TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Светското клупско првенство од 2021 во нов формат

Телма - 15.03.2019

По најавата за зголемувањето на бројот на репрезентации кои ќе партиципираат на Светското фудбалско првенство, ФИФА предлага нов систем и за клупскиот Мундијал. Континенталните асоцијации дадоа поддршка за оваа идеја, а само УЕФА се заканува со ...

ФИФА најави нов формат на Светското клупско првенство, европските клубови се заканија со бојкот

Дерби - 15.03.2019

Светската фудбалска федерација денеска официјално најави дека планира да го промени форматот на Светското клупско првенство и на него да настапуваат вкупно 24 екипи, но ваквиот потег не наидува на одобрување на најголемите европски клубови.

И покрај противењето на гигантите од Европа, ФИФА си изгласа ново Светско клупско првенство

МКД - 15.03.2019

ФИФА денеска изгласа ново Светско клупско првенство кое ќе биде составено од 24 тима, а првото издание ќе биде во јуни и јули 2021 година. И покрај тоа што екипите се жалат на густиот календар и многуте натпревари кои ги имаат во текот на сезоната, ...

Револуцијата на Инфантино за бројот на учесници на Светските првенства пред реализација

24Фудбал - 15.03.2019

Големиот новитет во форматот на Светското првенство кој ја отвора ширум вратата за поголем број учесници, ќе почне да функционира од следниот Мундијал кој во 2022. година е предвиден да се одигра во Катар, но, оваа препорака треба да се ...

ФИФА го прошири Светското клупско првенство, следна цел е Мундијал во Катар со 48 селекции

Екипа - 15.03.2019

Светската фудбалска организација ФИФА комплетно го менува изгледот на Светското клупско првенство. Од 2021 година ова натпреварување ќе се одржува со 24 клубови. Против оваа одлука а Советот во Мајами гласаше единствено претседателот на УЕФА, ...

Само Чеферин ги поддржа европските клубови, ФИФА го смени форматот на СКП

Gol.mk - 15.03.2019

Иако поголемиот дел од европските фудбалски гиганти беа против реформи во Светското клупско првенство, ФИФА не им излезе во пресрет и донесе конечна одлука и нов формат на ова натпреварување.

Чеферин застана во одбрана на гигантите, ФИФА донесе голема одлука!

СуперСпорт - 15.03.2019

Европските гиганти како Реал Мадрид, Манчестер јунајтед, Барселона, Баерн Минхен и многу други беа против промена на форматот на Светското клупско првенство, но сепак на денешниот состанок во Мајами беше потврдено дека ќе се прошири натпреварувањето.

Клубовите залудно се жалеа, ФИФА донесе конечна одлука!

Sport 1 - 15.03.2019

Европските клубови беа против проширувањето на Светското клупско првенство, но тоа сепак ќе се одржува во новиот формат, откако денеска на состанокот на Советот на ФИФА во Мајами се донесе таква одлука.

ИНФАНТИНО УСПЕЈА ВО СВОЈАТА НАМЕРА: СКП на секои четири години

SportMedia - 15.03.2019

Желбата на европските гиганти не беше слушната, а првиот човек на светскиот фудбал, Џани Инфантино, успеја во својата намера, односно внесе целосни реформи во Светското клупско првенство, кое од 2021 година ќе се игра на секои четири години.

ОФИЦИЈАЛНО: СП 2022 во Катар со 48 репрезентации

SportMedia - 15.03.2019

И официјално Светското фудбалско првенство во 2022 во Катар ќе се игра со 48 учесници. Советот на Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) на седницата во Мајами позитивно одговори на предлогот за проширување на мундијалите.

Мундијалот во 2022 година со 48 репрезентации

+инфо - 15.03.2019

На состанокот на Советот на ФИФА во Мајами денеска беше усвоена препорака да се организира Светското првенство во 2022 година со 48 репрезентации. За проширување на Мундијалот од 32 на 48 екипи, одамна се залага првиот човек на ФИФА Џани Инфантино, ...

ФИФА денеска дискутира за проширување на Светското првенство

СуперСпорт - 15.03.2019

Денеска во Мајами се одржува состанокот на Советот на ФИФА на кој се разговара за проширување на Светското клупско и Светското репрезентативно првенство. Многу европски тимови и нивните членови се против проширувањето на клупското првенство и прмена ...

ВАР-системот ќе се воведе на овогодинешното СП во фудбал за жени

А1 On - 15.03.2019

Откако беше воведен минатото лето на СП во фудбал во Русија, ВАР системот сега се воведува и на овогодинешното СП во фудбал за жени. Претседателот на ФИФА, Џани Инфантино, потврди денеска дека тој систем ќе се користи на СП за жени што оваа година ...

