TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Министерот за здравство, Венко Филипче, ќе одржи прес-конференција

Press24 - 22.06.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска во 15:30 часот ќе одржи прес-конференција на која ќе ги соопшти новитетите во врска со состојбата со коронавирусот во земјава. Обраќањето на министерот следете го во живо на следниот ...

Во Дебар сите  изолирани лица – негативни

Либертас - 08.06.2020

Лицата кои беа во контакт со сега болната од Коронавирус од село Долно Косоврасти, која е на лекување во државната клиника во Скопје, се сите негативни. Оваа денеска го соопшти градоначалникот на Дебар Хекуран Дука кој воедно е и прв човек на ...

„Вирус македоникус“

Deutsche Welle - 08.06.2020

Наместо да расне разумот, под влијание на вирусот македоникус се‘ повеќе се шири самоволие. Не се почитуваат авторитетите, па биле тие и научни. Секој почнува да прави што ќе му текне. Колумна на Кица Колбе.

Денес во 16 часот министерот за здравство, Филипче ќе одржи прес-конференција

Сител - 08.06.2020

Денес во 16 часот ќе се одржи прес-конференција на која што ќе присуствуваат министерот за здравство, Филипче, претседателот на Комисијата за заразни болести, Караџовски и директорот на Центарот за јавно здравје - Скопје, Зибери.

Кластерот СДСМ шири лажни вести како што шири корона

24Инфо - 08.06.2020

Соопштение до јавноста- реакција на соопштението на СДСМ Доколку СДСМ ги почитуваше граѓаните и нивното здравје ќе ги почитуваа мерките и борбата со епидемијата ќе им беше приоритет. Доколку Заев и неговите функционери беа совесни немаше пола ...

Владата закажа седница, Филипче прес конференција

Кумановски м. - 08.06.2020

Владата на Република Северна Македонија денеска во 15 часот ќе одржи седница. Се очекува да се произнесе по предлогот на Комисијата за заразни болести за полициски час од 22 часот до 05 часот за Куманово, Скопје, Штип и Тетово.

Чашуле: СДСМ прво прогласи победа над пандемијата, а потоа бројката на новозаразени рапидно се зголеми

Курир - 08.06.2020

Коле Чашуле во својата емисијата „Седмица“ зборуваше за тоа како Филипче и владата на СДСМ кои пред повеќе од една недела одржаа „спектакуларна“ прес конференција каде прогласија неформална победа на пандемијата се со цел да се брза за избори.

Заевата ковид предизборна авантура!

Република - 08.06.2020

Музиката за танцот на Заев заврши. Завесата одамна се дигна, а маските паднаа. Аплаузите за Филипче стивнаа и нив ги нема. Има само една вистина а тоа е дека се ова што ни се случува е последица на желбата за брзи избори и непромислените потези на ...

Чија е одговорноста за врвот на заразата во јуни

Н.Македонија - 08.06.2020

Чувството на страв и неизвесност повторно надвисна над граѓаните. Последните денови бројот на новозаболени со коронавирусот драстично се зголеми, при што на дневна основа се бројат над стотина новозаразени граѓани.

ВМРО-ДПМНЕ: Заради неспособноста и несериозноста на Заев и Македонија е црна точка во Европа во справување со ...

Курир - 08.06.2020

Секој ден бележиме трицифрена бројка на новозаразени, а Филипче и Заев глумат нормалност, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата истакнуваат дека вчерашната бројка од 111 новозаразени само уште еднаш ја потврди неспособноста на Филипче и СДСМ.

За СДСМ неспособен министер е Чулев, за ВМРО-ДПМНЕ неспособен е остатокот од Владата

360 степени - 07.06.2020

Политичките партии на дневно ниво постојано се критикуваат за состојбата со коронавирусот во земјава Владејачката партија СДСМ, обвини дека министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, ги игнорира бројните прекршувања на забраната за движење, а тоа е ...

ВМРО-ДПМНЕ: Нови 111 случаи на Ковид 19, СДСМ и Филипче капитулираа во борбата со Ковид 19

Канал5 - 07.06.2020

ВМРО-ДПМНЕ со факти на денот. Факти кои го одбележаа денот: 1.Бројките на новозаразени со Ковид 19 алармантни, СДСМ капитулира во борбата со корона вирусот. 2.Шилегов и Шекеринска прават забава во Маврово откако ги затворија Скопјани во карантин.

ЛАТАС: На Филипче и Заев им требаат гласови за избори, а не здрави граѓани

Магазин - 07.06.2020

И, додека дремете три дена дома во карантин во време на Духовден, како ви се гледа сега Венко Филипче, а? Од партискиот херој на Бихаќка не остана ни партал, а камоли костим на Супермен. Гола вода, пријатели. Блефирање и шарлатанство.

