TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

[РЕЦЕПТ] Полнети домати со салама и јајца

Локално - 11.01.2019

Производи: 4 големи домати 4 јајца 150 гр салама по ваш избор неколку стебленцамлад кромид сол, бибер по вкус маслиново масло Подготовка: Исечете ги капаците на секој домат и издлабете го семето и оставете го телото.

Вака правилно се вари компир – ќе биде мек и нема да се распадне

Gotvi.mk - 11.01.2019

Компирот е можеби и најкористениот зеленчук, вкусен е и здрав. Ако сакате да имате совршено сварен компир, варете го во малку вода, колку да биде покриен. Секогаш ставете капак малку отворен додека се вари. Изберете и еднаква величина компири.

Побогата компир салата

Пулс24 - 11.01.2019

1 кг компири 5 тврдо варени јајца 2 главици црвен кромид 8 кисели краставички 1 кисело јаболко 80 г мајонез 1 лажица маслиново масло 1 лажичка сол 1/2 лажичка мелен црн пипер Оделно сварете ги компирот и јајцата.

Засечени печени компири - Лепеза компири

Мои рецепти - 11.01.2019

Нешто слично на овој компир пробав пред некој ден кај мојата комшика и се воодушевив. И нормално морав да си пробам и јас оти веќе ми е здосадено од класичните печени компири. Подготовката трае малку подолго заради тоа што компирите треба да се ...

Сочно пилешко во сос со кикиритки

МакМода - 11.01.2019

Уживајте во беспрекорната комбинација на вкус на пилешко месо сочно подготвено со кикиритки. За да го подготвите овој специјалитет потребно е – 350 гр. пилешки гради, 50 гр. кикиритки без луспа,1 луто пиперче, 1 праз, 2 лажички густин, 3 лажици соја ...

Торта со три вида чоколадо

Репортер - 11.01.2019

Потребни состојки: За тестото: 4 јајца 120гр црно чоколадо 50гр путер 4 лажици шеќер 2 лажици брашно За филот: 400гр маскарпоне 50гр шеќер во прав 500мл слатка павлака 100гр црно чоколадо 100гр бело чоколадо 100гр млечно чоколадо Начин на подготовка ...

Гулаш приготвен во рерна: Уживајте во овој единствен вкус! (РЕЦЕПТ)

Среќа.mk - 11.01.2019

Овој рецепт за гулаш сигурно ќе ги воодушеви вашите најблиски! Гулашот за многумина е омиленото јадење, а овој рецепт е малку поразличен од вообичаениот. Состојки: 5 лажички брашно половина лажичка сол и бибер 700 гр јунешко месо исечкано на коцки 1 ...

Пилешко со тиквици и павлака: Совршен ручек готов за половина час!

Убавина и Здравје - 11.01.2019

Може да го послужите пилешкото и со тестенини Овој рецепт за пилешко со тиквички и павлака ќе стане вашето омилено јадење! Исечете го месото на коцки, па зачинете го со сол и зачини по желба.

Печено месо со домати

Слободен Печат - 11.01.2019

Испечете ги јунешките шницли во тава без дополнителна маснотија и по вкус зачинете. Состојки: 125 грама јунешко месо 400 грама домати Пола главица кромид Мајчина душица Маслиново масло Подготовка: Испечете ги јунешките шницли во тава без ...

За 5 минути подгответе здрав појадок

Локално - 11.01.2019

Започнете го денот со квалитетен и вкусен оброк, кој можете да го подготвите за само неколку минути… Состојки – ½ шолја овесни снегулки – ½ јаболко – 1 супена лажица путер – прстофат цимет – 1 супена лажица путер од кикирики – ¼ шолја јогурт – ...

Леб без брашно хит во светот: Рецепт за највкусниот леб

Gotvi.mk - 10.01.2019

Денес сите стравуваат од глутен, од дебелина, дијабетес… Оставете ги сите стравови зад себе и направете леб кој не дебелее, а е толку вкусен… Состојки: 4 јајца 100 мл вода 90 гр ореви 90 гр ленено семе 90 гр семки од сончоглед 90 гр сусам 90 гр ...

Похован карфиол

Gotvi.mk - 10.01.2019

Вкусно јадење готово за миг! Состојки: 1 карфиол 2 јајца 100 гр брашно 100 гр лебни трошки сол бибер Начин на подготовка: Карфиолот искинете го на помали парчиња и бланширајте го во врела претходно посолена вода. Дополнително посолете и побиберете.

Апсолутен хит: Леб без брашно - нешто највкусно што ќе пробате

Press24 - 10.01.2019

Денес сите стравуваат од глутен, од дебелеење, дијабет и останати болести на 21 век. Оставете ги стравовите зад себе и направете леб кој не дебелее, а исто така е и вкусен. Брашно нема да ви биде потребно.

