TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Николоски: Преговорите се во ќорсокак, изборен модел не се менува без консензус (ВИДЕО)

360 степени - 14.12.2019

Преговорите за Изборниот законик практично влегоа во ќорсокак, информираше денеска потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој ја обвини власта дека на подмолен и недемократски начин, сака да протурка решенија во парламентот без ...

Повеќе маани, од предности – Кој се плаши од промената на изборниот модел?

ТВ21 - 14.12.2019

Кој и зошто се плаши од измена на изборниот модел во една изборна единица и отворени листи? Доколку изборите на 12 април 2020 би се одржале според моделот со една изборна единица, според бројот на гласови, ВМРО-ДПМНЕ би освоила 48 пратенички места, ...

Османи: Со измените на изборниот модел не губи ДУИ, губат Албанците пратенички места

А1 On - 14.12.2019

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи оценува дека со предложените измени на Изборниот законик не губи ДУИ како голема политичка партија, туку губат Албанците. Според него реакцијата не се однесува на СДСМ, туку на фактот да не дозволат да ...

Наскоро СДСМ и ДУИ ќе седнат на маса – Промената на изборниот модел ги „скара“ коалициските партнери

ТВ21 - 14.12.2019

СДСМ не донела конечна одлука во врска со коалицијата СДСМ – ДУИ. По 5-те илјади амандмани поднесени од ДУИ, против промената на изборниот модел, Заев го стави под знак прашалник функционирањето на оваа коалиција.

Османи: Со една изборна единица ДУИ добива два, но Албанците губат десет пратеници

Слободен Печат - 14.12.2019

Според него, со една изборна единица ДУИ добива два пратеника повеќе, но така губат Албанците. Вицепремиерот Бујар Османи денеска зборуваше за измените на Изборниот законик во Македонија. Според него, со една изборна единица ДУИ добива два пратеника ...

ВМРО-ДПМНЕ не се откажува од амандманите за блокада на измените на изборниот законик

Телма - 14.12.2019

ВМРО-ДПМНЕ нема да се откаже од амандамите за блокада на измените на изборниот законик, порача партискиот потпретседател Александар Николовски и го обвини владејачкиот СДСМ дека во последен момент отстапил од договор за промена на изборниот модел да ...

Во владејачката коалција се уште разидување за изборниот модел

Телма - 14.12.2019

Во владејачката коалиција и натаму различни ставови околу измените во изборното законодавство и пред се околу изборниот модел. Премиерот Заев ја повтори најавата дека ќе се разговара со сите партии, од ДУИ се против промена на изборниот ...

ДУИ не се плаши од заканите на Заев, опозицијата открива дека имале план со власта

Сител - 14.12.2019

Во наредните неколку дена во СДСМ ќе почне внатрешна дебата за тоа колку е одржлива коалицијата со ДУИ. Повеќе од 5.000 амандмани на ДУИ како блокада на измените на изборниот законик кои треба да донесат една изборна единица за Премиерот се силен ...

ВМРО ДПМНЕ и ДУИ на иста линија за Изборниот закон

Алсат-М - 14.12.2019

ДУИ на иста линија со ВМРО ДПМНЕ за измените во Изборниот закон. Вицепремиерот Бујар Османи, иако беше на ист настан со премиерот Заев, двајцата дадоа изјави одделно. Османи му зебележува на коалициониот партнер СДСМ дека не ги информираче за ...

Заев: Прво консултации во СДСМ и со малите партии, потоа одлука за ДУИ

Сител - 14.12.2019

По внатрепартиски консултации како и разговори со помалите партии ќе се одлучува за активностите на ДУИ, односно за поднесувањето на пет-шест илјадите амандамани за Изборниот законик, истакна премиерот и претседател на СДСМ Зоран Заев кој рече и она ...

Николовски: Преговорите за изборниот законик влегоа во ќор сокак по вина на власта

Канал5 - 14.12.2019

Преговорите за изборниот законик влегоа во ќор сокак по вина на власта која на подмолен и недемократски начин, шверцерски сака да протурка решенија во парламентот без претходна дебата и без спротивставување на аргументите, реагираа од ...

ВМРО- ДПМНЕ: Не се менува Изборен законик без консензус

Р.С.Европа - 14.12.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски денеска на прес конференција рече дека преговорите за Изборниот законик влегле во ќорсокак по вина на власта којашто на подмолен и недемократски начин сака да протурка решенија во парламентот без ...

Рекордери за штанцање амандмани!

