TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Штербик: Колку е одбраната добра, толку и голманот е подобар

Вардар - 13.02.2018

Кога на голот е Арпад Штербик најлесно им е на играчите од неговиот тим, а противникот има дополнителен притисок. Без разлика што е веќе во 4 деценија од животот голманот на Вардар брани како во најдобрите денови.

Штербик: Името на дресот не го добива натпреварот

SportMedia - 13.02.2018

Најдобар доказ за тоа дека годините не значат ништо за големите професионалци е вардаровиот голман Арпад Штербик. На 38-годишна возраст чуварот на мрежата и понатаму е еден од главните адути, не само на Вардар, туку и на шпанската репрезентација, а ...

Лејно: Вардар ми донесе голема радост, тажна сум што ќе заврши вака

Gol.mk - 13.02.2018

Француската голманка во редовите на ЖРК Вардар , Амандин Лејно од вчера и официјално откри дека стави потпис на договор со унгарски Ѓер . Таа ќе си замине од Скопје на крајот од сезоната и ќе игра за европскиот шампион една година, со можност ...

Ѓер прави тим од кој ќе боли глава (Видео)

Дерби - 13.02.2018

Амандин Лејно голманката на ЖРК Вардар, која брани во одлична форма и која е една од најдобрите ракометарките оваа сезона, во интервју за француски „Л’Екип“,потврди дека од наредната сезона ќе биде нов голман на Ѓер.

Лејно: Вардар ми донесе радост, жал ми е што завршува вака

Екипа - 13.02.2018

Амандин Лејно вчера ги разреши сите дилеми околу својата иднина потпишувајќи договор со Ѓер. Сепак, Французинката не го крие разочарувањето што авантурата во Вардар ќе заврши на ваков начин, со финансиски колапс на тимот и заминување на сите ...

Лејно откри нешто за спонзорот на ЖРК Вардар што долго време се шпекулираше

Дерби - 13.02.2018

Амандин Лејно голманката на ЖРК Вардар, која брани во одлична форма и која е една од најдобрите ракометарките оваа сезона, во интервју за француски „Л’Екип“,потврди дека од наредната сезона ќе биде нов голман на Ѓер, а го откри она што подолго време ...

Самсоненко го жртвувал ЖРК, за да продолжи со РК и ФК Вардар!

Sport 1 - 13.02.2018

Амандин Лејно е првата ракометарка на Вардар која официјализираше трансфер, откако раководството на ЖРК Вардар соопшти дека од следната сезона ќе продолжи со многу поскромен буџет. Французинката вчера беше претставена како нов голман на Ѓер, а ...

Лејно: Немавме избор, моравме да се снаоѓаме, навистина е чудно...

SportMedia - 13.02.2018

Амандин Лејно и официјално во следните две сезони ќе го носи дресот на унгарскиот тим на Ѓер. Французинката за „Лакип" го потврди она што веќе е познато, ЖРК Вардар од следната сезона ќе биде само еден обичен тим.

Лејно се отвори за „Лекип“ и откри што им било кажано од управата на Вардар

Спортклуб - 13.02.2018

Актуелната светска шампионка со Франција и голманката на Вардар, Амандин Лејно во текот на вчерашниот ден потпиша за Ѓер каде што ќе се пресели на почетокот на идната сезона. Ова доаѓа откако управата на „црвено-црните“ им соопшти на сите ...

Лејно: Немам друг избор, освен да си заминам!

24 Ракомет - 13.02.2018

Француската репрезентативка Амандин Лејно на крајот на сезоната ќе си замине од Вардар и ќе се пресели во европскиот шампион Ѓер. Таа потпиша едногодишен договор, со можност да биде продолжен за уште, доколку двете страни се задоволни од соработката.