Брзи и вкусни: Мафини од мандарини

Gotvi.mk - 10.01.2019

Брзи и вкусни мафини од мандарини… Состојки: 120 гр омекнат путер 140 гр брашно 100 гр шеќер 1,5 лажичка прашок за печиво 2 јајца 1 прстофат сол 5 мандарини 1/2 лимон Начин на подготовка: Загрејте ја рерната на 180 степени.

За мрзливо попладне: Бисквит колач со кокос

Попара - 10.01.2019

Чај или кафе со бисквитни коцки со кокос – одлична комбинација! Доколку непланирано ви дојдат гости, или едноставно сакате брз десерт, подгответе ги овие едноставни и сочни коцки со кокос.

(Рецепт) Со овој напиток ќе излекувате синусна инфекција

Екран - 10.01.2019

Синусната инфекција е состојба кога доаѓа до отекување или воспаление на ткивото покрај синусот. До тоа доаѓа кога синусите се исполнети со течност и бактерии наместо воздух. За среќа постои начин како да ја излекувате оваа инфекција.

Гулаш од рерна: Уживајте во единствениот вкус

Локално - 10.01.2019

Овој рецепт за гулаш сигурно ќе ги воодушеви вашите домашни Гулашот им е омилено јадење на многумина, но овој рецепт е малку поинаков од вообичаениот. Потребни состојки: 5 лажици брашно половина лажица сол и бибер 700 грама јунешко исечкано на коцки ...

Бомбици од тиква и чоколада

МакМода - 10.01.2019

Тиквата и чоколадата прават совршена комбинација. Пробајте го овој лесен рецепт за бомбици и уживајте со сите сетила. Намирници – 1 чаша пире од тиква (треба само да ја исчистите и малку сварите за да омекне), 1 лажичка какао, 100 грама топено ...

Брз чоколаден ролат – тече чоколадо од него

Gotvi.mk - 10.01.2019

Направете вкусен чоколаден ролат. Состојки: 6 јајца 6 лажици шеќер 6 лажици брашно 200 мл. слатка павлака 200 гр. бело чоколадо 1-2 лажици инстант кафе 150 гр. темно чоколадо за горе 4 лажици масло Подготовка: Се матат убаво со миксер јајца со ...

Божиќни колачиња со сок од портокал

Мои рецепти - 10.01.2019

Ова е дефинитивно рецепт за највкусните божиќни колачиња. Во длабок сад замесуваме тесто од брашно, маргарин (или путер) исечкан на коцки, јајце, а додаваме и пециво, ванила, прстофат сол и сок од 1 цеден портокал.

Пита од јаболка во јаболки, прсти да излижеш!

МакМода - 10.01.2019

Внесете сладок вкус во студените денови и направете ја гастрономски весела зимата со оваа неверојатно вкусна пита од јаболка „сервирана“ во јаболки. Од намирници потребни се – 6 јаболки, 3 лажици шеќер, половина лажичка цимет, половина лажичка ...

Направете топло смуди од јаболки со цимет (РЕЦЕПТ)

Среќа.mk - 10.01.2019

Вкусните овошни напитоци најчесто ги пиеме во текот на летото. Меѓутоа, кога утрата се темни и студени покрај кафето и зелениот чај, потребен ни е пенлив напиток кој ќе не наполни со енергија, а неговата арома да ги разбуди нашите сетила.

Гулаш од рерна: Уживајте во единствениот вкус

Убавина и Здравје - 10.01.2019

Овој рецепт за гулаш сигурно ќе ги воодушеви вашите домашни Гулашот им е омилено јадење на многумина, но овој рецепт е малку поинаков од ...

Мафини од тиква

Курир - 10.01.2019

Мафини сакаме сите, а тие се уште поубави во оваа сезона на тиквата. Лесно се прават и се многу вкусни. Потребно е: 200 г тиква, испечена и измиксирана во пире 300 г брашно 1 прашок за печиво 1 лажичка цимет во прав 120 г шеќер во прав 3 јајца 50 мл ...

Пилешко со тиквици и павлака: Ручек готов за половина час! (РЕЦЕПТ)

Среќа.mk - 10.01.2019

Направете го овој рецепт со пилешко, тиквици и павлака и набргу ова ќе постане вашиот омилен оброк. Состојки: пилешки гради една помала тиквица една кисела павлака две лажички сусам помала главичка кромид сол зачини по желба Подготовка: Најпрво ...

