TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тошковски: За да се реши хаосот, СДСМ и ДУИ да го изгласаат Законот за патни исправи

Канал5 - 22.02.2024

„Има само еден начин да се нормализира работата и тоа уште од утре. Нека седнат пратениците од ДУИ и СДСМ во Собрание, нека гласаат за измена на Законот за патни исправи.“ „Има само еден начин да се нормализира работата и тоа уште од утре.

Тошковски: Единствен начин да се нормализира хаосот со патните исправи е пратениците од СДСМ и ДУИ да го изгласаат Законот за патни исправи

Н.Македонија

Разногласие околу пасошите: со нереални ветувања и изјави до поголем хаос со документите

Deutsche Welle

Нема крај на „свингерајот“ и на штетите на ВМРО-ДПМНЕ

Рацин

ВМРО-ДПМНЕ бара итно да се продолжи рокот на пасошите - ЕУ ќе имала разбирање за Македонците со стари документи

Сител

ВМРО со апел до СДСМ и ДУИ: Продолжете го рокот на пасошите!

Алсат-М

СДСМ и ДУИ не сакаат да се реши хаосот со пасошите

Нетпрес

Фокус Курир Нетпрес

Тошковски: Османи може да зборува за операции и за рентген на абдомен, а не за проблемот со пасошите

360 степени - 22.02.2024

Изјавата на Тошковски доаѓа откако вчера шефот на дипломатијата Бујар Османи рече дека министерот за внатрешни работи лошо ги интерпретира пораките од ЕУ во врска со пасошите и дека за движењето на македонските државјани низ земјите членки на ЕУ со ...

Швајцарија кажала „да“ за старите македонски пасоши, БиХ известила дека ќе пропушта само со нови исправи – првиот дипломат со спротивни толкувања од првиот полицаец, за одлуката на ЕУ

Телма

Комитетот за патни исправи на ЕК одржа состанок за прашањето со патните исправи

Канал5

ЕУ има поголемо разбирање за проблемот со пасошите на македонците отколку власта на СДСМ и ДУИ

Алфа

Македонската дијаспора не ќе може да гласа со пасошите со старото уставно име

Алфа

Одобрување од ЕУ: Дозволено патувањето на македонските граѓани со пасоши со старото име низ Европската унија – одредени пратеници ги ограничуваат правото на движење на сопствените граѓани, вели Тошковски

Lider

Тошковски: Брисел нема да прави проблем за патувања со пасош Република Македонија, пратениците да ја продолжат нивната важност

Сител

еМагазин Press24 Во Центар Скопје инфо Сител Бизнис Вести Zoom Канал5

Тошковски очекува за месец и половина да бидат изготвени пасоши за досега фотографираните граѓани

Либертас - 22.02.2024

ВМРО – ДПМНЕ ќе победи на изборите и сигурен сум дека ќе формира Влада и тоа на начин што врз основа на принципи и вредности да даде максимум од себе, рече министерот за внатрешни работи во техничката Влада, Панче Тошковски, во „Само Интервју“ на ...

Тошковски очекува за месец и половина да бидат изготвени пасоши за досега фотографираните граѓани

Zoom

Досега фотографираните граѓани пасошите ќе ги добијат за месец и половина, очекува Тошковски

Gostivarpress.mk

Тошковски очекува за месец и половина да бидат изготвени пасоши за досега фотографираните граѓани

Локално

За месец и половина ќе бидат изготвени пасоши за досега фотографираните граѓани

Република

Тошковски очекува за месец и половина да бидат изготвени пасоши за досега фотографираните граѓани

Press24

Само Македонија и Грција во моментов го кршат меѓународното право, вели Тошковски, очекува пасошите за досега фотографираните да бидат изготвени за месец и половина

365

Во Центар Денешен МКД Вечер Прес Слободен Печат ТВ21 Пулс24

Истрагата на внатрешната контрола ќе покаже зошто нема доволно обрасци – две и пол години ги лажеа граѓаните дека ќе ...

Lider - 22.02.2024

Во гостување на емисијата „Само Интервју“, министерот за внатрешни работи Панче Тошковски се осврна на контроверзиите околу недостигот на обрасци за пасоши и фрустрацијата на граѓаните, откривајќи запрепастувачки детали и временски рокови кои ги ...