Лејно по потврдата дека заминува во Ѓер: Жал ми е што приказната заврши на ваков начин

Дерби - 12.02.2018

Амандин Лејно ја игра последната сезона во дресот на македонскиот првак Вардар, а нејзина следна дестинација ќе биде Ѓер. Французинката од следната сезона ќе застане на голот на во моментов актуелниот европски шампион, трансфер кој дефинитивно ќе ...

Кликовац на пат кон Романија

SportMedia - 12.02.2018

Вардарки и натаму се најактуелни на пазарот во Европа. По веста дека ЖРК Вардар ги „распушта“ своите ѕвезеди, во таборот на македонскиот шампион е доста раздвижено. Додека дел веќе ставија потпис на договорите со новите клубови, секојдневно на ...

Лејно го напушта Вардар и се сели во Ѓер!

МКД - 12.02.2018

Амандин Лејно си заминува од „Црвено-црните" дами по крајот на сезоната, Французинката кариерата ќе ја продолжи во редовите на Ѓер Пристигна потврда за она што се најавуваше со недели, Амандин Лејно потпиша за унгарскиот ракометен гигант Ѓер.

Продолжува егзодусот: Лејно го напушта Вардар и се сели во Ѓер

Спортклуб - 12.02.2018

Француската репрезентативка и голман на ЖРК Вардар, Амандин Лејно од идната сезона ќе биде член на актуелниот европски првак Ѓер. Клубот потврди дека таа потпишала договор на две сезони (1+1) и ќе биде големо засилување во обидот да се продолжи ...

Амандин Лејно и официјално во Ѓер: Среќна сум што доаѓам во најдобриот клуб во историјата (Видео)

Спортски - 12.02.2018

Како и што се најавуваше веќе подолго време голманката на Вардар, Амандин Лејно потпиша за унгарски Ѓер. Лејно со унгарскиот клуб се договори за договор на една година со опција истиот да биде продолжен за уште една.

Ѓер ја потпиша Лејно, но не и Цвијиќ

Екипа - 12.02.2018

Амандин Лејно и дефинитивно својата кариера ќе ја продолжи во дресот на Ѓер, откако потпиша договор на една плус една сезона со актуелниот европски првак. Французинката и сезонава брани одлично за Вардар, па по најавите за распад на женскиот клуб на ...

ЧСМ Букурешт ја мерка Цвијиќ

24 Ракомет - 12.02.2018

Можеби најдобриот пикер во моментов во светот, Драгана Цвијиќ, на крајот на сезоната ќе си замине од Вардар. Кога стана јасно дека македонскиот тим нема да смета на ѕвездите во идната година, за Цвијиќ се шпекулираше со две можни дестинации, Ѓер или ...

Ѓер станува скандинавска колонија

24 Ракомет - 12.02.2018

Европскиот шампион Ѓер покрај потписот на Амандин Лејно, потпиша уште две нови ракометарки, а станува збор за норвешките репрезентативки Вероника Кристијансен и Кари Братсет, кои се обврзаа на тригодишна верност.

ОФИЦИЈАЛНО: Амандин Лејно си заминува од Вардар и се сели во Ѓер

Gol.mk - 12.02.2018

Амандин Лејно, голманката на ЖРК Вардар , ќе ја напушти Македонија на крајот од сезоната за да застане на голот на актуелниот европски првак Ѓер . Договорот на 31-годишната Французинка завршува во јуни наредната година, но одлуката на вардарки да ги ...

Пенезиќ меѓу трите ѕвезди, Лејно со 3. одбрана, Дибиров со петти најубав гол

Алфа - 12.02.2018

Во изборот на најдобрите повторно имаше место за две ракометарки на нашиот првак, а во конкуренција влезе и Тимур Дибиров. Андреа Пенезиќ со осум гола беше најефикасна во редовите на Вардар и се најде меѓу трите ѕвезди на оваа рунда додека една од ...

Лејно две години во Ѓер: Среќна сум што потпишав за овој тим

SportMedia - 12.02.2018

Најавите на „Спортмедиа“ добија потврда. Амандин Лејно во следните две сезони ќе го носи дресот на Ѓер. Вардаровата голманка уште во јануари се договори со унгарскиот тим, се чекаше само денот на нејзината промоција.

