TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Маска, миење раце и памет во глава, не се мерки од 19 век, предупреди епидемиологот Жарко Караџоски

ММС - 27.05.2020

Топлото време не го убива вирусот, погледнте што се случува во Бразил а за оние кои не веруваат дека корона вирусот не постои ставете се во улога на семејствата кои изгубиле близок поради вирусот за да се уверат во неговото постоење, рече ...

Караџовски: Вирусот го уништува дезинфекција, маска и памет во глава, сите сме потенцијална жртва

А1 On - 26.05.2020

Топлото време не го убива вирусот, а за оние кои не веруваат дека постои, епидемиологот Жарко Караџовски препорача да се стават во улога на семејствата кои изгубиле близок поради вирусот за да се уверат во неговото постоење.

Караџовски: Последниве две недели состојбата со ковид-19 се подобрува

360 степени - 26.05.2020

Состојбата со ковид-19 во земјава во последниве 14 дена драстично се подобрува, бидејќи има 1,1 % смртни случаи на дневно ниво, рече епидемиологот од Институтот за јавно здравје и член на Кризниот штаб, д-р Жарко Караџовски.

Скопје има три активни кластери во Чаир, Гази Баба и Сарај, Тетово ни е поголем проблем, рече епидемиологот Караџовски

Сакам да кажам - 26.05.2020

Петнаесет лица од вкупната бројка на починати 116 од КОВИД-19 дошле во терминална фаза на Инфективната клиника или во Градската општа болница „8 Септември“, рече вечерва на прес-конференцијата епидемиологот од Институтот за јавно здравје и ...

Караџовски: Го амортизиравме првиот удар на епидемијата, но битката не е завршена

Бриф - 26.05.2020

Намалениот морталитет, леталитет којшто ги следи европските и светските трендови е еден од факторите што не натера да размислуваме за олабавување на рестриктивните мерки за заштита од коронавирусот КОВИД-19 во прва, втора, па евентуално и во трета ...

Кaраџовски: Не очекуваме зголемување на бројот на заразени

МКД - 26.05.2020

Претседателот на Комисијата за заразени болести д-р Жарко Кaраџовски не очекува зголемување на бројот на заразени, иако, рече, може да има инцидентни случаи, како што беа во изминатите денови од разни свечености на кои не се почитуваа забраните за ...

Караџовски ги обвини мртвите дека доцна дошле на лекар, иако „алгоритамот“ на Филипче спречуваше луѓе да добијат ...

Курир - 26.05.2020

Караџовски ги обвини мртвите дека доцна дошле на лекар, иако „алгоритамот“ на Филипче спречуваше луѓе да добијат третман За жената од струшко која не ја примија во охридска болница, а после тоа умре, еве што рекоа од болницата: Од Министерството за ...

Караџовски: Никој не може да каже што ќе се случи за три месеци, но факт е дека вирусот слабее

А1 On - 26.05.2020

Може да има зголемен број на случаи во идниот период, вели доктор Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје, а тврди и дека вирусот слабее. Тој вели дека системот е изграден и државата може да се справи и при таква ситуација.

Караџовски: Препорачавме олеснување на мерките зошто добри ни се бројките од последниве 14 дена

А1 On - 26.05.2020

Доктор Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје, член на Комисијата за заразни болести ги објасни причините зошто Комисијата се одлучила да препорача укинување или намалување на рестриктивните мерки, точно 3 месеци откако беше утврден првиот ...

Караџовски: Бројот на смртни случаи е драстично намален во последните 14 дена

Фокус - 26.05.2020

Претседателот на Комисијата за заразни болести, доктор Жарко Караџовски на денешната прес конференција образложи зошто се преминува кон намалување на рестриктивните мерки. -Комисијата за заразени болести направи една анализа и констатиравме дека ...

Караџовски: Во Скопје имаме кластери на заразени во Чаир, Гази Баба и Сарај

Фокус - 26.05.2020

Претседателот на Комисијата за заразни болести, доктор Жарко Караџовски на денешната прес конференција соопшти дека во моментов има 20тина активни кластери на заразени со корона вирус во Македонија.

Караџовски: Јас не можам да измислам нов народ, но ние работиме со докази

+инфо - 26.05.2020

Мојата идеологија е епидемиологија, Комисијата за заразни болести одуките ги носи врз основа на темелни анализи на состојбата со епидемијата во земјата, врз основа на медицина базирана брз докзи, а не врз т.н. фејк њуз, одговори др.

