TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ утре ќе протестира-Загадениот воздух убива кога власта е неспособна

Фокус - 28.10.2020

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ за утревечер во 19 часот најави протест пред зградата на Владата, а ќе протестира и во Битола, Струмица, Тетово и Куманово. Во најавното соопштение за протестите партијата наведува дека наместо политиканство од страна на ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира против аерозагадувањето

360 степени - 28.10.2020

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ најави протести за утре во пет градови низ земјава, а темата на пртестот ќе биде аерозагадувањето. „Владата на СДСМ продолжува со својата неодговорна политика во однос со најгорливото прашање – загадениот воздух.

ВМРО-ДПМНЕ: Загадениот воздух убива кога власта е неспособна

Канал5 - 28.10.2020

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира утре во Скопје и во четири други градови. Владата на СДСМ продолжува со својата неодговорна политика во однос со најгорливото прашање – загадениот воздух. Загадениот воздух и во ек на пандемија убива, а власта вели дека тоа ...

Загадувањето проблем во време на епидемија, маски како заштита од загаден воздух, но и вирусите

ТВ21 - 28.10.2020

Енормното загадување на воздухот може да претставува дополнителен проблем за заразените со Ковид-19. Директорот на Пулмологија, Дејан Докиќ вели дека загадениот воздух овозможува полесен влез на вирусите во организмот со што се влошува клиничката ...

Концентрацијата на отрови во воздухот се зголемува по 17 часот

Алсат-М - 28.10.2020

Аерозагадувањето е највисоко навечер. Ова го покажуваат графиконите на Министерството за животна средина. Во нив се гледа дека по 17 часот се зголемуваат концентрациите во воздухот. Во тој период граѓаните се враќаат од работа, има гужва низ ...

Арсовски: Програмата за намалување на загадувањето продолжи да се спроведува и во 2020 година

Н.Македонија - 28.10.2020

Програмата за намалување на аерозагадувањето, за која за прв пат се издвоија средства продолжи да се спроведува и во 2020 година и речиси е при крај нејзината реализација, рече портпаролот на Владата, Душко Арсовски, на прашањето дали се планираат ...

(ФОТО) Поставени два уреди за 24-часовен надзор на воздухот во Скопје: Ќе се бара кој колку загадува

360 степени - 28.10.2020

Од денеска на две локации во Скопје, во Карпош и Лисиче, два уреди ќе собираат податоци за квалитетот на воздухот 24 часа на ден во текот на наредните 12 месеци. Со ова почнуваат теренските истражувања во рамки на Студијата за пропорционирање на ...

ЗАГАДУВАЊЕ НА СКОПЈЕ: Кога беше Груевски на власт тоа беше смог, а сега кога е Заев е магла

Денешен - 28.10.2020

Еден од најинтересните денешни коментари на социјалните мрежи за енормното загадување во Скопје е: Кога беше ВМРО-ДПМНЕ на власт тоа беше смог, а сега кога е СДСМ на власт тоа е магла или бел облак.

Постојано се преземаат мерки за справување со загадувањето, вели владиниот портпарол

А1 On - 28.10.2020

Портпаролот на Владата Душко Арсовски вели дека постојано се преземаат мерки за справување со загадувањето, но оти тоа не е проблем кој може да се реши за кусо време. -Изминатиот период постојано се преземаат мерки.

Воздухот во Скопје под 24 -часовен надзор

Канал5 - 28.10.2020

На две локации во Скопје денеска се поставени уреди кои ќе собираат примероци за квалитетот на воздухот 24 часа на ден во текот на секое деноноќие во наредните 12 месеци. Со анализа на овие податоци попрецизно ќе се откријат поединечните извори на ...

Ќе се испитуваат изворите на загадување на воздухот во Карпош и Лисиче

Мета - 28.10.2020

На две локации во општините Карпош и Аеродром во Скопје во следната година ќе се мониторира квалитетот на воздухот за да се утврдат изворите на загадувањето. На овие локации, во рамките на проектот „Справување со загадувањето во Скопје“, поставени ...

Ниско и многу ниско загадување во Битола

Тера - 28.10.2020

Денеска во 14 часот двете мерни станици во Битола измерија ниско и многу ниско загадување и во центарот на градот и во индустрискиот дел на Битола. Мерната станица Битола 1 која е лоцирана во индустрискиот дел на градот во 14 часот покажа многу ...

