TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

И Заев и Ахмети и Мицкоски на координација со пратениците за законот за јазиците

МКД - 14.03.2018

Пред почетокот на собраниската седница закажан за во 13 часот, пратеничките групи во Собранието одржуваат состаноци со лидерите на нивните политички партии за закажаната точка од дневниот ред - Законот за употребата на јазиците.

Заев и Мицкоски на средба со Џафери за законот за употреба на јазиците

Фокус - 14.03.2018

Премиерот Зоран Заев и лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски во просториите на Собранието ќе имаат средба со претседателот на Законодавниот дом, Талат Џафери. Целта на средбата е обид да се постигне договор по ова прашање, односно ...

Средба на Џафери со Заев и Мицкоски, пред Собранието протести

МРТ - 14.03.2018

Предлог- законот за јазиците во трето читање, денеска повторно на распоредот на работата на пратениците. За контроверзниот документ што внесе спротивстваени гледишта меѓу власта и опозицијата, но и меѓу граѓаните во земјата, во Собранието ...

Заев и Мицкоски ги координираат своите пратенички групи како да настапат на седницата за законот за јазици

Сакам да кажам - 14.03.2018

Лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски, во Собранието се коoрдинираат со своите пратенички групи како да настапат на денешната пленарна седница на која што на дневен ред е третото читање на Законот за употреба на јазиците.

Заев и Мицкоски немале средба со Талат Џафери

А1 On - 14.03.2018

Од кабинетот на претседателот на Собранието, за А1он и Макфакс ги демантираа гласините дека премиерот Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски се сретнале со Талат Џафери пред почетокот на 32 седницата на која ќе се одлучува за законот ...

Заев не открива што ќе се случува со законот за јазиците - Мицкоски: Во Собранието се спрема настан што не ја почитува ...

Точка - 14.03.2018

Премиерот Зоран Заев, по кординацијата со пратениците од СДСМ, одби да одговри на прашањето од новинарите што се договориле за законот за јазиците. Заев два и пол часа беше во Собранието на координација со пратениците од неговата партија.

ВМРО-ДПМНЕ демантира дека имало средба Мицкоски-Заев во Собранието

А1 On - 14.03.2018

„ВМРО-ДПМНЕ ги демантира информациите кои излегоа во медиумите дека се одржува средба помеѓу претседателот на партијата г. Христијан Мицкоски, Зоран Заев и Талат Џафери во Собрание на Република Македонија“ се вели во соопштението на ...

Мицкоски: Законот за јазици се става на седница на денот кога почна воениот конфликт во Тетово

Фокус - 14.03.2018

Токму на денот кога отпочна воениот конфликт во Тетово на дневен ред на парламентарна седница се става овој противуставен и неприменлив закон за употреба на јазиците, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на вчерашната средбата со ...

Заев и Мицкоски на средба со Џафери, причина е Законот за употреба на јазиците

ТВ21 - 14.03.2018

Собранието на Република Македонија денеска во 13 часот треба да го започне продолжението на 32. седница на која на дневен ред е Законот за употреба на јазиците, во трето читање. Останува да се види дали ќе бидат отфрлени овие амандмани и директно ќе ...

Немало средба Заев-Мицкоски-Џафери

Press24 - 14.03.2018

Премиерот Зоран Заев и претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ немале средба со Талат Џафери. Пратеничките групи во Собранието на Република Македонија, пред почетокот на седницата за законот за употреба на јазиците, одржале координативни средби на ...

Почна собраниската седница на која ќе се разгледува Законот за јазици

Слободен Печат - 14.03.2018

Тукушто започна пленарната седница на која што на дневен ред е Законот за употреба на јазиците. Претходно, лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски, во Собранието се коoрдинираа со своите пратенички групи како да настапат на ...

(ВИДЕО) Мицкоски: Македонија е единствената земја во Европа без економски раст во 2017 година

А1 On - 14.03.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вчера во Струмица изјави дека Македонија е единствената држава во Европа каде што економијата во 2017 година е во стагнација. – Не можеме да кажеме раст, велиме во стагнација бидејќи е 0%.

Заев и Мицкоски во Собрание по договор за законот за јазиците, пред Собрание протест

Локално - 14.03.2018

Премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, се во Собранието каде што за во 13 часот е закажана седница за законот за јазиците. Претседателот на СДСМ Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски треба да оствварат и средба ...

