TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Предвремените парламентарни избори во Бугарија ќе се одржат на 2 април, најави Радев

360 степени - 24.01.2023

Најавените избори ќе бидат петти по ред парламентарни избори во рок од две години, бидејќи по последните избори ниту една пратеничка листа не успеа да формира влада Претседателот Румен Радев следните вонредни парламентарни избори ги закажа за 2 ...

Радев: Предвремените парламентарни избори во Бугарија ќе се одржат на 2 април

Фокус

Предвремените избори во Бугарија најверојатно на 2. април, тешко би се организирале до 26. март

Слободен Печат

БСП го врати мандатот, нови избори во Бугарија најверојатно во април

Мета

Радев закажа предвремени парламентарни избори во Бугарија на 2 април

Телма

Радев: Предвремените парламентарни избори во Бугарија ќе се одржат на 2 април

Либертас

Радев: Предвремените парламентарни избори во Бугарија ќе се одржат на 2 април

Курир

+инфо Н.Македонија А1 On Р.С.Европа Денешен Независен Опсервер 24Инфо

Бугарија напролет ќе одржи предвремени избори откако партиите не успеаја да формираат влада

А1 On - 24.01.2023

Бугарската социјалистичка партија (БСП) денеска му го врати мандатот за формирање влада на претседателот Румен Радев, откако не успеа да состави нова коалиција, отворајќи го патот за нови избори, петти во последните две години.

Бугарија повторно оди на парламентарни избори – вратен и третиот мандат

ММС

Пропадна последниот обид за формирање нова влада

Н.Македонија

И БСП не успеа да состави влада: Бугарија ќе оди на нови парламентарни избори, петти во две години

Алсат-М

Нинова го врати мандатот за формирање на влада, Бугарија ќе оди на петти избори за само две години

Фокус

Нинова го врати мандатот за формирање на влада, Бугарија ќе оди на петти избори за само две години

Либертас

Нема договор за Влада: Бугарија повторно оди на избори

Курир

Zoom Lider Нетпрес Опсервер Вечер Прес MakPress