TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Молк од МНР за изгубеното право на глас во ООН

24 Вести - 28.01.2015

Зошто Македонија на време не исплатила членарина од неполни 25 илјади долари, поради што го изгуби правото на глас во Генералното Собрание на Обединетите Нации, останува нејасно за јавноста.

СДСМ: Македонија без право на глас во ОН, МНР демантира

Алсат-М - 28.01.2015

Од СДСМ денеска обвинија дека поради неплатена членарина од 24 илјади долари на Македонија ù е одземен гласот во Обединетите нации и тоа со потпис на генералниот секретар Бан Ки Мун. Според опозициската партија, две години по ред нашата држава не ...

СДСМ: Две години не се платени придонесите кон ОН

Утрински - 28.01.2015

Опозициската СДСМ обвини дека дека со неплаќањето на обврските кон Организацијата на обединетите нации со што на Македонија и е одземено право на глас актуелната власт покажала дека нема чувство за државен интерес и државнички капацитет.

МНР: Македонија не го изгубила правото на глас во ОН

Р.С.Европа - 28.01.2015

Македонското Министерството за надворешни работи соопшти дека неопходниот долг кон ОН бил подмирен и оти Македонија не го изгубила правото на глас во Светската Организација. Инаку, како што вчера беше објавено, Македонија заедно со уште нелколку ...

МНР: Членарината во ОН е платена, правото на глас не е изгубено

Телеграф - 28.01.2015

Во Мисијата на Република Македонија во Обединетите нации не се информирани дека привремено ни е одземено правото на глас поради неплатена членарина Од Министерството за надворешни работи велат дека не се точни информациите што се појавија во ...

МНР: Си го плативме долгот во ОН

+инфо - 28.01.2015

Република Македонија не го изгубила правото на глас во Генералното собрание на ОН, а во однос на плаќањето по основ на контрибуции кон ОН, неопходниот износ е подмирен и тоа во скоро време ќе биде нотирано, велат од МНР за Плусинфо по однос на ...

МНР го плати долгот кон Обединетите Нации

Р.С.Европа - 28.01.2015

На Македонија ѝ се одзема правото на глас во Советот за безбедност на ОН, поради тоа што не платила членарина од 25 илјади долари. Освен Македонија, казнети се и Коморските Острови, Гренада, Гвинеја Бисао, Киргистан, Либерија, Маршалските Острови, ...

СДСМ: На Македонија и е одземено правото на глас во ОН!

Канал5 - 28.01.2015

На Македонија и е одземено правото на глас во Обединетите Нации со потпис на генералниот секретар Бан Ки-Мун - велат од СДСМ. Две години по ред нашата држава не плаќала придонеси кон светската организација.

ЛП: Македонија е само пред Гренада, Киргистан и Руанда

Фокус - 28.01.2015

Единствена разлика е што, за разлика од претседателот на Јемен, нашиот не е заробен од бунтовнички сили“, забележува партијата откако земјава го изгуби правото на глас во ГС на ОН поради долг.

МНР СЕ ПОФАЛИ: Го плативме долгот кон ОН

Sky - 28.01.2015

Според Министерството за надворешни работи не се точни информациите дека Македонија поради неплатена членарина го изгубила правото на глас во Генералното собрание на Светската организација.

Македонија уште во октомври 2014 немала право на глас во ОН

+инфо - 28.01.2015

Министерството за надворешни работи на Македонија на ОН не и платиле 21.500 евра уште од октомври минатата година. На 12 јануари годинава Македонија била опомената, а на 25 истиот месец и го одзеле правото на глас.

ЛП: Надворешната политика на Владата ја смести Македонија на вистинското место

А1 On - 28.01.2015

„Надворешната политика на Владата на Груевски и губењето на правото на глас поради долг од 24.606 американски долари, ја сместува Македонија на вистинското место – како лидер на групата Македонија, Гренада, Киргистан, Маршалските острови, Руанда, ...

Македонија без право на глас во ОН поради долг од 24 илјади долари

Фактор - 28.01.2015

Македонија на 25 јануари го изгуби правото на глас во Генералното собрание при Обединетите нации поради долг од 24.606 американски долари кон организацијата. Станува збор за неплатени придонеси кон организацијата.

Македонија за 24.000 долари членарина го изгуби правото на глас во ОН

МКД - 28.01.2015

Македонија остана без право на глас во Генералното собрание при Обединетите нации за заостанат долг за членарина кон светската организација. За ова генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун на 12 јануари го информирал претседателот на Генералното ...

