TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Coca-Cola првпат објави податоци за употреба на пластиката

Нетпрес - 15.03.2019

Американскиот прехранбен гигант „Coca-Cola“ извести дека во последната година употребил три милиона тони пластика за пакување на своите производи, придружувајќи ѝ се на иницијативата за намалување на загадувањето на природната околина со пластика.

Седум од десет риби во Јадранот содржат пластика

365 - 14.03.2019

Во Европа секоја година се фрлаат околу 25 милиони тони пластика која завршува во животната средина. Исклучок не е ни Јадранското море. Неделава во Најроби, Кенија, се одржува Климатска конференција на Обединетите нации.

„Кока кола“ создава три милиони тони пластика годишно

Радио МОФ - 14.03.2019

„Кока кола“ за првпат објави дека создава 3 милиони тони пластична амбалажа годишно – што е еквивалентно на 200.000 шишиња во минута – како повик до другите глобални компании да прекинат да држат во тајност колкав е нивниот „пластичен отпечаток“ врз ...