TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Книга: Илон Маск: „Тесла“, „Спејс Екс“ и потрагата по фантастична иднина

Вечер Прес - 09.08.2020

„Илон Маск: Тесла, Спејс Екс и потрагата по фантастична иднина“ на Ешли Венс, е број 1 најпродавана книга за бизнис на Њујорк тајмс. „ За едни гениј на векот, за други луд научник, Илон Маск несомнено успева да привлече внимание.

Neuralink развива мозочен чип кој ќе може да го промени нашето расположение

USB - 08.08.2020

Neuralink е компанија на милијардерот Елон Маск, и таа во моментот развива нова функција на својот мозочен чип кој ќе им овозможи на луѓето да го изберат расположението кое го посакуваат преку балансирање на нивото на хормоните, објави Technews.

Илон Маск докажа дека неговата ракета за колонизација на Марс навистина може да лета

Иновативност - 07.08.2020

Илон Маск ниже успеси последниве години. Откако неговата компанија SpaceX успешно испрати и врати астронаути од Меѓународната вселенска станица и така се запиша во историјата како првата приватна компанија која успеала да го направи тоа.