TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Џафери го прогласи Законот за јазиците за донесен (ВИДЕО)

Канал5 - 14.03.2018

Претседателот на Собранието , Талат Џафери го прогласи Законот за јазиците за донесен по 15 минутната пауза по инцидентот . Џафери ги повика пратениците да гласаат веднаш по инцидентот со пратениците од ВМРО – ДПМНЕ и го прогласи законот за донесен ...

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не одат на координација со Џафери, ќе му достават две писмени барања

Алсат-М - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери и координаторот и претставници на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ нема да имаат средба за време на получасовната пауза на 32. седница, на чиј дневен ред е законот за употреба на јазиците.

Инцидент во Собранието и пратениците на ВМРО- ДПМНЕ се собраа околу говорницата на Талат Џафери

Сител - 14.03.2018

Tалат Џафери се обиде да ја отвори расправата за јазиците, пратениците на ВМРО- ДПМНЕ се собраа околу говоирницата на Џафери и бараат да се прекине гласањето за Законот за јазици и бараат процедурална. Сепак тој одлучи да даде пауза од 15 минути .

Џафери кани на координација, ВМРО-ДПМНЕ ќе му прати писмо

+инфо - 14.03.2018

Продолжи собраниската седница на чиј дневен ред е законот за јазиците, но претседателот Талат Џафери и по паузата не ја чепка точката со Законот за јазиците. Еден од координаторите на ВМРО-ДПМНЕ Драган Данев веднаш штом продолжи седницата побара ...

Данев: Немаше никаков договор за координација, Џафери манипулира

А1 On - 14.03.2018

Координаторот на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев вели дека претседателот на Собранието, Талат Џафери, го злоупотребил собраниското столче со втората пауза за координација.

Пауза во Собранието за координација на пратениците

Сител - 14.03.2018

Пратениците во Собранието на Македонија попладнево на продолжението на 32. седница изгласаа повеќе точки од дневниот ред. По гласањето, претседателот на законодавниот дом Талат Џафери објави пауза од половина час за кооринација на пратерниците за ...

Џафери ја прекина седницата за да оди на координација со ВМРО-ДПМНЕ

Фокус - 14.03.2018

Дел од пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија седницата, откако претседателот на Собранието, Талат Џафери најави дека по изгласувањето на точките ќе оди на координација со координаторите на пратеничките групи.

Џафери даде пауза за средба со координаторите за законот за јазици, ВМРО-ДПМНЕ не отиде на координацијата

Сакам да кажам - 14.03.2018

Иако претседателот Талат Џафери даде пауза за да има состанок со координаторите на пратеничките групи пред да биде ставена на дневен ред точката за Законот за употреба на јазиците, ВМРО-ДПМНЕ не отиде на координацијата.

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на координацијата со Џафери

А1 On - 14.03.2018

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ одлучи да не учествува на закажаната координација со претседателот на Собранието, Талат Џафери, во врска со изгласувањето на Законот за употреба на јазиците.

Нова 30 минутна пауза пред гласањето на Законот за јазиците

А1 On - 14.03.2018

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, по барање на координаторите на десетте пратенички групи од ВМРО-ДПМНЕ по изгласување на останатите точки од 32 седница даде пауза од 30 минути на која е договорена координација помеѓу пратеничките групи во ...

Данев и Димовски побараа нова пауза и средба со Џафери

А1 On - 14.03.2018

Координаторот на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев побара нова пауза од еден час, по што, собранискиот спикер веднаш го одби со образложение дека веќе имале пауза. По кратка консултација на собраниската маса, Џафери успеа да се спогоди со Данев, но и ...

Наелектризирана атмосфера во Собранието: Вмровците станаа од местата и извикуваа пауза

Фокус - 14.03.2018

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се побунија и станаа од своите места, кога претседателот на Собранието, Талат Џафери одби да им даде пауза од половина час. Понатамошно продолжување на седницата не беше можно, затоа што цело време извикуваа пауза.

По гласањето пауза за координација на пратеничките групи

Press24 - 14.03.2018

Собранието на Република Македонија ја продолжи 32. седница на која треба да се гласа и за Законот за јазиците. Откако поразговара кратко со Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието Талат Џафери истакна дека ќе се направи половина ...

Џафери даде нова пауза за пауза за координација за законот за јазиците

Мета - 14.03.2018

По првата пауза од еден час, претседателот на Собранието, Талат Џафери, ја продолжи 32. седница на Собранието на која како прва точка на дневен ред требаше да биде третото читање на законот за употреба на јазиците, но Џафери повторно ја прескокна.

Законот за употреба на јазиците утре на собрансика седница

Канал5 - 13.03.2018

На денешната координација кај собранискиот спикер, Талат Џафери ги известил координаторите на пратеничките групи дека за утре во 13 часот ќе ја закаже 32 седница на која прва точка е Законот за употреба на јазиците.

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не одат на координација со Џафери, ќе му достават две писмени барања

Курир - 14.03.2018

Џафери на пленарната седница најави дека ќе има средба со пратениците од ВМРО-ДПМНЕ за да се договорат за натамошниот тек на седницата и даде пауза до 16 часот. Претседателот на Собранието Талат Џафери и координаторот и претставници на пратеничката ...

