TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Муареми за 24 Отворено: На трага на балканска тобако мафија!

24 Вести - 26.06.2019

„Станува збор за организирана група, којашто за жал, секогаш користи одредени локации кои навистина не се достапни толку за институциите, туку се работи за села кои економски се слаби. Обезбедени се докази и е утврдено е дека тој тутун е штетен и ...

No Pasaran за СДСМ и ДУИ во Љуботен, Заев ништо не направи (ВИДЕО)

Expres - 25.06.2019

Селаните од Љуботен денеска им порачаа на партиите дека не се добредојдени и им се заканија дека нема да поминат добро ако пак се обидат да дојдат по селото. Пораките од Љуботенчани доаѓаат откако денеска МВР влезе во селото и одзема огромна ...

Финансиската полиција заплени тутун во Љуботен

24 Вести - 25.06.2019

Скопското село Љуботен утрово се разбуди под полициска опсада. Специјалци бараа шверцуван тутун и машини за негова обработка. Мештаните тврдат дека работат само со домашен и обвинуваат дека некој сака да им го земе бизнисот.

Финансиската полиција заплени шверцуван тутун и машини за негова преработка во с. Љуботен

Алсат-М - 25.06.2019

Во неколку куќи во с. Љуботен, денеска во раните утрински часови, финансиската полиција со помош на специјалната единица преземаа акција, како што велат, против шверц на тутун. Мештаните велат дека не се шверцери, туку со оваа дејност се занимавале ...

Голема полициска акција во Љуботен - полицијата собираше нелегален тутун

Сител - 25.06.2019

Нема приведени во големата акција на Финансовата полиција за криумчарење тутун. Одземени се 12 тони од сортата Вирџинија, тутун кој од соседните земји го увезле домашни фирми а потоа го продале на физички лица за дополнителна обработка и продажба.

4 фирми увезувале и продавале тутун на црно – затаиле акциза од 7,5 милиони евра

Телма - 25.06.2019

Тобако мафијата не започнува во с. Љуботен, но нивниот тутун денеска е пронајден на таваните и подрумите кај 6- тмина жители на ова скопско село. Во синиџирот на трговија тие биле на последното скалило – требале да го преработат, исецкаат и ...

Запленети се 12 тони шверцуван тутун од сортата „вирџинија“

Нова ТВ - 25.06.2019

Во акцијата на финансиската полиција која денеска се спроведе на 13 локации во Скопје и околните места, запленет е 12 тони тутун кој бил нелегално увезен во земјава, а потоа преработуван и продаван без да се плати акциза.

Правни лица шверцувале необработен тутун, буџетот оштетен за 7,3 милиони евра, кажаа финансова полиција и царина по ...

Сакам да кажам - 25.06.2019

Правни лица шверцувале необработен тутун, а физички лица го обработувале и нелегално го продавале на пазарот, кажаа директорите на Финансиската полиција и Царинската управа Арафат Муареми и Ѓоко Танаскоски, по акцијата во скопското село Љуботен каде ...

Финансиската полиција по акцијата во Љуботен: Тутунот е увезен од соседните држави

ТВ21 - 25.06.2019

Од Управата за финансиска полиција велат дека заплениле повеќе од 12 тони тутун. Директорот, Арафат Муареми, вели дека ниту едно лице не е приведено. Четири жители по распитот се пуштени на слобода.

Финасиската полиција заплени тутун во Љуботен

24 Вести - 25.06.2019

Скопското село Љуботен утрово се разбуди под полициска опсада. Специјалци бараа шверцуван тутун и машини за негова обработка. Мештаните тврдат дека работат само со домашен и обвинуваат дека некој сака да им го земе бизнисот.

Финансиската полиција против тобако мафијата во с. Љуботен

Телма - 25.06.2019

Изгрејсонцето утрово непријатно ги изненади жителите на скопското село Љуботен. Никој не очекувал дека финансиката полиција ќе пристигне по нивниот тутун со специјалци, борбени возила, камиони и градежна механизација.

Голема полициска акција во Љуботен - полицијата собираше нелегален тутун, жителите бурно реагираа

Сител - 25.06.2019

Стотици килограми сув тутун заплени Финансиската полиција во селото Љуботен. Во големата акција обезбедувана од 100-тина специјалци беа одземени и картонски кутии за складирање на тутунот и машини за негово редење.

