TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Компир салата со јајца, кромид, сирење и мајонез

Мои рецепти - 13.01.2018

Ова е салата што самата ја намислив за Велигден. Бидејќи секогаш имам премногу јајца за Велигден, морав да бидам креативна и да најдам начин да ги потрошам сите тие јајца. Ова е совршена салата, која исто така може да служи како лесен ручек.

Специјалитет со свинско месо и сланина

Gotvi.mk - 13.01.2018

Едно од највкусните јадења од свинско месо! Состојки: 300-400 гр сланина Пекабеско 4 свински шницли со средна големина 2 поголеми главици кромид 200-300 гр кашкавал 200 мл павлака Пекабела 1 помала кесичка мајонез Начин на подготовка: Во плех редете ...

Брзи мафини: Неодолива комбинација од јаболко и чоколадо

Gotvi.mk - 13.01.2018

По желба додајте и малку цимет кој одлично оди со јаболко… Состојки: 1 големо јаболко 250 гр исчистени ореви 250 гр брашно 2 лажици какао во прав 1/2 лажичка сода бикарбона 2,5 лажички прашок за печиво 120 гр шеќер сол 1 јајце 125 гр растопен путер ...

Меки кифлички со пршута и кашкавал

Мои рецепти - 13.01.2018

Ова се моите омилени кифлички, па затоа сакам да ги споделам со вас. Најпрво го растопувате квасецот во топла вода со шеќер и 1 лажица брашно за да се активира, па потоа замесувате меко тесто од состојките.

Домаќинките за бериќет на Василица ги прават овие колачиња - ова е рецептот

Сител - 13.01.2018

Некои семејства на Василица месат погача со паричка, а некои колачиња со мед за кои се верува дека носат среќа. Потребни ви се 600 гр. брашно, 25 гр. свеж квасец, 1 лажиче сол, 1 јајце, 3 дл. млеко, 250 гр. маргарин, мед за премачкување.

Чоколадни лентички кои децата ќе ги сакаат – Шарени и вкусни

Gotvi.mk - 13.01.2018

Направете посни и вкусни колачи кои не само што имаат супер вкус, туку имаат и одличен изглед. Ова се чекорите за подготовка: Состојки: 150 гр шеќер 1 дл вода 150 гр мелени лешници 150 гр мелени бисквити 50 гр какао 100 гр маргарин 1 кесичка шарени ...

Брза салата со краставици – Готова за 10 минути, само и рендате и мешате

Gotvi.mk - 13.01.2018

Едноставна и фина салата готова за 10 минути. Ова е рецептот, како и начинот на подготовка: Состојки: 2 краставици 200 мл јогурт 1 лажица кисела павлака 1 лажица мајонез сол бибер Начин на подготовка: Се лупат и рендаат краставиците и се соединуваат ...

Шпанска печена паста со туна

Попара - 13.01.2018

Подготовка: 45 минути Порции: 4 Состојки: 250 грама паста школки 1 лажица маслиново масло 1 исецкан кромид, средна големина 1 голема сецкана црвена бабура 2 чешниња сецкан лук 2 х 400 грама сецкани концерви домати ½ чаша сецкани зелени маслинки 2 х ...

Брзо се спрема, а уште побрзо се јаде: Почнете го денот со пита

Gotvi.mk - 13.01.2018

Вкусна пита за старт на викендот. Ова е рецептот по кој ќе ја направите: Состојки: 700 гр сирење 3 јајца 2 лажици масло 2 лажици пченичен гриз 1/2 прашок за пециво 400 мл јогурт 1 лажичка сол кори за пита парче путер Начин на подготовка: Соединете ...

Лиснати цветови со сирење и маслинка

Мои рецепти - 13.01.2018

Фино, меко, декоративно пециво, во облик на цвет, со фил од сирење и маслинка. 1. Од наведените состојки замесите глатко тесто. Оставете го во топла просторија убаво да нарасне. 2. Размесете го неколку пати и поделете го на 8 топчиња.

(ФОТО) 10. рецепти за поинтересен и сладок викенд: Печива и непечени десерти

Екран - 13.01.2018

Викендите се секогаш време да се опуштиме со семејството но и да подготвиме нешто за домашните кои малку, малку па ќе дојдат во кујна. Чудно, но викендите како да се време кога сакаме да се опуштиме и „засладиме“. Поради тоа ви донесуваме 10.

Цезар салата

Exclusive.mk - 13.01.2018

Од состојки потребни се – 5 изгмечени чешниња лук, 4 лажици маслиново масло, сок од 1 лимон, 2 лажичи (ворчестер) сос, 1 лажица сенф, 1 ипол лажица бел вински оцет, 4 јајца, 2 подебели парчиња домашен леб, 2 лажици маслиново масло, 100 грама пршута, ...

Палачинки со ореви

Боза - 13.01.2018

Состојки : 120 г мелени ореви 2 лажици шекер во прав 1 пакетче ванилин шекер 40 г масло 120г брашно сол, шекер 2дл млеко 1 јајце 1дл павлака Од брашното,јајцата и млекото се изматува тесто ,се посолува и по потреба се додава шекер.Од тестото се ...