Канелони болоњезе

Слободен Печат - 10.01.2019

Во сад за печење на дното ставете малку бешамел сос и сосот од месо. Пота наредете ги канелоните наполнети со сосот. Состојки: 1 кромид 250 г мелено месо 1 морков 1 јајце 100 г пармезан 1дл бело вино 200 мл сос од домати 100 г моцарела масло, сол, ...

Брз превртен колач од јаболка: Ќе уживате во секој залак

Gotvi.mk - 09.01.2019

Подготовката е многу едноставна, а резултатот е фантастичен. Состојки: масло 3/4 мала шолја шеќер 1/4 мала шолја вода 3 мали шолји јаболка исечкани на тенки парчиња 1/4 мала шолја исечкани ореви Состојки за кора: 200 гр брашно 1,5 лажичка прашок за ...

Стар рецепт: Брзи селски уштипци (Видео)

Gotvi.mk - 09.01.2019

Вкусни селски уштипци готови за миг! Состојки: 600 гр брашно 3 јајца 100 мл млеко 200 мл вода 1 кесичка прашок за печиво 1 лажичка сол 1 лажичка шеќер масло или маст за пржење Начин на подготовка: Со лажица размате го тестото од наведените состојки.

Сјајна идеја: Еве што да направите од месото кое ви останало после празниците

Gotvi.mk - 09.01.2019

Од остатоците од месо кои ви останале од празничната трпеза направете вкусни ќофтиња. Состојки: јајце презла зачин сечкани ореви Начин на подготовка: Исечкајте го месото, па измешајте го со јајце, презла, зачин, сечкани ореви и формирајте топчиња, ...

Ќе бидат подобри од оние по кафеани: Додадете една состојка кога правите плескавици дома

Скопје24 - 09.01.2019

Ако сакате да правите домашни ќофтиња или плескавици, тогаш има мал трик како да имаат подобар вкус. Ставете малку во смесата и димена сланина.Вака вкусот ќе е совршен. Одлично знаеме дека со вкусни плескавици одлична комбинација се добро приготвени ...

Специјален рецепт за леб за оние што се плашат од јаглехидрати

Локално - 09.01.2019

Лебот не мора да биде направен од брашно! Потребни состојки: 300 грама посно сирење 100 грама смелени бадеми 100 грама иситнети ленени семки 125 грама овесни снегулки 1 лажичка сол 6 грама прашок за печиво 8 белки од јајце 2 лажици сусам 2 лажици ...

[РЕЦЕПТ] Флорентински дип со артички и спанаќ

Локално - 09.01.2019

Производи: 300 гр спанаќ 400 г артичоки, исчистени 3 чешниња лук, истолчени ½ чаша мајонез 400 г крем сирење 2 лажици сок од лимон 1 чаша рендан пармезан Подготовка: Во сад, се мешаат заедно крем сирењето и мајонезот.

Црвен грав со пилешко

Пулс24 - 09.01.2019

500 г зрна црвен конзервиран грав 400 г коцки тиква 300 г коцки пилешки гради 200 мл пиво 2 чешниња лук масло, сол и мелен црн пипер На загреано масло во тава на тивок оган кратко запржете го исечканиот лук.

Мафини од тиква

Опсервер - 10.01.2019

Мафини сакаме сите, а тие се уште поубави во оваа сезона на тиквата. Лесно се прават и се многу вкусни. Потребно е: 200 г тиква, испечена и измиксирана во пире 300 г брашно 1 прашок за печиво 1 лажичка цимет во прав 120 г шеќер во прав 3 јајца 50 мл ...

Мафини од тиква

Пулс24 - 10.01.2019

Мафини сакаме сите, а тие се уште поубави во оваа сезона на тиквата. Лесно се прават и се многу вкусни. Потребно е: 200 г тиква, испечена и измиксирана во пире 300 г брашно 1 прашок за печиво 1 лажичка цимет во прав 120 г шеќер во прав 3 јајца 50 мл ...

Мафини од тиква

Вечер - 10.01.2019

Мафини сакаме сите, а тие се уште поубави во оваа сезона на тиквата. Лесно се прават и се многу вкусни. Потребно е: 200 г тиква, испечена и измиксирана во пире 300 г брашно 1 прашок за печиво 1 лажичка цимет во прав 120 г шеќер во прав 3 јајца 50 мл ...

Мафини од тиква (рецепт)

MTM - 10.01.2019

Мафини сакаме сите, а тие се уште поубави во оваа сезона на тиквата. Лесно се прават и се многу вкусни. Потребно е: 200 г тиква, испечена и измиксирана во пире 300 г брашно 1 прашок за печиво 1 лажичка цимет во прав 120 г шеќер во прав 3 јајца 50 мл ...