TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Павле Трајанов: Европската Унија да ја одложи одлуката за усвојување на преговарачката рамка

Опсервер - 23.06.2022

Павле Трајанов, претседател на Демократскиот сојуз во врска со Францускиот предлог за разрешување на спорот наметнат од Бугарија и деблокада на евроинтеграциските процеси смета дека: Прво, Владата на Македонија да ја повлече согласноста за прифаќање ...

Трајанов: Европската унија да ја одложи одлуката за усвојување на преговарачката рамка

Канал5

Трајанов: Европската унија да ја одложи одлуката за усвојување на преговарачката рамка

24Инфо

Tрајанов: Бараме оставка од Османи и Маричиќ, а Владата да ја повлече согласноста за францускиот предлог

МКД

Демократскиот сојуз ќе ја повлече поддршката на Владата, ако го прифати францускиот предлог

еМагазин

Трајанов: ЕУ да ја повлече одлуката за усвојување на преговарачката рамка

Макфакс

ПАВЛЕ ТРАЈАНОВ ПОВТОРНО СЕ ЗАКАНИ Граѓаните да излезат на мирни протести

+инфо

А1 On

Никола Димитров: Во преговорите со ЕУ постојано ќе бидеме под бугарско менгеме

Фактор - 23.06.2022

Според поранешниот министер за надворешни работи, никола Димитров, со прифачањето на францускиот предлог за деблокада на Македонија, еврокомоесарот за проширување Оливер Вархеји ќе ја контролира работата на македонско-бугарската мешовита комисија за ...

ВИДЕО | Анализа: Ако први се изјасниме за францускиот предлог отвораме простор за нови барања од Бугарија

Слободен Печат

Халили: Францускиот предлог е комбинација на португалскиот со некои бугарски барања

Локално

ДОМ: Ќе ја напуштиме владата ако се прифати францускиот предлог

360 степени

Протест пред владата против францускиот предлог

Либертас

Ќе земеме или ќе оставиме?

Слободен Печат

Владата нема добиено пишан документ, а пред бугарското Собрание францускиот предлог ја нема ознаката „тајна“

МКД

CivilMedia MakPress еМагазин

Францускиот предлог станува европски ултиматум

Слободен Печат - 23.06.2022

Лидерите на Западен Балкан деновиве најавија дека е можно да не одат во Брисел „на уште едно фотографирање“, затоа што реално – земјите не напредувале во евроинтеграциите. Но вчера, по последните консултации, одлучија дека ќе одат за да порачаат – ...

Вечерва пред Владата се протестираше против францускиот предлог

МКД

Протест пред Влада против францускиот предлог и бугарските барања

Р.С.Европа

Која е разликата меѓу португалскиот и францускиот предлог за Македонија?

Независен

Демократски сојуз: Со францускиот предлог бугарските барања стануваат европски

Опсервер

На тест владата на Петков, но и на Ковачевски

Deutsche Welle

Нацрт-заклучоците на ЕУ сѐ уште празни под точката за Македонија

Н.Македонија

CivilMedia Радио МОФ Либертас Н.Македонија Опсервер 24Инфо Курир Нова ТВ

БГНЕС го објави билатералниот протокол, Османи вели дека тоа се само нацрт-заклучоци за идна средба

Слободен Печат - 22.06.2022

Не е усвоен билатерален протокол помеѓу Македонија и Бугарија, а документот што денеска го објави БГНЕС е предлог-протокол, односно предлог-записник составен од бугарска страна за втората седница на меѓувладината комисија што допрва треба да се ...

Ковачев: Да се ​​прецизира билатералниот протокол и да ги релаксираме односите со С. Македонија

Локално

Ковачев: Во билатералниот протокол да се воведе механизам „историјата“ да се реши за три години

Слободен Печат

БГНЕС: Цар Самоил еден од условите за кревање на ветото

Локално

БГНЕС го објави протоколот – се состои од три независни елементи

Либертас

Историјата, говорот на омраза, жртвите од комунизмот спакувани во билатерален протокол – дел од Францускиот предлог и Самуил како признат буагрски цар од двете влади

Телма

Објавен целиот нацрт текст на протоколот, спорот помеѓу Скопје и Софија станува дел од преговарачкиот процес

ТВ21

Курир Република Фактор

МНР НА БУГАРИЈА: Краен рок за одговор на францускиот предлог не е 23 јуни

Денешен - 22.06.2022

Крајниот рок до кога Бугарија треба да одговори на предлогот на француското претседателство за деблокирање на европскиот пат на Македонија не е 23 јуни и тоа може да се случи во друг формат до истекот на претседавањето на Франција со ЕУ, односно до ...

