TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Џонсон најави отворање на центри за вакцинација, што ќе работат 24/7

Канал5 - 13.01.2021

Британскиот премиер најави дека наскоро ќе започнат да работат 24-часовни центри за вакцинација во земјата за да можат што повеќе луѓе да се вакцинираат против ковид-19. Борис Џонсон денеска им соопшти на пратениците дека министерот за здравство Мет ...

Во 46 земји во светот досега се примени 28 милиони дози вакцини против ковид-19

Канал5

Француски професор ја загрижи јавноста ширум светот: Вакцините можеби не се доволно ефикасни против јужноафриканскиот мутиран коронавирус

Слободен Печат

Србија од утре почнува вакцинација на доброволци

Press24

Вакцинацијата на доброволно пријавените граѓани во Србија почнува утре

Макфакс

Во Србија утре ќе се вакцинираат првите илјада граѓани што се пријавиле доброволно

ММС

Џонсон најави отворање на центри за вакцинација кои ќе работат 24 часа на ден

МКД

Глас на Америка Локално Макфакс Локално Локално Во Центар Локално ТВ21

Првата фаза на добивањето дозвола за употреба на вакцината „Спутник V“ во ЕУ почнува на 19 јануари

Руска реч - 13.01.2021

Процесот на регистрација на руската вакцина во Европската агенција за лекови започна кон крајот на октомври. Првата фаза во рамките на добивањето дозвола за употреба на руската вакцина против заразната болест Covid-19 „Спутник V“ на територијата на ...

Путин нареди испитување на новите мутации на коронавирусот: Знам дека нашата вакцина е најдобра, но...

Точка

Во Русија вакцинирани 1,5 милион луѓе

Макфакс

Путин нареди масовна вакцинација , почнува од идната недела

Канал5

Путин нареди масовна вакцинација против ковид-19

МКД

Путин наложи општа вакцинација во Русија од наредната недела

Руска реч

Путин наложи следната недела да почне масовна вакцинација против Ковид-19 во Русија

А1 On

Макфакс Локално Алсат-М Локално Вечер 24Инфо iPortal Кајгана

Индонезија ќе ги вакцинира прво младите луѓе. Еве зошто?

Иновативност - 14.01.2021

Индонезија ќе почне да вакцинира со вакцината на кинески Sinovac Biotec. Таа вакцина ќе се искористи за имунизација на младите вработени луѓе, а потоа на постарите лица со цел да се постигне имунитет на стадото.

Сите ги вакцинираат прво постарите, само Индонезија започнува со помладите: Стратегијата е доведена во прашање

А1 On

Индонезија почна имунизација со кинеската вакцина КоронаВак

Курир

Зошто Индонезија планира првин да ги вакцинира помладите граѓани?

Факултети

Индонезија почна имунизација со кинеската вакцина КоронаВак

Опсервер

Индонезија почна имунизација со кинеската вакцина КоронаВак

+инфо

ВИДЕО: Индонезија почнува со имунизација со кинеската вакцина, прв се вакцинираше претседателот

Слободен Печат

24Инфо Либертас А1 On Нетпрес Независен MakPress Оff.net

ЕК ги предупреди земјите членки да не се обидуваат сами да набавуваат вакцина

Макфакс - 13.01.2021

Комесарката за здравство на Европската Унија, Стела Киријакидес, ги предупреди земјите-членки на ЕУ да не се обидуваат да склучат одделни договори за набавка на вакцини против коронавирус, бидејќи тие со заеднички договор ѝ го пренеле тоа право на ...

ЕК ги предупреди земјите-членки да не се обидуваат сами да набавуваат вакцини

+инфо

ЕК ги предупредува земјите-членки да не се обидуваат сами да ја набавуваат вакцината

Опсервер

ЕК: Најмногу вакцини во ЕУ ќе стигнат во вториот квартал на 2021 година

24Инфо

ЕК: Најмногу вакцини во ЕУ ќе стигнат во вториот квартал на 2021 година

Либертас

ЕК: Најмногу вакцини во ЕУ ќе стигнат во вториот квартал на 2021 година

Слободен Печат

ЕК: Најмногу вакцини во ЕУ ќе стигнат во вториот квартал на 2021 година

Опсервер

+инфо 360 степени Вечер Прес MakPress 24Инфо Точка Вечер Н.Македонија

Турција и Кина си подадоа рака ! Ердоган ја одобри кинеската вакцина

Во Центар - 13.01.2021

Турција денеска одобри итна употреба на вакцината на кинеската компанија Синовац Биотек. Вакцината најпрво ја примија министерот за здравство Фахретин Коца и членовите на владиното научно советодавно тело.

