TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Политичкиот момент за преговори со ЕУ е поволен, реформите да се забрзаат

Телма - 20.03.2019

Политичкиот момент за земјава за добивање на датум за преговори за членство со ЕУ е позитивен, но реформите се уште не се спроведени. Вака дел од граѓанскиот сектор кој ги следи евроинтеграциите ги толкува пораките кои вчера од Брисел ги испратија ...

БРИСЕЛ НЕ ПОТСЕТИ ДЕКА РЕФОРМИТЕ СЕ УШТЕ НЕ СЕ ЗАВРШЕНИ – Топката е на домашен терен, Северна Македонија треба да ...

Вечер - 20.03.2019

Со оглед на расположението во Унијата за одлука за старт на преговорите со Република Северна Македонија во јуни, но и скептицизмот на некои западноевропски земји, се уште, на два месеца пред одлуката, доделувањето датум за земјава е под знак ...

Условите на Брисел растегливи како хармоника

Н.Македонија - 20.03.2019

Иако во Брисел е видливо расположението кај мнозинството земји-членки на Унијата на самитот во јуни да донесат одлука за почеток на преговори со нашата земја, во исто време почнувањетo на преговоритe се условува со нови критериуми.

(Видео) Хан и Могерини со пофалби, но и со потсетување дека не се завршени обврските

Макфакс - 19.03.2019

Има напредок, но сепак треба уште многу да се одработи е пораката што денеска ја испратија европските лидери на средбата со премиерот Зоран Заев. Шефицата на европската надворешна политика, Федерика Могерини, го поздрави постигнатиот договор со ...

Могерини: Почетокот на пристапните преговори годинава е и останува стратегиска цел

МКД - 19.03.2019

„Почетокот на преговорите за пристапување годинава е и останува стратегиска цел. Не само за владата, туку и за целата земја. Мора да кажам дека ние од наша страна ја потврдивме нашата решеност да ги поддржиме сите политички сили на Северна ...

Хан и Могерини: Оптимизам има, но не и гаранции за датум за преговори

Канал5 - 19.03.2019

Хан и Могерини поддржуваат датум за почеток на преговори, но како што вели, европскиот двоец, се ќе зависи од извештајот и од одлуката на Европскиот совет. Оптимизам има, но не и гаранција дека земјава во јуни ќе го добие посакуваниот датум за ...

ЕК со пофалби, но и со потсетување дека реформите се уште не се завршени

Телма - 19.03.2019

Пофалби за реформите, но и потсетување дека тие се уште не се завршени, се пораките кои стигнаа денеска од Европската комисија по завршувањето на 15 состанок за Асоцијација и стабилизација меѓу земјава и Европската унија.

ЕУ предупреди против можен бојкот на изборите

+инфо - 19.03.2019

Од ЕК не коментираат дали станува збор за предупредување до опозицијата за можен бојкот на вториот круг на претседателските избори, но и од Хан и од Могерини беше ставено јасно на знаење дека ЕУ од блиску ќе го набљудува изборниот процес во април и ...

Хан и Могерини : Оптимизам, но не и гаранции за датум за преговори во јуни

1tv - 19.03.2019

Европската Комисија со пофалби но не и со гаранција дека во јуни ќе има зелено светло за отпочување на преговорите со ЕУ. И Могерини и Хан денеска задоволни од динамиката на реформскиот процес, но јасни – последниот збор ќе биде по извештајот во мај.

ЕУ предупредува против потенцијален бојкот на изборите

24Инфо - 19.03.2019

Учеството во изборните процеси ќе биде од суштинска важност за проценката за старт на преговори во јуни, европските челници ги повикаа и власта и опозицијата на одговорност во пресрет на претседателските избори, што ќе мораат да бидат кристално ...

Европскиот двоец потсети на домашната задача која Македонија мора да ја заврши

Фактор - 19.03.2019

Во ЕУ има оптимизам, но не се знае сигурно дали земјава ќе добие датум за преговори. Високата претставничка за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини по денешната средба во Брисел на премиерот Зоран Заев изјави дека е задоволна со каква ...

Ружин во јуни очекува покана за почеток на преговори со ЕУ

Алсат-М - 19.03.2019

По интензивните активности во Брисел на високи државни функционери, поранешниот амбасадор Нано Ружин, оценува дека во јуни ќе имаме покана за отпочнување на преговори за пристап во Европската Унија.

Хан и Могерини со пофалби, но и со потсетување дека не се завршени обврските

Точка - 19.03.2019

Има напредок, но сепак треба уште многу да се одработи е пораката што денеска ја испратија европските лидери на средбата со премиерот Зоран Заев. Шефицата на европската надворешна политика, Федерика Могерини, го поздрави постигнатиот договор со ...

Европските челници порачаа дека има простор за оптимизам, но не и гаранции за датум за преговори

Нетпрес - 19.03.2019

Простор за оптимизам има, но нема гаранции дека Македонија веќе во јуни годинава ќе го добие датумот за почеток на преговорите за членство во Евроспката унија, кога вообичаено ќе решава Советот на Европа откако ќе биде објавен извештајот за ...