Над 12 тони тутун е одземен од Љуботен, со нелегаленот увоз буџетот е оштетен за над 7.5 милиони евра

А1 On - 25.06.2019

Над 12 тони тутун е одземен од жителите на Љуботен по спроведената акција во селото. Нема уапсени лица, бидејќи истрагата не е против физичките лица, туку таргет се четири правни лица кои нелегално го увезувале тутунот.

Во акцијата во Љуботен се запленети тутун и машини за негова преработка – избегнат инцидент со мештаните

Канал5 - 25.06.2019

Тензично во скопско Љуботен, припадници на финансовата полиција и единиците за брзо распоредување неколку часа претресуваа куќи и објекти за каде се сомневаа дека се врши шверц со тутун. Селото од рано наутро беше како под опсада со силно полициско ...

Епилог од акцијата во Љуботен 4 лица повикани на разговор, запленети 12 тони тутун

Алфа - 25.06.2019

Денеска патот кон скопски Љуботен и влезот во селото беа под опсада на безбедносните сили на МВР. Буквално специјалци со хаубици имаше на секој чекор, хермелини, водени топови, епилог од акцијата на финансиската полиција која побарала специјалците ...

Жителите на Љуботен живеат од одгледување тутун и бостан, не сум запознаен дека имало шверц, вели градоначалникот на ...

Сакам да кажам - 25.06.2019

Во селото Љуботен основна дејност на жителите е одгледување на тутун и бостан, не сум запознаен како градоначалник дека имало шверц, вели градоначалникот на Општина Бутел Велимир Смилевски по денешната акција на Финансиската полиција за шверц на ...

Каков тутун пушите? Денешниот запленет содржел невротоксин, голема количина на катран, а предизвикувал и рак

ТВ21 - 25.06.2019

Фрапантни информации попладнево објави финансиската полицијата за големата акцијата која утрово се спроведе во селото Љуботен во Скопје. Како што информираат од таму, при акцијата запленети се повеќе од 12 тони тутун од видов Верџинија кој е ...

Штетата по Буџетот 7,5 милиони евра: Во акцијата во Љуботен запленети 12 тони нелегално увезен режан тутун

еМагазин - 25.06.2019

Над 12 тони режан тутун кој нелегално е увезен во земјава е запленет денеска во акција спроведена на 13 локации во Скопско. Приведени на информативен разговор се четири физички лица кои го купувале режаниот тутун, а потоа со нелегални машини го ...

Полициска акција во Љуботен, се конфискува тутунот, жителите се кренаа на нозе

ТВ21 - 25.06.2019

Ги покажува нивите кои ги садел со тутун. Тој вели производството на тутун е тешка работа и дека има дозвола за садење тутун. „Ние кои самите произведуваме тутун, за една година или 6-8 месеци работиме со тој тутун и имаме и оранжерии каде го сушиме ...

Конфискуваните 12 тони тутун, се обработувал па препродавал – буџетот за две години оштетен за 7,5 милиони евра

ТВ21 - 25.06.2019

На прес конференцијата која попладнево ја одржа финансиската полиција беше соопштено дека повеќе од 12 тони тутун Верџинија кој претходно бил увезен во Македонија е конфискуван. Тутунот бил увезен од соседните земји, а го увезувале правни лица.

Градоначалникот Смилевски во одбрана на жителите на Љуботен: Тутунот не е нелегален

24Инфо - 25.06.2019

Градоначалникот на Општина Бутел, Велимир Смилевски застана во одбрана на жителите на Љуботен каде утринава Управата за финансиската полиција со асистенција на силни полициски сили изведе акција против шверцери на тутун.

Смилевски: Полицијата да им го врати тутунот на луѓето

Република - 25.06.2019

Акцијата во скопското село Љуботен заврши по што запленета е поголема количина тутун. Претрес, како што вели Смилевски, се правело во шест куќи. , вели Смилевски. ...

Финансиската полиција од утрово спроведува голема полициска акција во скопското село Љуботен

Канал5 - 25.06.2019

Финансиската полиција од утрово спроведува голема полициска акција во скопското село Љуботен. Поради основи за сомнение за кривично дело криумчарње на акцизна стока и царинска измама управата за финансиска полиција во координација со министертвото ...

Финансиската полиција заплени тутун во Љуботен, градоначалникот ги брани жителите

А1 On - 25.06.2019

Финансиската полиција со асистенција на МВР го заплени тутун пронајден во осум објекти во Љуботен. Во селото има полициски хермелини и камиони за пренос на запленетата роба. Неофицијално, запленети се и машини кои се пронајдени во претресените ...

