TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Официјални лица на разузнавањето велат дека Русија ја помага кандидатурата на Трамп

Глас на Америка - 21.02.2020

Вашингтон (AP) — Разузнавачки претставници ги предупредиле законодавците дека Русија се меша во изборната кампања 2020 за да му помогне на претседателот Доналд Трамп да биде реизбран, тројца претставници блиски на брифингот зад затворени врати кажаа ...

Москва негира мешање во претседателските избори во САД

Р.С.Европа - 21.02.2020

Портпаролот на Кремљ Дмитри Песков денеска во Москва рече дека предупредувањата од американските разузнавачи се неточни. Разузнавачите деновиве во Конгресот изјавиле дека Русија се меша во изборната кампања со цел да се фрли сомнеж врз интегритетот ...

Песков: Лажни се наводите на американските разузнавачи дека Русија се меша во кампањата во САД

А1 On - 21.02.2020

Кремљ денеска соопшти дека се лажни и параноични наводите на американските разузнавачки служби дека Русија се меша во американската предизборна кампања во 2020 година и дека се обидува да ги зголеми шансите за реизбор на Доналд Трамп, за што вчера ...

Русија веќе се меша во изборите за Трамп да биде реизбран, велат разузнавачите

МКД - 21.02.2020

Американските разузнавачи предупредиле дека Русија веќе почнала да се меша во претседателските избори. Тајната средба со членовите на Домот го налутила претседателот, кој се пожалил дека демократите ќе ги искористат овие информации како „оружје“.

Американски разузнавачи велат дека Русија повторно му помага на Трамп да победи на изборите

Сакам да кажам - 21.02.2020

Американските разузнавачки служби предупредија дека Русија се обидува да му помогне на Доналд Трамп да добие нов претседателски мандат. Ова било кажано на состанок зад затворени врати што се одржал минатата недела, објавија „Њујорк тајмс“ и ...

Русија во обид за реизбор на Трамп?

Р.С.Европа - 21.02.2020

Американски разузнавачи деновиве во Конгресот изјавиле дека Русија се меша во изборната кампања со цел да се фрли сомнеж врз интегритетот на изборите и да се засили реизборот на претседателот Доналд Трамп.

Американски разузнавачи: Русите повторно се вмешуваат во изборите за да му помогнат на Трамп

Слободен Печат - 21.02.2020

Американските разузнавачки служби предупредуваат дека Русија се обидува да се вмеша во изборите во САД, за Доналд Трамп повторно да биде избран за претседател на земјата, јавуваат американските медиуми.

Андоновиќ: Упадот во личните податоци е можна причина на наименувањето на Гренел за шеф на разузнавачките агенции

Слободен Печат - 21.02.2020

Овој упад е можеби главната причина за изненадувачката одлука на Доналд Трамп кој како директор на националната разузнавачка агенција на САД го постави Ричард Гренел, анализира новинарот Дејан Андоновиќ за Утрински брифинг на „Слободна ТВ“.

Американските разузнавачки агенции предупредуваат: Русија ќе му помага на Трамп да биде реизбран

360 степени - 21.02.2020

Американските разузнавачки агенции предупредуваат дека Русија се обидува да му помогне на претседателот Доналд Трамп да биде реизбран во ноември, објавија американските медиуми повикувајќи се на информации кои ги добиле од официјални претставници.

Гренел не очекува да биде постојан директор на американското разузнавање

Р.С.Европа - 21.02.2020

Ричард Гренел кој беше наименуван од американскиот претседател Доналд Трамп за вршител на должноста директор на националното разузнавање изјави дека очекува на таа функција да биде привремено.

Американското разузнавање тврди дека Русија повторно сака да му помогне на Трамп на изборите

Република - 21.02.2020

Американските разузнавачки служби предупредуваат дека Русија се обидува да се вмеша во изборите во САД за Трамп повторно да победи. Изворите ја поделиле оваа информација со медиумите по состанокот во Белата Куќа со разузнавачкиот одбор.

Трамп го именуваше Гренел за шеф на разузнавачките служби на САД

Глас на Америка - 20.02.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп го именуваше американскиот амбасадор во Германија, Ричард Гренел, за вршител на должноста шеф на разузнавачките служби на САД. Гренел нема непосредно искуство во разузнувачката заедница, но се смета за цврст ...