Ѓер веќе се пофали со Лејно (видео)

TopSport - 12.02.2018

Унгарскиот тим Ѓер има големи амбиции во европскиот ракомет, потврдувајќи го со потписот на голманката на Вардар, Французинката Амандин Лејно. Лејно, како и повеќето ракометарки на европскиот вице-шампион ЖРК Вардар заминуваат на крајот на сезоната, ...

Ѓер прв го користи распадот на Вардар: Лејно заминува во Унгарија!

Sport 1 - 12.02.2018

Актуелната голманка на Вардар, Амандин Лејно од следната сезона ќе го брани голот на екипата на Ѓер. Французинката потпишала едногодишен договор со унгарскиот гигант со можност соработката да биде продолжена на уште една сезона.

ОФИЦИЈАЛНО: Лејно ќе го брани голот на Ѓер (ВИДЕО)

24 Ракомет - 12.02.2018

Она што подолго време се најавуваше, но беше во рамките на шпекулациите, денеска доби официјализација. Француската репрезентативка од редовите на Вардар, Амандин Лејно потпиша за европскиот првак Ѓер и ќе брани во Унгарија.

Дибиров меѓу најдобрите стрелци во Лигата на Шампиони

Алсат-М - 12.02.2018

Ракометарот на Вардар, Тимур Дибиров постигна гол со кој влезе меѓу најдобрите стрелци во Лигата на Шампиони. Имено, Вардар беше поразен со резултат од 29:28, но голманот на Барселона, Перез де Варгар долго ќе се сеќава на потегот на Дибиров.

Пенезиќ меѓу ѕвездите на колото, Лејно во ТОП-5 одбрани

+инфо - 12.02.2018

Вардар си обезбеди место во четврт-финалето на елитното натпреварување по саботниот триумф над Будуќност со 31-24 во Главната фаза на ЛШ. Бекот на Вардар, Андреа Пенезиќ е избрана од страна на ЕХФ за една од трите ѕвезди на колото во Лигата на ...

ЛШ: Пенезиќ меѓу „трите ѕвезди“ на колото, Лејно со одбрана во ТОП 5

24 Вести - 12.02.2018

Не може да помине една рунда во Лигата на шампионките, а да ги нема девојките на Вардар во традиционалниот избор на ЕХФ за најистакнати ракометарки на изминатото коло. Андреа Пенезиќ со осум погодоци ги предводеше Вардарки до триумф против Будуќност ...

Дибиров со гол меѓу најдобрите пет на коло во ЛШ

24 Вести - 12.02.2018

Левото крило на Вардар, Тимур Дибиров постигна само три погодоци против Барселона, во првиот сезонски пораз на „Црвено-црните“, а еден од трите беше доволно добар за да биде избран во „најдобрите пет“ на 11.рунда во Лигата на шапионите.

Како изгледа кога Штербик и Де Варгас набиваат комплекси (ВИДЕО)

24 Ракомет - 12.02.2018

Голманите на Вардар и на Барселона пред две недели станаа европски шампиони, а во саботата имаа пресметка во Шпанија. Арпад Штербик и Перез де Варгас уште еднаш потврдија дека се работи за одлични голмани и имаа неколку прекрасни интервенции.

Пенезиќ ѕвезда на колото, Лејно одново со Топ 5 одбрана (ВИДЕО)

МКД - 12.02.2018

Одличното издание на Андреа Пенезиќ против Будуќност и обезбеди место помеѓу трите ѕвезди на колото во ЛШ, Амандин Лејно како по обичај одново се најде во изборот за одбрана на колото Вардарки сигурно чекорат кон нов Ф4, изминатиов викенд повторно ...