Финансиската полиција спроведува акција во Љуботен за нелегална трговија со тутун

Нова ТВ - 25.06.2019

Финансиската полиција од утринава спроведува акција во село Љуботен поради основи на соменение за криумчарење на акцизна стока и царински измами. Неофицијално станува збор за шверц на тутун.

Голема полициска акција во скопски Љуботен (ВИДЕО)

МКД - 25.06.2019

Голема полициска акција започна утринава кај 5 часот во скопското село Љуботен. Акцијата ја спроведува Финансиската полиција со асистенција на припадниците на МВР. Според неофицијалните информации, станува збор за акција за сузбивање на нелегално ...

Голема акција на финансиската полиција во Љуботен

Телма - 25.06.2019

Финансиската полиција од утрово спроведува голема акција во скопското село Љуботен. Според неофицијалните информации, станува збор за акција за сузбивање на шверц на ...

Голема полициска акција во Љуботен, Скопје

Алсат-М - 25.06.2019

Во раните утрински часови во село Љуботен во Скопје, се случи голема полициска акција,. Според информацииte од теренот, акцијата се развива поради нелегалното шверцување на ...

Финансиска полиција со асистенција на МВР заплени големи количини шверцуван тутун во Љуботен

AKO - 25.06.2019

Во опсежна полициска акција во која учествуваат претставници на Финансиска полиција и на МВР-специјални полициски сили, во скопското село Љуботен се запленува голема количина на шверцуван тутун и друга акцизна стока.

Полициска акција во Љуботен за нелегална трговија со тутун

Р.С.Европа - 25.06.2019

Финансиска полиција денеска во село Љуботен спроведува акција со помош на припадници на МВР. Акцијата, како што соопштуваат од МВР, е за контрола на нелегална трговија со тутун. Акцијата почна утрината и се врши претрес во неколку куќи во ...

Жител на Љуботен: Ќе кажам тежок збор, но во 2001 немаше волку полиција и галама за потта на селаните кои живеат од ...

Курир - 25.06.2019

Жител на Љуботен во изјава за вестите на Сител вели дека оваа акција која утрово ја спроведе финансовата полиција и МВР поради сомнение за сторено кривично дело криумчарење со акцизна стока и царинска измама само ги вознемирило граѓаните.

Финансиска полиција упадна во Љуботен - Жителите бесни го изнесоа тутунот на улица

Press24 - 25.06.2019

Финансиската полиција спроведува голема акција утрово во Љуботен, а во скопското село каде се одвива акцијата, жителите се видно вознемирени. А1.он пишува дека жителите на селото каде има акција за тутунот, се изреволтирани и сами го изнеле на ...

Финансиска полиција упадна во Љуботен, жителите револтирани

А1 On - 25.06.2019

Финансиската полиција од утрово спроведува акција во скопското село Љуботен, каде со помош на припадници на МВР се врши претрес во куќите. Акцијата почнала од 5 часот утрово, а неофицијално, истата е поврзана со нелегално производство на тутун во ...

Голема полициска акција во Љуботен - Се претресуваат сите куќи

Press24 - 25.06.2019

Голема полициска акција ова утро се одвивала во скопското село Љуботен. Акцијата се спроведува поради тутун. Целото село е блокирано, а многу куќи од 5 часот наутро се претресени, пишува Независен.

Финансиска полиција со голема акција во Љуботен против шверц на тутун

+инфо - 25.06.2019

Финансиската полиција од утрово спроведува голема полициска акција во скопското село Љуботен. Според неофицијалните информации, станува збор за акција за сузбивање на шверц на тутун. Акцијата е во тек, а на терен има и припадници на МВР кои се ...

Во живо: Сѐ уште трае полициската акција во Љуботен, се запленува тутун

Република - 25.06.2019

Уште во раните утрински часови во скопското село Љуботен полицијата започнала голема акција за сузбивање шверц на тутун. Како што може да се види на видеото, во селото се ушт трае акцијата, на лице мсто има огромно полициско присутство, а граѓаните ...

ВО ЖИВО: Голема полициска акција во Љуботен, се претресуваат куќи во потрага по тутун

ТВ21 - 25.06.2019

Од утрово во 5 часот почна полициската акција во селото Љуботен, скопско. Полицијата ги претресуваше куќите барајќи тутун и машини за обработување на истиот, пренесува „Независен весник“. Целото село од рано наутро е блокирано, а граѓаните се ...

Граѓаните во Љуботен револтирани го изнесоа тутунот

Независен - 25.06.2019

Фото: Независен весник - од полициската акција во Љуботен По големата полициска акција што се спроведува од утрово во селото Љуботен, селаните револтирани го изнесоа тутунот надвор и велат ако имаат друга работа, нема да работат тутун.