Д-р Караџовски: Државата се надрасна себеси, нашиот систем се покажа во справувањето со коронавирусот

Centar - 26.05.2020

Претседателот на Комисијата за заразни болести д-р Жарко Караџовски се заблагодари на сите колеги од Комисијата за заразни болести, сите чинители кои придонесуваат за намалување на бројот на заразени, заболени и на сите лица кои помогнаа и помагаат ...

Караџоски: На средината на јуни најверојатно ќе може да ги пуштиме нашите дечиња да одат во градинка (ВИДЕО)

Слободен Печат - 26.05.2020

Ја менуваме нашата шема, рече Караџоски, го надградуваме нашиот алгоритам, одиме на пошироко тестирање на населението, при што очекуваме во третата фаза на средината на јуни, кога ќе можеме и нашите дечиња да ги пуштиме да одат во градинките.

Караџоски: Многу лица го загубија својот живот затоа што доцна дојдоа во медицинските установи (ВИДЕО)

Слободен Печат - 26.05.2020

Ние немаме новодијагностицирани пациенти, туку точно знаеме од кои кластери, од кои семејства потекнуваат, ги знаеме лицата кои биле во самоизилација или изолација, во нивните фамилии имаме заразени, рече доктор Жарко Караџоски од Институтот за ...

Караџовски најави 10.000 тестирања на ковид-19 во полицијата, АРМ, градинките, таксистите

+инфо - 26.05.2020

Докторот Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје на вечерашната прес конференција најави дека во наредниот период ќе се спроведат тестирања на коронавирусот кај здравствените работници, градинките, таксистите, АРМ, полицијата.

Спасовски: Вратена слободата на движење, од утре нема полициски час (ВИДЕО)

Слободен Печат - 26.05.2020

Во Владата вечерва се одржува заедничка прес-конференција на претседателот на Владата, Оливер Спасовски, заменик претседателот на Владата, задолжен за европски прашања, Бујар Османи, министерот за здравство, Венко Филипче и д-р Жарко Караџовски.

[🔴Во живо] Прес конференција на ПВРСМ Спасовски, СЕП Османи, МЗ Филипче и д-р Караџоски

Вечер Прес - 26.05.2020

[🔴Во живо] Прес конференција на ПВРСМ Спасовски, СЕП Османи, МЗ Филипче и д-р Караџоски Posted by Oliver Spasovski on Tuesday, May 26, ...

Караџовски: Во овој период државата се надрасна себеси

Фактор - 26.05.2020

Д-р Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје изјави дека за 14 дена имаат од 10 до 40 регистрирани случаи, односно во просек 24. Вели дека она што треба да се каже е дека имаме 113 смртни случаи, но во последните 14 дена смртноста е намалена.

ВО ЖИВО Обраќање на Спасовски, Филипче, Османи и Караџовски

+инфо - 26.05.2020

Во секој момент се очекува директно вклучување на премиерот Оливер Спасовски, на министерот за здравство Венко Филипче, на вицепремиерот Бујар Османи и на д-р Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје.

ВО ЖИВО: Прес на Филипче, Спасовски и Караџовски за полицискиот час, кафаните, следните чекори…

Република - 26.05.2020

Следете ја во живо прес-конференцијата на техничкиот премиер Оливер Спасовски, министерот за здравство Венко Филипче и д-р Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје: ...

Прес-конференција на Оливер Спасовски, Венко Филипче и д-р Жарко Караџовски

Сител - 26.05.2020

Ве информираме дека претседателот на Владата на Република Македонија, Оливер Спасовски, министерот за здравство, Венко Филипче и д-р Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје, денеска, 26.05.2020 (вторник) со почеток во 19:00 часот, ќе одржат ...

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Оливер Спасовски, Бујар Османи, Венко Филипче и д-р Жарко Караџовски

Либертас - 26.05.2020

Владата информираше дека претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, заменикот на претседателот на Владата, задолжен за европски прашања, Бујар Османи, министерот за здравство, Венко Филипче и д-р Жарко Караџовски од ...

(ВО ЖИВО) Прес-конференција на претседателот на Владата, Оливер Спасовски, министерот за здравство, Венко Филипче и д-р ...

Бриф - 26.05.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, министерот за здравство, Венко Филипче и д-р Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје, вечерва ќе одржат прес конференција.

