TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мајки на мали деца утре ќе протестираат против одлуката на Владата за враќање на работа

Алсат-М - 16.09.2020

16.09.2020 Мартина Младеновска, мајка на две 15-месечни девојчиња близнаци, е една од мајките што треба да се врати на работа на 23 септември. Таа вели дека ниту еден родител не избегнува да се врати на работното место, но проблемот, според неа, е ...

Отказ наместо враќање на работа најавуваат револтирани мајки

4NEWS - 16.09.2020

-Мојот отказ ќе биде заклучно од среда бидејќи немам кој да ми ги чува бебенцата, изјави за Сител Мартина Младеновски. Мартина Младеновски мајка на 15 месечни близначки е една од многуте мајки кои се принудени да дадат отказ и да останат дома за да ...

Мајките ќе протестираат пред Влада поради укинувањето на продолженото породилно отсуство

Радио МОФ - 16.09.2020

Утре (17 септември) пред Владата е најавен протест поради владината одлука за укинување на правото на продолжено породилно отсуство, во време на пандемија. Протестот го организираат мајките, со цел да ја убедат Владата да ја прифати предлог одлуката ...

Професорка од Велес позитивна на Ковид 19

Локално - 16.09.2020

Професорка од основно училиште во Велес позитивна на Ковид 19 ги испрати сите нејзини контакти во изолација. Резултатот на професорката од ОУ Васил Главинов вчера бил пристигнат во Центарот за јавно здравје Велес.

Родители незадоволни од одлуката за прекин на породилното, незадоволни и самохрани родители

Канал5 - 16.09.2020

Владата да ја преиспита одлуката за прекин на породилното отсуство, бараат група мајки што својот револт ќе го изразат и преку протести најавени за утре. Во градинките нема слободни места, а и установите не се безбедни, вели за Канал 5 Маја ...

Панова: Владата да ја повлече одлуката за враќање на родителите на работа, додека не обезбеди услови во градинките и ...

Канал5 - 16.09.2020

Со последната одлука на владата да ги врати сите родители на работа, без притоа да обезбеди услови за згрижување на децата до 10 години, испраќа порака дека децата и нивната добробит не и се важни! Уште повеќе, не им е важна ниту состојбата на ...

Мајките на породилно ќе бараат оставка од Шахпаска

Слободен Печат - 16.09.2020

Околу 500 мајки на деца до шестгодишна возраст, според пријавата во МВР, се очекува да протестираат утре пред владата, поради одлуката да им се прекине породилното отсуство и да се вратат на своите работни места.

ВМРО-ДПМНЕ: Власта да ја повлече одлуката за враќање на родителите на работа

+инфо - 16.09.2020

Владата да ја повлече одлуката за враќање на родителите на работа, додека не обезбеди услови во градинките и училиштата, побара денеска Ели Панова, пратеничка од ВМРО-ДПМНЕ. – Со последната одлука на владата да ги врати сите родители на работа, без ...

Меѓаши со апел до Владата: Преиспитајте ја одлуката за враќање на работа на родителите

Слободен Печат - 16.09.2020

Првата детска амбасада во светот Меѓаши апелира до Владата по повод одлуките поврзани со враќањето на работа на родителите на деца до 10 годишна возраст, донесени на 4-та седница на 14 септември 2020 година и враќањето на работа односно на редовно ...

Утре протест на родителите против одлуката за враќање на работа

Сител - 16.09.2020

Родителите на деца до шест годишна возраст утре излегуваат на протест пред Владата против одлуката за враќање на работа од 23 септември. Тие бараат промена на одлуката, односно продолжување на отсуството до крајот на годината, како што претходно ...

Протест на родители против одлуката за нивно враќање на работа

Локално - 16.09.2020

На протест пред Владата против одлуката за враќање на работа од 23 септември утре излегуваат родителите на деца до шест годишна возраст, како и самохраните родители. Тие бараат продолжување на отсуството до крајот на годината, односно промена на ...

Мајките на породилно утре на протест пред Владата, Шахпаска ги повикува да се вратат на работа

Република - 16.09.2020

Родилките и мајки на деца до шест години утре излегуваат на протест пред Владата поради одлуката да им се прекине породилното отсуство и да се вратат на своите работни места. Тие барааат да бидат на продолжено породилно отсуство до крајот на ...

