TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Комисијата за заразни болести предложила, Владата не прифати отворање на граници на 1-ви јуни

ТВ21 - 27.05.2020

На денешната седница на Владата ги задолжи Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство да направи јасна и прецизна проценка за отворање на државните граници, како и да подготват соодветни протоколи за влез и излез на и од ...

По два месеца, утре се укинува полицискиот час, в четврток се отвораат и кафулињата

Сакам да кажам - 26.05.2020

Точно три месеци од првиот регистриран случај на коронавирус во земјата, Владата денеска укина најголем дел од рестриктивните мерки, што го опфаќа и полицискиот ...

Се подготвува прoтокол за влез и излез од државата

CivilMedia - 26.05.2020

Одлуката за повторното отворање на аеродормите ќе биде дел од отворањето на граничните премини што ќе се носи откако Комисијата за заразни болести ќе направи соодветни протоколи за влез и излез во државата за што денеска доби задолжение од Владата ...

Нема полициски час од утре

Р.С.Европа - 26.05.2020

Од утре се укинува полицискиот час воведен како мерка за спречување на ширењето на корнавирусот, одлучи Владата на денешната седница. Од четврток се отвораат кафулињата и рестораните, но само нивните тераси, а работата во затворениот дел допрва ќе ...

Од утре се укинува полицискиот час во целата држава, кафулињата се отвораат во четврток

А1 On - 26.05.2020

Според анализите и препораките на Комисијата за заразни болести, Владата донесе одлуки со кои престанува важењето на повеќе рестриктивни мерки во државата. Премиерот Оливер Спасовски изјави дека од утре престанува да важи полицискиот час на целата ...

Се чека одлуката на владата за укинување на полицискиот час и отворање на кафеаните

Телма - 26.05.2020

Укинување на полицискиот час, отворање на угостителските објеки, но и на границите се мерките за кои владата на прес-конференција закажана во 19,00 часот ќе соопшти дали ќе ги прифати, а кои денеска и ги предложи Комисијата за заразни болести.

Денеска е последниот полициски час?

Press24 - 26.05.2020

Од утре ќе се укине полицискиот час. Ваква одлука донела Владата на денешната седница, јавува ТВ21. Одлука има и за угостителските објекти. Тие со работа ќе почнат од четврток. Сепак, за официјална потврда ќе почекаме до 19:00 часот кога на ...

Од утре нема полициски час, угостителските објекти отвораат задутре

360 степени - 26.05.2020

Владата донела одлука за олабавување на дел од рестриктивните мерки за заштита од ковид-19, дознава „360 степени“ од упатени извори. На денешна владина седница е одлучено полицискиот час да биде укинат од утре (среда 27 мај 2020 година).

Владата го укина полицискиот час

Независен - 26.05.2020

Според препораките на Комисијата за заразни болести Владата укина повеќе рестриктивни мерки. Од утре целосно престанува одлуката за посебен режим на движење на територијата на земјата, т.е. полицискиот час.

Земјите од регионот ги отвораат границите

Алсат-М - 26.05.2020

Македонија ќе ги отвори границите на 1 јуни и препорача Комисијата за заразни болести на Владата. Првичната препорака беше македонските граници да се отворат на 15 јуни, но по одлуките на нашите соседи, Комисијата се предомисли и ја промени ...

Се укина полицискиот час!

Пулс24 - 26.05.2020

На денешна владина седница е одлучено полицискиот час да биде укинат од утре (среда 27 мај 2020 година). Денеска е последниот полициски час. Од утре нема да има ограничувања. Угостителските објекти се отвораат од задутре, четврток.

Коронавирус: Како работат рестораните и баровите во Германија по повторното отворање

Deutsche Welle - 26.05.2020

Во Македонија на повидок е отворање на угостителските објекти по повеќе од повеќе од двомесечна пауза во работењето поради мерките за справување со коронавирусот. Комисијата за заразни болести и предложи на владата тоа да се случи утре.

Се укинува полицискиот час

Република - 26.05.2020

Владата на денешната седница донела одлука за целосно ослободување на движењето, односно за укинување на полицискиот час, како и почеток на работа за угостителските објекти. Според неофицијалните информации, забраната за движење ќе биде укината ...

Од утре се укинува полицискиот час

24Инфо - 26.05.2020

Владата на денешната седница донесе одлука од утре да се укине полицискиот час, дознава ТВ21. Според извори на ТВ21, одлука има и за рестораните и кафулињата да започнат со работа од четврток (288.05.2020) Целиот текст прегледајте го на ...