Гренел останува претставник на САД во дијалогот меѓу Косово и Србија

Р.С.Европа - 20.02.2020

Ричард Гренел останува на досегашната должност специјален претставник на претседателот на САД за дијалогот меѓу Србија и Косово, потврди за Радио Слободна Европа неговиот претставник за медиуми Дик Кастин.

Гренел останува специјален пратеник на американскиот претседаел за Србија и Косово

Денешен - 20.02.2020

Американскиот амбасадор во Германија и специјален пратеник на претседателот на САД за Србија и Косово, Ричард Гренел, ќе остане на таа должност и покрај неговото назначување за в.д. директорот на американското национално разузнавање, потврдено е за ...

Бела куќа: Гренел именуван за шеф на разузнавачките служби на САД

Либертас - 20.02.2020

– Белата куќа официјално потврди дека американскиот претседател Доналд Трамп го именува амбасадорот Ричард Гренел за вршител на должноста шеф на сите разузнавачки служби на САД. „Претседателот Трамп има целосна доверба дека Гренел ќе ја извршува ...

Гренел ќе продолжи да биде специјален пратеник за дијалогот помеѓу Србија и Косово

Слободен Печат - 20.02.2020

Ричард Гренел, кој е именуван за в.д. вршител на должноста директор за национално разузнавање од страна на претседателот Доналд Трамп, ќе продолжи да биде специјален пратеник за разговорите Белград-Приштина.

„Малиот Трамп“ ќе му се приклучи на „големиот Трамп“: Колкава моќ доби Ричард Гренел од американскиот претседател?

Локално - 20.02.2020

„Малиот Трамп“, Ричард Гренел ќе се приклучи на кабинетот на „големиот Трамп“, што не е изненадување за оние што ги следат состојбите во САД. Позицијата директор на американските Национални разузнавачки служби може да биде привремена.

Можната размена на територии повторно на маса?

Н.Македонија - 20.02.2020

Една „лажна вест“ или погрешно протолкувана изјава на специјалниот претставник на американскиот државен секретар за Западен Балкан Метју Палмер, со која „не се исклучува можноста за размена на територии“, дава нов фокус за тоа во кој правец ќе се ...

Трамп за директор на националната разузнавачка агенција го назначи сегашниот амбасадорот во Берлин

МКД - 20.02.2020

Доналд Трамп најави дека својот сегашен амбасадор во Германија Ричард Гренел ќе го именува за привремен директор на националната разузнавачка агенција кој под себе има седумнаесет разузнавачки агенции.

Амбасадорот на САД во Берлин именуван за директор на разузнавачката агенција

Нетпрес - 20.02.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп, во средата објави дека својот сегашен амбасадор во Германија, а кој со своите изјави предизвикуваше остри реакции од Берлин, Ричард Гренел, ќе го именува за привремен директор на Националната разузнавачка ...

Андоновиќ: Пратеникот на Трамп, Гренел контра специјалниот претставник на САД Палмер за иднината на Косово

Слободен Печат - 20.02.2020

Специјалниот пратеник на Трамп за Косово и актуелен амбасадор во Берлин, Ричард Гренел ќе биде назначен за директор на Националната разузнавачка служба на САД. Оваа служба опфаќа 17 воени и цивилни разузнавачки агенции меѓу кои ЦИА и ФБИ.

Трамп го наименува амбасадорот Гренел за директор на националното разузнавање

Р.С.Европа - 20.02.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп го наименува Ричард Гренел, американски амбасадор во Германија и специјален пратеник за Србија и Косово за вршител на должноста директор на националното разузнавање, потег кој веднаш наиде на негодување кај ...

Глас на Америка: Гренел ќе задржи функција амбасадор на САД во Германија

Опсервер - 20.02.2020

– Ричард Гренел, кој е именуван за в.д. вршител на должноста директор за национално разузнавање од страна на претседателот Доналд Трамп, ќе ја задржи функцијата амбасадор на САД во Германија.

Гренел има нова функција: Ќе стане директор на Националната разузнавачка служба

Локално - 20.02.2020

Американскиот претседател се очекува да го именува американскиот амбасадор во Германија, Ричард Гренел за в.д. директор на Националната разузнавачка служба. “Со задоволство ви соопштувам дека нашиот високопочитуван амбасадор во Германија, Ричард ...