Во велешките градинки има интерес на родителите за престој на нивните деца,помал е интересот во градинките во ...

Опсервер - 16.09.2020

Велес, 16 септември 2020 () – Во градинките во Велес има интерес на родителите за престој на нивните деца посебно во групите од 0-2 години, каде поради посебните протоколи заради Ковид-19 се прифаќаат само шест деца.

Родителите најавија протест против одлуката за враќање на работа

Н.Македонија - 16.09.2020

Родителите на деца до шест годишна возраст утре излегуваат на протест пред Владата против одлуката за враќање на работа од 23 септември, објавија повеќе медиуми. Незадоволните родители ќе бараат продолжување на отсуството до крајот на годината, ...

Наглото враќање на работа на родителите може да предизвика стрес врз семејниот живот – предупредува Меѓаши

ММС - 16.09.2020

Враќањето на работа на родителите чии деца не се постари од десет години, но и на оние што се ослободени од работа врз основа на користење на продолжено породилно отсуство може да предизвика стрес врз севкупниот семеен живот.

Бебе заразено од корона во градинка, ќе одговара ли Филипче?

Република - 16.09.2020

Заразеното 15-месечно дете од Ковид-19 во градинката „13 Септември“ во Општина Центар во Скопје е најновиот случај на заразен со корон авирус откако градинките почнаа со работа на деветти септември.

Дали студиозно се претресе оправданоста на одлуката?

Н.Македонија - 16.09.2020

Разочараност и несигурност, дури и изливи на револт се јавија кај родителите, кои од 23 септември годинава ќе треба да се вратат на работа, а сѐ уште немаат решение каде да ги згрижат своите деца, откако завчера Владата одлучи сите да се вратат на ...

Родителите во трка со времето, бараат чаре за чување на децата во градинка

Деца - 16.09.2020

Од вчераутро вработените во градинките сведочат дека родителите постојано им ѕвонат и се распрашуваат за начините како да ги запишат своите деца во овие установи за згрижување и воспитување на децата.

Згрижувањето деца во градинките се одвива без проблеми

Н.Македонија - 16.09.2020

ГЕВГЕЛИЈА Без проблеми се одвива згрижувачкиот процес во детските градинки во општината Гевгелија, откако повторно беа отворени на 9 септември. Објектите работат во согласност со протоколите и со примена на сите заштитни мерки од ковид-19.

Бремените жени и оние на редовно породилно отсуство остануваат дома, за нив не важат новите одлуки на Владата

Деца - 15.09.2020

Одлуките донесени на вчерашната седница за враќање на работа се однесуваат само на лицата што досега беа ослободени од работа врз основа на користење продолжено породилно отсуство. Бремените жени и оние на редовно породилно отсуство остануваат дома, ...

Прв случај на дете заразено со Ковид-19 во скопска градинка

Денешен - 15.09.2020

Прв случај на дете заразено со коронавирусот е забележан во скопска градинка, а оваа информација ја потврди и Министерството за труд и социјална политика, дознава Сител . Позитивни на вирусот се и родителите на детето, а утрово во градинката бил ...

Шахпаска: Беспредметно е останувањето дома на родителите по отворањето на градинките

Press24 - 15.09.2020

Беспредметно е останувањето дома на родителите на деца од предучилишна возраст и родилките по отворањето на градинките, изјави денеска министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска.

Шахпаска: Беспредметно е останувањето дома на родителите по отворањето на градинките

МКД - 15.09.2020

Беспредметно е останувањето дома на родителите на деца од предучилишна возраст и родилките по отворањето на градинките, изјави денеска министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска.

За Шахпаска останувањето дома на родителите по отворањето на градинките е беспредметно

Вечер - 15.09.2020

Беспредметно е останувањето дома на родителите на деца од предучилишна возраст и родилките по отворањето на градинките, изјави денеска министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска.

Беспредметно е останувањето дома на родителите по отворањето на градинките

24Инфо - 15.09.2020

Беспредметно е останувањето дома на родителите на деца од предучилишна возраст и родилките по отворањето на градинките, изјави денеска министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска.