Н.Македонија - 14.12.2019

Се враќа ли во практика блокадата на работата на законодавниот дом преку поднесувањето на илјадниците амандмани од страна на некои од политичките партии во Собранието, кои овој пат се насочени кон спречување промени во Изборниот законик и изборниот ...

Зекири: Со една Изборна единица не губат Албанците, туку ДУИ

iPortal - 14.12.2019

Со 1 ИЕ не губат Албанците, туку ДУИ!!! За да се уверат граѓаните дека преставниците на ДУИ по дебати ЛАЖАТ оти Албанците со 1 ИЕ би изгубиле дури 10 пратенички мандати, потребно е само да направат симулација на резултатите од 2016.

Николоски: Изборниот законик влезе во ќор сокак, по вина на власта којашто на недемократски начин сака да протурка ...

Курир - 14.12.2019

Најпрво би почнал со Изборниот законик, би сакал да ве информирам дека преговорите за Изборниот законик практично влегоа во ќор сокак. Но, по вина на власта којашто на подмолен и недемократски начин, сака да протурка решенија во парламентот без ...

Преговорите за изборниот модел завршија во ќор-сокак: Заев се плаши од пораз, Изборниот законик ќе ги менува на сила

Република - 14.12.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски на вонредна прес-конференција денеска информира дека преговорите за Изборниот законик меѓу власта и опозицијата, што се воделе неформално во изминатиот период, се влезени во ќор-сокак.

Изборен закон, СДСМ ќе ја преиспита коалицијата со ДУИ

Алсат-М - 13.12.2019

Само неколку месеци пред изборите, СДСМ најави ќе ја разгледа коалицијата со ДУИ, откако партијата поднесе над неколку илјади амандмани со кои се блокира Изборниот законик За лидерот на партијата Зоран Заев, сомнително е поднесувањето на илјадници ...

Владина коалиција на „стаклени нозе”?

24 Вести - 13.12.2019

Ја тресат ли амандманите поднесени за Изборниот законик владината коалиција СДСМ и ДУИ откако и денеска премиерот Зоран Заев порача оти поднесените илјадници амандмани се премногу, независно од која партија доаѓаат.

ВМРО-ДПМНЕ смета дека менувањето на изборен модел набрзина пред избори е преседан

А1 On - 13.12.2019

Зоран Заев е исплашен од претстојниот изборен пораз затоа што знае дека тоа ќе значи крај на амнестијата на криминалот и отворање на сите коруптивни скандали на власта, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ.

Иницијаторите за измени огорчени: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да ги повлечат амандманите

ТВ21 - 13.12.2019

Огорчени и револтирани, иницијаторите за промена на Изборниот законик велат дека не очекувале дека на ваков начин, со над 6 илјади амандмани ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ ќе ги блокираат измените. Оправдувањата дека нема време за измени на законот и дека тој ...

Илјадниците амандмани се уште се архивираат - Заев ќе размисли за одржливоста на коалицијата со ДУИ

Сител - 13.12.2019

СДСМ ќе размисли за одржливоста на коалицијата со ДУИ најавува премиерот Зоран Заев откако албанскиот партнер во владата поднесе околу 5.000 амандмани на измените на Изборниот законик со што го блокираше процесот за една изборна едница и отворени ...

Бошкоски: Кој со чиста совест ги чека изборите?

+инфо - 13.12.2019

Како помнува времето се изострува и битката околу позиционирањето во однос на изборниот законик. Можеби причините се во одговорите на прашањата чија совест е чиста и кој е подготвен за ново изборно соочување, вели Љубе Бошкоски од Обединети за ...

(Видео) Морачанин: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да не се вадат дека не биле информирани, од септември зборуваме за една изборна ...

Макфакс - 13.12.2019

По тензичниот ден во Собранието каде што ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со поднесување на илјадници амандмани ја блокираа расправата за измени во изборниот законик, претседателкта на ДОМ Маја Морачанин открива дека објаснувањето на пратениците дека не биле ...

Коалицијата СДСМ-ДУИ во криза? Заев: Ќе размислиме сериозно, Османи: Ќе разговараме на средба

ТВ21 - 13.12.2019

СДСМ ќе размисли сериозно за тоа колку е стабилна владината коалиција по најавите на ДУИ дека ќе достави 5 илјади амандмани за Изборниот законик, потенцираше Премиерот Заев За Бујар Османи од ДУИ, на лидерската средба до сега не било дискутирано за ...

СДСМ ќе ја разгледа сериозната порака од ДУИ

Телма - 13.12.2019

Петте илјади амандмани на Изборниот законик поднесени од ДУИ се too much. Вака премиерот Заев го оцени потегот на коалицискиот партнер. Вели дека кога ВМРО ДПМНЕ поднесува 9 илјади амандмани – тоа најавува намера да се блокира законот, но ...

