TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јовески: Тврдам дека новиот Закон за ЈО обезбедува услови за професионално и неселективно обвинителство

Канал5 - 30.06.2020

Обвинителот Љубомир Јовески изјави дека и појкрај згаснувањето на СЈО , предметите на ова обвинителство ќе добијат завршница. Јовески вели дека обвинителите кои постапуваат по предметите од СЈО ги преземаат неопходните дејствија.

24 анализа: Какво судство ветуваат партиите?

24 Вести - 30.06.2020

Прочистување меѓу редовите на судиите и обвинителите, формирање нови судови, проверка на судските одлуки, разрешување на судии по автоматизам а со цел македонското правосудство да заличи на европско, ветуваат партиите во изборните програми на две ...

Обнова или одмазда: На Заев ќе му судат, своите ќе ги ослободуваат

Независен - 30.06.2020

Иако СЈО денес отиде во историјата , а со него и надежта дека ќе има пресуди за високата корупција, тоа не им пречи на политичките партии да ветуваат во кампањата промени во судството и обвинителствата, кои ги посочуваат како главни кочничари ...

По 5 години СЈО замина во историја – Јовески: „Предметите ќе добијат завршница“

ТВ21 - 30.06.2020

Новиот Закон за Јавно обвинителство кој стапува на сила од денеска и официјално го прати Специјалното јавно обвинителство во историја. Сепак со него се гарантира дека предметите кои се покренати продолжуваат со тоа што тие се преземени од јавниот ...

Специјалното јавно обвинителство отиде во историјата

Телма - 30.06.2020

Специјалното јавно обвинителство отиде во историјата. Зградата на рузвелтова се испразни од вработените, во нејзиното депо останаа само прислушкуваните разговори. Шефицата Катица Јанева на денот на згаснувањето е во домашен притвор, неправосилно ...

СЈО и официјално е историја, на сила новиот закон за Јавно обвинителство

Глас на Америка - 30.06.2020

Приказната која требаше да има среќен крај разочара многумина во државата. Само грст пресуди и ниту еден обвинет кој издржува затворска казна. Опструкции и мачни партиски преговори и агенди го следеа мандатот на СЈО.Предметите на СЈО се живи и ќе ...

Јовески гостин во вестите на Канал 5

Канал5 - 30.06.2020

За предизвиците пред кои е исправено Државното јавно обвинителство во вестите на Канал 5 зборува обвинителот Љубомир Јовески. Со него разговараше Михаела Димовска. СЈО згасна, предметите ќе имаат завршница тврди јавниот обвинител ...

„Обнова за Македонија“: Нудиме околу 40 квалитетни проекти во борбата против корупцијата и непотизмот во правосудството

MakPress - 30.06.2020

Граѓаните секојдневно во судските ходници трпат штета од тешки неправди, наместени судски процеси и барања на мито и корупција. Енормно е политичкото влијание врз судството и обвинителството од сегашната власт.

Почна примената на Законот за ЈО и Законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавните обвинители

Опсервер - 30.06.2020

Скопје, 30 јуни 2020 () – Од денеска започнуваат да се применуваат Законот за Јавното обвинителство и Законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавните обвинители на Република Северна Македонија, донесени во февруари оваа година.

Згасна СЈО, предметите остануваат кај бившите специјални обвинители, кои ќе имаат два шефа Засега

Сакам да кажам - 30.06.2020

Специјалното јавно обвинителство од денеска не постои, но нема никаква измена во распределбата на предметите кај досегашните специјални обвинители. За првпат има ваква невообичаена ситуација, сите овие обвинители да се вратени под Скопско, Кичевско, ...

Стапува на сила новиот Закон за ЈО: Јовески уверува за завршница на предметите на СЈО

Нова ТВ - 30.06.2020

Стапува на сила новиот Закон за јавно обвинителство. Примената на неговите одредби, според државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, се добра основа за современо Јавно Обвинителство (ЈО) како надлежен орган во иднина за гонење на сторени кривични ...

Новиот Закон за јавното обвинителство стапи во примена

Академик - 30.06.2020

Новиот Закон за јавното обвинителство денеска стапи во примена. Со Законот за јавното обвинителство се уредуваат основањето, надлежноста, организацијата, функционирањето и укинувањето на јавното обвинителство, основите и постапката за именување и ...