(ВО ЖИВО) Прес-конференција на Спасовски, Филипче, Османи и Караџовски

iPortal - 26.05.2020

Во 19 часот гледајте ја во живо прес-конференцијата на претседателот на Владата, Оливер Спасовски, министерот за здравство, Венко Филипче, вицепремиерот Бујар Османи и д-р Жарко Караџовски на која ќе ги соопштат одлуките во однос на мерките и ...

Дали официјално ќе има прекин на забраната за движење? Од 19 часот (ВО ЖИВО) прес на Техничкиот премиер Оливер ...

Gostivarpress.mk - 26.05.2020

Во 19 часот закажана е прес конференција на Техничкиот премиер Оливер Спасовски, министерот за здравство Венко Филипче и д-р Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје. Се очекува официјално да соопштат дали и какви одлуки се донесени на ...

ДАЛИ Е УКИНАТ ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС: Спасовски ќе информира во 19 часот

Фактор - 26.05.2020

Премиерот Оливер Спасовски, министерот за здравство, Венко Филипче и д-р Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје, денеска со почеток во 19:00 часот, ќе одржат прес-конференција. Се очекуваат детали за тоа дали е укинат полицискиот час, и ...

Спасовски, Филипче и Караџовски ќе одржат прес-конференција во 19 часот

iPortal - 26.05.2020

Прес-конференција во 19 часот ќе одржат претседателот на Владата, Оливер Спасовски, министерот за здравство, Венко Филипче и д-р Жарко Караџовски на која ќе ги соопштат одлуките во однос на мерките и препораките за спречување на ширењето на вирусот ...

Прес-конференцијата на Спасовски, Османи, Филипче и д-р Караџовски

Frontline - 26.05.2020

Прес-конференцијата на Спасовски, Османи, Филипче и д-р ...

(ВИДЕО) Прес конференција на Спасовски, Филипче, Османи, Караџоски -Се укинува полицискиот час

Скопје1 - 26.05.2020

Прес-конференција на претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, заменикот на претседателот на Владата, задолжен за европски прашања, Бујар Османи, министерот за здравство, Венко Филипче и д-р Жарко Караџовски.

Прес-конференција на Оливер Спасовски, Венко Филипче и д-р Жарко Караџовски

4NEWS - 26.05.2020

Ве информираме дека претседателот на Владата на Република Македонија, Оливер Спасовски, министерот за здравство, Венко Филипче и д-р Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје, денеска, 26.05.2020 (вторник) со почеток во 19:00 часот, ќе одржат ...

Прес-конференција на претседателот на Владата, Оливер Спасовски, вицепремиерот Османи, министерот за здравство, Венко ...

CivilMedia - 26.05.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, заменикот на претседателот на Владата, задолжен за европски прашања, Бујар Османи, министерот за здравство, Венко Филипче и д-р Жарко Караџовски од Институтот за јавно ...

ВО ЖИВО: Следете го пресот на Спасовски, Филипче, Османи и Караџовски

Фактор - 26.05.2020

Следете ја прес - конференцијата на премиерот Оливер Спасовски, заменикот на претседателот на Владата, задолжен за европски прашања, Бујар Османи, министерот за здравство, Венко Филипче и д-р Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје.

Во живо: Прес-конференција во 19 часот на Спасовски, Филипче и Караџовски

Точка - 26.05.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, министерот за здравство, Венко Филипче и д-р Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје, во 19 часот ќе одржат прес конференција.

ВО ЖИВО: Прес конференција на Спасовски, Османи, Филипче и д-р Караџоски

Слободен Печат - 26.05.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, заменик претседателот на Владата, задолжен за европски прашања, Бујар Османи, министерот за здравство, Венко Филипче и д-р Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје, ...

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Оливер Спасовски, Бујар Османи, Венко Филипче и д-р Жарко Караџовски

Локално - 26.05.2020

Владата информираше дека претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, заменикот на претседателот на Владата, задолжен за европски прашања, Бујар Османи, министерот за здравство, Венко Филипче и д-р Жарко Караџовски од ...

(ВО ЖИВО) Прес-конференција на претседателот на Владата, Оливер Спасовски, Бујар Османи, Венко Филипче и д-р Жарко ...

Локално - 26.05.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, министерот за здравство, Венко Филипче и д-р Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје, вечерва ќе одржат прес конференција.

Караџовски: Бројот на смртни случаи е драстично намален во последните 14 дена

CivilMedia - 26.05.2020

Претседателот на Комисијата за заразни болести, доктор Жарко Караџовски на денешната прес конференција образложи зошто се преминува кон намалување на рестриктивните мерки. „Комисијата за заразни болести направи една анализа и констатиравме дека ...

