TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Amazon.com“ укинува уште 9.000 работни места

Денар - 22.03.2023

„Amazon.com“ отпушта уште 9.000 вработени, додавајќи на оние кои веќе беа најголемите отпуштања во историјата на компанијата, пишува „Bloomberg“. Извршниот директор Енди Џеси ги најави отпуштањата прво внатрешно во понеделникот, велејќи дека тие ќе ...

„Фејсбук“ ќе отпушти 10 илјади вработени – еве и зошто

Пулс24 - 22.03.2023

Извршниот директор на „Мета“, Марк Закерберг, рече дека новите намалувања ќе бидат „тешки“. Заедно со укинувањето на 10.000 работни места, непополнети ќе останат и 5.000 слободни работни места во компанијата, додаде тој.

Amazon отпушта од работа уште 9.000 луѓе

Иновативност - 22.03.2023

Се до неодамна Amazon, како и многу други технолошки компании, постојано вработуваа нови луѓе и бројот а вработени во компанијата и ви други компании ширум светот порасна на дури 1,5 милиони.

Амазон отпушта 9.000 работници

Слободен Печат - 21.03.2023

Извршниот директор на Амазон, Енди Џеси, објави во писмо до вработените дека компанијата ќе отпушти уште 9.000 работни места. Последното намалување на бројот на вработени доаѓа откако компанијата на почетокот на годинава објави дека укинува околу ...

НОВ БРАН НА ОТПУШТАЊА: Амазон ќе укине уште 9.000 работни места

Пари - 21.03.2023

Амазон ќе укине 9.000 работни места во својот глобален бизнис, како втор голем број вработени во онлајн трговецот на мало оваа година. Компанијата соопшти дека намалувањата ќе паднат најмногу во нејзините облак услуги, рекламирање и единици за ...

„Амазон“ отпушта уште 9.000 вработени

Мета - 21.03.2023

Гигантот за онлајн продажба „Амазон“ планира да укине уште 9.000 работни места во обид да заштеди на трошоците. Компанијата во која работат 1,5 милиони луѓе ширум светот рече дека кратењето на работните места ќе се случи главно во областите на ...

Амазон објави планови за укинување на 9.000 работни места

MakPress - 21.03.2023

Амазон објави планови за укинување на 9.000 работни места. Според извршниот директор на Амазон Енди Џеси., компанијата планира да отпушти дел од вработените во наредните недели. Според Блумберг, кратењата пред сè ќе се одразат на центарот за ...

Амазон објави планови за укинување на 9.000 работни места

еМагазин - 21.03.2023

Амазон објави планови за укинување на 9.000 работни места. Според извршниот директор на Амазон, компанијата планира да отпушти дел од вработените во наредните недели. Според Блумберг, кратењата пред сè ќе се одразат на центарот за обработка на ...

ПОМИНА ЗЛАТНОТО КОРОНА ДОБА НА АМАЗОН Компанијата ќе укине уште 9.000 работни места

+инфо - 21.03.2023

Амазон, до неодамна, како и многу други технолошки компании, постојано вработуваше нови луѓе, а бројот на вработени во таа компанија ширум светот порасна на дури 1,5 милиони. Но, ситуацијата радикално се промени во последната година.