Јовески за МИА: Сите предмети на СЈО ќе добијат завршница

360 степени - 30.06.2020

Денеска стапува на сила новиот Закон за јавно обвинителство „Обвинителството нема да ја повтори грешката, кога заради непостапување по конкретните случаи се формира СЈО. Поради тоа, ве уверувам дека овие предмети ќе добијат завршница“, вели ...

Љубомир Јовески вети дека ќе го доврши делото на Катица Јанева

Курир - 30.06.2020

Денеска стапува во сила новиот Закон за јавно обвинителство. Обвинителството нема да ја повтори грешката, кога заради непостапување по конкретните случаи се формира СЈО. Поради тоа, ве уверувам дека овие предмети ќе добијат завршница, вели државниот ...

Јовески: Обвинителството ги следи состојбите

Deutsche Welle - 30.06.2020

Од денеска престанува важноста на Законот за СЈО, но тоа не значи дека пропаѓаат предметите кои ги водеше ова обвинителство. Се следи и состојбата со новите „бомби“. Битка против корупција и криминал, битка за вистинска правда, враќање на правдата...

Стапува на сила новиот Закон за Јавното обвинителство

Макфакс - 30.06.2020

Од денеска стапува на сила стапува новиот Закон за Јавното обвинителство, кој беше донесен пред распуштањето на парламентот. Со тоа, престанува важноста на Законот за Специјалното јавно обвинителство, каде вчера вработените го имаа својот последен ...

СЈО е веќе историја, од денеска стапува на сила новиот закон за Јавното обвинителство

ТВ21 - 30.06.2020

Престана да важи законот за Специјалното јавно обвинителство, и од денеска стапува на сила новиот Закон за Јавното обвинителство кој беше донесен пред самораспуштањето на парламентот. Тогаш двете најголеми политички партии ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ никако ...

Јовески за : Обвинителството е подготвено за примена на одредбите од новиот Закон, предметите на СЈО ќе добијат ...

Опсервер - 30.06.2020

Скопје, 30 јуни 2020 () – Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во интервју за уверува дека Јавното обвинителство е подготвено и со целосна посветеност и залагање ќе пристапи кон примената на одредбите од новиот Закон за јавно обвинителство што ...

Стапува на сила Законот за јавно обвинителство, тој е гаранција за силна, независна и ефикасна правна држава

24Инфо - 30.06.2020

Денеска на сила стапува Законот за Јавно обвинителство која е гаранција за градење на силна, независна и ефикасна правна држава. СДСМ и параламентарното мнозинство преку овој Закон овозможија ослободување на правосудството и создадоа услови за ...

Денеска завршува стариот закон за СЈО, започнува да функционира новиот

Фактор - 30.06.2020

Од денеска престанува важноста на Законот за Специјалното јавно обвинителство и на сила стапува новиот Закон за Јавното обвинителство, кој беше донесен во февруари годинава, пред распуштањето на парламентот.

СЈО и официјално „згасна“

Expres - 30.06.2020

Од утре во сила е новиот Закон за Јавното обвинителство, кој беше донесен во февруари, пред распуштањето на парламентот, со што официјално завршува важноста на Законот за Специјалното јавно обвинителство.

АА: Роднини на функционери на ДУИ и СДСМ избрани за потенцијални судии и обвинители

Макфакс - 29.06.2020

Роднини на функционери на ДУИ и СДСМ избрани за потенцијални судии и обвинители, обвини Алијансата за Албанците. „Пред скоро време, Академијата за обвинители и судии го објави списокот на прифатени кандидати за седмата генерација кои, по две години, ...

Алијансата за Албанците ја повика Антикорупциска да го испита изборот на кандидати за судии и обвинители на академијата ...

Слободен Печат - 29.06.2020

Пред скоро време, Академијата за обвинители и судии го објави списокот на прифатени кандидати за седмата генерација кои, по две години, ќе бидат потенцијални судии и обвинители. Иако оваа институција има мисија за обука, едукација на идните судии и ...

Соопштение од Алијансата за Албанците за избраните кандидати во Академијата за обвинители и судии

Либертас - 29.06.2020

Пред скоро време, Академијата за обвинители и судии го објави списокот на прифатени кандидати за седмата генерација кои, по две години, ќе бидат потенцијални судии и обвинители. Иако оваа институција има мисија за обука, едукација на идните судии и ...

Алијансата за Албанците со реакција за избраните кандидати во Академијата за обвинители и судии

Канал5 - 29.06.2020

Пред скоро време, Академијата за обвинители и судии го објави списокот на прифатени кандидати за седмата генерација кои, по две години, ќе бидат потенцијални судии и обвинители. Иако оваа институција има мисија за обука, едукација на идните судии и ...