(ВИДЕО) Хан и Могерини: Оптимизам, но не и гаранции за датум за преговори во јуни

Либертас - 19.03.2019

Европската Комисија со пофалби но не и со гаранција дека во јуни ќе има зелено светло за отпочување на преговорите со ЕУ. И Могерини и Хан денеска задоволни од динамиката на реформскиот процес, но јасни – последниот збор ќе биде по извештајот во мај.

ЕУ предупредува против потенцијален бојкот на изборите

Вечер - 19.03.2019

Учеството во изборните процеси ќе биде од суштинска важност за проценката за старт на преговори во јуни, европските челници ги повикаа и власта и опозицијата на одговорност во пресрет на претседателските избори, што ќе мораат да бидат кристално ...

Видео: Хан и Могерини со пофалби, но и со потсетување дека не се завршени обврските

А1 On - 20.03.2019

Има напредок, но сепак треба уште многу да се одработи, е пораката што денеска ја испратија европските лидери на средбата со премиерот Зоран Заев. Шефицата на европската надворешна политика, Федерика Могерини, ги поздрави постигнатиот договор со ...

ЕУ предупредува против потенцијален бојкот на изборите

А1 On - 19.03.2019

Учеството во изборните процеси ќе биде од суштинска важност за проценката за старт на преговори во јуни, европските челници ги повикаа и власта и опозицијата на одговорност во пресрет на претседателските избори, што ќе мораат да бидат кристално ...

ЕУ предупредува за можен бојкот на изборите, Франција останува тврда за старт на преговорите

еМагазин - 19.03.2019

Учеството во изборните процеси ќе биде од суштинска важност за проценката за старт на преговори во јуни, европските челници ги повикаа и власта и опозицијата на одговорност во пресрет на претседателските избори, што ќе мораат да бидат кристално ...

ЕУ предупредува против потенцијален бојкот на изборите

Нова ТВ - 19.03.2019

Учеството во изборните процеси ќе биде од суштинска важност за проценката за старт на преговори во јуни, европските челници ги повикаа и власта и опозицијата на одговорност во пресрет на претседателските избори, што ќе мораат да бидат кристално ...

Евентуален бојкот на изборите може да го загрози добивањето датум за преговори со ЕУ

Фокус - 19.03.2019

Учеството во изборните процеси ќе биде од суштинска важност за проценката за старт на преговори во јуни, европските челници ги повикаа и власта и опозицијата на одговорност во пресрет на претседателските избори, што ќе мораат да бидат кристално ...

Хан и Могерини- учеството во изборите е знак за политичка зрелост

Р.С.Европа - 19.03.2019

Учеството во изборните процеси ќе биде од суштинска важност за проценката за старт на преговори во јуни, европските челници ги повикаа и власта и опозицијата на одговорност во пресрет на претседателските избори, што ќе мораат да бидат кристално ...

ЕУ предупредува против потенцијален бојкот на изборите

1tv - 19.03.2019

Учеството во изборните процеси ќе биде од суштинска важност за проценката за старт на преговори во јуни, европските челници ги повикаа и власта и опозицијата на одговорност во пресрет на претседателските избори, што ќе мораат да бидат кристално ...

ЕУ предупредува против потенцијален бојкот на изборите

Независен - 19.03.2019

Учеството во изборните процеси ќе биде од суштинска важност за проценката за старт на преговори во јуни, европските челници ги повикаа и власта и опозицијата на одговорност во пресрет на претседателските избори, што ќе мораат да бидат кристално ...

Знае ли ЕУ за евентуален бојкот на изборите во Македонија?

ММС - 19.03.2019

Од ЕУ не коментираат дали станува збор за предупредување до опозицијата за можен бојкот на вториот круг на претседателските избори, но и од еврокомесарот Јоханес Хан и од високата претставничка Федерика Могерини, беше ставено јасно на знаење дека ЕУ ...

Евентуален бојкот на изборите може да го загрози добивањето датум за преговори со ЕУ

Локално - 19.03.2019

Учеството во изборните процеси ќе биде од суштинска важност за проценката за старт на преговори во јуни, европските челници ги повикаа и власта и опозицијата на одговорност во пресрет на претседателските избори, што ќе мораат да бидат кристално ...

ЕУ предупредува против потенцијален бојкот на претседателските избори

Либертас - 19.03.2019

Учеството во изборните процеси ќе биде од суштинска важност за проценката за старт на преговори во јуни, европските челници ги повикаа и власта и опозицијата на одговорност во пресрет на претседателските избори, што ќе мораат да бидат кристално ...

ЕУ предупредува против потенцијален бојкот на изборите

Press24 - 19.03.2019

Учеството во изборните процеси ќе биде од суштинска важност за проценката за старт на преговори во јуни, европските челници ги повикаа и власта и опозицијата на одговорност во пресрет на претседателските избори, што ќе мораат да бидат кристално ...