заради судии како Вас, никогаш нема во ЕУ да влеземе. Ако не е твојот совет, се извинувам. Ама ако сте вие, ќе видите.

Апелација потврди за пораката од Рускоска: „Ако сте ја пуштиле Катица, да знаеш дека од гаќи ќе ве истресам со истрага“

ТВ21 - 20.11.2019

Од Апелациониот суд, стигна соопштение во кое потврдуваа дека имало СМС порака од Рускоска до еден од членовите на Кривичниот совет на Апелација, кој учествувал во жалбената постапка по повод жалбите на Катица Јанева.

Русковска во СМС порака: Ако ти со советот сте ја пуштиле Катица, да знаеш дека од гаќи ќе ве истресам цел совет со ...

Телма - 20.11.2019

Ве известуваме дека на 19.11.2019 година во вечерните часови, од страна на јавниот обвинител за организиран криминал и корупција Скопје, Вилма Рускоска, е испратена СМС порака до еден од членовите на Кривичниот совет на Апелациониот суд Скопје кој ...

Апелација потврди за пораката од Рускоска: „Ако сте ја пуштиле Катица, да знаеш дека од гаќи ќе ве истресам со истрага“

4NEWS - 20.11.2019

Од Апелациониот суд, стигна соопштение во кое потврдуваа дека имало СМС порака од Рускоска до еден од членовите на Кривичниот совет на Апелација, кој учествувал во жалбената постапка по повод жалбите на Катица Јанева.

„Од гаќи ќе ве истресам со истрага“, Русковска до судиите кои ја пуштија Катица во куќен притвор

А1 On - 20.11.2019

Апелациониот суд во Скопје со соопштение реагира на изјавата за „А1он“ дека ќе спроведе финансиска истрага за судиите кои ја пуштија Катица Јанева во куќен притвор. Судот ја пренесе и содржината на пораката која Русковска му ја испратила на еден од ...

Пораката на Русковска до судиите: Од гаќи ќе ве истресам со финансиска истрага!

Нетпрес - 20.11.2019

По заканата на обвинителката Вилма Русковска дека ќе поведе финансиска истрага за судиите од Апелација кои одлучија Катица Јанева да оди во домашен притвор, со реакција се јави Апелациониот суд.

Рускоска со СМС до апелациските судии: Ако сте ја пуштиле Катица од гаќи ќе ве истресам

CivilMedia - 20.11.2019

„Ако ти со советот сте ја пуштиле Катица, да знаеш дека од гаќи ќе ве истресам цел совет со финансиска истрага. Заради судии како Вас, никогаш нема во ЕУ да влеземе. Ако не е твојот совет, се извинувам. Ама ако сте вие, ќе видите“.

Апелација ја објави пораката од Русковска: „Од гаќи ќе ве истресам цел совет со финансиска истрага"

Press24 - 20.11.2019

Апелацискиот суд во Скопје денеска на колегум расправал по најавите на јавната обвинителка Вилма Рускоска дека ќе покрене финансиска истрага против судиите кои вчера донесоа одлука со која ја пуштија во куќен притвор поранешната специјална ...

Апелација: „Ако ти со советот сте ја пуштиле Катица, да знаеш дека од гаќи ќе ве истресам…“ напишала Рускоска

24Инфо - 20.11.2019

Апелацискиот суд во Скопје денеска на колегум расправал по најавите на јавната обвинителка Вилма Рускоска дека ќе покрене финансиска истрага против судиите кои вчера донесоа одлука со која ја пуштија во куќен притвор поранешната специјална ...