Во Матејче 42-ца заболени на 3 илјада жители – паѓа отпорот против тестирање во липковско, каде има семејни 20 кластери

Телма - 07.06.2020

Полиција немаше по улиците, но полициски час имаше и се чувствуваше, Понекој трактор или камион од нива или од шума. Во Матејче има вкупно 42 заболени, распоредени во неколку семејства. Во целата општина Липково има 170 случаи од кои 60 активни и ...

КОЛКУ ПОВЕЌЕ ЗАРАЗЕНИ, ТОЛКУ ПОДОБРИ: Според методот на Филипче, Македонија секој ден е се поуспешна против Ковид 19

Денешен - 07.06.2020

Дали се сеќавате кога пред некој ден, Венко Филипче објави табела според која Македонија не е лидер по смртност од Ковид 19 во регионот, туку, напротив, стои некаде на средината, а е дратсично подобра од Словенија, од светскиот просек итн.

Повратник од Англија во државен карантин меѓу тројцата новозаразени со КОВИД-19 во Велешко

Сакам да кажам - 07.06.2020

И денес има тројца позитивни на КОВИД-19 во Велес, соопшти Центарот за јавно здравје. Со ова, во Велешко вкупно се активни 30 лица. „Има нови три случаи, двете се лица кои два дена беа хоспитализирани со симптоми на Инфективно одделение во Велешката ...

Шестмина заболени во Липково, пет во Куманово

Опсервер - 07.06.2020

Куманово, 7 јуни 2020 () – Центарот за јавно здравје Куманово регистрира 11 новозаболени од Ковид-19, од кои шест во општина Липково, петмина во Куманово. Директорот на Центарот за јавно здравјед-р Ариф Љатифи изјави дека заболените од Липково се од ...

Повеќе од 100.000 заразени со коронавирусот во Саудиска Арабија

Опсервер - 07.06.2020

Ријад, 7 јуни 2020 () – Бројот на заразени со коронавирусот во Саудиска Арабија надмина 100.000 откако бројот на новозаразени за еден ден за првпат е поголем од 3.000, објави саудиското Министерство за здравство.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ се најопасниот кластер на Ковид 19 во Република Македонија

Канал5 - 07.06.2020

СДСМ се целосно изгубени во справување со пандемијата во земјата. Тие се најопасниот кластер на Ковид 19, а за тоа е доказ и тоа што пола од нивното раководство се позитивни на овој вирус. Тоа е потврда дека СДСМ не ги почитуваат здравствените мерки.

Арсовски: Власта и Венко Филипче манипулираат со бројки

Курир - 07.06.2020

Освен отсуството на реални чекори за справување со кризата од пандемијата од Ковид 19 се случува и вистински хаос со тестирањето на новозаразени, ова денеска го истакна портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски.

Во Франција има 150 познати кластери на епидемијата на коронавирусот

ТВ21 - 07.06.2020

Француските власти тврдат дека епидемијата на коронавирусот е под контрола. Од 2 јуни земјата почна со широки мерки за излегување од строгата изолација, но, сепак, има регистрирани 150 кластери и оваа бројка се зголемува, што зборува дека вирусот и ...

Најмногу заразени, според број на жители, има во Куманово, Штип и Прилеп, а најмногу починати во Струга и Куманово

Фокус - 07.06.2020

Од почетокот на пандемијата, па се до сега, во 31 град во државата се појавиле случаи на заразен со корона вирусот. Според стстистиката на Институтот за јавно здравје, заклучно со 5 јуни, од 2.914 случаи, најголем број заразени се регистрирани во ...

Мисајловски: Заев и Филипче се главните виновниците за големата бројка на новозаразени од Ковид 19 во државата

Курир - 07.06.2020

Владата на СДСМ е целосно изгубена во справување со пандемијата во земјата, ова преку видео до јавноста го истакна потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски. -Без никаков срам Заев и Филипче се фалеа дека ситуацијата е под контрола и дека ...

КОМИСИЈАТА ЗАСЕДАВА - утре ќе има одлука за полицискиот час, бројот на новозаразени намален

Фактор - 07.06.2020

Во моментов, според сознанијата на Фактор, се одржува состанок на Комисијата за заразни болести. Според нашите информации, кои се неофицијални, во последното деноноќие бројот на заразените е понизок во споредба со претходното, кога беа регстрирани ...