Инфантино не се предава – ќе има Светско клупско првенство во 2021, СП во 2022 можеби со 48 репрезентации

TopSport - 15.03.2019

Претседателот на Светската фудбалска федерација (ФИФА), Џани Инфантино вели дека неговата организација останува на планот за Светско клупско првенство со 24 клуба во 2021 година, и покрај тоа што големите клубови се против оваа идеја.

Раскол на повидок: Европските гиганти ќе го бојкотираат новиот клупски Мундијал!

Sport 1 - 15.03.2019

Дали раскол во светскиот фудбал е на повидок е прашањето кое се поставува попладнево, откако европските фудбалски великани објавија „војна“ на претседателот на Светската фудбалска федерација (ФИФА), Џани Инфантино и порачаа дека ќе го бојкотираат ...

ЕЦА се противат на проширувањето на Светското клупско првенство

TopSport - 15.03.2019

Здружението на европските фудбалски клубови (ЕЦА) нема намера да го прифати предлогот на ФИФА и нејзиниот челник Џани Инфантино за проширување на Светското клупско првенство. Сите најголеми европски клубови испратиле писмо до Инфантино, во кое го ...

Мундијалот во 2022 година со 48 репрезентации

24 Вести - 15.03.2019

На состанокот на Советот на ФИФА во Мајами денеска беше усвоена препорака да се организира Светското првенство во 2022 година со 48 репрезентации. За проширување на Мундијалот од 32 на 48 екипи, одамна се залага првиот човек на ФИФА Џани Инфантино, ...

ВАР-системот ќе се воведе на овогодинешното СП во фудбал за жени

+инфо - 15.03.2019

Откако беше воведен минатото лето на СП во фудбал во Русија, ВАР системот сега се воведува и на овогодинешното СП во фудбал за жени. Претседателот на ФИФА, Џани Инфантино, потврди денеска дека тој систем ќе се користи на СП за жени што оваа година ...

Инфантино не се предава – ќе има Светско клупско првенство во 2021, СП во 2022 можеби со 48 репрезентации

Макфакс - 15.03.2019

Претседателот на Светската фудбалска федерација (ФИФА), Џани Инфантино вели дека неговата организација останува на планот за Светско клупско првенство со 24 клуба во 2021 година, и покрај тоа што големите клубови се против оваа идеја.

Мундијалот во 2022 година со 48 репрезентации

MTM - 15.03.2019

На состанокот на Советот на ФИФА во Мајами денеска беше усвоена препорака да се организира Светското првенство во 2022 година со 48 репрезентации. За проширување на Мундијалот од 32 на 48 екипи, одамна се залага првиот човек на ФИФА Џани Инфантино, ...

ВАР-системот ќе се воведе на овогодинешното СП во фудбал за жени

Опсервер - 16.03.2019

Откако беше воведен минатото лето на СП во фудбал во Русија, ВАР системот сега се воведува и на овогодинешното СП во фудбал за жени. Претседателот на ФИФА, Џани Инфантино, потврди денеска дека тој систем ќе се користи на СП за жени што оваа година ...

Клубовите се жалаат, на ФИФА не и е гајле за тоа – веќе донесла одлука!

Спортски - 15.03.2019

Претседателот на Светската фудбалска федерација (ФИФА), Џани Инфантино тврди дека со сигурност ќе има Светско клупско првенство со 24 клуба во 2021 година, и покрај тоа што големите клубови се против оваа идеја.

Мундијалот во 2022 година со 48 репрезентации

МКД - 15.03.2019

На состанокот на Советот на ФИФА во Мајами денеска беше усвоена препорака да се организира Светското првенство во 2022 година со 48 репрезентации. За проширување на Мундијалот од 32 на 48 екипи, одамна се залага првиот човек на ФИФА Џани Инфантино, ...

Мундијалот во 2022 година со 48 репрезентации?

Н.Македонија - 15.03.2019

На состанокот на Советот на ФИФА во Мајами денеска беше усвоена препорака да се организира Светското првенство во 2022 година со 48 репрезентации. За проширување на Мундијалот од 32 на 48 екипи, одамна се залага првиот човек на ФИФА Џани Инфантино, ...

Мундијалот во 2022 година со 48 репрезентации

Опсервер - 16.03.2019

На состанокот на Советот на ФИФА во Мајами денеска беше усвоена препорака да се организира Светското првенство во 2022 година со 48 репрезентации. За проширување на Мундијалот од 32 на 48 екипи, одамна се залага првиот човек на ФИФА Џани Инфантино, ...