Хасани: Изборниот систем да биде уреден на начин кој ќе овозможи застапеност и влијателност на малцинството

Вечер Прес - 13.12.2019

Како што и самите знаете дека, пред некое време како иницијатива на група пратеници 12 на број на кои се приклучија и други пратеници, со тоа што бројката достигна 18, помеѓу кои се наоѓаат претставници на помали партии од Македонскиот Блок, а меѓу ...

(ВИДЕО) Заев: Амандманите од ВМРО-ДПМНЕ се нечесна и недржавничка порака, а од ДУИ сериозна причина за размислувања во ...

А1 On - 13.12.2019

Поднесените неколку илјади амандмани од ВМРО-ДПМНЕ на законите за Академијата на судии и јавни обвинители, за јавнообвинителската служба и за измена на Изборниот законик, испраќаат нечесна и недржавничка порака.

Заев - СДСМ ќе размислува за коалицијата со ДУИ

Р.С.Европа - 13.12.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека тоа што нивниот коалиционен партнер во Владата, ДУИ, поднесе 5000 амандмани за измените на Изборниот законик е сериозна причина за размислување. Заев вели дека партијата што ја предводи тој, СДСМ, ќе го ...

5.000 амандмани на ДУИ се лоша порака и причина за сериозни размислувања околу коалицијата, рече Заев

Сакам да кажам - 13.12.2019

Премиерот Зоран Заев смета дека 5-те илјади амандмани поднесени од ДУИ во Собранието за предложените измени на Изборниот законик со што би се вовела една изборна единица се лоша порака која ја праќа коалициониот партнер во Владата.

Заев: Од кого и да е „too much“ e!

Канал5 - 13.12.2019

По петте илјади амандмани за предложените измени на Изборниот законик премиерот Заев сериозно ќе го преиспитува партнерството со Али Ахмети во Владата. Вели со овој потег со кој што ДУИ заедно со ВМРО ДПМНЕ ја затвораат дебатата за воведување една ...

Движењето БЕСА нема да поднесе амандмани на предложените измени на Изборниот законик

Слободен Печат - 13.12.2019

Три изборни единици со отворени листи, појасни, менуваат многу зашто македонските политички партии функционираат на целата територија на државата, а политичките партии на Албанците само во западниот дел, смета пратеникот Фадил Зендели.

Дали коалицијата СДСМ- ДУИ ќе се сопне на 5-те илјади амандмани?

Алфа - 13.12.2019

По петте илјади амандмани од ДУИ за една изборна единица премиерот Зоран Заев предизборно ќе ја преиспитува одржливоста на коалицијата. Според него ова е прменогу и се испраќа лоша порака.

Заев: 5.000 амандмани е навистина лоша порака, кој и да е, е „too much“

24 Вести - 13.12.2019

СДСМ сериозно ќе размисли за односот во коалицијата со ДУИ по блокадата на измените во Изборниот законик кои требаше да донесат една изборна единица. Нивниот коалиционен партнер во владата ДУИ поднесе над 5.000 амандмани.

Алијансата за Албанците: ДУИ со 5.000 причини за нејзините неуспеси

Макфакс - 13.12.2019

Неконзистентноста и нестабилноста на ДУИ прави нејзините ставови да бидат определени како што дува ветерот за лични интереси, тоа е евидентно, дури и во нејзините ставови за измените на Изборниот законик, велат од Алијансата за Албанците.

Јанушев: Менување на изборен модел четири месеци пред избори е доказ како Заев шарлатански ја води државата

24 Вести - 13.12.2019

Менување на изборниот модел на неколку недели пред новиот состав на техничката влада е несериозен чекор на власта која сака да манипулира со помалите политички партии -обвини генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев.

Заев: Сериозно ќе размислиме за одржливоста на коалицијата со ДУИ

Сител - 13.12.2019

СДСМ сериозно ќе размисли за односот во коалицијата со ДУИ по блокадата на измените во изборниот законик кои требаше да донесат една изборна единица. Премиерот Заев денеска одговарајќи на новинарско прашање не го криеше незадоволството од потегот на ...

Заев: СДСМ сериозно ќе размисли дали коалицијата со ДУИ е одржлива

360 степени - 13.12.2019

СДСМ сериозно ќе размисли за односот со ДУИ како коалициски партнер откако оваа партија поднесе 5.000 амандмани на предлог законите за измена Изборниот законик со кои се предвидува една изборна еднициа и отворени листи за локалните избори.