Пилешко со павлака во фурна

Мои рецепти - 12.01.2018

1. Пилешкото се сечка на парчиња и се запржува. Во истото масло се запржуваат и шампињоните. 2. Во земјен сад се ставаат пилешкото, шампињоните, свинскиот врат исечкан на парчиња, корнишоните исечкани на тенки парчиња и се промешуваат. 3.

Топчиња со кикирики

Gotvi.mk - 12.01.2018

Неодолив спој од кикирики и чоколадо… Состојки: 100 гр чоколадо 50 гр маргарин 75 гр шеќер во прав 150 гр несолени мелени кикирики 40 гр мелени бисквити Начин на подготовка: Чоколадото и маргаринот растопете го на пареа, додајте шеќер, 100 гр ...

Предјадење: Погачици со путер од кикиритки

Убавина и Здравје - 12.01.2018

Состојки : 500 гр брашно 2 дл млеко 80 г крем-сирење 80 г маргарин 1/2 свеж квасец 150 г путер од кикирики 2 лажици шеќер 1 јајце 100 г жолт шеќер Приготвување: 1. Во подлабок сад соединете го млакото млеко, 1/2 лажица шеќер, лажиче брашно и свеж ...

Dave`s Kitchen: Брускети со сенф од смокви и пршута

Идивиди - 12.01.2018

Нема ништо подобро од тоа да го прославиме пријателството со луѓето кои ни значат на еден убав начин. од го има совршениот рецепт за тоа што вкусно да подготвите, а вие погрижете се да ги поканите вистинските пријатели на една вкусна закуска.

Совршена паста со бело месо, тиквички и слатка павлака

МакМода - 12.01.2018

Италијански рецепт кој не остава никого рамнодушен на фантастичниот вкус. Потребни состојки – 400 грама тестенини, 500 грама бело месо, 250 мл слатка павлака, 2 тиквички, 3-4 моркови, ситно сечкан лук, малку маслиново масло, морска сол о црн пипер.

Шведска салата

Мои рецепти - 12.01.2018

Најпрво се вари пилешкиот стек. Потоа пилешкото, кашкавалот, сирењето и печеницата се сечкаат на мали коцкички и се мешаат во подлабок сад. Сусамот на суво се потпекува и се додава во садот.

Десерт: Мафини со вишни

Убавина и Здравје - 12.01.2018

СОСТОЈКИ: 2 јајца 100 г шеќер 10 лажици млеко 250 г брашно 125 г маргарин 1 пакетче за печиво 1 чоколадо за готвење маринирани вишни 1 лажица „вишновка“ ПРИГОТВУВАЊЕ: 1. Во еден подлабок сад јајцата се матат со шеќерот, потоа се додава претходно ...

Главно јадење: Пица со бело вино

Убавина и Здравје - 12.01.2018

Пицата се приготвува брзо и лесно, а дава неограничени можности за комбинирање на производите. Ние ви предлагаме рецепт со бело вино . Состојки: – 250 г брашно – 4 јајца – 150 мл маслиново масло – 150 мл бело вино – 200 г шунка – 100 г зелени ...

Зелка салата со павлака

Мои рецепти - 12.01.2018

Едноставна но вкусна салата, која брзо се спрема. Зелката се ренда, а сирењето се дроби со вилушка. По желба се посолува (може и воопшто да не се стави сол, ако сирењето е посолено), се наросува бибер, и може да се стави малку лукче.

Пастирска пита по бабин рецепт (Видео)

Gotvi.mk - 12.01.2018

Брза и едноставна пита со многу интересен вкус – едноставно јадење со богат вкус кој ќе ги задоволи сите гурмани. Сосотјки: 400 гр мелено месо 1 морков 1 праз 600 гр компири 150 гр грашок пипер кашкавал сол бибер масло лук Начин на подготовка: На ...

Јаболка од рерна со зрнесто овошје

Gotvi.mk - 12.01.2018

Десерт за вистинско уживање… Состојки: 4 кисели јаболка 4 лажици зрнесто овошје по избор (смрзнато) 4 лажици сок од портокал 2 јајца сол 300 гр посно сремско сирење 6 лажици гриз 2 лажички прашок за печиво неколку капки течен засладувач засладувач ...

Царска куглоф пита: Останува свежа и мека и наредниот ден

Gotvi.mk - 12.01.2018

Царска пита во калап за куглоф, шарен солен колач кој брзо и едноставно се подготвува… Состојки: 4 јајца 100 гр брашно 100 гр гриз 150 гр паризер 100 гр кисели краставички 100 гр тврдо сирење 200 мл јогурт 100 мл масло 1 прашок за печиво малку ...

Шпагети какви што не сте јаделе, ручек за чиста десетка

Gotvi.mk - 12.01.2018

Од италијанската кујна никогаш доста. Сите знаеме колку е вкусна, а најважно од сè има можност да се експериментира со јадењата кои се приготвуваат со задоволство. Ова е рецептот: Состојки: 1 л вода 1/2 лажичка сол 1/2 лажичка бибер 1 лажица ...