„Само Интервју“ со Панче Тошковски

Канал5

МВР за ТВ 24: Брисел има разбирање за проблемот со македонските пасоши но секоја земја поединечно одлучува

24 Вести

Ова не е вонредна ситуација од месец-два, Османи со невистина

Мета

Колку пасоши може да се печатат месечно – 50.000 или 75.000

Независен

Може да се изработат по три илјади пасоши дневно, не и да се обезбеди уште една машина, вели Тошковски

Н.Македонија

Тошковски: Максимум може да се направат по 3.000 пасоши дневно, до Нова Година ќе завршиме

Фактор

Press24 Во Центар Во Центар Фокус Press24 Курир Сител Либертас

Тошковски: Две и пол години граѓаните беа лажени дека сѐ ќе биде во ред со личните документи

Канал5 - 22.02.2024

„ Повторно ли се ВРМО-ДПМНЕ виновни што немаме исправи?“, праша министерот за внатрешни работи во техничката влада, Панче Тошковски во вечерашната емисија „Само Интервју“. Aко треба да ме судат граѓаните -нека ме судат, моја беше одлуката да ...

ТОШКОВСКИ: Две и пол години граѓаните беа лажени дека сѐ ќе биде во ред со личните документи

Денешен

ТОШКОВСКИ: Mоја беше одлуката да прекинат гужвите пред пунктовите

Фактор

Маричиќ: Несериозен и неостварлив е предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за важење на старите пасоши

МКД - 22.02.2024

Вицепремиерот со одговор на новинарско прашање „Предлогот што го дава ВМРО-ДПМНЕ за измена на Законот за патни исправи е несериозен и директно се коси со Уставот и за жал нема да им помогне на граѓаните.

Маричиќ: Не законски измени, туку потребна е динамика со која целиот процес за издавање на пасошите би завршил летово

Локално

Маричиќ: Не законски измени, туку потребна е динамика со која издавањето на пасошите би завршило летово

365

Маричиќ: Не законски измени, туку потребна е динамика со која целиот процес за издавање на пасошите би завршил летово

Zoom

Маричиќ: Не законски измени, туку потребна е динамика со која целиот процес за издавање на пасошите би завршил летово

Бриф

Маричиќ: Наш фокус е втор мандат на Пендаровски кој треба да донесе стабилност, сигурност и европски пат

Сител

Не законски измени, туку потребна е динамика со која издавањето на пасошите би завршило летово

Пулс24

Во Центар

Османи: МНР нема добиено писмо од ЕУ дека ќе дозволи движење на македонските граѓани со пасоши со старо име

Во Центар - 22.02.2024

Министерството за надворешни работи нема добиено писмо од Европската унија (ЕУ) дека ќе дозволи движење на граѓани на Македонија со пасоши со старото уставно име, одговори денеска министерот за надворешни работи Бујар Османи како одговор на неговиот ...

Османи: Изјавата на Тошковски за ставот на Брисел за старите пасоши е лоша интерпретација, членките на ЕУ одлучуваат одделно

360 степени

Османи смета дека Тошковски лошо го интерпретирал ставот од Брисел за пасошите

Р.С.Европа

Османи смета дека Тошковски лошо го интерпретирал ставот од Брисел за пасошите

24Инфо

Oсмани: Погрешно интерпретирал Тошковски, во ЕУ нема заеднички став за старите пасоши

МКД

Османи: Нема официјален допис од ЕУ за патување со стариот пасош, секоја држава самостојно одлучува како ќе се однесува

Слободен Печат

Османи го корегира Тошковски: Нема официјален допис од ЕУ за патување со стариот пасош, секоја држава самостојно одлучува како ќе се однесува

Либертас

ММС CivilMedia Независен Фокус +инфо еМагазин Антропол Република

Швајцарија дозволува движење со старите пасоши, а Босна не ги признава ниту старите лични карти, рече Османи

Макфакс - 21.02.2024

Државите самите одлучуваат како ќе се однесуваат во однос на валидноста на македонските пасоши, појасни министерот Бујар Османи. Одговарајќи на новинарски прашања, Османи изјави дека Швајцарија досега формално се изјаснила дека дозволува движење со ...

Македонија во сериозни проблеми: Пасоши нема а нема ни одговорност (фото)

Во Центар

Османи: Пет години викаа дека ќе го вратат името а сега критикуваат дека нема пасоши

Press24

Османи: Една земја ни кажа дека не ни ги признава пасошите и уште една дека ни ги признава

Press24

БиХ не ги признава македонските документи со старото име, земјите од ЕУ сами си одлучуваат

Локално

Османи ќе набавува базни станици за конзуларните претставништва, а што тука граѓаните се во државен притвор, никому ништо

Република

Османи: Пет години викаа дека ќе го вратат името а сега критикуваат дека нема пасоши

Либертас

Press24 Кајгана

Тошковски и Бојмацалиев на работна средба со Маркуш

24Инфо - 21.02.2024

Министерот за внатрешни работи Панче Тошковски и дополнителниот заменик министер Митко Бојмацалиев денеска остварија работна средба со амбасадорот на Република Словачка Н.Е. Хенрик Маркуш.

