TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Протести на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“

24 Вести - 07.03.2017

Движењето „За заедничка Македонија“ – продолжува со протестите низ целата држава. Во текот на вчерашниот ден протести беа закажани во 21 град. Како и до сега, демонстрантите маршираа од Владата кон Собранието, каде индиректно испратија уште еден ...

НАЈМАСОВНО ДОСЕГА: Денеска протести за одбрана на Македонија во 21 град

Телеграф - 06.03.2017

Пораките на собирот остануваат исти, а тоа се не за двојазичноста и одбрана на унитарноста на државата. Од партиите се бара да ја отфрлат платформата која е донесена во друга држава под покровителство на странски премиер Граѓанската иницијатива „За ...

„За заедничка Македонија“ повикаа на масовност

МРТ - 06.03.2017

Организаторите информираат дека добиваат сѐ поголема поддршка од граѓаните. Продолжуваат протестите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ со барања за отфрлање на албанската платформа.

ПРИКЛУЧИ СЕ: Протести ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА денеска во дури 21 град!

Курир - 06.03.2017

Граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА продолжува со мирните протести. Денеска во 21 град граѓаните ќе кажат ДА за унитарна Македонија и НЕ за двојазичност, кантонизација, промена на Устав, знаме, државен ...

„За Заедничка Македонија“ денеска најави нови протести во Охрид

OhridNews - 06.03.2017

Во организација на движењето „За Заедничка Македонија“, денеска ќе се одржи нов протест во Охрид. Според најавите протестот ќе започне во 17 часот од плоштадот кај поранешен мини маркет. Движењето „За Заедничка Македонија“ се противи на платформата ...

„За заедничка Македонија“, се против албанската платформа и продолжуваат со протести!

Локално - 06.03.2017

Македонски знамиња во раце и унитарна Македонија во душа се пораките од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Тие кои за денеска повторно најавуваат протрети во 17 часот, со барањата за отфрлање на албанската платформа, новата влада на ...

ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА: Сите граѓани кои си ја сакаат државата денеска во 17 часот да излезат пред Влада

Курир - 05.03.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ продолжува и денес со мирниот протест. Тие ги повикуваат сите граѓани кои си ја сакаат државата денеска во 17 часот да излезат пред Влада на Р.Македонија за да го искажат својот револт против ...

МАКЕДОНСКИ ЗНАМИЊА НА СПОМЕНИЦИТЕ: Масовните протести за Македонија продолжуваат и утре (ВИДЕО)

Телеграф - 05.03.2017

Веруваме дека кога се работи за основните човекови права и интереси ќе се приклучат во огромен број. Верувам дека во понеделник, утре во 17 часот продолжуваме во уште поголем број и тоа ќе го правиме сè додека нашите барања не бидат исполнети, ...

И во Битола вечерва протестен марш

Тера - 06.03.2017

Денеска пред Владата и Собранието ќе се одржи протест на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, кои протестираа против таканаречената албанска платформа. Протест немаше во изминативе два дена, „За заедничка Македонија“ само во саботата ...

Нови протести попладне „За Заедничка Македонија“

Kumanovo News - 06.03.2017

Според најавите протестот ќе започне во 18 часот од Зеленото пазарче на булеварот „Октомвриска револуција“. Движењето „За Заедничка Македонија“ се противи на платформата на политичките партии на Албанците со која, според нив, се предвидува ...

„За заедничка Македонија“ ќе се прошири во градовите со помасовни собири

Фактор - 06.03.2017

Иницијативата „За заедничка Македонија“ продолжува и денеска со протести ширум Македонија. Тие ги повикуваат сите граѓани кои како нив си ја сакаат државата, да излезат пред Владата за да го искажат својот револт против албанската платформа, а со ...

Македонија се разбуди во црвена и жолта боја- поставени државни знамиња на објекти кои беа бојосувани од Шарената ...

Сител - 05.03.2017

Македонски знамиња од денеска ги обвиткуваат спомениците низ земјата. Обележјата кои беа на мета на вандалите од шарената револуција денеска закитени со црвено жолтите бои. Од граѓанската иницијатива За Заедничка Македонија порачуваат дека ...