Кластерот СДСМ е неспособен да се справи со вирусот, срамно вината ја префрлаат на граѓаните

24Инфо - 07.06.2020

СДСМ за својата неспособност со справување со корона вирусот ги обвинуваше граѓаните. Доказ дека на СДСМ не им е важно здравјето на граѓаните е кога бројката на заболени стануваше се поаларамантна, тие без никаков срам мислеа само на избори.

Ебола, ХИВ - најсмртоносните вируси кои постојат и денес

Црнобело - 07.06.2020

Некои вируси предизвикале вистински проблеми во минатото, слично како сегашната ситуација со корона вирусот. Некои биле целосно искоренети, но дел нив сè уште постојат, без разлика што имаме вакцина против нив.

Скопје, Куманово, Штип, Прилеп и Велес имаат поголема кумулативна инциденца од Дебар

еМагазин - 07.06.2020

Куманово, Штип, Прилеп, Велес и Скопје според податоците на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), заклучно со 5. јуни, кои еМагазин секојдневно ги пренесува, имаат поголема кумулативна инциденца од Дебар, општината која беше во карантин еден месец ...

Голем раст: 313 лица до 19 години во Македонија се заразени со корона вирусот

еМагазин - 07.06.2020

Продолжува да расте бројот на заразени со Ковид-19 на лица до 19 години. Според последните податоци на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), заклучно 5. јуни, во Македонија на оваа возраст со вирусот се заразени 313 лица.

Филипче до медиумите кои објавуваат неофицијални бројки на заболени пред МЗ: Зарем сега треба да се тркате за ...

МКД - 06.06.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче денес пред официјалното соопштението во кое секој ден од почетокот на пандемијата се објавуваат бројки на тестирани, заразани, починати и излекувањи во државава, упати апели до медиумите на кои речиси им стана ...

Тројца новозаразени со КОВИД-19 во Велес, меѓу нив и докторка од приватно здравство и тригодишно дете

Сакам да кажам - 06.06.2020

Во текот на вчерашниот ден, во Велешко има тројца новозаразени со коронавирусот, меѓу кои и докторка од приватното здравство и тригодишно дете, а оздравени се четири лица, информираа од Центарот за јавно здравје од Велес.

Докторка од приватна амбуланта болна од коронавирус, ќе тестиравме повеќе да немаше отпор во липковско, велат од ...

Сакам да кажам - 06.06.2020

Докторка од приватна амбуланта во липковско село е меѓу 19. нови случаи на КОВИД-19, кои во изминатото деноноќие се регистрирани во Центарот за јавно здравје (ЦЈЗ) во Куманово. Од нив 16 се од Општина Липково, а тројца се од Куманово.

Шестмина здравствени работници од Дебар во изолација по контакт со заболена од ковид-19

360 степени - 06.06.2020

Поради контакт со заразената жена со ковид-19 од селото Долно Косоврасти во домашна изолација се најмалку 17 лица, од нив шестмина здравствени работници, јавува МИА. „Во домашна изолација поради контакт се двајца лекари, четири медицински сестри и ...

Бухова: Од вчерашните 182-ца заразени повеќето се од 14 фамилии

Фокус - 06.06.2020

Рекордниот број на заразени со корона вирусот, 182, кој беше регистриран вчера, произлегува од 14 кластери, односно од 14 фамилии, во кои имало по неколку заразени. Ова за “Фокус” го откри директорката на Државниот санитарен и здравствен ...

Здравковски: Владата на СДСМ нема капацитет да се справи со пандемијата

Курир - 06.06.2020

Се соочуваме со една нова реалност, која ни најмалку не смее и не може да биде нормалност како што сакаат да ја прикажат политичките гарнитури кои ја држат власта, истакна на денешната прес-конференција претседателот на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Велес Игор ...

Болеста се шири во рамките на кластерите, вели Филипче

Република - 06.06.2020

На вчерашната прес-конференција, министерот за здравство Венко Филипче изјави дека од четвртокот до петокот се направи таргетирано тестирање, при што анализата покажа дека болеста тесно се шири во рамки на кластерите, но има и одеден број на нови ...

125 новозаразени со Ковид-19 и две жртви – Филипче бара медиумите да не се натпреваруваат со ексклузивитет

ТВ21 - 06.06.2020

125 ново инфицирани со „Ковид 19“ во последните 24 часа, а само 8 пациенти се излечени. Две лица ги загубија животите, едниот пациент од Прилеп на возраст од 73 години и другиот пациент од Струмица 67 години.

Во Дебар новозаразени денеска нема, во самоизолација 33 лица

Сител - 06.06.2020

По вчера потврдениот случај на заразена жена од селото Долно Косоврасти, што беше прв случај по педесет дена, денеска официјалните податоци потврдуваат дека во Дебар нема новозаразени. Заразената жена е хоспитализирана во Инфективната клиника во ...

