TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бегството на Груевски и понатаму главна тема во јавноста

CivilMedia - 16.11.2018

Осудениот Никола Груевски избегал во Унгарија преку Албанија и Црна Гора. Ова го потврдија и албанската и црногорската полиција, додавајќи дека во тој момент се уште не била распишана меѓународна потерница по него.

Објавена рутата на движењето на Груевски од Скопје до Будимпешта.

Алсат-М - 16.11.2018

Еден ден откако официјална Тирана го потврди бегството на поранешниот премиер Никола Груевски преку албанската држава, медиумите во Албанија објавуваат разни верзии за нелегалниот влез на Груевски.

(Видеоинтервју) Есмеров: ЕУ и САД нема да се мешаат во внатрешните работи на Унгарија

Макфакс - 16.11.2018

Поранешниот амбасадор на Македонија во Унгарија, Игор Есмеров, во интервју за „Макфакс“ тврди дека се крајно симптоматични тврдењата на премиерот Зоран Заев кој отвори сомнежи дали експремиерот Никола Груевски бил киднапиран или доброволно заминал ...

Унгарски чардаш на балканската рута на Груевски

Deutsche Welle - 16.11.2018

Црногорската полиција не ги известила македонските власти за движењето на експремиерот Груевски низ нивната земја, затоа што немало распишано потерница за него. Заев е сигурен оти тој е во Будимпешта.

Иде Дунав

Призма - 16.11.2018

Немаше спас, опасно беше. Кад погледнамо одозгора – иде Дунав! Искочисмо надвор на своју храброст и вољу. Ризик јак, мила душа. И да погинеш, колку можеш ќе се спасиш. (славен оксиморон од македонската народна „мудрост“) Ако се потврди дека унгарски ...

Унгарската влада: Ниту унгарската држава ниту унгарските власти не помогнаа Груевски да ја напушти Македонија

Макфакс - 16.11.2018

Унгарската влада соопшти дека во бегството на експремиерот Никола Груевски од Македонија не помагала ниту унгарската држава ниту унгарските власти, но не соопштува детали сè додека не заврши постапката за азил.

И Груевски и Унгарија да кажат дали избегал или Е киднапиран, рече Заев

Сакам да кажам - 16.11.2018

Премиерот Зоран Заев кажа дека очекува и избеганиот осуден пратеник и експремиер Никола Груевски кој бара азил во Будимпешта и Унгарија да кажат дали тој е во бегство или е киднапиран. На денешната презентација на Буџетот за 2019, Заев кажа дека ...

Груевизмот влезе во ЕУ

Deutsche Welle - 16.11.2018

Груевски избега и неговата политичката приказна е завршена за сите времиња и во сите земји. Но, груевизацијата сѐ уште живее во Македонија. И почнува да ја контаминира и Европската унија. Никола Груевски нѐ намести сите.

Ако Груевски влегол нелегално во Унгарија треба да биде во српски камп

CivilMedia - 16.11.2018

„Ако Никола Груевски влегол нелегално во земјава, според унгарското законодавство би требало да биде во српски бегалски камп, а не во Будимпешта“, дециден е правниот експерт контактиран од новинарите на унгарската „телевизија 24“, пренесува Алсат М.

Азилот на Груевски ќе создаде непријатности за Унгарија и ЕУ

Р.С.Европа - 16.11.2018

Доколу Унгарија му одобри политички азил на Груевски ќе значи дека во Македонија се врши политички прогон, оценуваат експерти. Тие сметаат дека ваквата ситуација ќе создаде проблеми за Унгарија и премиерот Виктор Орбан во ЕУ во однос на владеењето ...

Министерот Спасовски телефонски се слушнал со унгарскиот колега кој му кажал дека Груевски е кај нив

Фокус - 16.11.2018

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски телефонски контактирал со унгарскиот колега, односно тамошниот министер за внатрешни работи, кој му кажал дека бегалецот Никола Груевски е кај нив.

Бегството на Груевски и барањето азил не смее да се политизира, вели ЕУ

Сакам да кажам - 16.11.2018

Европската унија смета дека бегството на осудениот пратеник и експемиер Никола Груевски кој бара политички азил во Унгарија е судска постапка која не смее да се политизира. „Свесни сме за ситуацијата во врска со господинот Груевски.

Груевски е марионета за нечии поголеми игри

Deutsche Welle - 16.11.2018

Барањето азил во Унгарија од страна на осудениот поранешен премиер, не е само класично бегство од правдата, туку создавање марионета за нечии поголеми игри и цели, тврдат безбедносни извори.