Бугарско МНР: Утре не е крајниот рок за францускиот предлог, тоа може да се случи и до крајот на месецот во друг формат

MakPress

Бугарско МНР: 23 јуни не е крајниот рок до кој Бугарија треба да одговори на „францускиот предлог“

Сител

23 јуни е крајниот рок до кога Бугарија треба да одговори „францускиот предлог“, велат од бугарското МНР

МКД

Бугарско МНР: 23 јуни не е крајниот рок до кој Бугарија треба да одговори на „францускиот предлог“

Lider

Бугарско МНР: 23 јуни не е крајниот рок до кој Бугарија треба да одговори на „францускиот предлог“

Либертас

Бугарско МНР: 23 јуни не е крајниот рок до кој Бугарија треба да одговори на „францускиот предлог“

Курир

24Инфо Нетпрес Канал5 Телма

Напнато во бугарското Собрание: Седницата е одложена, меѓусебни обвинувања за ветото за Македонија

Курир - 22.06.2022

По процедурално барање на опозицијата, Комисијата за надворешни работи во Бугарското Собрание е одложена. Можно е да продолжи подоцна во текот на денов. Опозицијата во Бугарија инсистира владата да достави предлог заклучок за дигање на ветото за ...

Бугарски „Капитал“: В петок се очекува исчекор кон укинување на ветото за С Македонија

360 степени

В ПЕТОК СЕ ТРГА ВЕТОТО? Бугарски „Капитал“ тврди дека има исчекор кон укинување

+инфо

Петков ќе остане премиер, а в петок се трга ветото – објавен планот

4NEWS

Бугарски „Капитал“: Вo петок се очекува исчекор кон укинување на ветото за С Македонија

Либертас

Бугарски „Капитал“: Во петок се очекува исчекор за укинување на ветото на Скопје

Локално

Бугарски „Капитал“ - Бугарија го укинува ветото?

Сител

Нетпрес Фактор

Францускиот предлог не е добар, соседи треба прашањата билатерално да ги решаваат, вели Морачанин

МКД - 22.06.2022

Францускиот предлог, сметам дека не е прифатливо решение и не нуди можност за конечно, по 17 години кандидатски статус, започнување на преговорите со ЕУ. Останувам на ставот дека отворените прашања со Бугарија треба билатерално да ги решаваме и тие ...

Морачанин: Францускиот предлог не е прифатливо решение

Press24

Морачанин: Францускиот предлог не е прифатливо решение, не нуди можност за почнување на преговорите со ЕУ

Република

И ДОМ на Морачанин го одби францускиот предлог

4NEWS

ПРЕТСЕДАТЕЛКАТА НА ДОМ, МАЈА МОРАЧАНИН: Францускиот предлог за нас не е прифатливо решение

Фактор

И ДОМ го одби францускиот предлог – „Не е прифатливо решение“

ТВ21

Морачанин во интервју за НоваТВ: Францускиот предлог не е прифатливо решение, не нуди можност за почнување на преговорите со ЕУ

Курир

Фокус Мак. Весник Скопје1 еМагазин

БГНЕС објави дека Скопје ќе треба да усвои дека Самуил е бугарски крал и да се сменат табли

Фактор - 22.06.2022

БГНЕС го објави протоколот според кој на спомениците треба да стои дека Цар Самуил е „бугарски“. Францускиот предлог за решавање на спорот меѓу Бугарија и РС Македонија се состои од три независни елементи кои можат само целосно да одговорат на ...

БГНЕС: На Самоиловата тврдина ќе пишува дека Самоил бил бугарски цар

24Инфо

БГНЕС: На Самоиловата тврдина ќе пишува дека Самоил бил бугарски цар

Press24

Говорот на омраза на социјалните мрежи влегува во Преговарачката рамка за Македонија

Сакам да кажам - 22.06.2022

Македонија ќе треба да ги следи објавите во медиумите и на социјалните мрежи за „говор на омраза“ и редовно да ја информира Бугарија за преземените мерки, според двостраниот Протокол, објавен од бугарските медиуми.

Сите да замолчат: Говорот на омраза на социјалните мрежи влегува во преговарачката рамка за Македонија

Република

ЕУ не смее да ги изневери своите ветувања за Западен Балкан

Либертас - 22.06.2022

Иако политиката на проширување на Европската унија ќе биде на дневен ред на Европскиот совет оваа недела, војната што беснее во Украина ќе стави најголем фокус на апликацијата на Украина за членство, заедно со онаа на Молдавија и Грузија, ја ...

Не може да се изгласа Преговарачка рамка ако ние не кажеме „да“

Бизнис Вести

„Франција ти благодарам, но не“, Милевски се спротистави на францускиот предлог

Скопје1

Бугарија бараше да се тргне „по автоматизам отварање на преговорите со Македонија“ откако ќе биде сменет Уставот, откри Пендаровски

MakPress

Не може да се изгласа Преговарачка рамка ако ние не кажеме „да“

Опсервер

Не може да се изгласа Преговарачка рамка ако ние не кажеме „да“

Курир

Не може да се изгласа Преговарачка рамка ако ние не кажеме „да“

Кајгана

Сител Нова ТВ 24Инфо Frontline Канал5 OhridNews Нетпрес MakPress