Куманово и Штип со најмногу заболени од Ковид 19 на 100.000 жители

24Инфо - 06.06.2020

Куманово со 19 и Штип со 17 новозаболени во денешната статистика на позитивни на Ковид 19 само ја потврдуваат статистиката на Институтот за јавно здравје дека се двата града со највисока кумулативна инциденца на 100.000 жители.

Истражување: Повеќе од 70 отсто заразени не го пренесувале коронавирусот, тој се ширел на собири во затворен простор

Слободен Печат - 06.06.2020

Група на епидемиолози од Хонгконг спровеле ново истражување кое покажало дека само 20 отсто од тестираните случаи се одговорни за дури 80 отсто од преносот на заразата на коронавирусот, пренесува Н1.

КОРОНА ВИРУСОТ не застанува. Досега над 400.000 починати, и скоро 7 милиони заразени

Пулс24 - 06.06.2020

Бројките се застрашувачки. Според светската статистика денеска е запишана 400 илјадитата жртва од КОРОНА ВИРУСОТ. А до утре според статистиката ќе се помине и бројката од 7 милиони заразени.

Во Куманово тројца и во Липково 16 новозаболени од коронавирус, вкупно 125 во земјата

Kumanovo News - 06.06.2020

Во последното деноноќие регистирани се 3 нови случаи заболени од КОВИД-19 во Куманово и 16 во Липково. Новозаболените се од липковските села: Матејче 12, Опае 2, Никуштак 1 и Ропаљце 1. Од Центарот за јавно здравје од Куманово велат дека се сите од ...

ЦЈЗ Куманово: Шестнаесет од новозаболените од Ковид 19 од Липково, тројца од Куманово

MakPress - 06.06.2020

Центарот за јавно здравје Куманово во последниве 24 часа регистрира 19 новозаболени од Ковид 19. Директорот на јавната здравствена установа, д-р Ариф Љатифи информираше дека 16 од заболените се од општина Липково, а тројца од Куманово.

(ВИДЕО) Николоски: Одговорноста има име. Филипче е виновен! Заев е виновен!

Опсервер - 06.06.2020

За жал, Македонија е на врвот во регионот по број на смртни случаи и достигнува рекорди во регионот по новозаболени. Тоа не може да биде новата нормалност, тоа е новата катастрофа за Македонија. Одговорноста има име.

Филипче со апел до граѓаните да даваат точни информации во епидемиолошките анкети

MakPress - 06.06.2020

Министерот за здравство Венко Филипче преку својот Фејсбук профил апелира до граѓаните да даваат точни и целосни информации на епидемиолошките анкети. – Лекарите се тука да се грижат за нас.

И денеска троцифрен број заразени со Ковид-19

Expres - 06.06.2020

Откако медиуми објавија дека бројот на новозаразени денеска е 79, Министерство за здравство објави дека во изминатите 24 часа позитивни биле 125 лица од направени 1.085 тестови. Две лица, од Прилеп и од Струмица, починале од последиците на Ковид-19.

ВЕНКО ФИЛИПЧЕ ДО МЕДИУМИТЕ: Не објавувајте шпекулативни и непроверени информации околу бројот на заболени!

Магазин - 06.06.2020

Почитувани медиуми и новинари, деновиве голем број на медиуми уште рано наутро објавуваат неофицијални и речиси секогаш неточни информации за бројот на новозаболени, апелираше министерот за здравство Венко ...

Филипче: Се надевам дека праксата на неофицијални, непроверени и неточни информации за бројот на новозаболени ќе ...

Канал5 - 06.06.2020

МЗ продолжува со навремено и точно информирање. Деновиве голем број на медиуми уште рано наутро објавуваат неофицијални и речиси секогаш неточни информации за бројот на новозаболени. Од самиот почеток на оваа криза лично јас и целиот мој тим за ...

Филипче: Медиумите да престанат да изнесуваат непроверени информации за бројот на заболени од Ковид-19

Макфакс - 06.06.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, упати молба до медиумите да престанат да изнесуваат шпекулативни и непроверени информации околу бројот на заболени лица од Ковид-19. „Деновиве голем број на медиуми уште рано наутро објаувуваат неофицијални и ...

Филипче: Медиумите не смеат да се тркаат за ексклузивитет со непроверени бројки за заболени!

+инфо - 06.06.2020

Уште еднаш ги замолувам медиумите да престанат да изнесуваат шпекулативни и непроверени информации околу бројот на заболени лица од ковид-19, порача министерот. Уште еднаш ги замолувам медиумите да престанат да изнесуваат шпекулативни и непроверени ...