Унгарската влада за Груевски: Доколку се побара екстрадиција, ќе се следи правната процедура

Макфакс - 16.11.2018

Унгарската влада вели дека експремиерот на Македонија, Никола Груевски, кој е осуден на две години затвор, побарал азил поради закани за неговиот живот и прашања поврзани со неговите судења.

Унгарски полицајци на границата со Грција ќе фаќаат бегалци

+инфо - 16.11.2018

Од Министерството за внатрешни работи информираат дека и до сега на оваа граница патролирале 27 унгарски полицајци кои се пристигнати во земјава на 18 октомври. Нов контигент од 30 унгарски полицајци пристигна синоќа во земјава.

Унгарските власти велат дека немаат никаква врска со заминувањето на Груевски од Македонија, но барањето за азил ќе ...

ТВ21 - 16.11.2018

Владата на Унгарија во средата потврди дека поранешниот премиер на Македонија, Никола Груевски, поднесе барање за азил до унгарските власти во Будимпешта, а неговото барање е примено во Канцеларијата за имиграција и азил согласно Унгарското и ...

УНГАРСКИ НОВИНАР ЗА ВРСКИТЕ НА ОРБАН И ГРУЕВСКИ: Не верувам дека Унгарија ќе го испорача бегалецот

Фактор - 16.11.2018

Габор Бодиш, новинар од Будимпешта во интервју за медиумот „Зашто“ објаснува зошто екс премиеорт Никола Груевски побарал политички азил во Унгарија, со чиј премиер Виктор Орбан има долгогодишни блиски односи.

Која земја му помогна на Груевски да стигне во Унгарија – екипите на 1ТВ на линкови од Будимпешта и Белград

1tv - 16.11.2018

Новинарката Кристина Атовска со најновите информации за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во централниот Дневник на 1ТВ. Унгарските медиуми, како што вели, се на нозе и истражуваат дали и која е улогата на унгарските власти.

1ТВ од Будимпешта: Груевски во друштво на арапски принцови бара милост кај Орбан

1tv - 16.11.2018

Унгарските власти вчера објавија дека побегнатиот поранешен премиер Никола Груевски побарал азил во Унгарија, а властите отфрлија било каква инволвираност во неговото бегство. Шефот на Кабинетот на унгарскиот премиер Виктор Орбан не откри во која ...

Македонија очекува екстрадиција, а Груевски азил

Локално - 16.11.2018

Груевски побарал политички азил во унгарско претставништво надвор од Македонија, објавија вчера унгарските власти, кои отфрлија каква и да било инволвираност во неговото бегство. Шефот на Кабинетот на унгарскиот премиер Виктор Орбан не откри во која ...

Џафери: Не верувам дека Груевски ќе добие азил

Фактор - 16.11.2018

За време на интервјуто во Алсат, претседателот на Собранието рече дека не верува дека Унгарија, како земја на Европската Унија, ќе му даде азил на поранешниот премиер Никола Груевски. - Унгарија е членка на Европската Унија и НАТО, а за да учествува ...

На крај Груевски на Фејсбук ќе ни раскаже како избегал

еМагазин - 16.11.2018

Во неодостаток на официјални информации од македонските власти, кои до сега потврдија само дека поранешниот премиер Никола Груевски е избеган во Будимпешта, Унгарија, бројот на шпекулации за тоа како избегал и кој се му помагал во бегството се ...

Што призна Албанија за бегалецот Груевски?

Фактор - 16.11.2018

Екс премиерот Никола Груевски побегнал во Унгарија преку Албанија. Официјално си призна Албанија. Според она што го соопштуваат официјално, ова се случило на 11 ноември, кога налогот за апсење не бил издаден од страна на македонските власти.

Телма од Будимпешта: Унгарските власти полека го откриваат патот на Груевски до унгарската престолнина

Телма - 15.11.2018

Детал по детал, со ситни чекори, унгарските власти полека го откриваат патот на Груевски до унгарската престолнина иако остануваат големи мистерии. Денеска владата објави дека поранешниот македонски премиер првин бил во унгарска амбасада која не е ...

Груевски побегнал преку Албанија, со дипломатско возило на Унгарија

Глас на Америка - 15.11.2018

Албанското МВР потврди дека Груевски во неделата вечер користејќи ја својата лична карта легално ја напуштил Албанија на граничен премин и влегол во Црна Гора. Како оттаму стигнал до Будимпешта останува непознато СКОПЈЕ - Првата етапа од бегството ...