СДСМ: Со неплаќање на обврските кон ОН се погазени честа и угледот на државата

Телеграф - 28.01.2015

На Македонија ѝ е одземено правото на глас во Обединетите нации со потпис на генералниот секретар Бан Ки-мун. Две години по ред, нашата држава не плаќала придонеси кон Светската организација, рече денеска на прес-конференција Виктор Габер, член на ...

МНР: Членарината во ОН е платена, правото на глас не е изгубено

Утрински - 28.01.2015

Од Министерството за надворешни работи велат дека не се точни информациите што се појавија во медиумите дека Македонија поради неплатена членарина го изгубила правото на глас во Генералното собрание на Светската организација.

МНР: Си го плативме долгот во ОН

Либертас - 28.01.2015

Република Македонија не го изгубила правото на глас во Генералното собрание на ОН, а во однос на плаќањето по основ на контрибуции кон ОН, неопходниот износ е подмирен и тоа во скоро време ќе биде нотирано, велат од МНР за Плусинфо по однос на ...

Македонија го изгуби правото на глас во ООН поради долг

Радио МОФ - 27.01.2015

На Македонија и е одземено правото на глас во Обединетите нации поради долг кој изнесува 24.606 американски долари, што е во согласност со член 19 од Повелбата на ООН, се вели во писмото кое е испратено на 12 јануари од Генералниот Секретар на ООН, ...

Македонија нема право на глас во Генералното собрание на ОН

Телеграф - 27.01.2015

Руанда, Јемен го прекршиле членот 19 од Повелбата на ОН, во кој се стипулира дека земјите ќе го загубат своето право на глас во Генералното собрание на ОН доколку „нивните долгови се еднакви или поголеми од износот на придонесите за претходните две ...

ЛП: Една гипсана плоча од барокното „Скопје 2014“ би го подмирила долгот кон ОН

Нова ТВ - 28.01.2015

- Надворешната политика на Владата на Груевски и губењето на правото на глас поради долг од 24.606 американски долари, ја сместува Македонија на вистинското место – како лидер на групата Македонија, Гренада, Киргистан, Маршалските острови, Руанда, ...

Поради долг на Македонија ѝ e одземено правото на глас во ОН

Sky - 27.01.2015

На Македонија ѝ е одземено правото на глас во Генералното Собрание при ООН, поради тоа што земјава не го платила заостанатиот долг за членување кон најважната меѓународна организација. Според писмото што генералниот секретар на Обединатите нации Бан ...

Поради долг на Македонија ѝ e одземено правото на глас во ОН

Нова ТВ - 27.01.2015

На Македонија ѝ е одземено правото на глас во Генералното Собрание при Обединетите Нации бидејќи нашата држава има заостанат долг кон најголемата и најважна меѓународна организација, открива писмото што генералниот секретар на Обединатите нации Бан ...

Maкедонија го изгуби правото на глас на Генералното собрание на ООН

Локално - 27.01.2015

Република Македонија го изгуби правото на глас на Генералното собрание на Организацијата на Обединети Нации поради неплатен долг од 24.606 долари. Станува збор за финансиски придонес кој таа требала да го даде во претходните две години.

На Македонија и е одземено правото на глас во Генералното собрание на ООН

А1 On - 27.01.2015

На Македонија и е одземен гласот во Генералното Собрание на ООН поради неплаќање на придонесот кој е во согласност со член 19 од повелбата на ООН. Заедно на листата со Македонија се Гвинеја, Киргистан, Маршаловите острови, Гренада, Сомалија.

СКАНДАЛ Македонија го изгубила правото на глас во Генералното собрание на ООН за неплатени 24.000 долари

+инфо - 27.01.2015

На 25 јануари на Македонија и е одземено правото на глас во Генералното собрание при Обединетите нации поради доцнење на плаќање на придонесот кон Светската организација, чиј минимален износ е 24.606 американски долари.

Македонија за 24.000 долари членарина го изгуби правото на глас во ОН

Тера - 28.01.2015

Македонија остана без право на глас во Генералното собрание при Обединетите нации за заостанат долг за членарина кон светската организација. За ова генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун на 12 јануари го информирал претседателот на Генералното ...

СДСМ: Со неплатената членарина за ОН се гази по угледот и честа на Македонија

МКД - 28.01.2015

Неплаќањето на обврските кон Организацијата на обединетите нации (ООН) со што на Македонија и е одземено правото на глас актуелната власт покажа дека нема чувство за државен интерес и државнички капацитет, велат од СДСМ.