Голема полициска акција во Љуботен – граѓаните исплашени

Слободен Печат - 25.06.2019

Како што информираат граѓаните, акцијата се спроведува заради тутунот што го обработуваат. Во село Љуботен од утрово се спроведува голема полициска акција. Целото село е блокирано, а многу куќи од 5 часот наутро се претресени.

Полициска акција утрово во село Љуботен, се претресуваат куќи и се бара илегален тутун

Фактор - 25.06.2019

Фото: Независен Полициски сили утрово упаднале во неколку куќи во селото Љуботен од Скопска Црна Гора и се бара тутун за виткање кој бил наменет за продажба на црно. Целото село е блокирано, а многу куќи од 5 часот наутро се претресени, јавува ...

Селаните на Љуботен го блокираат патот, ситуацијата тензична

CivilMedia - 25.06.2019

Мештаните на село Љуботен каде утринава започна акција на финансиска полициjа и МВР, го блокирале главниот пат и тврдат дека нема да дозволат да им се земе тутунот. Претседателот на месната заедница, Реџеп Имери, во изјава за ТВ Шења тврди дека има ...

Полициска акција во селото Љуботен

Expres - 25.06.2019

Голема полициска акција од утрово се спроведува во селото Љуботен каде биле претресени голем број куќи. Жителите на селото за „Независен весник“ тврдат дека акцијата се спроведува заради тутунот што го обработуваат, а која им е единствен извор на ...

Полициска опсада во Љуботен, се конфискуваат машини за обработка на тутун

CivilMedia - 25.06.2019

Село Љуботен утринава се разбуди под полициска опсада. Голем број припадници на специјалните единици на МВР се присутни низ цело село, а извршени се претреси во неколку куќи. Според мештаните, полицајците барале машини за обработка на тутунот со ...

Граѓаните во Љуботен револтирани го изнесоа тутунот

Скопје1 - 25.06.2019

Во селото Љуботен од утрово има голема полициска акција, спроведена од Финансиската полиција заедно со екипи од МВР. Единицата за брзо распоредување, со хермелини влегува во куќите. Селаните револтирани го изнесоа тутунот надвор и велат ако имаат ...

ВИДЕО: Полиција на секој чекор во скопско Љуботен, се упаѓа во куќите

Скопје1 - 25.06.2019

Во селото Љуботен од утрово има голема полициска акција. Според информациите на „Скопје1.мк“, истата ја спроведува Финансиската полиција заедно со екипи од МВР. Како што информираат граѓаните за „Независен весник“ акцијата се спроведува заради ...

Запленети 12 тони тутун во акцијата на финансиската полиција

Тера - 25.06.2019

Во акцијата на финансиската полиција која денеска се спроведе на 13 локации во Скопје и околните места, запленет е 12 тони тутун кој бил нелегално увезен во земјава, а потоа преработуван и продаван без да се плати акциза.

Во Љуботен запленети 12 тони шверцуван тутун, буџетот оштетен за над 7 милиони евра

Р.С.Европа - 25.06.2019

Во денешната полициска акција во скопското село Љуботен се запленети 12 тони тутун и опрема за негова обработка, соопштија Финансиската полиција и Царинската управа. Според директорите на Финансиската полиција и Царинската управа, Арафат Муареми и ...

Финансиската полиција по акцијата во Љуботен: Тутунот е увезен од соседните држави

4NEWS - 25.06.2019

Од Управата за финансиска полиција велат дека заплениле повеќе од 12 тони тутун. Директорот, Арафат Муареми, вели дека ниту едно лице не е приведено. Четири жители по распитот се пуштени на слобода.

Во Љуботен запленети над 12 тони тутун, нелегално се увезувал од сите соседни земји

Макфакс - 25.06.2019

Над 12 тони тутун е одземен од жителите на Љуботен по спроведената акција во селото. Нема уапсени лица, бидејќи истрагата не е против физички лица, туку таргет се четири правни лица кои нелегално го увезувале тутунот.

Градоначалникот на бутел Смилевски по акцијата на финансиската полиција: Жителите на Љуботен живеат од одгледување ...

Либертас - 25.06.2019

Во селото Љуботен основна дејност на жителите е одгледување на тутун и бостан, не сум запознаен како градоначалник дека имало шверц, вели за СДК градоначалникот на Општина Бутел Велимир Смилевски по денешната акција на Финансиската полиција за шверц ...