Утре продолжуваат протестите на иницијативата ,,За заедничка Македонија“

ТВ21 - 05.03.2017

Активистите на иницијативата „За заедничка Македонија“ денеска во паркот Жена Борец, им ставија црвено-жолти марами на споменикот на АСНОМ и Бранителите, Питу Гули, а симболот на овој т.н 4 Илинден го ставија и на оградите пред Собранието.

100.000 граѓани со јасна порака: Да се отфрли албанската платформата- протестите се помасовни!

Курир - 05.03.2017

Македонија се разбуди во македонски знамиња- пораката е јасна: Унитарна и граѓанска Македонија. Организаторите на иницијативата ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА, кои денеска ги обвиткаа спомениците со македонски знамиња и ги повторија барањата за отфрлање на ...

Наместо шарање спомениците во центарот на Скопје покриени со македонски знамиња

Канал5 - 05.03.2017

Спомениците во паркот „Жена борец“ украсени со македонски знамиња, со оваа симболична акција, организаторите на иницијативата „За Заедничка Македонија ги повикуваат граѓаните уште помасовно да се приклучуваат на протестите за зачувување на ...

ОД ДЕН НА ДЕН СЕ ПОМАСОВНО: Стотици илјади граѓани на улица за заштита на унитарноста

Курир - 05.03.2017

Граѓаните поддржувачи на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ секојдневно излегуваат на улиците се помасовно и помасовно во градовите низ цела Македонија за да одбаранат унитарноста на државата.

Музички хепенинг, наместо протест

24 Вести - 04.03.2017

Со странски и македонски, меѓу кои и патриотски песни, попладнево се организираше музички хепенинг, но за одбрана на унитарноста на Македонија. Организаторите поставија жолто – црвени ленти на оградата пред Законодавниот дом, за кои како што рекоа ...

„За заедничка Македонија“: Црвени и жолти ленти на оградата пред Собранието

МКД - 04.03.2017

Црвени и жолти ленти беа поставен денеска на оградата пред Собранието. Од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ велат дека овие ленти симболично се поставени за политичарите, за пратениците кога ќе влегуваат во зградата да се потсетат ...

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ порача дека од денеска тие се ограда пред Собранието

Алсат-М - 04.03.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денешниот протест пред Собранието на Македонија го именуваше како музички хепенинг. За разлика од претходно, денеска имаше музика и оро. Сепак, демонстрантите рекоа дека остануваат на своите барања ...

НЕМА БАРИЕРИ МЕЃУ НАРОДОТ И СОБРАНИЕТО: Црвено-жолти ленти на оградата пред законодавниот дом (ФОТО)

Вест - 04.03.2017

Наместо протестен марш, денеска се одржа народен собир во паркот „Жена борец“, каде приврзаниците на иницијативата „За заедничка Македонија“ и голем број граѓани дојдоа со своите семејства на музички хепенинг.

Со музика во одбрана на унитарноста на државата и македонскиот јазик

Канал5 - 04.03.2017

Да нема повеќе огради меѓу народот и Македонското собрание, порачаа од иницијативата За заедничка Македонија, со црвено-жолтите ленти кои ги поставија на металната ограда пред законодавниот дом.

Музички хепенинг „За заедничка Македонија“ во паркот „Жена борец“

ТВ21 - 04.03.2017

Во паркот „Жена борец“ денеска се одржа музички хепенинг во организација на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ на која настапија домашни пејачи, бендови и ансамбли. Протестен марш вечерва во 17 часот нема да има.

Дурловски за српски „Телеграф“: Едноставно е – нема да се тргнеме од улиците додека не се повлече Платформата

Република - 04.03.2017

Српските медиуми со внимание ја следат политичката ситуација во Македонија и редовно изестуваат за активностите на граѓанската иницијатива За заедничка Македонија. Српски Телеграф денеска пренесува ексклузивно интервју со еден од иницијаторите на ...