Заев и Мицкоски на средба со Џафери пред седницата за Законот за јазиците

Press24 - 14.03.2018

Премиерот Зоран Заев и лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски, пред седницата во 13 часот за Законот за јазицие имаат средба со собранискиот спикер Талат Џафери, во обид да се постигне договор, пренесе Тв21.

Мицкоски ја прекинува теренската агенда и се враќа во Скопје поради ситуацијата со носењето на неуставниот закон за ...

Курир - 14.03.2018

Мицкоски денес требаше да оствари посета на комитетите и да се сретне со граѓаните од Босилово, Ново Село, да има средба со стопанственици од Струмица и редица други активности кои се дел од неговата теренска агенда која се одвива со пораката ...

СДСМ: Амандманите на ВМРО-ДПМНЕ немаат врска со законот, туку служат само за блокада на Собранието

А1 On - 14.03.2018

„Се она што го прават Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ во Собранието нема никаква врска со Зaконот за употребата на јазиците којшто претходно го прифатија. Единствено станува збор за обид за блокадата на Собранието, блокада на реформскиот процес и ...

Заев и Мицкоски во Собрание, ќе има ли договор за законот за јазиците?

Вечер - 14.03.2018

Премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, се во Собранието каде што за во 13 часот е закажана седница за законот за јазиците. Како што дознаваме, Заев и Мицкоски имале одвоени координативни состаноци со пратеничките групи.

Заев и Мицкоски пристигнаа во Собранието, ќе се сретнат со Џафери

Слободен Печат - 14.03.2018

Пред неколку минути во законодавниот дом пристигнаа Зоран Заев и Христијан Мицкоски, на средба со претседателот на Собранието Талат Џафери. Тие ќе се обидат да постигнат договор по однос на Законот за јазиците, односно денешното гласање да помине во ...

Мицкоски: Законот се носи на денот кога почна конфликтот во 2001 година

Либертас - 14.03.2018

За последен пат повикувам за разум, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски. Од мнозинството одговараат: Доста е, девет месеци трае дебатата за законот за употреба на јазиците. Се множат индивидуални повици за ...

(ВИДЕО) Мицкоски: Противуставниот закон за јазици има за цел да атакува врз соживотот на граѓаните и донесе немир

А1 On - 13.03.2018

„Токму денот кога отпочна воениот конфлит во Тетово, а тоа е утрешниот ден на парламентарна седница се става на дневен ред овој против уставен неприменлив закон за употреба на јазиците. Апелиравме од Струмица за разум, да имаме чуство бидејќи во ...

Мицкоски од Вељуса: Минуваат 10 месеци на понижувања, урнисување на претходно изграденото, опустошување на економијата

Курир - 13.03.2018

Поминаа 10 месеци на понижувања, омаловажувања урнисување на сето она што било создавано не само во оние 11 години додека беше ВМРО-ДПМНЕ на власт, туку на сето она што се создавало 27 години, па и на 45 претходно па и векови наназад.

Мицкоски: Законот за јазици има за цел да атакува врз соживотот

Стандард - 13.03.2018

„Токму денот кога отпочна воениот конфлит во Тетово, а тоа е утрешниот ден на парламентарна седница се става на дневен ред овој против уставен неприменлив закон за употреба на јазиците. Апелиравме од Струмица за разум, да имаме чуство бидејќи во ...

Мицковски на терен во Струмица

Сител - 13.03.2018

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски од денеска па во наредните неколку недели ќе биде на терески посети и средби со граѓаните низ целата држава. Стартот го направи од Струмица а целта била да се сретнат со што поголем број граѓани за да ...

Мицкоски на средба со жителите на Конче: Бесперспективноста и игнорирањето од владата се работите кои го зголемуваат ...

Курир - 13.03.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, по Струмица теренската посета ја продолжи во Конче каде имаше состанок со жителите и со Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ Конче. -Разговаравме за нивниот живот, условите и предизвиците со кои се соочуваат.

Мицкоски: До мај ќе биде комплетирано раководството во општинските комитети

Макфакс - 13.03.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска од Струмица ги започна теренските посети и средбите со жителите на македонските градови и села, кои претходно го најави и на Фејсбук. Во Струмица, Мицкоски оствари средба со младите од градот, а ...