ОФИЦИЈАЛНО: Од утре нема полициски час!

Кумановски м. - 26.05.2020

Владата на Република Северна Македонија на денешната седница донесе одлука да ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести за икинување на полицискиот час. Од утре повеќе нема да има рестрикции во движењето на граѓаните, со што вечерва е ...

Македонија на 1 јуни ги отвора границите, се укинува полицискиот час, кафeаните се отвораат од четврток!

Вечер Прес - 26.05.2020

Да се укине полицискиот час, од 1 јуни Македонија да ги отвори границите, а од утре-четврток да почнат со работа кафулињата и рестораните, и предложи вчера Комисијата за заразни болести на Владата.

Укинување или скратување на полицискиот час?

360 степени - 26.05.2020

Владата, денеска или утре, се очекува да донесе одлука и за отворање на границите, но и на угостителските објекти, а врз основа на препораките на Комисијата за заразни болести за олеснување на рестрикциите Подолго од два месеци по воведувањето на ...

Поради непочитување на мерките, комисијата за заразни болести препорачува укинување на полицискиот час и отворање на ...

Сакам да кажам - 26.05.2020

Комисијата за заразни болести ѝ препорачува на Владата укинување на полицискиот час, отворање на копнените граници од 1 јуни, отворање на угостителските објекти, но само летните бавчи со одржување дистанца, дознава САКАМДАКАЖАМ.МК од извори во ...

Предлозите за укинување на полицискиот час и отворање на границите и кафеаните пред Владата во 16 часот

ММС - 26.05.2020

Владината прес служба најави редовна седница на Владата, на која се наоѓаат повеќе точки од дневниот ред. На оваа седница се очекува да се најдат и предлозите на Комисијата за заразни билести, која предлага отворање на границите од 1 јуни, на ...

Kомисија за заразни болести: Oтварање на граници на 1 јуни, во четврток кафеаните и укинување на полициски час

Алфа - 26.05.2020

Отворање на кафулињата од утре или задутре, пуштање на границите од 1 јуни и укинување на полицискиот час, предлага Комисијата за заразни болести. Оваа информација за Алфа ја потврдија и од министерството за здравство.

Комисијата за заразни болести препорача отварање на границите и угостителските објекти

Глас на Америка - 26.05.2020

Владата попладнево има седница на која ќе се донесе одлука околу препораките на Комисијата, дали ќе се укине или ќе се скрати полицискиот час, кога ќе почнат со работа кафулињата, кафеаните и рестораните и според кои протоколи и кога ќе се отварат ...

Владата го укина полицискиот час!

Скопје инфо - 26.05.2020

Владата на денешната седница донела одлука за целосно ослободување на движењето, односно за укинување на полицискиот час. Се очекува оваа одлука наскоро да биде потврдена од страна на владината ПР служба.

Заврши седницата на кризниот штаб, Владата во 16 часот ќе одлучува дали ќе се укине или намали полицискиот час

ТВ21 - 26.05.2020

Заврши седницата на Кризниот штаб, а за во 16 часот е закажана и владина седница, дознава ТВ21. На седницата треба да бидат вметнати и разгледани точките кои како предлог ги достави Комисијата за заразни болести, а тоа е укинување на полицискиот час ...

Бидејќи мерките не се почитувале, Комисијата за заразни болести предлага да се укине полицискиот час и да се отворат ...

Република - 26.05.2020

Поради непочитување на мерките за заштита од коронавирус во државата, Комисијата за заразни болести ѝ препорачува на Владата укинување на полицискиот час, отворање на границите од 1 јуни и отворање на кафаните и кафулињата.

Седницата на владата закажана за во 16 часот

Тера - 26.05.2020

Владата соопшти дека денеска во 16 часот ќе одржи седница. Во соопштението од владата не е наведена друга информација освен тоа дека за заклучоците од седницата ќе информираат со соопштение по нејзиното завршување.

Во 16 часот закажана седница на Владата

Кумановски м. - 26.05.2020

Влада на Република Северна Македонија денеска со почеток во 16 часот ќе одржи редовна седница. На седница се очекува да се разгледуваат препораките на Комисијата за заразни болести која утринава препорача укинување на полицискиот час, отворање на ...