Американскиот амбасадор во Германија доби нова задача: Ќе биде на чело на сите разузнавачки служби

Точка - 20.02.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп го именуваше амбасадорот на САД во Германија, Ричард Гренел за вршител на должноста директор на Националната разузнавачка служба. „Задоволство ми е да објавам дека нашиот многу почитуван амбасадор во Германија, ...

Њујорк Тајмс: Трамп ќе го именува Гренел за директор на Национална разузнавачка служба

Слободен Печат - 20.02.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп се очекува да го именува американскиот амбасадор во Германија Ричард Гренел за в.д. директор на Национална разузнавачка служба, јави Њујорк Тајмс, Весникот се повикува на изјави од два добро информирани извора.

Трамп го назначи медијаторот во дијалогот Белград – Приштина за шеф на Националната разузнавачка служба

360 степени - 20.02.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва објави дека го именувал Ричард Гренел за нов директор на Националната разузнавачка служба на САД. На својот Твитер налог Трамп, како што пишува, има задоволство да објави дека амбасадорот на САД во ...

Гренел: Лажна вест дека САД се за размена на територии меѓу Србија и Косово

Вечер - 19.02.2020

Специјалниот пратеник на САД за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Ричард Гренел демантираше дека Вашингтон се согласува за размена на територии меѓу Србија и Косово. – Лажни вести, напиша Гренел на својот Твитер налог, коментирајќи го текстот што ...

Палмер: Не е исклучена размена на територии помеѓу Србија и Косово

Вечер - 19.02.2020

Специјалниот претставник на САД за Западен Балкан, Метју Палмер не ја исклучи можноста за размена на територии меѓу Србија и Косово. – На страните им останува да ги утврдат параметрите на дијалогот, истакна Палмер во интервју за порталот ...

„Њујорк тајмс“: Гренел ќе биде директор на Националната разузнавачка служба

Опсервер - 20.02.2020

– Американскиот претседател Доналд Трамп се очекува да го именува американскиот амбасадор во Германија Ричард Гренел за в.д. директор на Национална разузнавачка служба, јави Њујорк Тајмс, Весникот се повикува на изјави од два добро информирани ...

Трамп го назначи амбасадорот Гренел за шеф на американското разузнавање

Макфакс - 20.02.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп го назначи Ричард Гренел, американски амбасадор во Германија и специјален пратеник за Србија и Косово за нов директор на Националната разузнавачка служба на САД.

Трамп го назначи амбасадорот Гренел за шеф на американското разузнавање

Точка - 20.02.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп го назначи Ричард Гренел, американски амбасадор во Германија и специјален пратеник за Србија и Косово за нов директор на Националната разузнавачка служба на САД.

Гренел ќе ја води американската Национална разузнавачка служба

+инфо - 20.02.2020

Ричард Гренел е исто така специјален претставник на претседателот Трамп за дијалогот Белград-Приштина. Американскиот претседател Доналд Трамп се очекува да го именува американскиот амбасадор во Германија Ричард Гренел за в.д.

„Њујорк тајмс“: Гренел ќе биде директор на Националната разузнавачка служба

MakPress - 20.02.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп се очекува да го именува американскиот амбасадор во Германија Ричард Гренел за в.д. директор на Национална разузнавачка служба, јави Њујорк Тајмс, Весникот се повикува на изјави од два добро информирани извора.

Трамп го назначи амбасадорот Гренел за шеф на американското разузнавање

MTM - 20.02.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп го назначи Ричард Гренел, американски амбасадор во Германија и специјален пратеник за Србија и Косово за нов директор на Националната разузнавачка служба на САД.

Глас на Америка: Гренел ќе ја задржи функцијата амбасадор на САД во Германија

Слободен Печат - 20.02.2020

Ричард Гренел, кој е именуван за в.д. вршител на должноста директор за национално разузнавање од страна на претседателот Доналд Трамп, ќе ја задржи функцијата амбасадор на САД во Германија.

„Њујорк тајмс“: Гренел ќе биде директор на Националната разузнавачка служба

А1 On - 20.02.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп се очекува да го именува американскиот амбасадор во Германија Ричард Гренел за в.д. директор на Национална разузнавачка служба, јави Њујорк Тајмс, Весникот се повикува на изјави од два добро информирани извора.