Цела група од јасли и вработените во градинка во Центар одат во изолација, бебе позитивно на коронавирус

Курир - 15.09.2020

Откако се појави дете со Ковид-19 во градинка во Центар, целата група од јасли кои биле заедно со детето во градинка, како и воспитувачката и негувателката се ставени во самоизолација, појаснува министерката за труд и социјална политика Јагода ...

Беспредметно е останувањето дома на родителите по отворањето на градинките

Либертас - 15.09.2020

– Беспредметно е останувањето дома на родителите на деца од предучилишна возраст и родилките по отворањето на градинките, изјави денеска министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска.

(ВИДЕО) Шахпаска: Со отворањето на градинките мерките за отсуство од работа на родителите и за продолжено породилно ...

Бриф - 15.09.2020

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаски оцени дека Одлуката на Владата за враќање на родителите на децата од нула до шест годишна возраст во работниот процес од 23 септември е логична и очекувана, со оглед на тоа што градинките и ...

Шахпаска: Беспредметно е останувањето дома на родителите по отворањето на градинките

Frontline - 15.09.2020

Беспредметно е останувањето дома на родителите на деца од предучилишна возраст и родилките по отворањето на градинките, изјави денеска министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска.

Беспредметно е останувањето дома на родителите по отворањето на градинките

Вечер Прес - 15.09.2020

Беспредметно е останувањето дома на родителите на деца од предучилишна возраст и родилките по отворањето на градинките, изјави денеска министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска.

(Видео) Шахпаска: Со отворањето на градинките, мерките за отсуство од работа ја изгубија својата смисла

Макфакс - 15.09.2020

Со отворањето на градинките мерките за отсуство од работа на родителите и за продолжено породилно отсуство ја изгуби својата смисла, изјави министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска.

Шахпаска: Беспредметно е родителите да не одат на работа откако градинките се отоврија

Локално - 15.09.2020

Вчерашната владина одлука, од 23 септември да се вратат на работа родителите кои користеле мерки на Владата за заштита од ковид-19, се однесува на оние кои имаат деца од 0 до 6 години и на мајките на кои им било продолжено породилното боледување, ...

Шахпаска: Беспредметно е кога децата одат во градинка, родителите да седат дома

+инфо - 15.09.2020

Министерката за труд и социјална политика смета дека државата мора да функционира, системот треба да работи, економијата мора да се движи. Одлуката на Владата за враќање на родителите на децата од нула до шест годишна возраст на работа од 23 ...

(Видео) Шахпаска: Со отворањето на градинките, мерките за отсуство од работа ја изгубија својата смисла

Вечер - 15.09.2020

Со отворањето на градинките мерките за отсуство од работа на родителите и за продолжено породилно отсуство ја изгуби својата смисла, изјави министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска.

Бебето заболено од ковид-19 било само еден час во градинка

+инфо - 15.09.2020

Министерката за труд и социјала Јагода Шахпаска рече дека согласно насоките на здравствените власти, вклучена е и епидемиолошката служба, ставени се во изолација сите во групата (јаслената група) во којашто било сместено детенцето како и ...

Детето заразено со КОРОНА престојувало во градинка само еден час

Вечер - 15.09.2020

Заразеното 15-месечно дете престојувало во градинка само еден час на 9 септември. Следните денови родителите не го донеле, а вчера ја известиле градинката дека покрај целото семејството и детето е позитивно на Ковид -19.

ВИДЕО: Градинките се отворени, па отсуството од работа нема смисла, вели Шахпаска

А1 On - 15.09.2020

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаски оцени дека Одлуката на Владата за враќање на родителите на децата до шестгодишна возраст во работниот процес од 23 септември е логична и очекувана, со оглед на тоа што градинките и Центрите ...

Шахпаска: Заразеното дете престојувало во градинка само еден час на 9 септември, на 14-ти дознале дека е позитивно

Либертас - 15.09.2020

– Заразеното 15-месечно дете престојувало во градинка само еден час на 9 септември. Следните денови родителите не го донеле, а вчера ја известиле градинката дека покрај целото семејството и детето е позитивно на Ковид -19.