Македонија го плати долгот кон ОН, правото на глас не е изгубено

еМагазин - 28.01.2015

Македонското Министерството за надворешни работи соопшти дека неопходниот долг кон ОН бил подмирен и оти Македонија не го изгубила правото на глас во светската организација. Наскоро долгот ќе бил нотиран во ОН. – Имавме две недели рок да платиме.

Македонија го изгуби правото на глас во ООН поради долг

Правдико - 28.01.2015

На Македонија и е одземено правото на глас на Генералното Собрание на Обединетите нации поради долг кој изнесува 24.606 американски долари, се вели во писмото кое е испратено на 12 јануари од Генералниот Секретар на ООН, Бан Ки Мун.

Поради долг на Македонија и e одземено правото на глас во ОН

Утрински - 28.01.2015

Македонија е една од земјите која во моментов немаат право на глас во Генералното собрание на ОН. Македонија, Руанда и Јемен се меѓу осумте земји на кои им е суспендирано правото на глас во Генералното собрание поради неплаќање на долговите.

ЛП: Трошоците за едно службено патување на пратениците може да го подмират долгот во ОН

Либертас - 28.01.2015

„Надворешната политика на Владата на Груевски и губењето на правото на глас поради долг од 24.606 американски долари, ја сместува Македонија на вистинското место – како лидер на групата Македонија, Гренада, Киргистан, Маршалските острови, Руанда, ...

На Македонија ѝ е одземено правото на глас во ООН!

Вечер Прес - 27.01.2015

На Македонија ѝ е одземено правот на глас во Генералното собрание на ООН поради неплаќање на придонес, што е во согласност со член 19 од Повелбата на ООН. Заедно на листата со Македонија се Гвинеја, Киргистан, Маршаловите острови, Гренада, Сомалија.

СКАНДАЛ: Македонија го изгубила правото на глас во Обединетите нации за неплатени 24.000 долари!

Либертас - 27.01.2015

На 25 јануари на Македонија и е одземено правото на глас во Генералното собрание при Обединетите нации поради доцнење на плаќање на придонесот кон Светската организација, чиј минимален износ е 24.606 американски долари, пренесе Плусинфо .

Македонија нема право на глас во Генералното собрание на ОН поради долг

МК News - 28.01.2015

На Македонија и е одземено правото на глас на Генералното Собрание на Обединетите нации поради долг кој изнесува 24.606 американски долари, се вели во писмото кое е испратено на 12 јануари од Генералниот Секретар на ООН, Бан Ки Мун .

Скандал: Македонија го изгубила правото на глас во ОН за неплатени 24.000 долари!

Бриф - 27.01.2015

На 25 јануари на Македонија и е одземено правото на глас во Генералното собрание при Обединетите нации поради доцнење на плаќање на придонесот кон Светската организација, чиј минимален износ е 24.606 американски долари, пренесе Плусинфо .

Македонија го изгуби правото на глас во ООН поради долг

Академик - 28.01.2015

на Обединетите нации поради долг кој изнесува 24.606 американски долари, се вели во писмото кое е испратено на 12 јануари од Генералниот Секретар на ООН, Бан Ки Мун, a ваквиот чекор е во согласност со член 19 од Повелбата на ООН.

Македонија поради неплатен долг без право на глас на Генералното собрание на ОН

Кајгана - 28.01.2015

Поради долг кој изнесува 24.606 американски долари, на Македонија и е одземено правото на глас на Генералното собрание на Обединетите нации (ОН), стои во писмото кое е испратено на 12 јануари од Генералниот Секретар на ООН, Бан Ки Мун.

Жално: Македонија не може да гласа во Обединетите Нации поради долг од 24.000 долари

еМагазин - 28.01.2015

На Македонија и е одземено правото на глас на Генералното Собрание на Обединетите нации поради долг кој изнесува 24.606 американски долари, се вели во писмото кое е испратено на 12 јануари од Генералниот Секретар на ООН, Бан Ки Мун.

МНР заседава поради долгот на Македонија кон ОН

А1 On - 28.01.2015

Во Министерство за надворешни работи во моментов во тек е состанок за новонастанатата ситуација со долгот кон ОН. На нашата земја ѝ е одземено правото на глас во Генералното собрание на Обединетите нации поради долг кој изнесува 24.606 американски ...