Унгарија ќе прати 30 полицајци да ја чуваат македонската граница од илегални поминувања

Сакам да кажам - 15.11.2018

Унгарија ќе прати полициски контингент со 30 полицајци во Македонија за да се зајакне заштитата на границата од илегални минувања на мигранти, соопшти унгарското МВР. Оваа вест беше соопштена вчера, еден час откако Кабинетот на премиерот Виктор ...

Медиумите „зовреа“ од големото бегство на Груевски

Р.С.Европа - 15.11.2018

Медиумите се преплавени со вести за тоа дека поранешниот премиер побара азил во Будимпешта. Неговото бегство се анализира од сите аспекти. Медиумите пишуваат и за притворот за Јанакиески и Божиновски и за најавениот попис.

Плакати „Се бара Груевски“ излепени во Унгарија

Макфакс - 15.11.2018

Плакати на кои пишува „Се бара Груевски – Владата е подготвена да прими уште еден осуден криминалец“, излепила опозициската партија во Унгарија, Моментум, на повеќе локации во Будимпешта, пренесуваат унгарските медиуми .

Канал 5: Груевски е само привремено во Унгарија, на радар му се две други дестинации вон ЕУ

365 - 15.11.2018

Според информациите на Канал 5 , Унгарија и азилот таму е само привремен потег на Груевски, со кој екс-премиерот во бегство сака да купи повеќе време додека размислува за тоа која земја да ја избере за финално засолниште, а да не е членка на ЕУ.

Никола Дујовски: Не верувам дека ќе се повтори со друг обвинет, ама за бегството на Груевски мора со прст да се посочи ...

МКД - 15.11.2018

Никола Груевски не би одел во Унгарија за да го екстрадираат, тоа е дел од сценариото.Тој не е обичен бегалец од правдата, туку поранешен премиер. Тој точно се упатил во земја која ќе му даде поддршка, ќе му даде заштита.

Албански медиуми: Груевски излезе преку Албанија…

Бриф - 15.11.2018

Албанските медиуми објавија информација дека поранешниот македонски премиер Никола Груевски на 11.11.2018 година во 19:11 излегол од Албанија во Црна Гора со автомобил на унгарската амбасада во Тирана.

Кабинетот на Орбан потврди дека Груевски побарал азил преку унгарска амбасада надвор од Македонија - Софија тврди дека ...

Сител - 15.11.2018

Барањето на Груевски за азил е правно, а не политичко прашање, посочил унгарскиот министер за надворешни работи во телефонски разговор со својот македонски колега Димитров. Сијарто потенцирал дека Унгарија ќе ја разгледа апликацијата за азил на ...

По три дена Орбан се огласи за бегството на Груевски

Канал5 - 15.11.2018

По три дена молк, Орбан прв пат лично се огласи, но не одговори зошто поранешниот премиер Груевски нема ист статус како и останатите баратели на азил. За унгарските власти ова прашање останува чисто правно. Кратко, јасно и во препознатлив стил.

Ексклузивно Груевски избегал со автомобил - Следна дестинација Турција или Русија

Канал5 - 15.11.2018

Екс-премиерот Никола Груевски не планира подолг престој во Будимпешта, дознава Канал 5. Според информациите до кои дојдовме, Груевски има намера Унгарија и барањето за азил таму да го искористи само за да купи време пред да ја донесе одлуката каде ...

Барањето за екстрадиција на Груевски се уште се преведува на унгарски

Телма - 15.11.2018

Преводот на унгарски го кочи барањето за екстрадиција на Груевски. Десет преведувачи работат на материјалот, но поради обемноста не се очекува да завршат до утре. Се` уште се работи и на пропратното писмо, што ќе биде испратено во Будимпешта заедно ...

Внатрешна контрола на МВР проверува евентуална вмешаност на полицајци во бегството на Груевски

Алсат-М - 15.11.2018

По скандалозното бегство на Никола Груевски во Унгарија, во јавноста се огласи и унгарскиот премиер Виктор Орбан. Тамошните новинари инсистираа да добијат одговор за основаноста на престојот на Груевски во Будимпешта и зош t о тој не е во транзитна ...

Телма во Будимпешта: Груевски ќе биде испрашуван во Будимпешта

Телма - 15.11.2018

Унгарија не кажува детали за случајот со поранешниот македонски премиер Груевски, и како тој успеал да влезе на унгарска територија, вели за Телма, новинарот Андреш Корша, од дневниот весник „Непшава“.

Намерата за барање на азил Груевски ја упатил во унгарска амбасада надвор од Македонија

CivilMedia - 15.11.2018

Откако Министерството за правда вчера информираше дека до нив е пристигнато известувањето дека Никола Груевски се наоѓа во Унгарија, пристапено е кон изготвување на потребната документација за негова екстрадиција.