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе понуди нови решенија кои ќе значат нова, современа технолошки развиена Република Македонија

Курир - 13.03.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денес ги започна теренските посети низ Македонија. Како што истакна неговите активности ќе се одвиваат насекаде низ Република Македонија, преку посети на градовите и селата.

Ќе има ли крај на серијалот за законот за јазиците?

Р.С.Европа - 13.03.2018

Истекува рокот во кој парламентарните партии треба да најдат решение за законот за јазиците. Неделава законот ќе биде донесен, вели премиерот Заев. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски нуди соработка за реформите, ако СДСМ го отфрли законот.

СДСМ: Мицкоски призна дека Македонија загуби неколку генерации како резултат на владеење на Груевски

А1 On - 13.03.2018

СДСМ со писмено соопштение реагира на видео обраќањето на Христијан Мицкоски. „Христијан Мицкоски денеска призна дека Македонија загуби неколку генерации како резултат на 11 годишното криминално и расипничко владеење на неговата партија ВМРО-ДПМНЕ и ...

Мицкоски на кафе со младите струмичани: Невработеноста и бесперспективноста се нивниот главен проблем (ФОТО)

Република - 13.03.2018

Од денес, па во наредните неколку недели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски започнува интензивни теренски посети низ градовите и селата на средби со граѓани. Мицкоски најпрво ќе го посети струмичкиот регион.

Мицкоски: Невработеноста и безперспективноста главниот проблем на младите, тие заслужуваат подобро

Курир - 13.03.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес оствари средба со млади луѓе во Струмица. „На кафе со младите во Струмица. Денес имав можност да поразговарам со младите луѓе од Струмица. Подеднакво и тие ја споделуваат грижата за случувањата во ...

Груевски без оценка за работата на Мицковски, вели дека треба да му се остави време

Канал5 - 13.03.2018

Поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски вели дека ретко се среќава со неговиот наследник Христијан Мицковски, кој, како што тврди, самостојно ја води партијата. - Не би ја оценувал работата.

Груевски: Ретко се гледам со Мицкоски, треба да му се остави време ФОТО

+инфо - 13.03.2018

Со Христијан Мицкоски ретко се гледам. Тој самостојно си ја води партијата, вели поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. – Тоа е ново раководство, си имаат свои приоритети. На почеток се на својот мандат и треба да им се остави време за да ...

Мицкоски од денес тргнува со интензивни теренски посети, Македонија заслужува подобро

Курир - 13.03.2018

Од денес па во наредните неколку недели дознаваме дека претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски тргнува во интензивни теренски посети низ градовите и селата на средби со граѓани. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека салонската политика не е одлика на ...

Груевски: Оставете му време на Мицкоски да се се докаже

Press24 - 13.03.2018

Екс премиерот Никола Груевски денеска се појави на судското рочиште за Насилство во Центар, кое беше повторно одложено. Тој на новинарско прашање одговори дека со новиот лидер на ВМРО-ДМНЕ ретко се гледа и дека тој самостојно ја води партијата.

Груевски: Мицкоски самостојно ја води партијата, новото раководство си има свои приоритети

Канал 77 - 13.03.2018

Христијан Мицкоски самостојно ја води партијата – изјави денеска поранешниот претседател на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски, одговарајќи на новинарско прашање дали Мицкоски се консултира со него при донесувањето одлуки.

ВМРО-ДПМНЕ демантира средба на Мицкоски со Заев и Џафери

Курир - 14.03.2018

ВМРО-ДПМНЕ ги демантира информациите кои излегоа во медиумите дека се одржува средба помеѓу претседателот на партијата Христијан Мицкоски, Зоран Заев и Талат Џафери во Собрание на Република ...

Заев и Мицкоски на средба со Џафери, причина е Законот за употреба на јазиците

Република - 14.03.2018

Собранието на Република Македонија денеска во 13 часот треба да го започне продолжението на 32. седница на која на дневен ред е Законот за употреба на јазиците, во трето читање. Останува да се види дали ќе бидат отфрлени овие амандмани и директно ќе ...

Мицкоски и Заев немале средба кај Џафери

Вечер - 14.03.2018

Премиерот Зоран Заев и претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ немале средба со Талат Џафери. Пратеничките групи во Собранието на Република Македонија, пред почетокот на седницата за законот за употреба на јазиците, одржале координативни средби на ...

