TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нов термин за Суперкуп мечот меѓу Вардар и Металург!

Gol.mk - 11.09.2019

Вардар и Металург за првиот овосезонски трофеј ќе се борат во нов термин, откако Ракометната федерација на Македонија реши наместо од 17:00 часот, скопските ривали да се судрат во 20:30 часто.

ЛШ почнува од Финска, сите го сонуваат тронот на Вардар

Екипа - 11.09.2019

Со денешниот натпревар меѓу Кокс и Савехоф и официјално ќе биде означен стартот на новата сезона во Лигата на шампионите, во кој Вардар ќе ја има улогата на бранител на трофејот. „Црвено-црните“ приредија сензација откако лани стигнаа до втората ...

Група Ц: ЛШ по 14 години се враќа во Битола, Спортинг и Савехоф први фаворити!

Gol.mk - 11.09.2019

Од финскиот град Рихимаки вечерва започнува последната сезона на ракометната Лига на шампиони во овој формат – со 28 екипи. Финскиот шампион Кокс пред својата публика ќе го пречека Савехов од Шведска , во натпревар кој се игра во рамки од групата Ц, ...

Супер куп двобојот меѓу Вардар и Металург доби нов термин

24 Ракомет - 11.09.2019

Екипите на Вардар и Металург кои во мај играа во финалето на Купот на Македонија само четири месеци подоцна ќе имаат нова пресметка во Куманово во Супер купот. Како што веќе беше објавено овој натпревар ќе се случи на 18 септември во Спортската сала ...

Вечерва почнува 60-та трка за европската титула

Н.Македонија - 11.09.2019

Со денешниот меч (19 ч.) од групата Ц, помеѓу финскиот првак Кокс и шведскиот шампион Савехов, почнува 27-та сезона во Лигата на шампионите (ЛШ) или 60-та вкупно (заедно со Купот на шампионите, кој се играл од 1956 до 1992 година) во најсилното ...

Почнува ракометната Лига на шампионите во која Вардар ја брани титулата

iPortal - 11.09.2019

Со натпреварот меѓу финскиот Кокс и шведскиот Савехов, од групата Ц, денеска (19 ч.) почнува новото издание од ракометната машка Лига на шампионите. Македонија и во ова издание ќе биде претставувана со две екипи, актуелниот европски првак Вардар и ...

Вардарци се на второ место во новата ЛШ - по дебелина! (ФОТО)

Sport 1 - 11.09.2019

Ракометната Лига на шампионите почнува вечерва, со скандинавската пресметка Кокс - Савехоф, а за нас ќе стане привлечна од сабота, кога Вардар ќе му гостува на Монпелје. ЕХФ веќе го соопшти својот став за тоа кој тим како го рангира пред сезоната, ...

Вардар во ЛШ е вториот најдебел тим (ФОТО)

Спортски - 11.09.2019

Денес започнува ракометната Лига на шампионите, меѓутоа ние ја чекаме сабота кога Вардар ќе ја започне сезоната во која ќе ја брани европсктата титула, Еурофарм својот натпревар го игра ден подоцна.

Ракометниот Супер Куп ќе се игра во Куманово

Дерби - 11.09.2019

Познат е точниот термин и градот во кој ќе се одигра ракометниот Супер Куп на Македонија во кој силите ќе ги одмерат Вардар и Металург. РФМ одлучи оваа средба да се одигра на 18 септември во спортската сала во Куманово.

Вардар и Металург во Куманово ќе го играат Супер купот

Кумановски м. - 11.09.2019

Ракометниот Супер куп на Македонија меѓу екипите на Вардар и Металург на 18ти септември ќе се одигра во Куманово, одлучи Ракометната федерација на Македонија. Дуелот е репрезиа на финалето од Купот на Македонија, кога Металург во Куманово го совлада ...

ЕХФ потврди: Македонија ќе гледа Лига на шампиони на македонски (ФОТО)

24 Ракомет - 10.09.2019

Натпреварите од новата сезона и официјално се враќаат на програмата на Македонската телевизија. Она што 24 Ракомет го најави минатиот месец доби и официјална потврда откако од ЕХФ беа објавени имињата на телевизиските канали на кои ќе може да се ...

Куманово домаќин на ракометниот Супер купот на Македонија

OhridNews - 10.09.2019

На 18 септември, во Спортската сала во Куманово, екипите на Вардар и Металург, ќе се сретнат во ракометниот Супер куп на Македонија. Во Супер купот на Македонија ќе учествуваат шампионот од Супер лигата тимот на Вардар кој е и актуелен европски ...

Третиот Супер Куп ќе се игра во Куманово

Вардар - 10.09.2019

Супер купот во машка конкуренција во Македонија ќе се игра на 18 септември во Куманово. За трофејот ќе играат Вардар и Металург. Двете екипи играа и во финалето на Купот. Металур го освои купот, а Вардар е актуелен првак на Македонија.

Следната среда, Металург и Вардар ќе се соочат во Суперкупот на Македонија

РК Металург - 10.09.2019

Закажан е натпреварот за Суперкупот на Македонија. Металург, како победник на националниот Куп, и Вардар, како шампион на Македонија, ќе се соочат в среда, 18 септември. Овој натпревар ќе се одигра во спортската сала во Куманово, со почеток во 18.30 ...