Државата без конкретни мерки за загадувањето, граѓаните револтирани

Алфа - 28.10.2020

Во немање на конкретни мерки, ниту пак стратегија, власта ги обвинува граѓаните дека биле главната причина за загадување на воздухот. Министерот за животна средина рече дека греењето во домовите било главната причина за високата концентрација на ...

И домаќинствата се дел од проблемот со аерозагадувањето, велат од Влада

Фокус - 28.10.2020

Проблемот околу аерозагадувањето во земјава е повторно актуелна тема со почетокот на грејната сезона и загрижувачките бројки од нивото на загаденост. Портпаролот на Владата, Душко Арсовски порача дека Владата ги презема сите мерки, за да се ублажи ...

Наутро ќе има магла во Скопје поради влага во воздухот, не е загадување, велат од хидрометеоролошкиот завод

Сакам да кажам - 28.10.2020

Утрово белиот облак над Скопје не беше поради загадување на воздухот, туку имаше магла, што е нормална појава во овој период од годината за котлините, велат од Управата за хидрометеоролошки работи.

Ново истражување: Загадувањето на воздухот може да ја зголеми смрттноста од КОВИД-19 за 15%

Слободен Печат - 28.10.2020

Зголемената изложеност на загаден воздух може да доведе до зголемување на ризикот од смрт од КОВИД-19 за околу 15%, пренесуваат од најновото меѓународно истражување на Институтот за хемија во Мајнц, Германија.

Арсовски: Мерки против аерозагадувањето има, но проблемот не може да се реши за кусо време

+инфо - 28.10.2020

Тоа што како информација го имаме е дека Програмта за намалување на аерозагадувањето, за кое прв пат се издвоија пари, продожи да се спроведува и оваа година и речиси е при крај нејзината реализација – рече портпаролот.

Виолета Николова: Македонската иновација PURECLOUD има примена во секоја средина каде постои проблем со загаденоста на ...

Денар - 28.10.2020

Како функционира овој уред, и кој е главниот бенефит од него ? -Уредот PureCloud функционира како паметен преносен мониторинг систем за мерење на квалитет на воздух. Податоците се споделуваат истовремено помеѓу сите платформи, и се ажурираат во ...

Скопјани носеа маски и пред пандемијата, се штитеа од загадениот воздух

Независен - 28.10.2020

Воздухот во Скопје е загаден, а особено тоа деновиве го чувствуваат лисичани, каде особено навечер не може да се дише, печат очите, грлото и носот. Според податоците од Министерството за животна средина и просторно планирање, последната недела нема ...

Воздухот загаден - магливата есен ги врати старите проблеми

МКД - 28.10.2020

Мобилната апликација AirCare која ја мери загаденоста на воздухот и во текот на ноќта покажа високи вредности, не само во Скопје туку и во други градови, и тоа по сите параметри, особено според нивото на ПМ честичките/.

Како успеа Лондон драматично да го подобри квалитетот на воздухот?

Факултети - 28.10.2020

Квалитетот на воздухот во Лондон драматично се подобри од 2016 година досега. Според градоначалникот на Лондон, Садик Кан, политиките поврзани со загадувањето даваат одлични резултати. Локалните власти го намалиле бројот на училишта во области со ...

Маглите стасаа, а државата без мерка за загадувањето

Слободен Печат - 28.10.2020

Магливите денови по котлините деновиве го актуализираа проблемот со загадувањето на воздухот во поголем број градови во државата. Според податоците на Министерството за животна средина (МЖСПП), зачестија зголемени концентрации на ПМ10 честичките, ...

Д-р Камелија Бушљетиќ: Aерозагадувањето e “тивок убиец”, рамо до рамо со другите тешки заболувања

Бизнис Вести - 28.10.2020

Повеќе од 2.500 луѓе умираат годишно во Македонија поради загадениот воздух! Алармантните бројки, аерозагадувањето го прават “тивок убиец”, рамо до рамо со другите тешки заболувања. Бројките се уште пострашни на светско ниво.

Нуредини: Греењето на домаќинствата е најголем проблем, инвертерите не се решение за загадувањето

Фактор - 28.10.2020

Загдувањето на воздухот драматично се зголемува помеѓу 16 и 17 часот попладне и навечер после 22 часот, вели министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини. Дециден е дека во тој период најголем ефект на загадувањето имаат ...