Мицкоски: Македонија ја снајде цунамито Заев

Макфакс - 14.03.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, од Струмица порача дека Македонија е единствената држава во Европа каде што економијата во 2017-тата година е во стагнација. „Не можеме да кажеме раст, велиме во стагнација бидејќи е 0%.

Мицкоски ја прекинува теренската агенда и се враќа во Скопје поради донесувањето на неуставниот Закон за јазици

Република - 14.03.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски одлучил да ја прекине денешната теренска агенда на посети на населени места и средби со граѓани поради сериозноста околу носењето на неуставниот закон за јазици кое го најавува парламентарното ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски се обидуваат да ги блокираат реформите и Собранието

Канал5 - 14.03.2018

Се она што го прават Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ во Собранието нема никаква врска со Зaконот за употребата на јазиците којшто претходно го прифатија. Единствено станува збор за обид за блокадата на Собранието, блокада на реформскиот процес и ...

Заев и Мицкоски се во Собранието, ќе има ли договор за законот за јазиците?

Макфакс - 14.03.2018

Премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, се во Собранието, каде што во 13 часот е закажана седница за законот за јазиците. Како што дознаваме, Заев и Мицкоски имале одвоени координативни состаноци со пратеничките групи.

(ВИДЕО) Мицкоски: Нема да отстапиме од амандманите за Законот за јазици

А1 On - 12.03.2018

Очигледно е и видливо постоењето на политичка концесија на премиерот Заев во поглед на прашањето на Законот за јазици, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото видео обраќање.

СДСМ: Мицкоски продолжува по стапките на Груевски и делува против интересите на граѓаните

А1 On - 12.03.2018

СДСМ со писмено соопштение реагира на видео-обраќањето на Христијан Мицкоски. „Христијан Мицкоски продолжува по стапките на Никола Груевски, делува против интересите на граѓаните, против концептот едно општество и европските вредности со што ...

Заев: Законот за јазици ќе се донесе до крајот на неделава - одбиена понудата од Мицкоски

Сител - 12.03.2018

Законот за јазиците ќе биде донесен до крајот на оваа недела, најави денеска премиерот Заев Тајмингот на Заев комплетно се совпаѓа со рокот од една недела кој го даде Талат Џафери и ја потврдува најавата на ДУИ дека амандманите на ВМРО-ДПМНЕ наместо ...

Мицкоски: ако Заев се откаже од неуставниот закон ќе ја добие нашата поддршка

Алфа - 12.03.2018

ВМРО-ДПМНЕ нема да се откаже од амандманите за законот за јазиците. Лидерот на опозицијата вели дека тоа е покажување демократска пркост против неуставен предлог. ВМРО-ДПМНЕ нема да се откаже од амандманите за законот за јазиците.

Мицкоски: Противуставниот закон за јазици има за цел да атакува врз соживотот на граѓаните и донесе немир

Курир - 13.03.2018

Токму денот кога отпочна воениот конфлит во Тетово, а тоа е утрешниот ден на парламентарна седница се става на дневен ред овој противуставен неприменлив закон за употреба на јазиците, истакна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на ...

Мицкоски од Вељуса: Минуваат 10 месеци на понижувања, урнисување на претходно изграденото

Канал5 - 13.03.2018

Поминаа 10 месеци на понижувања, омаловажувања урнисување на сето она што било создавано, рече претседателот на ВМРО – ДПМНЕ во Вељуса. Урнисување на се што е изградено не само во оние 11 години додека беше ВМРО-ДПМНЕ на власт, туку на сето она што ...

Мицкоски на средба со граѓаните од Конче и Вељуса

Република - 13.03.2018

Состанок со Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ Конче. Разговаравме за нивниот живот, условите и предизвиците со кои се соочуваат. Ми раскажаа за нивните маки, за проблемите во земјоделието и тешките услови за живот.

Мицкоски: До мај ќе биде комплетирано раководството во општинските комитети

Република - 13.03.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска од Струмица ги започна теренските посети и средбите со жителите на македонските градови и села, кои претходно го најави и на Фејсбук. Во Струмица, Мицкоски оствари средба со младите од градот, а ...