TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бугарски заплет: ГЕРБ нуди влада без Бојко Борисов

Независен - 08.04.2021

Екатерина Захариева изјави дека нејзината партија не сака нови избори, а на експертска влада мислеле на експерти од ГЕРБ Владејачката партија во Бугарија, ГЕРБ, се обидува да зафати подобра стартна позиција пред претседателот на државата да и го ...

По повикот од Борисов се јави Слави Трифонов: Ќе го следам Уставот

еМагазин

Трифонов по три дена од изборите порача дека ќе го следи Уставот

Р.С.Европа

Борисов го повика Слави Трифонов да ја преземе политичката одговорност и предложи 10 пратеници на ГЕРБ да ја поддржат неговата влада

24 Вести

Борисов му нуди 10 пратеници на Слави Трифонов за да формира влада

360 степени

Борисов му понуди на Слави Трифонов да прави влада, ќе му позајми 10 пратеници

еМагазин

Борисов: Предложив Трифонов да почне со формирање Влада

Р.С.Европа

Сител Слободен Печат ТВ21 Алсат-М Либертас +инфо Фактор Нетпрес

Борисов ќе предложи нова бугарска влада, вели дека нови избори не се решение

МКД - 08.04.2021

Долгогодишниот бугарски премиер Бојко Борисов најави дека ќе предложи коалициска влада откако неговата партија освои најмногу гласови на парламентарните избори во неделата, но додаде дека „веројатно нема да успее“ во тоа.

Зошто гласачите ги казнија социјалистите во Бугарија?

Независен

Борисов му се нуди на Слави Трифонов

Независен

Борисов инсистира да се свика Големото национално Собрание

Локално

Борисов го повика Слави Трифунов да формира Влада

PressingTV

Три дена по парламентарните избори во Бугарија, Слави Трифонов даде краток коментар

MakPress - 07.04.2021

Лидерот на втората партија по парламентарните избори во Бугарија „Има таков народ“ Слави Трифонов, го даде првиот коментар, јави дописникот на МИА од Софија. Тој напиша на својот Фејсбук профил: „Во врска со разни политички изјави и предлози дадени ...

Три дена по парламентарните избори во Бугарија, Слави Трифонов даде краток коментар

Вечер Прес

Три дена по парламентарните избори во Бугарија, Слави Трифонов даде краток коментар

Слободен Печат

Бугарија најверојатно оди кон предвремени избори, според лидерот на „Демократска Бугарија“

MakPress

Радев контра Борисов: Промените во законот не треба да станат залог за нечиј политички опстанок

Локално - 07.04.2021

Во врска со повикот на бугарскиот премиер Бојко Борисов да се свика Големо национално собрание и да се промени основниот закон, прес-службата на шефот на државата потсетила на позицијата на претседателот Румен Радев дека промените во основниот закон ...

Борисов му понуди 10 пратеници на Трифонов да формира Влада

Канал5 - 07.04.2021

Бугарскиот премиер Борисов му нуди 10 пратеника на шоуменот Слави Трифонов да состави Владата.. На бугарската политичка сцена и натаму се прават комбинаторики кој со кого и дали би ја формирал новата влада, но она што е сигурно е дека се ...

Каракачанов за Слави Трифонов е „мало бебе“, ама ние ја имаме „вакцината“ за овој „вирус“: Игор Џамбазов бугарскиот „политички кловн“ го „стави в џеб“ уште пред 20 години (ВИДЕО)

Вистина.мк

Шоуменoт кој не нарекува „Северномакедонци“ единствен добитник на изборите во Бугарија

PressingTV

Панорама / Насилни родители

Н.Македонија - 07.04.2021

Софија – Лидерката на Бугарската социјалистичка партија (БСП), Корнелија Нинова, изјави дека принципиелен став на таа партија е против каква било коалиција со десничарскиот ГЕРБ на премиерот Бојко Борисов.

По изборите во Бугарија, сите конци во рацете на шоуменот Слави Трифонов

Мета

По изборите во Бугарија многу опции за влада

PressingTV