Пратениците на ВМРО- ДПМНЕ се собраа околу говорницата на Талат - Џафери даде уште една пауза

Press24 - 14.03.2018

Талат Џафери се обиде да ја отвори расправата за јазиците, па пратениците на ВМРО- ДПМНЕ се собраа околу говоирницата на Џафери и бараат да се прекине гласањето за Законот за јазици и бараат процедурална. Сепак тој одлучи да даде пауза од 15 минути .

Џафери ја прекина седницата за да оди на координација со ВМРО-ДПМНЕ

Тера - 14.03.2018

Дел од пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија седницата, откако претседателот на Собранието, Талат Џафери најави дека по изгласувањето на точките ќе оди на координација со координаторите на пратеничките групи, пишува Фокус.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ побараа нова пауза, ќе се координираат со Џафери

Макфакс - 14.03.2018

Координаторот на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев побара нова пауза од еден час, по што, собранискиот спикер веднаш го садас одби со образложение дека веќе имале пауза. По кратка консултација на собраниската маса, Џафери успеа да се спогоди со Данев, но и ...

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не одат на координација со Џафери, ќе му достават две писмени барања

Локално - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери и координаторот и претставници на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ нема да имаат средба за време на получасовната пауза на 32. седница, на чиј дневен ред е законот за употреба на јазиците.

Инцидент во Собранието - пратениците на ВМРО- ДПМНЕ се собраа околу говорницата на Талат Џафери

Вечер - 14.03.2018

Tалат Џафери се обиде да ја отвори расправата за јазиците, пратениците на ВМРО- ДПМНЕ се собраа околу говоирницата на Џафери и бараат да се прекине гласањето за Законот за јазици и бараат процедурална. Сепак тој одлучи да даде пауза од 15 минути .

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ побараа нова пауза, ќе се координираат со Џафери

Вечер - 14.03.2018

Координаторот на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев побара нова пауза од еден час, по што, собранискиот спикер, Талат Џафери веднаш го одби со образложение дека веќе имале пауза. По кратка консултација на собраниската маса, Џафери успеа да се спогоди со ...

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не одат на координација со Џафери, ќе му достават две писмени барања

Канал5 - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери и координаторот и претставници на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ нема да имаат средба за време на получасовната пауза на 32. седница, на чиј дневен ред е законот за употреба на јазиците.

Талат Џафери предизвика инцидент во Собранието (ВИДЕО)

Република - 14.03.2018

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ предводена од Никола Груевски не дозволи насилно и противделовнички да биде донесен Законот за јазиците. Tалат Џафери се обиде да ја отвори расправата за јазиците, пратениците на ВМРО- ДПМНЕ се собраа околу ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ побараа нова пауза, ќе се координираат со Џафери

Точка - 14.03.2018

Координаторот на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев побара нова пауза од еден час, по што, собранискиот спикер, Талат Џафери веднаш го одби со образложение дека веќе имале пауза. По кратка консултација на собраниската маса, Џафери успеа да се спогоди со ...

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не одат на координација со Џафери

Независен - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери и координаторот и претставници на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ нема да имаат средба за време на получасовната пауза на 32. седница, на чиј дневен ред е законот за употреба на јазиците.

ВИДЕО: СДСМ и Талат Џафери против Македонија и Уставот

Курир - 14.03.2018

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ предводена од Никола Груевски не дозволи насилно и противделовнички да биде донесен Законот за јазиците. Tалат Џафери се обиде да ја отвори расправата за јазиците, пратениците на ВМРО- ДПМНЕ се собраа околу ...

ВМРО-ДПМНЕ не одат на координација со Џафери, ќе му достават две писмени барања

Стандард - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери и координаторот и претставници на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ нема да имаат средба за време на получасовната пауза на 32. седница, на чиј дневен ред е законот за употреба на јазиците.

Видео: Инцидент во Собранието - пратениците се собраа околу говорницата

Press24 - 14.03.2018

Tалат Џафери се обиде да ја отвори расправата за јазиците, пратениците на ВМРО- ДПМНЕ се собраа околу говоирницата на Џафери и бараат да се прекине гласањето за Законот за јазици и бараат процедурална.

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ нема да одат на координација со Џафери...

Н.Македонија - 14.03.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ нема да одат на координација со Џафери Претседателот на Собранието Талат Џафери и координаторот и претставници на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ нема да имаат средба за време на получасовната пауза на 32.

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не одат на координација со Џафери, ќе му достават две писмени барања

Република - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери и координаторот и претставници на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ нема да имаат средба за време на получасовната пауза на 32. седница, на чиј дневен ред е законот за употреба на јазиците.

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не одат на координација со Џафери, ќе му достават две писмени барања

ТВ21 - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери и координаторот и претставници на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ нема да имаат средба за време на получасовната пауза на 32. седница, на чиј дневен ред е законот за употреба на јазиците.