Смогот ја зголемува смртноста од коронавирус за 15 отсто

ТВ21 - 28.10.2020

Долготрајната изложеност на загаден градски воздух може да го зголеми ризикот од смртност од коронавирус во просек за 15 отсто ширум светот. Ова го покажуваат студиите објавени во списанието „Cardiovascular Research“, фокусирајчи се на делот со ...

Нуредини: Греењето е една од главните причини за загадувањето на воздухот

360 степени - 27.10.2020

Греењето во објектите и домовите, индустријата и постарите автомобили се главните причини за загаденост во воздухот, вели министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини. во гостување на ТВ21.

Нуредини: Инвертерите не се решение за загадување на воздухот

ТВ21 - 27.10.2020

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини во „10 минути“ на ТВ21 посочи дека инвертер климите не се решение за загадување на воздухот. „Имаме подобрување, но нема да биде нешто драстично и мислам дека треба да бидеме свесни ...

(Видео) Нема потреба од полициски час, загадувањето ќе ги задржи дома скопјани

24Инфо - 28.10.2020

Скопје и вечерва е завиткано во смог. Загадувањето е големо, а истото се зголемува од час на час, што е видливо од фотографиите. Скопјани очигледно ги чекаат неколку месеци карантин, било поради короната било поради ...

Скопје се гуши во смог – Шилегов: Не е загадување, магла е

ТВ21 - 27.10.2020

Вака изгледаше синоќа Скопје. Оваа сезона, загаденоста на воздухот започна порано поради климатските промени, но и ладното време, сметаат од Иницијативата О2. Првиот човек на Град Скопје, Петре Шилегов, смета дека не станува збор загадување, туку за ...

Сезона на опасно живеење во Скопје: меѓу загаден воздух и Ковид-19

Deutsche Welle - 27.10.2020

Скопје не само што е на врвот на листата на најзагадени градови, туку во исто време води битка и со најголем број заразени со Ковид-19. Градот е буквално меѓу два огна во период кога наближува зимата.

Министерот Нуредини објасни кои се главните причини за загаден воздух

ТВ21 - 27.10.2020

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини во „10 минути“ на ТВ21 објасни кој се главните причини за загаденост во воздухот. Тој вели дека помеѓу 16 и 17 попладне, и до 22, 23 и 24 во текот на ноќта драматично се зголемува ...

Нуредини: Не е само од греењето, индустријата дефинитивно загадува

Република - 27.10.2020

Дефинитивно и индустријата е голема причина за загадувањето во Македонија, вели министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини, кој во „10 минути“ на ТВ21 зборуваше за главните причини за загаденост во воздухот.

Министерот Нуредини објаснува кои се главните причини за загадениот воздух во Скопје: „Во оваа доба од денот ...

Точка - 27.10.2020

Насер Нуредини, министерот за животна средина и просторно планирање, во „10 минути“ за „ТВ21“, објасни кои се главните причини за загадениот воздух. Нуредини вели дека помеѓу 16 и 17 часот попладне и до 22, 23 и 24 часот во текот на ноќта, ...

Скопје и денеска со екстремни мерни единици: Загадениот воздух ја зголемува смртноста од Ковид-19

Точка - 27.10.2020

15 отсто од смртните случаи од коронавирусот во светот најверојатно се должат на загадениот воздух, тврдат научници од Германија и Кипар. Нивната студија покажува дека во позагадените региони, смртноста од ковид 19 е поголема.

ФОТО: Аерозагадувањето зема замав, еве како изгледаше Скопје синоќа

Скопје инфо - 27.10.2020

Големо ниво на ПМ10 честички во воздухот е забележано вчеравечер во главниот град. На некои од мерните станици во Скопје загадувањето достигнуваше и над 160 ПМ10 честички. Веќе една недела има тренд на зголемување на нивото на ПМ честици во ...

СКОПЈЕ СЕ ЗАДУШУВА. Еве како изгледаше вчера, од час во час

Вечер - 27.10.2020

Големо ниво на ПМ10 честички во воздухот е забележано вчеравечер во главниот град. На некои од мерните станици во Скопје загадувањето достигнуваше и над 260 ПМ10 честички. Веќе една недела има тренд на зголемување на нивото на ПМ честици во ...