Укинување на полицискиот час и отворање на границите предлага Комисијата за заразни болести

Сител - 26.05.2020

По 42-часовниот карантин кој што траеше 11 часот во недела до 05 часот утринава Комисијата одлучила да и препорача на владата дека веќе нема потреба од рестриктивни мерки. На утринскиот состанок членовите на Комисијата одлучиле да дадат препорака за ...

Позната одлуката на Владата, ќе се укинува, но и отвора она што беше затворено

Скопје1 - 26.05.2020

Владата одлучи да ги прифати предлозите на Комисијат за зарзни болести и да го укине полицискиот час, но и, за два дена да може да се отворат сите угостителски објекти, неофицијално дознава „Скопје1.мк“ од извори на владината седница.

Полицискиот час се укинува уште од утре!

365 - 26.05.2020

Од утре нема веќе полициски час. По препорака на Комисијата за заразни болести, тоа е одлуката на Владата на денешната владина седница, објави порталот „Центар.мк“ од неофицијални извори. Според порталот, одлучено е и да почнат со работа кафулињата ...

Отворање на кафулињата од утре, пуштање на границите од 1 јуни и укинување на полицискиот час, предлага Комисијата за ...

Фокус - 26.05.2020

На денешната Комисија за заразни болести било разговарано за отворање на кафулињата и рестораните од утре, отворање на границите од 1 јуни во договор со соедните држави, како и за укинување на полицискиот час со оглед на тоа што не се почитува, ...

Владата го укина полицискиот час!?

Expres - 26.05.2020

Владата на денешната седница донела одлука за целосно ослободување на движењето, односно за укинување на полицискиот час. Неофицијално, одлиуката поминала на седницата на која беше најавено дека ќе се одлучува и за отворање на угостителските објеки, ...

„Ако има многу новозаразени“: Што прејудицира Комисијата за здравство на Филипче?

Курир - 26.05.2020

Дали вака со зборовите „ и покрај тоа што границите ќе се отворат Македонија најверојатно нема да е пожелна земја за сите други, ако има многу новозаразени“, Комисијата на Филипче се правда што, макар прерано, оди во прилог на Заевото барање за ...

Ќе се укинува полицискиот час, ќе се отворат границите

24Инфо - 26.05.2020

Комисијата за заразни болести ќе ѝ препорача на Владата од 1 јуни да се отворат границите на Македонија, а полицискиот час да се укине, дознава Фактор . Состанокот беше утринава, а според нивните сугестии дозволено е кафулињата и угостителските ...

Комисијата за заразни болести препорача укинување на полицискиот час

Пулс24 - 26.05.2020

Неофицијално на состанокот е од лучено од 1 јуни се отвораат границите на Македонија, а полицискиот час да се укине. Сеуште нема официјално сопштение на темава. Ќе објавиме официјални информации веднаш штом Комисијата за заразни болести или Филипче ...

Укинување на полицискиот час и отворање на кафулињата и границите, препорачала Комисијата за заразни болести

Кумановски м. - 26.05.2020

Отворање на границите од 1ви јуни и укинување на полицискиот час, ова е препораката на Комисијата за заразни болести до Владата, јавува порталот Фактор . Отворањто на границите ќе биде регулирано со земјите од соседството.

НАЈНОВИ ПРЕПОРАКИ: Македонија ги отвора границите на 1 јуни, полицискиот час се укинува

Женски магазин - 26.05.2020

Од 1 јуни се отвораат границите на Македонија, а полицискиот час се укинува, препорачува Комисијата за заразни болести, дознава Фактор . Моментално полицискиот час е од 5 часот наутро до 19 часот ...

Владина седница во 16 часот, крај и за вонредната состојба

Фактор - 26.05.2020

Владата ќе одржи седница денеска во 16 часот, потврдуваат оттаму за Фактор. Во моментов во тек е седницата на кризниот штаб во Владата на која се дискутираат препораките на Комисијата за заразни болести од денеска.

Комисијата за заразни болести препорача: Македонија да го укине полицискиот час, границите да се отворат на 1-ви јуни

Точка - 26.05.2020

Комисијата за заразни болести препорачува од 1-ви јуни да се отворат границите, а полицискиот час да се укине, пишува "Фактор". Комисијата имала состанок утрово, а според сугестиите дозволено ќе биде и кафулињата и останатите угостителски објекти да ...