Трамп го назначи амбасадорот Гренел за шеф на американското разузнавање

Н.Македонија - 20.02.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп го назначи Ричард Гренел, американски амбасадор во Германија и специјален пратеник за Србија и Косово за нов директор на Националната разузнавачка служба на САД.

Глас на Америка: Гренел ќе задржи функција амбасадор на САД во Германија

А1 On - 20.02.2020

Ричард Гренел, кој е именуван за в.д. вршител на должноста директор за национално разузнавање од страна на претседателот Доналд Трамп, ќе ја задржи функцијата амбасадор на САД во Германија.

Глас на Америка: Гренел ќе задржи функција амбасадор на САД во Германија

Либертас - 20.02.2020

Ова го потврди за Гласот на Америка неименуван официјален претставник на американската администрација. Засега е непознато дали дипломатот, за кого има голема доверба американскиот претседател, ќе продолжи да биде специјален пратеник за разговорите ...

Трамп го именуваше амбасадорот Гренел за директор на националното разузнавање

Алсат-М - 20.02.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп го наименува Ричард Гренел, американски амбасадор во Германија и специјален пратеник за Србија и Косово за вршител на должноста директор на националното разузнавање, потег кој веднаш наиде на негодување кај ...

Трамп го назначи амбасадорот Гренел за шеф на американското разузнавање

Centar - 20.02.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп го назначи Ричард Гренел, американски амбасадор во Германија и специјален пратеник за Србија и Косово за нов директор на Националната разузнавачка служба на САД.

Глас на Америка: Гренел ќе задржи функција амбасадор на САД во Германија

MakPress - 20.02.2020

Ричард Гренел, кој е именуван за в.д. вршител на должноста директор за национално разузнавање од страна на претседателот Доналд Трамп, ќе ја задржи функцијата амбасадор на САД во Германија.

Гренел ќе задржи функција амбасадор на САД во Германија

Вечер - 20.02.2020

Ричард Гренел, кој е именуван за в.д. вршител на должноста директор за национално разузнавање од страна на претседателот Доналд Трамп, ќе ја задржи функцијата амбасадор на САД во Германија.

Бела куќа: Гренел именуван за шеф на разузнавачките служби на САД

А1 On - 20.02.2020

Белата куќа официјално потврди дека американскиот претседател Доналд Трамп го именува амбасадорот Ричард Гренел за вршител на должноста шеф на сите разузнавачки служби на САД. „Претседателот Трамп има целосна доверба дека Гренел ќе ја извршува ...

Гренел именуван за шеф на разузнавачките служби на САД

Нетпрес - 20.02.2020

Белата куќа официјално потврди дека американскиот претседател Доналд Трамп го именува амбасадорот Ричард Гренел за вршител на должноста шеф на сите разузнавачки служби на САД. „Претседателот Трамп има целосна доверба дека Гренел ќе ја извршува ...

Гренел именуван за шеф на разузнавачките служби на САД

Денешен - 20.02.2020

Белата куќа официјално потврди дека американскиот претседател Доналд Трамп го именува амбасадорот Ричард Гренел за вршител на должноста шеф на сите разузнавачки служби на САД. „Претседателот Трамп има целосна доверба дека Гренел ќе ја извршува ...

Гренел останува специјален пратеник на американскиот претседаел за Србија и Косово

24Инфо - 20.02.2020

– Американскиот амбасадор во Германија и специјален пратеник на претседателот на САД за Србија и Косово, Ричард Гренел, ќе остане на таа должност и покрај неговото назначување за в.д. директорот на американското национално разузнавање, потврдено е ...

Гренел останува специјален пратеник на американскиот претседаел за Србија и Косово

Либертас - 20.02.2020

Американскиот амбасадор во Германија и специјален пратеник на претседателот на САД за Србија и Косово, Ричард Гренел, ќе остане на таа должност и покрај неговото назначување за в.д. директорот на американското национално разузнавање, потврдено е за ...

Бела куќа: Гренел именуван за шеф на разузнавачките служби на САД

Опсервер - 20.02.2020

Белата куќа официјално потврди дека американскиот претседател Доналд Трамп го именува амбасадорот Ричард Гренел за вршител на должноста шеф на сите разузнавачки служби на САД. „Претседателот Трамп има целосна доверба дека Гренел ќе ја извршува ...