Македонија ќе побара екстрадиција на екс премиерот Груевски

Глас на Америка - 15.11.2018

Шефот на македонската дипломатија телефонски разговарал со унгарскиот колега од кого побарал да се почитува принципот на владеење на правото Македонија брза со барањето за екстрадиција на Никола Груевски.

Груевски бара азил врз основа на политички прогон или закана по живот?

Вечер - 15.11.2018

Животно загрозување и политичка дискриминација се најверојатно двата основи по кои Никола Груевски побарал азил во Унгарија, сметаат експертите. Иако постојат и други основи за барање азил, овие два основи се повторуваат и во нашиот закон и во ...

Барањето за екстрадиција на Груевски е спремно, се чека превод на унгарски на документите од Судот

Сакам да кажам - 15.11.2018

Министерството за правда го спрема барањето за екстрадиција на осудениот пратеник и експремиер Никола Груевски, кој избега во Унгарија каде бара политички азил. Од Министерството за САКАМДАКАЖАМ.МК изјавија кога ќе ги добијат комплетирани и ...

Будимпешта: Груевски побарал азил во амбасада надвор од Македонија

Deutsche Welle - 15.11.2018

Шефот на кабинетот на унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска соопшти дека поранешниот македонски премиер изразил желба да аплицира за азил во унгарска амбасада надвор од Македонија Намерата да поднесе барање за азил во Унгарија, експремиерот Никола ...

Бегството на Груевски ги врати „шарените“ на улица

Deutsche Welle - 15.11.2018

Домашната јавност бара одговори и најавува протести. Одговори за евентуална логистика бараат унгарската и српската опозиција, а шпекулацијата дека е можно Груевски да избегал со бугарски пасош ѝ отвора работа и на Софија Исклучително сложена ...

Еве како бегал Груевски, останува нејасен само еден мал детал…

Бриф - 16.11.2018

Еден ден откако официјална Тирана го потврди бегството на поранешниот премиер Никола Груевски преку албанската држава, медиумите во Албанија објавуваат разни верзии за нелегалниот влез на Груевски.

Азил или екстрадиција на Груевски, властите не знаат или не кажуваат како побегнал

Алфа - 15.11.2018

Македонската влада ќе бара екстрадиција, а унгарската потврди дека веќе е започната процедурата во врска со барањето за азил на Никола Груевски. Во Будимпешта тече рокот од 15 до 60 дена во кој тамошните власти треба да решат дали ги прифаќаат ...

Груевски побарал азил во унгарска амбасада надвор од Македонија, велат од Унгарската влада

Сакам да кажам - 15.11.2018

Унгарската влада вели дека осудениот експремиер Никола Груевски изразил намера дека ќе бара азил во унгарско дипломатско претставништво надвор од Македонија, објави агенцијата Ројтерс. Гергели Гулаш, шефот на кабинет на унгарскиот премиер Виктор ...

Ројтерс: Груевски побарал азил во унгарска амбасада надвор од Македонија

Алсат-М - 15.11.2018

Никола Груевски поднел барање за азил во дипломатско претставништво на Унгарија надвор од Македонија, пренесува агенцијата Ројтерс повикувајќи се на изјава од унгарската влада. Шефот на кабинет на премиерот Виктор Орбан, Гергелиј Гулијас не сакал да ...

Намерата за азил, Груевски ја поднел во амбасада надвор од Македонија

Нова ТВ - 15.11.2018

Намерата да поднесе барање за азил во Унгарија, експремиерот Никола Груевски ја изјавил во унгарска амбасада надвор од Македонија, тврди шефот на Кабинетот на унгарскиот премиер во изјава за агенцијата Ројтерс .

Многу прашања, малку одговори

Н.Македонија - 15.11.2018

ПОЛИТИЧКАТА И СТРУЧНАТА ЈАВНОСТ СЀ УШТЕ ВО ШОК ПО БЕГСТВОТО НА БИВШИОТ ПРЕМИЕР ВО УНГАРИЈА Иако кажано некако воздржано, македонските власти добиле потврда од Унгарија за присуство и престој на нејзина територија на Никола Груевски, поранешен ...

САД: Груевски мора да се соочи со правдата

CivilMedia - 15.11.2018

Соединетите Американски Држави веруваат дека поранешниот македонски премиер, Никола Груевски, кој бара политички азил во Унгарија треба го отслужи својот затворски мандат дома. „По темелен и транспарентен правен процес, Никола Груевски беше осуден ...