СЈО од денеска и официјално не постои, отсега снимките се само индиции, не и докази

МКД - 30.06.2020

Денеска завршува важноста на Законот за Специјалното јавно обвинителство. Од утре во сила е новиот Закон за Јавното обвинителство, кој беше донесен во февруари, пред распуштањето на парламентот.

Јовески: Обвинителството ги следи состојбите

Либертас - 30.06.2020

Од денеска престанува важноста на Законот за СЈО, но тоа не значи дека пропаѓаат предметите кои ги водеше ова обвинителство. Се следи и состојбата со новите „бомби“. Битка против корупција и криминал, битка за вистинска правда, враќање на правдата… ...

Јовески: Обвинителството е подготвено за примена на одредбите од новиот Закон, предметите на СЈО ќе добијат завршница

+инфо - 30.06.2020

Обвинителството нема да ја повтори грешката, кога заради непостапување по конкретните случаи се формира СЈО. Поради тоа, ве уверувам дека овие предмети ќе добијат завршница - нагласува државниот јавен обвинител.

Јовески за МИА: Обвинителството е подготвено за примена на одредбите од новиот Закон, предметите на СЈО ќе добијат ...

24Инфо - 30.06.2020

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во интервју за МИА уверува дека Јавното обвинителство е подготвено и со целосна посветеност и залагање ќе пристапи кон примената на одредбите од новиот Закон за јавно обвинителство што денеска стапи на сила.

Јовески: Обвинителството нема да ја повтори грешката, предметите на СЈО ќе добијат завршница

Слободен Печат - 30.06.2020

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во интервју за МИА уверува дека Јавното обвинителство е подготвено и со целосна посветеност и залагање ќе пристапи кон примената на одредбите од новиот Закон за јавно обвинителство што денеска стапи на сила.

Јовески за МИА: Предметите на СЈО ќе добијат завршница

Независен - 30.06.2020

Фото: Б. Грданоски Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во интервју за МИА уверува дека Јавното обвинителство е подготвено и со целосна посветеност и залагање ќе пристапи кон примената на одредбите од новиот Закон за јавно обвинителство што ...

Јовески: Обвинителството е подготвено за примена на одредбите од новиот Закон, предметите на СЈО ќе добијат завршница

Канал5 - 30.06.2020

Во врска со предметите на Специјалното јавно обвинителство, Јовески вели дека Јавното обвинителство ги презема за да продолжат постапките и сторителите на кривични дела да ја добијат заслужената казна.

Јовески уверува дека предметите на СЈО ќе добијат завршница

МКД - 30.06.2020

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во интервју за МИА уверува дека Јавното обвинителство е подготвено и со целосна посветеност и залагање ќе пристапи кон примената на одредбите од новиот Закон за јавно обвинителство што денеска стапи на сила.

ЈОВЕСКИ ЗА МИА: Ќе гониме непристрастно и ефикасно и нема да ја повториме грешката од СЈО

Денешен - 30.06.2020

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во интервју за МИА уверува дека Јавното обвинителство е подготвено и со целосна посветеност и залагање ќе пристапи кон примената на одредбите од новиот Закон за јавно обвинителство што денеска стапи на сила.

Стапува на сила новиот Закон за Јавното обвинителство

Вечер - 30.06.2020

Од денеска стапува на сила стапува новиот Закон за Јавното обвинителство, кој беше донесен пред распуштањето на парламентот. Со тоа, престанува важноста на Законот за Специјалното јавно обвинителство, каде вчера вработените го имаа својот последен ...

Јовески: Обвинителството е подготвено за примена на одредбите од новиот Закон, предметите на СЈО ќе добијат завршница

Press24 - 30.06.2020

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во интервју за МИА уверува дека Јавното обвинителство е подготвено и со целосна посветеност и залагање ќе пристапи кон примената на одредбите од новиот Закон за јавно обвинителство што денеска стапи на сила.

Јовески за МИА: Обвинителството е подготвено за примена на одредбите од новиот Закон, предметите на СЈО ќе добијат ...

Либертас - 30.06.2020

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во интервју за МИА уверува дека Јавното обвинителство е подготвено и со целосна посветеност и залагање ќе пристапи кон примената на одредбите од новиот Закон за јавно обвинителство што денеска стапи на сила.