Мајсторијата на Дибиров против Де Варгас помеѓу петте најубави голови во ЛШ (ВИДЕО)

МКД - 12.02.2018

Тимур Дибиров можеби не блескаше против Барселона, но мајсторијата на Русинот против Де Варгас се најде помеѓу петте најубави голови во 11. коло од Лигата на шампионите Во натпреварот на колото, Вардар загуби на гостувањето кај Барселона со 29-28 ...

(ВИДЕО) Еден од головите на Дибиров против Барса во Топ 5 погодоци на колото во ЛШ

Спортклуб - 12.02.2018

Крилото на Вардар, Тимур Дибиров, на гостувањето кај Барселона во рамките на Лигата на шампионите постигна три голови, а еден од тие три погодоци беше доволно добар да се најде во Топ 5 голови на 11. коло во елитното натпреварување.

(ВИДЕО) Пенезиќ меѓу трите ѕвезди на колото во ЛШ

Спортклуб - 12.02.2018

Не минува ниту едно коло во женската Лига на шампиони, а да нема една ракометарка на ЖРК Вардар во изборот на ЕХФ за најистакнатите во завршената рунда. Андреа Пенезиќ постигна осум гола во победата на Вардарки над Будуќност (31:24) и со тоа се ...

Магијата на Дибиров и збунетиот Де Варгас во топ 5 изборот на ЕХФ (Видео)

Дерби - 12.02.2018

Европскиот шампион Вардар изминатиов викенд го претрпе првиот пораз во Лигата на шампионите оваа сезона, но мора да се напомене дека „црвено-црните“ храбро паднаа во Блауграна и до последен момент се бореа за реми на гостувањето кај Барселона.

Вардарки во сѐ подобра форма ...

Н.Македонија - 12.02.2018

По триумфот над Будуќност, црвено-црните го задржаа водечкото место во својата група со максимални 14 бода и се единствени без пораз во ЛШ Задоволна сум, победивме и немаме повредени ракометарки.

Уште три екипи им се придружија на вардарки во четврт-финалето од ЛШ

24 Ракомет - 12.02.2018

После Вардар пласман во четврт-финалето обезбедија и составите на ЧСМ Букурешт, Ѓер и Мец. Ова се четирите екипи кои во моментов си имаат сигурно место во елиминациите, а во следните три кола ќе бидат познати и другите состави кои ќе се придружат на ...

Пенезиќ меѓу ѕвездите на колото - Лејно меѓу Топ-5 одбрани

Вардар - 12.02.2018

Вардар си обезбеди место во четврт-финалето на лигата на шампионите, но нашите девојки сигурно чекорат и на патот кон Ф4 турнирот во Будимпешта. На последниот меч од Главната фаза на ЛШ во Скопје беше победен Будуќност со 31-24.

Пенезиќ меѓу трите звезди, Лејно со Топ 5 одбрана (видео)

Спортски - 12.02.2018

Андреа Пенезиќ го предводеше Вардар во победата над Будуќност и е една од трите ѕвезди на колото во Лигата на шампионките. Во клубот на Топ 3 ѕвезди на колото, друштво и прават Ксениа Смитс од Мец и голманката на Ростов, Ана Седојкина.

(ВИДЕО) Лејно со место во топ-5 најубави одбрани во ЛШ

Спортски - 12.02.2018

Ракометарки пред дуелот со Будуќност ветија дека нема да дозволат никому сезонава да освојуваат бодови во СЦ „Јане Сандански” – и тоа го остварија. Во мечот од лигата на шампионите Вардар го победи првакот на Црна Гора со 31-24 (19-8).

(ВИДЕО) Тимур Дибиров има еден од петте најубави голови, на колото во ЛШ

Спортски - 12.02.2018

Тимур Дибиров е единствениот претставник од Вардар, во изборот на ЕХФ за изминатото 11 коло во Лигата на Шампионите. Крилото на црвено-црните се најде во изборот за ТОП-5 најубави голови на ова коло.