Македонскиот Суперкуп во среда во Куманово

24 Ракомет - 10.09.2019

По организацијата на завршницата во македонскиот куп во машка и женска конкуренција, Куманово го доби домаќинството на уште еден голем настан во македонскиот ракомет. Во среда, 18.09.2019 со почеток од 18:30, спортската сала во Куманово ќе ги ...

Ракометниот Суперкуп меѓу Металург и Вардар во Куманово!

Gol.mk - 10.09.2019

На местото каде ланската сезона го извојува најголемиот триумф и го приреди најпријатното изненадување во мак-ракометната сезона, екипата на Металург ќе го предизвика големиот Вардар во Суперкупот на Македонија .

Ракометниот Супер-куп ќе се игра во Куманово

Екипа - 10.09.2019

Супер-купот на Македонија во ракомет меѓу Вардар и Металург ќе се одржи на 18 септември во Куманово, беше одлучено денеска од Ракометната Федерација на Македонија. Овој дуел ќе биде реприза на финалето од Купот на Македонија, кога „металурзите“ ...

ЕХФ: Може ли Вардар да се врати во Келн со овој состав и со Писонеро на кормилото?

SportMedia - 10.09.2019

Официјалната интернет страница на европската ракометна федерација ЕХФ, го претстави тимот на Вардар пред почетокот на новата сезона во Лигата на шампионите. Во текстот беа поставени неколку клучни прашања, и беше направена анализа за очекувањата во ...

Екс-македонски репрезентативец ќе го води Пелистер во Супер лигата и во Купот на ЕХФ

24 Ракомет - 10.09.2019

Еден од членовите на репрезентацијата на Македонија која во 1998 година настапи на Европското првенство во Италија, Александар Зарков ќе биде предводник на екипата на Пелистер во новата сезона.

Првиот пехар ќе се крене во Куманово: Вардар и Металург таму го играат Суперкупот на РФМ

SportMedia - 10.09.2019

Куманово ланската сезона беше домаќин на Ф4 во Купот на Македонија, а оваа година таму ќе се крене првиот пехар во нозата сезона, со оглед на тоа дека РФМ одлучи таму да се игра Суперкупот на Македонија.

Вардар е седми фаворит за одбрана на титулата во ЛШ

Вечер - 10.09.2019

Ракометниот клупски шампион на Европа, екипата на Вардар, е седми фаворит за освојување на титулата во Лигата на шампиони за претстојнава сезона според рејтинг листата која ја објави Европската ракометна федерација.

Група Б: Шампионската екипа на Вардар ќе разигрува против Кил, Веспрем, Монпелје...

Gol.mk - 10.09.2019

Актуелниот европски првак Вардар новата сезона во Лигата на шампионите ќе игра во групата Б. Со мали промени во однос на минатата сезона, македонскиот првак ќе ја брани титулата која во јуни ја освои по вторпат во својата историја.

Вардар во ЛШ е вториот најдебел тим (ФОТО)

Таратур - 11.09.2019

Денес започнува ракометната Лига на шампионите, меѓутоа ние ја чекаме сабота кога Вардар ќе ја започне сезоната во која ќе ја брани европсктата титула, Еурофарм својот натпревар го игра ден подоцна.

ЕХФ ја научи лекцијата од лани, Вардар е во топ-10 фаворити во ЛШ!

Sport 1 - 09.09.2019

Практиката од последните неколку сезони продолжува, ЕХФ објави рангирање на најголемите 10 фаворити пред почетокот на Лигата на шампионите, врз основа на промената на нивните тимови преку летото и квалитетот кој го задржале во пресрет на новата ...

ЕХФ пред почетокот на новата сезона: Вардар е седми фаворит за титулата во ЛШ

Дерби - 09.09.2019

Пред нас е новата сезона во ракометната Лига на шампоните во која и овојпат ќе имаме две македонски екипи и тоа Вардар и Еурофарм Работник. Во пресрет на овие возбудувања од ЕХФ излегоа со стандардната Топ 10 листа во која се наведени состави кои ...

Засилувања скроија нов список: ЕХФ не верува во „новиот“ Вардар има друг фаворит за титулата

24 Ракомет - 09.09.2019

Во пресрет на новата сезона која почнува в среда неизвесно е кој ќе влезе најподготвен. Многу екипи ги засилија своите редови и со нетрпение го очекуваат почетоткот на сезоната во најквалитетното европско натпреварување.

ЕХФ ја поправи грешката, сега знaат што може Вардар!

Спортски - 09.09.2019

ЕХФ како и во претходните неколку сезони пред почетокот на Лигата на шампионите ги објави првите 10 фаворити за европскиот трон кој го брани Вардар. Минатата година ЕХФ не го сместуваше Вардар во топ 10, но оваа година и луѓето во ЕХФ знаат дека ...