Тробоен колач – Една состојка го прави посебен

Gotvi.mk - 12.01.2018

Направете едноставен тробоен колач кој има одличен вкус. Ова е рецептот, како и состојките кои ви се потребни: Состојки: 1 л млеко 10 лажици шеќер 1 ванилин шеќер 12 лажици гриз 2 лажици какао Состојки за одозгора.

Златни погачици – пченкарни мафини (Видео)

Gotvi.mk - 12.01.2018

Убави погачици од пченкарно брашно – идеални за доручек и вечера со чаша јогурт. Уживајте во одлично печиво! Состојки: 200 мл млака вода 25 гр свеж квасец 1 лажичка шеќер 150 гр бело брашно + за посипување на работната површина 200 гр пченкарно ...

Не се прават од месо ниту од тиквички: Зеленчукови плескавици во комбинација со тартар сос

Gotvi.mk - 12.01.2018

Направете вкусни зеленчукови плескавици. Подгответе нов деликатес, а ова е рецептот и начинот на подготовка: Состојки: неколку цветови брокула 2-3 моркови 1 јајце брашно 2 компири сол бибер магдонос вегета Начин на подготовка: Се вари зеленчукот во ...

Мини погачи – Разбудете го семејството со чинија полна љубов

Gotvi.mk - 12.01.2018

Направете вкусни и брзи мини кифлички за појадок или мезе. Еве кои состојки ви се потробни и како да ги приготвите: Состојки за тесто: 1/2 л млеко 1 шолја масло 1 парче квасец 3 лажички сол 3 лажички шеќер 1/2 прашок за пециво 800 гр брашно ...

Мафини со сладолед

Локално - 12.01.2018

Иако е зима, може да се засладиме со малку сладолед. Се препорачува на студено време да се јаде од овој сладок десерт. Па еве и еден рецепт. Подготовка: 20 минути Порции: 12 Состојки: 750 мл (3 чаши) сладолед од јагода и ванила, малку омекнат + 12 ...

Рецепт: Брзи крофни

Мама365 - 12.01.2018

Ова е најбрзата подготовка на овој вкусен десерт. Потребни состојки: – 3 јајца – една чаша јогурт – 15 лажици брашно – 1 кесичка ванилин шеќер – 1 кесичка прашок за пециво – 5 лажици шеќер – растопено чоколадо или шеќер во прав за посипување Начин ...

Диета со сирење и компири

Exclusive.mk - 12.01.2018

Со оваа можете да изгубите до половина килограм дневно. Во текот на денот потребно е да пиете 3 чаши зелен чај, цеден лимон и најмалку два литри вода. Мени: Појадок 1 портокал и 2 тоста, 40 грама варена, посна шунка или 50 грама пилешко или 50 грама ...

Предлог ручек за денеска: Пилешко со спанак

Exclusive.mk - 12.01.2018

За денешниот ручек ви предлагаме да приготвите пилешко со спанак, еве како да го направите ова вкусно јадење Потребни состојки за приготвување на пилешкото со спанак: 4 парчиња бело месо 200 г спанаќ 20 г путер 2 дл сончогледово масло црвен кромид 1 ...

Шпанска печена паста со туна

Локално - 13.01.2018

Рецепт за љубителите на тестенини. Малку необичен, но вреди да се проба. Подготовка: 45 минути Порции: 4 Состојки: 250 грама паста школки 1 лажица маслиново масло 1 исецкан кромид, средна големина 1 голема сецкана црвена бабура 2 чешниња сецкан лук ...

Рецепт: Пилешко со павлака во фурна

Либертас - 13.01.2018

Состојки 200 г пилешки гради или еден пилешки стек 100 г шампињони 200 мл кисела павлака 1 јајце 2 корнишони 70 г рендан кашкавал 50 г димен свински врат зачини сол,кари,црн бибер 1. Пилешкото се сечка на парчиња и се запржува.

Рецепт: Шведска салата

Либертас - 13.01.2018

Состојки 300 гр пилешки стек 150 гр кашкавал 200 гр сирење 150 гр печеница 75 гр сусам 50 гр солени бадеми 50 гр ореви 100 гр солени кикиритки 200-250 гр мајонез Најпрво се вари пилешкиот стек.

Не се прават од месо ниту од тиквички: Зеленчукови плескавици во комбинација со тартар сос

Скопје24 - 13.01.2018

Направете вкусни зеленчукови плескавици. Подгответе нов деликатес, а ова е рецептот и начинот на подготовка: СОСТОЈКИ: неколку цветови брокула 2-3 моркови 1 јајце брашно 2 компири сол бибер магдонос вегета НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: Се вари зеленчукот во ...

Шведска салата

Локално - 13.01.2018

Една поинаква салата за зимските денови. Состојки 300 гр пилешки стек 150 гр кашкавал 200 гр сирење 150 гр печеница 75 гр сусам 50 гр солени бадеми 50 гр ореви 100 гр солени кикиритки 200-250 гр мајонез Најпрво се вари пилешкиот стек.