Караџоски: Битката не е завршена, топлото време не го убива вирусот

Независен - 26.05.2020

Првиот човек на Институтот за јавно здравје, доктор Жарко Караџоски порача дека битката со епидемијата не е завршена и дека Бразил е пример, со стотиците илјади заболени, дека топлото време и сувиот воздух не го убиваат.

Доктор Караџовски: Ќе се спроведат 10.000 тестирања на коронавирусот кај здравствените работници, во градинките, ...

Локално - 26.05.2020

-Комисијата за заразени болести направи една анализа и констатиравме дека соодветно се почитуваат нашите препораки и алгоритми, при што нашите препораки дадоа одредени резултати, се со цел на време да го фатиме нулта случајот.

Караџовски: Бројот на починати се намали последните две недели

Република - 26.05.2020

Претседателот на Комисијата за заразни болести, доктор Жарко Караџовски на денешната прес конференција образложи зошто се преминува кон намалување на рестриктивните мерки. Комисијата за заразени болести направи една анализа и констатиравме дека ...

Караџовски: Кон средината на јуни би требало безбедно да ги пуштиме нашите деца во градинка

Frontline - 26.05.2020

Комисијата за заразни болести направи една анализа и констатиравме дека соодветно се почитуваат нашите препораки и алгоритми, при што нашите препораки дадоа одредени резултати, со цел на време да го фатиме нулта случајот, изјави претседателот на ...

Караџовски: Изминатите 14 дена беше намален бројот на новозаболени затоа препорачавме олеснување

Макфакс - 26.05.2020

Доктор Жарко Караџовски, претседател на Комисијата за заразни болести ги објасни причините зошто Комисијата се одлучила да препорача укинување или намалување на рестриктивните мерки, точно 3 месеци откако беше утврден првиот случај на коронавирусот ...

Караџовски: Последните 14 дена драстично се намали бројот на смртни случаи

24 Вести - 26.05.2020

Претседателот на Комисијата за заразни болести, доктор Жарко Караџовски на денешната прес конференција образложи зошто се преминува кон намалување на рестриктивните мерки. „Комисијата за заразни болести направи една анализа и констатиравме дека ...

Караџовски: Изминатите 14 дена беше намален бројот на новозаболени затоа препорачавме олеснување

Точка - 26.05.2020

Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје, член на Комисијата за заразни болести ги објасни причините зошто Комисијата се одлучила да препорача укинување или намалување на рестриктивните мерки, точно 3 месеци откако беше утврден првиот случај ...

Караџовски: Бројот на смртни случаи е драстично намален во последните 14 дена

24Инфо - 26.05.2020

Претседателот на Комисијата за заразни болести, доктор Жарко Караџовски на денешната прес конференција образложи зошто се преминува кон намалување на рестриктивните мерки. Комисијата за заразени болести направи една анализа и констатиравме дека ...

Караџовски: Вирусот слабее, но никој не знае што ќе се случи за три месеци

Макфакс - 26.05.2020

Може да има зголемен број на случаи во идниот период, вели доктор Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје. Додаде дека системот е изграден и државата може да се справи и при таква ситуација, а како што нагласи, ситуацијата е под контрола.

Караџоски: Битката не е завршена, топлото време не ја уништува целосно болеста

Скопје24 - 26.05.2020

Првиот човек на Институтот за јавно здравје, доктор Жарко Караџоски на денешната пресконференција истакна дека борбата со болеста не е завршена, односно дека таа сега е пренесена на јужната хемисфера, а Бразил е пример за тоа, со стотиците илјади ...

Караџоски: Многу лица го загубија својот живот затоа што доцна дојдоа во медицинските установи

24Инфо - 26.05.2020

Ние немаме новодијагностицирани пациенти, туку точно знаеме од кои кластери, од кои семејства потекнуваат, ги знаеме лицата кои биле во самоизилација или изолација, во нивните фамилии имаме заразени, рече доктор Жарко Караџоски од Институтот за ...

Караџоски: На средината на јуни градинките најверојатно ќе почнат да работат

Press24 - 26.05.2020

Доктор Жарко Караџоски од Институтот за јавно здравје, на денешната прес-конференција за медиоумите, истакна дека се минати три месеци од регистрирањето на првата заболена патничка од Италија, која беше позитивна на ковид-19.