TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Никовски во „Само вистина“: Композитно име значи бришење на македонскиот идентитет ВИДЕО

+инфо - 17.05.2018

При евентуално композитно име со терминот Македонија, на пример Горна Македонија, ние повеќе нема да бидеме Македонци туку, според примерот, Горномакедонци, рече поранешниот амбасадор Ристо Никовски во денешното издание на „Само вистина“ на Канал 5.

Никовски и Иванов во „Само Вистина“

Канал5 - 17.05.2018

Никовски и Иванов со спротивставени гледишта што содржи опцијата околу која се усогласиле Заев и Ципрас Опцијата која ја утврдиле Заев и Ципрас во Софија како можно решение за надминување на спорот за името, доколку би се прифатила од Македонските ...

Анализа: Кое е можното решение прифатливо за двете страни?

Канал5 - 17.05.2018

Дали опцијата прифатлива за Грција и Македонија значи дека е постигнато конечното решение, за кое како што изјави Заев сега ќе треба да се обезбеди домашниот консензус. Дали промената на името со одложена промена на уставот ќе добие консензуална ...