Дибиров постигна еден од најдобрите голови на колото во ЛШ

Вардар - 12.02.2018

Левото крило на Вардар, Тимур Дибиров е познат по своите атрактивни потези и голови на натпреварите. И на последниот дуел од лигата на шампионите против Барселона, нашиот играч повторно постигна гол со кој се најде на листата на најдобрите за ова ...

Уште оваа сезона и моќниот тим на ЖРК Вардар заминува во историјата (видео+фото)

Турлитава - 12.02.2018

Македонскиот шампион, ЖРК Вардар и против Будуќност ја продолжи перфектната сезона во ЛШ. Тие ја играат својата најдобра сезона во ЛШ и веќе имаат 9 победи на 9 средби сезонава. И против Будуќност славеа на домашен терен убедливо со 31-24 и ја ...

ЛШ: Голот на Дибиров во Топ 5

Сител - 12.02.2018

По одличната серија од 15 средби без пораз, Вардар го положи оружјето во Барселона каде загуби со 29-28. Црвено-црните имаа и светли моменти па ЕХФ одлучи голот на Тимур Дибиров против Каталонците да го прогласи за еден од најдобрите 5 во викенд ...

Андреа Пенезиќ меѓу трите ѕвезди на колото во Лигата на шампионите

Gol.mk - 12.02.2018

Ракометарките на Вардар доминираат во женската Лига на шампиони и со девет победи во исто толку натпревари се доминантна екипа во најсилниот европски Куп. Така и во инвидуалните награди има место за многу вардарки.

Пенезиќ го торпедираше Будуќност и влезе во Топ 3 ѕвезди на колото

Дерби - 12.02.2018

Андреа Пенезиќ со одличната игра против тимот на Будуќност успеа да си обезбеди место во Топ 3 ѕвезди на колото во Лигата на шампионите според ЕХФ. Таа на натпреварот не застана да го торпедира голот на Будуќност и стрелаше од сите страна, а ...

Речиси и да нема коло, а да ја нема Лејно меѓу најдобрите одбрани

Sport 1 - 12.02.2018

Амандин Лејно како по обичај повторно се најде во изборот на ЕХФ за одбрана на колото во ракометната Лига на шампиони. Французинката нанижа 14 интервенции и беше една од најзаслужните за убедливиот триумф на Вардар над Будуќност од 31-24.

Дибиров повторно влезе во изборот за гол на колото во ЛШ (ВИДЕО)

Sport 1 - 12.02.2018

Руското „летечко крило“ Тимур Дибиров не блескаше против Барселона, но затоа со еден од неговите погодоци влезе во изборот за гол на колото. Европскиот шампион Вардар го претрпе првиот пораз сезонава во елитното натпреварување на гостувањето во ...

Пенезиќ избрана за ракометарка на колото во ЛШ

Sport 1 - 12.02.2018

Ракометарката на Вардар, Андреа Пенезиќ, се најде меѓу најдобрите три ракометарки за ова коло во Лигата на шампионите. Искусната ракометарка со осум гола од 12 обиди ги водеше црвено-црните до победа против Будуќност и беше најефикасна во тимот.

ВИДЕО: Лејно повторно блесна и влезе во ТОП 5 одбрани на колото во ЛШ

Спортклуб - 12.02.2018

Ракометарките на Вардар викендов прокнижија уште една лесна победа во Лигата на шампионите откако слвеа над Будуќност со резултат од 31-24. Повторно со одличен настап пред публиката во СЦ „Јане Сандански“ се покажа Амандин Лејно која блескаше помеѓу ...

Лејно повторно блескаше на голот и си обезбеди место во Топ 5 најдобри одбрани (Видео)

Дерби - 12.02.2018

Голманката на ЖРК Вардар, Амандин Лејно благодарение на нејзините одбрани повторно си обезбеди место во Топ 5 листата со најдобри одбрани во третото коло од Лигата на шампиони. Мајсторијата на Лејно беше на натпреварот со Будуќност која успеа со ...