Владата размислува за целосно укинување на полициски час

Скопје инфо - 26.05.2020

Владата на денешната седница се очекува да донесе и одлука за целосно укинување на полицискиот час. Извори од Комисијата за заразни болести брифираат дека ваква препорака доставиле до владата имајќи предвид дека граѓаните се почесто го прекршуваат ...

НАЈНОВИ ПРЕПОРАКИ: Македонија ги отвора границите на 1 јуни, полицискиот час се укинува

Фактор - 26.05.2020

Од 1 јуни се отвораат границите на Македонија, а полицискиот час се укинува, препорачува Комисијата за заразни болести, дознава Фактор. Состанокот беше утринава, а според нивните сугестии дозволено е кафулињата и угостителските објекти да се отворат ...

Кафулињата се отвараат оваа недела

Скопје инфо - 26.05.2020

Владата на денешната седница се очекува да донесе одлука за отворање на кафулињата и рестораните, а одлуката треба да стапи на сила до крајот на оваа седмица. Согласно најавите кафулињата ќе треба да работат по здравствени протоколи пропишани од ...

„Фактор“: Комисијата за заразни болести препорачала укинување на полицискиот час, и онака граѓаните не го почитувале

365 - 26.05.2020

Отворање на границите и целосно укинување на полицискиот час, со почеток од 1 јуни, предложила Комисијата за заразни болести на состанокот утрово, објави „Фактор“ од свои извори. Полицискиот час секако нема ефект, бидејќи граѓаните не го почитуваат, ...

Ќе бидат ли наскоро отворени македонските граници?

Р.С.Европа - 26.05.2020

Комисијата за заразни болести на денешната седница како една од главните теми ќе ја разгледува моќноста за отворање на границите. Министерот за здравство Венко Филипче во минатата недела неколку пати повтори дека е рано за отворање на границите.

Сите ги отвораат границите, кога Македонија? – „Утре ќе дискутираме на состанокот на Комисијата за заразни болести“, ...

ТВ21 - 25.05.2020

Секој ден се зголемува притисокот кон Северна Македонија за отворање на границите поради тоа што државите од регионот објавуваат датуми за нивно отворање. Србија ги отвори границите со Северна Македонија, Косово и Црна Гора, од 1 јуни се очекува тоа ...

Утре заседава Комисијата за заразни болести - дали ќе стане збор за отворање на границите?!

Канал5 - 25.05.2020

Не се исклучува можноста, според најавите од министерот за здравство Венко Филипче, неделава да се разговара прашањето за тоа кога ќе се отворат македонските граници . Утре заседава комисијата за заразни болести но нема официјална потврда дека баш ...

Комисијата за заразни болести утре ќе заседава за кафеаните и отварање на границите

Алфа - 25.05.2020

Газдите на кафулињата и рестораните со нетрпение ја очекуваат утрешната седница на комисијата за заразни болести на која очекуваат конечно да и се препорача на владата да им се даде дозвола да ги отворат вратите за гости.

Повторно висок број на заразени, Комисијата утре ќе одлучува за рестриктивните мерки

Сител - 25.05.2020

Комисијата за заразни болести утре со полни раце работа. Ќе се одлучува дали ќе биде укинат полицискиот час или ограничувањето на движењето ќе продолжи и во следниот период. Една од главните теми за кои утре ќе се разговара е и отворањето на ...

Скопје во тишина, втор ден полициски час – на некои места не се почитува забраната за движење

ТВ21 - 25.05.2020

„Земјата се наоѓа во втор ден од полицискиот час кој почна вчера во 11 часот, а ќе заврши утре во 5 часот наутро. Полицискиот час беше воведен поради двата празника, Св.Кирил и Методиј и Бајрам со цел спречување на ширење на коронавирусот за текот ...

Утре ќе се разговара за отворањето на границите

ТВ21 - 25.05.2020

Утре на Комисијата за заразни болести една од главните теми ќе биде и отворањето на границите. Ова за ТВ21 го потврди министерот за здравство Венко Филипче. Засега не се споменуваат датуми, а минатата недела Филипче неколку пати истакна дека е рано ...

Утре ќе се разговара за отворањето на границите?

Вечер Прес - 25.05.2020

Утре на Комисијата за заразни болести една од главните теми ќе биде и отворањето на границите. Ова за ТВ21 го потврди министерот за здравство Венко Филипче. Засега не се споменуваат датуми, а минатата недела Филипче неколку пати истакна дека е рано ...