Стапува на сила новиот Закон за Јавното обвинителство

Скопје инфо - 30.06.2020

Од денеска стапува на сила стапува новиот Закон за Јавното обвинителство, кој беше донесен пред распуштањето на парламентот. Со тоа, престанува важноста на Законот за Специјалното јавно обвинителство, каде вчера вработените го имаа својот последен ...

Стапува на сила новиот Закон за Јавното обвинителство

MTM - 30.06.2020

Од денеска стапува на сила новиот Закон за Јавното обвинителство, кој беше донесен пред распуштањето на парламентот. Со тоа, престанува важноста на Законот за специјалното јавно обвинителство, каде вчера вработените го имаа својот последен работен ...

Јовески: ЈО нема да ја повтори грешката, предмети од СЈО ќе добијат завршница

Локално - 30.06.2020

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во интервју за МИА уверува дека Јавното обвинителство е подготвено и со целосна посветеност и залагање ќе пристапи кон примената на одредбите од новиот Закон за јавно обвинителство што денеска стапи на сила.

Стапува на сила новиот Закон за Јавното обвинителство

Точка - 30.06.2020

Од денеска стапува на сила стапува новиот Закон за Јавното обвинителство, кој беше донесен пред распуштањето на парламентот. Со тоа, престанува важноста на Законот за Специјалното јавно обвинителство, каде вчера вработените го имаа својот последен ...

Јовески: Обвинителството нема да ја повтори грешката, предметите ќе добијат завршница!

Фокус - 30.06.2020

Државниот јавен обвинител, Љубомир Јовески во интервју за МИА вели дека здравствената криза, донела застој во сите области на живеењето, па така и во работењето на правосудните органи. Но, тој истакнува дека обвинителите постапуваат во предметите и ...

Јовески: Обвинителството е подготвено за примена на новиот Закон, предметите на СЈО ќе добијат завршница

Frontline - 30.06.2020

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во интервју за МИА уверува дека Јавното обвинителство е подготвено и со целосна посветеност и залагање ќе пристапи кон примената на одредбите од новиот Закон за јавно обвинителство што денеска стапи на сила.

Стапува во сила новиот закон за Јавното обвинителство

Н.Македонија - 30.06.2020

Од денеска стапува во сила новиот закон за Јавното обвинителство, кој беше донесен пред распуштањето на парламентот. Со тоа, престанува важноста на Законот за специјалното јавно обвинителство, каде вчера вработените го имаа својот последен работен ...

Предметите на СЈО ќе имаат завршница, убедува Јовески

Р.С.Европа - 30.06.2020

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески изјави дека Јавното обвинителство е подготвено и со целосна посветеност и залагање ќе пристапи кон примената на одредбите од новиот Закон за јавно обвинителство што денеска стапи на сила.

СДСМ: Стапува на сила Законот за јавно обвинителство, тој е гаранција за силна, независна и ефикасна правна држава

А1 On - 30.06.2020

„Денеска на сила стапува Законот за Јавно обвинителство која е гаранција за градење на силна, независна и ефикасна правна држава. СДСМ и параламентарното мнозинство преку овој Закон овозможија ослободување на правосудството и создадоа услови за ...

Денеска стапува на сила новиот закон за Јавното обвинителство

Нетпрес - 30.06.2020

Престана да важи законот за Специјалното јавно обвинителство, и од денеска стапува на сила новиот Закон за Јавното обвинителство кој беше донесен пред самораспуштањето на парламентот. Тогаш двете најголеми политички партии ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ никако ...

Јовески: Сите предмети на СЈО ќе добијат завршница

Тера - 30.06.2020

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во интервју за МИА вели дека Јавното обвинителство е подготвено и со целосна посветеност и залагање ќе пристапи кон примената на одредбите од новиот Закон за јавно обвинителство што денеска стапи на сила.

СДСМ: Стапува на сила Законот за јавно обвинителство, тој е гаранција за силна, независна и ефикасна правна држава

Канал5 - 30.06.2020

Денеска на сила стапува Законот за Јавно обвинителство која е гаранција за градење на силна, независна и ефикасна правна држава. СДСМ и параламентарното мнозинство преку овој Закон овозможија ослободување на правосудството и создадоа услови за ...

Од денеска стапува на сила новиот Закон за Јавното обвинителство

Скопје1 - 30.06.2020

Од денеска стапува на сила новиот Закон за Јавното обвинителство, кој беше донесен пред распуштањето на парламентот. Со тоа, престанува важноста на Законот за специјалното јавно обвинителство, каде вчера вработените го имаа својот последен работен ...