Според ЕХФ: Вардар е седми фаворит за европската титула

Екипа - 09.09.2019

Во пресрет на новата сезона во ракометната Лига на шампионите, ЕХФ традиционално го објавува ранкингот на екипите кои претендираат за освојување на континеталната титула. Летните трансфери и висната на сумите потрепшени за играчи го креираат ...

ЕХФ: Вардар e седми фаворит за титулата во ЛШ

24 Вести - 09.09.2019

Традиционално пред почетокот на ракометната Лига на шампиони, Европската куќа на ракометот (ЕХФ) ги одреди фаворитите за европската титула. На врвот на листата е унгарски Веспрем, додека македонскиот тим и актуелен шампион, Вардар е на седмата ...

ЕХФ го отпиша Вардар, го гледа како седми фаворит за титулата во ЛШ

Gol.mk - 09.09.2019

Европската куќа на ракометот (ЕХФ) пред стартот на новата сезона во Лигата на шампионите ги одреди фаворитите за европската титула, а актуелниот бранител Вардар го смести дури на седмото место.

НИШТО НОВО: ЕХФ ем не му верува на Вардар, ем прави грешки!

Слободен Печат - 09.09.2019

Сме биле сведоци и во минатото како Европската ракометна федерација знаела да згреши во своите проценки кога станува збор за „фаворизирање“ на екипи за титулата во ЛШ. Односно во овој случај, денеска ЕХФ го објави својот прв ранкинг непосредно пред ...

ЕХФ го објави ранкингот на екипите, Вардар е седми фаворит за трофејот од ЛШ

Спортклуб - 09.09.2019

ЕХФ го објави традиционалниот ранкинг на екипите во пресрет на почетокот на новата сезона во Лигата на шампионите. На врвот на листата, а со тоа и прв фаворит за освојување на европскиот трон е унгарски Веспрем, додека пак актуелниот европски ...

ЕХФ ја поправи грешката, сега знaат што може Вардар!

Таратур - 10.09.2019

ЕХФ како и во претходните неколку сезони пред почетокот на Лигата на шампионите ги објави првите 10 фаворити за европскиот трон кој го брани Вардар, пишува Спортски.мк . Минатата година ЕХФ не го сместуваше Вардар во топ 10, но оваа година и луѓето ...

ЕХФ: Вардар седми фаворит за титулата во ЛШ

+инфо - 09.09.2019

Традиционално пред почетокот на ракометната Лига на шампиони, Европската куќа на ракометот (ЕХФ) ги одреди фаворитите за европската титула. На врвот на листата е унгарски Веспрем, додека македонскиот тим и актуелен шампион, Вардар е на седмата ...

ЕХФ: Вестпрем прв, Вардар седми фаворит за титулата во ЛШ

Денешен - 09.09.2019

Традиционално пред почетокот на ракометната Лига на шампиони, Европската куќа на ракометот (ЕХФ) ги одреди фаворитите за европската титула. На врвот на листата е унгарски Веспрем, додека македонскиот тим и актуелен шампион, Вардар е на седмата ...

ЕХФ: Вардар седми фаворит за титулата во ЛШ

А1 On - 09.09.2019

Традиционално пред почетокот на ракометната Лига на шампиони, Европската куќа на ракометот (ЕХФ) ги одреди фаворитите за европската титула. На врвот на листата е унгарски Веспрем, додека македонскиот тим и актуелен шампион, Вардар е на седмата ...

ЕХФ: Вардар седми фаворит за титулата во ЛШ

Вечер - 09.09.2019

Традиционално пред почетокот на ракометната Лига на шампиони, Европската куќа на ракометот (ЕХФ) ги одреди фаворитите за европската титула. На врвот на листата е унгарски Веспрем, додека македонскиот тим и актуелен шампион, Вардар е на седмата ...

Вардар седми фаворит за титулата во ЛШ

Независен - 09.09.2019

Традиционално пред почетокот на ракометната Лига на шампиони, Европската куќа на ракометот (ЕХФ) ги одреди фаворитите за европската титула. На врвот на листата е унгарски Веспрем, додека македонскиот тим и актуелен шампион, Вардар е на седмата ...

ЕХФ: Вардар седми фаворит за титулата во ЛШ

Либертас - 09.09.2019

Традиционално пред почетокот на ракометната Лига на шампиони, Европската куќа на ракометот (ЕХФ) ги одреди фаворитите за европската титула. На врвот на листата е унгарски Веспрем, додека македонскиот тим и актуелен шампион, Вардар е на седмата ...

ЕХФ: Вардар седми фаворит за титулата во ЛШ

MakPress - 09.09.2019

Традиционално пред почетокот на ракометната Лига на шампиони, Европската куќа на ракометот (ЕХФ) ги одреди фаворитите за европската титула. На врвот на листата е унгарски Веспрем, додека македонскиот тим и актуелен шампион, Вардар е на седмата ...

ЕХФ: Вардар седми фаворит за титулата во ЛШ

Опсервер - 10.09.2019

Традиционално пред почетокот на ракометната Лига на шампиони, Европската куќа на ракометот (ЕХФ) ги одреди фаворитите за европската титула. На врвот на листата е унгарски Веспрем, додека македонскиот тим и актуелен шампион, Вардар е на седмата ...