Тошковски и Бојмацалиев на средба со словачкиот амбасадор Маркуш

Локално

Тошковски и Бојмацалиев на средба со словачкиот амбасадор Маркуш

Zoom

Македонците во Полска може слободно да се движат со старите пасоши

Макфакс - 21.02.2024

Mинистерот за внатрешни работи, Панче Тошковски, заменик-министерот Назим Буши и дополнителниот заменик- министер, Митко Бојмацалиев, остварија работна средба со амбасадорот на Полска, Кшиштоф Грзелчик.

Македонците кои се во Полска можат слободно да се движат со старите пасоши

Опсервер

Варшава дозволува слободно движење на македонските граѓани со старите пасоши затекнати на полска територија

Локално

Уште една европска држава ја отвори границата за пасоши со „Република Македонија“

Press24

Уште една европска држава ја отвори границата за пасоши со „Република Македонија“

Вести плус

Македонците во Полска може слободно да се движат со старите пасоши

Точка

Македонците во Полска може слободно да се движат со старите пасоши

Кајгана

Република

Омбудсманот Зибери: Расте бројот на претставки пред Народниот правобранител за доцнењето со новите лични документи

Телма - 21.02.2024

Тим на Народниот правобранител ќе го посети МВР да изврши увид како функционира издавањето на лични документи. Во меѓувреме расте бројот на претставки пред Народниот правобранител еднакво на притисокот на шалтерите.

Зибери: Расте бројот на претставки пред Народниот правобранител за доцнењето со новите лични документи

Нетпрес

Тошковски: Земјите членки на ЕУ изразуваат разбирање за прашањето со македонските патни исправи

Курир - 21.02.2024

Комитетот за патни исправи на Европската комисија ќе покаже разбирање за проблемот со патните исправи за македонските граѓани во рамки на Европската унија. Ова денеска го изјави техничкиот министер за внатрешни работи Панче Тошковски во утринската ...

Земјите членки на ЕУ изразуваат разбирање за прашањето со македонските патни исправи, вели Тошковски

Скопје1

Тошковски: Брисел не пушта преку граници со пасош без северна ама ДУИ и СДСМ не сакаат да притиснат едно копче

Press24

Тошковски: Земјите членки на ЕУ изразуваат разбирање за прашањето со македонските патни исправи

Lider

Тошковски: Земјите членки на ЕУ изразуваат разбирање за прашањето со македонските патни исправи

Нетпрес

Тошковски: Земјите членки на ЕУ изразуваат разбирање за прашањето со македонските патни исправи

24 Вести

Расте бројот на претставки пред Народниот правобранител за доцнењето со новите лични документи

Алсат-М - 21.02.2024

Тим на Народниот правобранител ќе го посети МВР да изврши увид како функционира издавањето на лични документи. Во меѓувреме расте бројот на претставки пред Народниот правобранител еднакво на притисокот на шалтерите.

Османи: Изјавата на Тошковски за ставот на Брисел за старите пасоши е лоша интерпретација

Бизнис Вести - 21.02.2024

Земјите членки на Европската унија самостојно одлучуваат по однос на тоа како ќе се однесуваат за валидноста на патните исправи. Главно граѓаните немаат поголеми пречки за враќањето дома, но во однос на излегување, нашиот закон не дозволува употреба ...

Османи: Изјавата на Тошковски за ставот на Брисел за старите пасоши е лоша интерпретација

Zoom

Османи: Изјавата на Тошковски за ставот на Брисел за старите пасоши е лоша интерпретација

Рацин

Османи: Нема официјална нота од државите по однос на старите пасоши, само Швајцарија потврди дека прифаќа

Фактор

Османи: Изјавата на Тошковски за ставот на Брисел за старите пасоши е лоша интерпретација

Бриф

Османи: Изјавата на Тошковски за ставот на Брисел за старите пасоши е лоша интерпретација

Факултети

Османи: Изјавата на Тошковски за ставот на Брисел за старите пасоши е лоша интерпретација

365

Пулс24 Н.Македонија MakPress