Турција одобри употреба на кинеската вакцина против коронавирус

Бизнис Вести

Производството на кинеската вакцина КоронаВак ќе достигне до една милијарда дози годишно

Опсервер

Производството на кинеската вакцина КоронаВак ќе достигне до една милијарда дози годишно

+инфо

Производството на кинеската вакцина КоронаВак ќе достигне до една милијарда дози годишно

Курир

Кинеската вакцина КоронаВак ќе достигне производство до една милијарда дози годишно

Нетпрес

Производството на кинеската вакцина КоронаВак ќе достигне до една милијарда дози годишно

А1 On

MakPress Либертас Опсервер Слободен Печат 24Инфо +инфо А1 On Вечер Прес

Грција бара низ Еворпа да се патува и со ковид пасоши

Тера - 13.01.2021

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис и напиша писмо на претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лаен да побара воведување документ за вакцинираност против коронавирусот што ќе го олесни патувањето меѓу земјите членки во унијата.

Поделени мислења околу „Ковид-пасоши“ во ЕУ: Ќе може ли да се патува само со вакцина против вирусот?

еМагазин

Мицотакис: До март ќе бидат вакцинирани околу два милиона граѓани

Курир

Мицотакис бара низ ЕУ да се патува со ковид-пасош

Expres

Лидерите на ЕУ размислуваат за воведување на ковид пасоши – што ќе значи тоа за европските земји?

Локално

Мицотакис барa ковид пасош за вакцинираните за патување низ светот

AKO

Мицотакис го испрати нацрт сертификатот за слободно движење до Европската комисија

Слободен Печат

Опсервер А1 On Република MakPress Скопје24 Вечер Прес Фокус Опсервер

Пладневен преглед: Чесните никој не смее да ги малтретира, рече Николовски, прифатена програмата за задолжителната ...

Frontline - 13.01.2021

Наша цел е да покажеме дека онаму каде што не се почитува закон мора да има казни. Чесните пак, никој не смее да ги малтретира и да им висат инспекции, изјави вицепремиерот за борба против корупција, Љупчо Николовски.

Заврши 38-мата седница на Владата, ова се одлуките

ТВ21

Влада: Усвоена Програмата за задолжителна имунизација на населението во 2021 година

Канал5

Владата ја прифати Предлог-програмата за задолжителна имунизација на населението во 2021. година

Локално

Усвоена Програмата за задолжителна имунизација на населението во 2021 година

ТВ21

Усвоена Програмата за задолжителна имунизација на населението во 2021 година

Скопје инфо

Усвоена Програмата за задолжителна имунизација на населението во 2021 година

24Инфо

Frontline ММС Либертас Press24 iPortal Опсервер Вечер

Романија против грчкиот предлог за патување низ ЕУ само со сертификат за вакцинација: Тоа е дискриминација

360 степени - 13.01.2021

Романскиот претседател Клаус Јоханис синоќа оцени дека предлогот, сертификат за вакцинација од кoвид-19 да се користи за олеснување на патувањата на европските граѓани, не е добар, посочувајќи на можноста за дискриминација.

Романија против грчкиот предлог за патување низ ЕУ само со сертификат за вакцинација

Макфакс

Јоханис: Лоша е грчката идеја за потврдата за вакцинација при патувања

Опсервер

Лоша е грчката идеја за потврда за вакцинација при патувања, вели романскиот претседател Јоханис

Независен

Јоханис: Лоша е грчката идеја за потврдата за вакцинација при патувања

24Инфо

Јоханис: Лоша е грчката идеја за потврдата за вакцинација при патувања

Либертас

За Романија лошо е ако се воведе сертификат за вакцинација при патувања

+инфо

Сител Фактор А1 On Алсат-М Слободен Печат Фокус Н.Македонија Вечер

Африка обезбедува речиси 300 милиони дози вакцини

МКД - 13.01.2021

Африканската унија обезбедила речиси 300 милиони вакцини против ковид-19 во најголемиот досега договор за набавка за Африка, соопшти африкански функционер. Никес Ндемби, висок научен советник на Африканскиот центар за контрола и превенција на ...