За заедничка Македонија: Сите кои си ја сакаат државата денеска во 17 часот да излезат пред Влада

Република - 05.03.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ продолжува и денес со мирниот протест. Тие ги повикуваат сите граѓани кои си ја сакаат државата денеска во 17 часот да излезат пред Влада на Р.Македонија за да го искажат својот револт против ...

Граѓаните не се откажуваат од унитарна Македонија - Продолжуваат повиците за заеднички живот

Сител - 04.03.2017

Нема бариери меѓу народот и Собранието. Црвено-жолтите марами кои денеска ги постави граѓанското здружение „За заедничка Македонија“ пред законодавниот дом, симболично ја уриваат оградата меѓу народот и Македонското Собрание.

Музички хепенинг „За заедничка Македонија звучи супер" и жолто црвени ленти пред Собранието

Фактор - 04.03.2017

Музички хепенинг „За заедничка Македонија звучи супер" денеска се одржа во паркот Жена -борец во Скопје. „Од денеска ние сме оградата пред Собранието“ - рекоа од иницијативата „За задничка Македонија“.

Иницијативата за „Заедничка Македонија“ го огради Собранието

Локално - 04.03.2017

Од денес оградата пред Собранието ќе бидат граѓаните кои ја поддржуваат Иницијативата за „Заедничка Македонија“. Организаторите како што рекоа симболично ќе постават црвено жолта трака за да политичарите го знаат тоа, ама не откриваат дали овој ...

100.000 граѓани со јасна порака: НЕ за албанска платформа, ДА за Унитарна и граѓанска Македонија!

Република - 05.03.2017

Македонија се разбуди во македонски знамиња- пораката е јасна: Унитарна и граѓанска Македонија. Организаторите на иницијативата ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА, кои денеска ги обвиткаа спомениците со македонски знамиња и ги повторија барањата за отфрлање на ...

Граѓаните се помасовно на улица за заштита на унитарноста (галерија)

Република - 05.03.2017

Граѓаните поддржувачи на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ секојдневно излегуваат на улиците се помасовно и помасовно во градовите низ цела Македонија за да одбаранат унитарноста на државата.

Црвени и жолти ленти на оградата пред Собранието

Тера - 04.03.2017

Црвени и жолти ленти беа поставен денеска на оградата пред Собранието. Од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ велат дека овие ленти симболично се поставени за политичарите, за пратениците кога ќе влегуваат во зградата да се потсетат ...

МАКЕДОНИЈА НА НОЗЕ! Дурловски за српски „Телеграф“: Едноставно е- нема да се тргнеме од улиците додека не се повлече ...

Курир - 04.03.2017

Српските медиуми со внимание ја следат политичката ситуација во Македонија и редовно изестуваат за активностите на граѓанската иницијатива За заедничка Македонија. Српски Телеграф денеска пренесува ексклузивно интервју со еден од иницијаторите на ...

ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА: Сите што си ја сакаат татковината утре во 17 часот пред Влада

Пулс24 - 05.03.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ продолжува утре со мирниот протест. Тие ги повикуваат сите граѓани кои си ја сакаат државата утре во 17 часот да излезат пред Влада на Р.Македонија за да го искажат својот револт против албанската ...

„За заедничка Македонија“: Со музика против платформи од странски држави (Фото и Видео)

Вест - 04.03.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ во Скопје наместо од протестен марш своите ставови ги упати од музички хепенинг во паркот „Жена борец“. ЗА ВИДЕОТО КЛИКНЕТЕ ТУКА Од собирот во паркот, иницијаторите ги повторија пораките за ...

Протестите „За заедничка Македонија“ продолжуваат

Канал5 - 06.03.2017

Иницијативата „За заедничка Македонија“ продолжува и денеска со протести во повеќе градови во Македонија. „Граѓаните од цела Македонија се обединија за зачувување на унитарноста на државата.

Да се отфрли албанската платформата- протестите се помасовни!

Пулс24 - 05.03.2017

Организаторите на иницијативата ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА, кои денеска ги обвиткаа спомениците со македонски знамиња и ги повторија барањата за отфрлање на албанската платформа, информираа и дека околу 100.000 граѓани деновиве дадоа поддршка на ...