Заразеното бебе престојувало во градинката во Центар само еден час на 9 септември, по 5 дена дознале дека целото ...

Слободен Печат - 15.09.2020

Заразеното 15-месечно бебе престојувало во градинка само еден час на 9 септември. Следните денови родителите не го донеле, а вчера ја известиле градинката дека покрај целото семејството и детето е позитивно на Ковид -19.

Шахпаска: Заразеното дете престојувало во градинка само еден час на 9 септември, на 14-ти дознале дека е позитивно

ТВ21 - 15.09.2020

Заразеното 15-месечно дете престојувало во градинка само еден час на 9 септември. Следните денови родителите не го донеле, а вчера ја известиле градинката дека покрај целото семејството и детето е позитивно на Ковид -19.

Заразеното дете престојувало во градинка само еден час

Независен - 15.09.2020

Заразеното 15-месечно дете престојувало во градинка само еден час на 9 септември. Следните денови родителите не го донеле, а вчера ја известиле градинката дека покрај целото семејството и детето е позитивно на Ковид -19.

Шахпаска: Заразеното дете престојувало во градинка само еден час на 9 септември, на 14-ти дознале дека е позитивно

Press24 - 15.09.2020

Заразеното 15-месечно дете престојувало во градинка само еден час на 9 септември. Следните денови родителите не го донеле, а вчера ја известиле градинката дека покрај целото семејството и детето е позитивно на Ковид -19.

Дете од градинката „13 Ноември“ во општина Центар позитивно на коронавирус

Вечер Прес - 15.09.2020

Прв случај на дете заразено со КОВИД-19 е забележан во скопска градинка, потврдија за МИА од Министерството за труд и социјална политика. Според информациите од Министерството, станува збор за дете кое било згрижено во градинката „13 Ноември“ во ...

Шахпаска: Заразеното дете престојувало во градинка само еден час на 9 септември, на 14-ти дознале дека е позитивно

24Инфо - 15.09.2020

Заразеното 15-месечно дете престојувало во градинка само еден час на 9 септември. Следните денови родителите не го донеле, а вчера ја известиле градинката дека покрај целото семејството и детето е позитивно на Ковид -19.

Беспредметно е останувањето дома на родителите по отворањето на градинките

Кајгана - 15.09.2020

Беспредметно е останувањето дома на родителите на деца од предучилишна возраст и родилките по отворањето на градинките, изјави денеска министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска.

Заразеното дете во градинка го заразило цело семејство, дали и други деца?

Република - 15.09.2020

Заразеното 15-месечно дете престојувало во градинка само еден час на 9 септември. Следните денови родителите не го донеле, а вчера ја известиле градинката дека покрај целото семејството и детето е позитивно на Ковид -19.

Шахпаска: Заразеното дете престојувало во градинка само еден час на 9 септември, а пет дена подоцна дознале дека е ...

ММС - 15.09.2020

Заразеното петнаесетмесечно дете престојувало во градинка само еден час на 9 септември. Следните денови родителите не го донеле, а вчера ја известиле градинката дека покрај целото семејството и детето е позитивно на ковид -19.

Шахпаска: Заразеното дете престојувало во градинка само еден час на 9 септември, на 14-ти дознале дека е позитивно

4NEWS - 15.09.2020

Заразеното 15-месечно дете престојувало во градинка само еден час на 9 септември. Следните денови родителите не го донеле, а вчера ја известиле градинката дека покрај целото семејството и детето е позитивно на Ковид -19.

Шахпаска: Заразеното дете престојувало во градинката само еден час на 9 септември, вчера дознале дека е позитивно

А1 On - 15.09.2020

15-месечното дете заразено со коронавирус во установата „13 ноември“ во скопски Центар престојувало во градинката само еден час на 9 септември, вели министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска.

Шахпаска: Заразеното дете престојувало во градинка само еден час

Нова ТВ - 15.09.2020

Заразеното 15-месечно дете престојувало во градинка само еден час на 9 септември. Следните денови родителите не го донеле, а вчера ја известиле градинката дека покрај целото семејството и детето е позитивно на Ковид -19.