Африка обезбедува речиси 300 милиони дози од вакцините против коронавирусот

Курир

Африка обезбедува речиси 300 милиони дози од вакцините против коронавирусот

Опсервер

Африка обезбедува речиси 300 милиони дози од вакцините против коронавирусот

24Инфо

Африка обезбеди речиси 300 милиони вакцини против ковид-19

Слободен Печат

Африка обезбедува речиси 300 милиони дози од вакцините против коронавирусот

А1 On

Африка обезбеди 300 милиони дози од вакцините против коронавирусот

+инфо

Либертас Нетпрес Република Денешен MakPress

Додека ја чекал втората доза на „Фајзер“, Велшанец заболел од Ковид-19

Макфакс - 13.01.2021

Еден британски лекар добил коронавирус еден месец откако ја примил првата доза на вакцината – само неколку дена по откажувањето на втората доза. Дејвид Лонгден (43) е еден од првите луѓе во светот кои ја примиле вакцината на „Фајзер“ на 8 декември, ...

Додека чекал втора доза, заболел од корона вирусот

Независен

Додека ја чекал втората доза на „Фајзер“, Велшанец заболел од ковид

Вечер

Додека ја чекал втората доза на „Фајзер“, Велшанец заболел од ковид

24Инфо

Вакциниран велшанец заболел од ковид, додека ја чекал втората доза од вакцината

Centar

Додека ја чекал втората доза на „Фајзер“, Велшанец заболел од Ковид-19

Точка

Шок на островот , британците ја промашија стратегијата! Додека ја чекал втората доза на вакцината испаднал позитивен на коронавирусот

Во Центар

Србија ќе заврши со вакцинирањето до јуни, пријавени се над 110.000 граѓани

+инфо - 13.01.2021

Може да се случи во одреден момент да ја немаме на залиха вакцината што некој ја сака, што го продолжува времето на чекање за имунизација. Но и покрај тоа, ние ќе останеме доследни секој да може да избере која вакцина сака да ја земе, кажа Ѓерлек.

Ѓерлек: Имунизацијата во Србија ќе биде готова до јуни, досега за вакцинација пријавени над 110.000 лица

Опсервер

Имунизацијата во Србија ќе биде готова до средина на јуни

Слободен Печат

Ѓерлек: Имунизацијата во Србија ќе биде готова до јуни, досега за вакцинација пријавени над 110.000 лица

24Инфо

Ѓерлек: Имунизацијата во Србија ќе биде готова до јуни, досега за вакцинација пријавени над 110.000 лица

Либертас

Ѓерлек: Имунизацијата во Србија ќе биде готова до јуни, досега за вакцинација пријавени над 110.000 лица

А1 On

Ѓерлек: Имунизацијата во Србија ќе биде готова до јуни, досега за вакцинација пријавени над 110.000 лица

Сител

MakPress

Не е потврдено дека вакцините не делуваат на новиот вид на коронавирус

Локално - 13.01.2021

Не е потврдено дека постојните вакцини не делуваат на новиот вид ковид 19 откриен во Велика Британија, а Светската здравствена организација (СЗО) продолжува да го проучува ова прашање, изјави за ТАС денес претставничката на СЗО во Русија, Мелита ...

СЗО: Не е потврдено дека вакцините не се ефикасни против новиот вид на Ковид-19

Опсервер

СЗО: Не е потврдено дека вакцините не се ефикасни против новиот вид на ковид-19

+инфо

СЗО: Не е потврдено дека вакцините не се ефикасни против новиот вид на Ковид-19

Република

СЗО: Не е потврдено дека вакцините не се ефикасни против новиот вид на Ковид-19

А1 On

СЗО: Не е потврдено дека вакцините не се ефикасни против новиот вид на Ковид-19

Либертас

СЗО: Не е потврдено дека вакцините не се ефикасни против новиот вид на Ковид-19

24Инфо

Вечер Прес MakPress

Пред пролет нема вакцина за здравата популација во Словенија

+инфо - 12.01.2021

П ланот за вакцинација против ковид-19, усвоен од словенечката Влада за првата половина на оваа година, предвидува најпрво да се вакцинираат ранливите групи и постарите лица, додека оние надвор од овие категории ќе бидат вакцинирани на пролет.

Јанша: Усвоен планот за вакцинација – прво ранливите групи и постарите лица

24Инфо

Словенија го усвои планот за вакцинација – прво ранливите групи и постарите лица

А1 On

Јанша објави како ќе се спроведе вакцинацијата во Словенија

Република

Јанша: Усвоен планот за вакцинација – прво ранливите групи и постарите лица

MakPress

Јанша: Усвоен планот за вакцинација – прво ранливите групи и постарите лица

Независен

Словенија го усвои планот за вакцинација: Прво ранливите категории и постарите лица

Фокус

Слободен Печат Либертас Денешен Нетпрес 360 степени Опсервер