Стотици илјади граѓани на улица за заштита на унитарноста

Нетпрес - 05.03.2017

Организаторите велат дека не очекувале дека на нивната иницијатива ќе се приклучат толкав број на луѓе. Изненадени од исходот, се надеваат дека граѓаните ќе продолжат и натаму да им даваат поддршка и оти ваквото темпо нема да спласне.

Дурловски за српски „Телеграф“: Едноставно е- нема да се тргнеме од улиците додека не се повлече платформата

Пулс24 - 04.03.2017

Српските медиуми со внимание ја следат политичката ситуација во Македонија и редовно изестуваат за активностите на граѓанската иницијатива За заедничка Македонија. Српски Телеграф денеска пренесува ексклузивно интервју со еден од иницијаторите на ...

ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА: Сите граѓани кои си ја сакаат државата денеска во 17 часот да излезат пред Влада

Сител - 05.03.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ продолжува и денес со мирниот протест. Тие ги повикуваат сите граѓани кои си ја сакаат државата денеска во 17 часот да излезат пред Влада на Р.Македонија за да го искажат својот револт против ...

Музички хепенинг во органзиација на иницијативата „За заедничка Македонија“ (ФОТО)

Скопје инфо - 04.03.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска во Скопје наместо од протестен марш своите ставови ги упати од музички хепенинг во паркот „Жена борец“. Од собирот во паркот, иницијаторите ги повторија пораките за сочувување на унитарноста ...

Стотици илјади граѓани на улица за заштита на унитарноста

Пулс24 - 05.03.2017

Граѓаните поддржувачи на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ секојдневно излегуваат на улиците се помасовно и помасовно во градовите низ цела Македонија за да одбаранат унитарноста на државата.

МАКЕДОНИЈА НА НОЗЕ! Дурловски за српски „Телеграф“: Едноставно е - нема да се тргнеме од улиците додека не се повлече ...

Сител - 04.03.2017

Српските медиуми со внимание ја следат политичката ситуација во Македонија и редовно изестуваат за активностите на граѓанската иницијатива За заедничка Македонија. Српски Телеграф денеска пренесува ексклузивно интервју со еден од иницијаторите на ...

ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА: Сите што си ја сакаат татковината утре во 17 часот пред Влада

Вечер Прес - 05.03.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија" продолжува утре со мирниот протест. Тие ги повикуваат сите граѓани кои си ја сакаат државата утре во 17 часот да излезат пред Влада на Р.Македонија за да го искажат својот револт против албанската ...

Од ден на ден се повеќе народ: Граѓаните масовно во одбрана на државата

Press24 - 06.03.2017

Граѓаните поддржувачи на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ секојдневно излегуваат на улиците се помасовно и помасовно во градовите низ цела Македонија за да одбаранат унитарноста на државата.

Дурловски: Нема да се тргнеме од улиците додека не се повлече платформата

Бизнис Вести - 04.03.2017

Српските медиуми со внимание ја следат политичката ситуација во Македонија и редовно изестуваат за активностите на граѓанската иницијатива За заедничка Македонија. Српски Телеграф денеска пренесува ексклузивно интервју со еден од иницијаторите на ...

ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА: Граѓаните кои си ја сакаат државата да излезат на протест денеска

Press24 - 06.03.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ и денеска продолжува со протестите. Тие ги повикуваат сите граѓани кои си ја сакаат државата денеска во 17 часот да излезат пред Влада на Р.Македонија за да го искажат својот револт против албанската ...

„За заедничка Македонија“: Сите граѓани кои си ја сакаат државата во 17 часот да излезат пред Влада

Нетпрес - 06.03.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ продолжува и денес со мирниот протест. Тие ги повикуваат сите граѓани кои си ја сакаат државата денеска во 17 часот да излезат пред Влада на Р.Македонија за да го искажат својот револт против ...

„За заедничка Македонија“: Сите граѓани кои си ја сакаат државата во 17 часот да излезат пред Влада

Точка - 06.03.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ продолжува и денес со мирниот протест. Тие ги повикуваат сите граѓани кои си ја сакаат државата денеска во 17 часот да излезат пред Влада на Р.Македонија за да го искажат својот револт против ...