Еколошки геноцид: Аерозагадувањето зема замав, не се дише, Скопје се гуши

Република - 27.10.2020

Големо ниво на ПМ10 честички во воздухот е забележано вчеравечер во главниот град. На некои од мерните станици во Скопје загадувањето достигнуваше и над 260 ПМ10 честички. Веќе една недела има тренд на зголемување на нивото на ПМ честици во ...

Скопје повторно се гуши во загаден воздух

Нетпрес - 27.10.2020

Големо ниво на ПМ10 честички во воздухот е забележано вчеравечер во главниот град. На некои од мерните станици во Скопје загадувањето достигнуваше и над 260 ПМ10 честички. Веќе една недела има тренд на зголемување на нивото на ПМ честици во ...

Студија: Загадувањето на воздухот може да ја зголеми смртноста од Ковид-19 за 15 отсто

Независен - 27.10.2020

Францијс – Долготрајната изложеност на загадување на воздухот може да доведе до зголемување на ризикот од смрт од Ковид-19 во светот во просек за околу 15 проценти, покажува денеска објавено меѓународно истражување.

Студија: Загадувањето на воздухот може да ја зголеми смртноста од Ковид-19 за 15 отсто

Опсервер - 27.10.2020

– Долготрајната изложеност на загадување на воздухот може да доведе до зголемување на ризикот од смрт од Ковид-19 во светот во просек за околу 15 проценти, покажува денеска објавено меѓународно истражување.

Загадувањето на воздухот за 15 отсто може да ја зголеми смртноста од ковид-19

+инфо - 27.10.2020

Се чини дека загадувачките честички ја зголемуваат активноста на еден рецептор наречен ACE-2, кој се наоѓа на површината на клетката и учествува во начинот на кој ковид-19 ги ​​инфицира пациентите, велат истражувачите.

Студија: Загадувањето на воздухот може да ја зголеми смртноста од Ковид-19 за 15 отсто

Курир - 27.10.2020

Долготрајната изложеност на загадување на воздухот може да доведе до зголемување на ризикот од смрт од Ковид-19 во светот во просек за околу 15 проценти, покажува денеска објавено меѓународно истражување.

Студија: Загадувањето на воздухот може да ја зголеми смртноста од Ковид-19 за 15 отсто

Сител - 27.10.2020

Долготрајната изложеност на загадување на воздухот може да доведе до зголемување на ризикот од смрт од Ковид-19 во светот во просек за околу 15 проценти, покажува денеска објавено меѓународно истражување.

Студија: Загадувањето на воздухот може да ја зголеми смртноста од Ковид-19 за 15 отсто

24Инфо - 27.10.2020

Долготрајната изложеност на загадување на воздухот може да доведе до зголемување на ризикот од смрт од Ковид-19 во светот во просек за околу 15 проценти, покажува денеска објавено меѓународно истражување.

Загадувањето на воздухот може да ја зголеми смртноста од Ковид-19 за 15%

Фокус - 27.10.2020

Долготрајната изложеност на загадување на воздухот може да доведе до зголемување на ризикот од смрт од Ковид-19 во светот во просек за околу 15 проценти, покажува денеска објавено меѓународно истражување.

Студија: Загадувањето на воздухот може да ја зголеми смртноста од Ковид-19 за 15 отсто

Либертас - 27.10.2020

Долготрајната изложеност на загадување на воздухот може да доведе до зголемување на ризикот од смрт од Ковид-19 во светот во просек за околу 15 проценти, покажува денеска објавено меѓународно истражување.

Студија: Загадувањето на воздухот може да ја зголеми смртноста од Ковид-19 за 15 отсто

Frontline - 27.10.2020

Долготрајната изложеност на загадување на воздухот може да доведе до зголемување на ризикот од смрт од Ковид-19 во светот во просек за околу 15 проценти, покажува денеска објавено меѓународно истражување.

Студија: Загадувањето на воздухот може да ја зголеми смртноста од Ковид-19 за 15 отсто

Бизнис Вести - 27.10.2020

Долготрајната изложеност на загадување на воздухот може да доведе до зголемување на ризикот од смрт од Ковид-19 во светот во просек за околу 15 проценти, покажува денеска објавено меѓународно истражување.

Загадувањето на воздухот може да ја зголеми смртноста од Ковид-19 за 15 отсто

Кумановски м. - 27.10.2020

Долготрајната изложеност на загадување на воздухот може да доведе до зголемување на ризикот од смрт од Ковид-19 во светот во просек за околу 15 проценти, покажува денеска објавено меѓународно истражување.