„Иницијативата за една изборна единица“ со апел до ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ да ги повлечат амандманите

Слободен Печат - 13.12.2019

„Иницијативата за една изборна единица“ до Собранието на 11 септември поднесе два закони. Еден за измени во изборниот модел од шест во една изборна единица и вториот за отворени листи за локалните избори и 50 посто жени на листите за советници и ...

ГДУ: Заев и Мицкоски ќе останат заложници на Ахмети

+инфо - 13.12.2019

Заев и Мицкоски одлучија да останат заложници на Али Ахмети. Целта е јасна, намерна блокада на измените на Изборниот законик со илјадници амандмани. Доказ дека ниту една партија не се залага искрено за демократизација на општеството.

Јанушев: Менување изборен модел четири месеци пред избори е доказ како Заев шарлатански ја води државата

Макфакс - 13.12.2019

Менување на изборниот модел на речиси неполни 2-3 недели пред бирање односно составување на техничка влада којашто треба да ги спроведе изборите, од друга страна на три односно четири месеци неполни пред одржување на парламентарните избори притоа ...

(Видео) Поповска: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да ги повлечат амандманите за да се откочи можноста за една изборна единица

Макфакс - 13.12.2019

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Поповска, една од 17-те иницијатори за законот за една изборна едниница од собраниската прес-сала, рече дека се огорчени и изненадени од големиот број амандмани што ги поднеле ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ и ги повика двете партии да ...

Невозможен компромис за Изборниот законик

Р.С.Европа - 13.12.2019

Одолговлекување на процесот на донесување на измени на изборниот закон поради неповолните партиски проценки. Ова според дел од стручната јавност е целта на дел од политичките партии кои поднесоа шест илјади амандмани на двата предлог закони за ...

Заев: Петте илјади амандмани и ако се од ДУИ - се „ту мач“, ќе анализираме колку е одржлива коалицијата

Фактор - 13.12.2019

Петте илјади амандмани од ДУИ се навистина ту мач, смета премиерот Зоран Заев за помалиот коалиционен партнер во Владата, кој за промените во Изборниот законик со кои треба да се изгласа една изборна единица, поднесе огромен број амандмани.

Поповска: Огорчени сме од амандманите со кои се блокираат измените во Изборниот законик

Локално - 13.12.2019

Огорчени и непријатно изненадени од илјадниците амандамани со кои се блокираат измените во Изборниот законик за една изборна единица и отворени листи, пратениците предводени од пратеничката од ДОМ, Лилјана Поповска ги повикаа ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ да ги ...

ДО ДОЦНА ВО НОЌТА: ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со вилушкар ги носеле амандманите до собраниската архива

Слободен Печат - 13.12.2019

Околу 6.000 амандмани се за предлог-измените на Изборниот законик. Вработените во собраниските служби викендов, па дури и новогодишните празници, ќе го поминат работно архивирајќи дури над 10.000 амандмни поднесени од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ.

Иницијативата за една изборна единица бара повлекување на амандманите од ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ

CivilMedia - 13.12.2019

„Борбата е тешка, но ќе бидеме упорни. Имаме напредок, бидејќи кога пред два дена законите беа ставени на собранискиот дневен ред и се гласаше за потребата од Законот за една изборна единица, гласаа дури 59 пратеници, а за Законот за отворени листи ...

Ахмети незаменлив за лидер на ДУИ

Р.С.Европа - 13.12.2019

Али Ахмети е најдолговечниот лидер на партија во Македонија, а веројатно ќе продолжи да ја води ДУИ и во наредниот период. Причината е во тоа што, освен со мал прекин, ДУИ е постојано на власт од 2002 година.

Амандманите на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ биле носени со вилушкар

Фактор - 13.12.2019

Над 10.000 амандмани поднесени од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ морале да бидат пренесени со вилушкар за да бидат архивирани од службите во Собранието, пренесува Слободен печат. Околу 6.000 амандмани се за предлог-измените на Изборниот законик со кој треба да се ...

Артан Груби бара фер политичка игра за сите партии

IRL - 12.12.2019

Повеќе од 6.000 амандмани се поднесени на двата предлог закони за имени и дополнување на Изборниот законик, поднесени од помалите политички партии, кои добија поддршка од владејачката СДСМ.

Илјадници амандмани против една изборна единица

Слободен Печат - 13.12.2019

ДУИ не се согласува пред избори да се менуваат правилата, а ВМРО-ДПМНЕ очекува широк партиски консензус, па двете партии поднесоа околу 6.000 амандмани на предложените измени на Изборниот закон Несогласувањата на партиите за промените во Изборниот ...