TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Османи останува вицепремиер, тврди дека СЈО ги помешало бројките во случајот „Пациент“

ТВ21 - 11.10.2018

Еден ден откако СЈО отвори нови шест истраги, вицепремиерот Бујар Османи, кој е еден од осомничените во случајот „Пациент“ изрази подготвеност да соработува со специјалното обвинителство. Османи се сомничи за злоупотреба на службената положба и тоа ...

Пандов: Заев ќе ги чекал истрагите за Османи и Анѓушев за да види што ќе прави

Република - 11.10.2018

– Заев ќе чекал да заврши истрагата за Османи во СЈО и Анѓушев во Грција, па ќе видел што ќе правел. Медиумите, граѓанскиот сектор и невладинте исто чекаат, иако предходно секој обвинет од СЈО моментално го осудуваа, пишува на својот Фејсбук профил ...

Законот за СЈО спасува дел од обвинетите во новите предмети

Алсат-М - 11.10.2018

Членот 22 од Законот за специјално обвинителство засега ги спасува од обвинение, осомничените во новите шест истраги кој вчера ги презентираше СЈО. Овој член од законот забранува после 30 – ти јуни 2017 година, Катица Јанева да покренува обвиненија ...

Нови шест истраги на СЈО – буџетот оштетен за скоро 80 милиони евра

24 Вести - 11.10.2018

Актуелни, но и поранешни функционери повторно под лупа на СЈО. Својата невиност на суд за првпат ќе ја докажуваат вицепремиерот Бујар Османи, екс-министерот за финансии, Зоран Ставрески и генерелниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев.

Медиуми - Новата „бомба“ на СЈО ги засени уставните измени

Р.С.Европа - 11.10.2018

СЈО отвори нови истраги во време кога во собранието почна комисиската расправа за уставните измени, пишуваат медиумите. Нова „бомба“ одекна во средата во македонската јавност, но не од оние снимените со разговори на поранешни високи функционери на ...

Османи: Ќе докажам дека сум невин

Алсат-М - 11.10.2018

Вицепремиерот Бујар Османи негира какво било незаконско работење во периодот кога бил министер за здравство, за што СЈО отвори истрага под името „Пациент“, во кој го сомничи за злоупотреба на службена должност при спроведување на постапките.

Османи тврди дека не е виновен, за Јакимовски oва е политичка пресметка

Сител - 11.10.2018

По објавата на 6те нови на истраги на Специјалното обивнителство, вицепремеирот Бујар Османи тврди дека отсекогаш работел според закон и во интерес на граѓаните. Тој за прв пат е осомничен во најновата истрага Пациент, за која СЈО тврди дека ОСмани ...

Уште еден доказ за каубојштината на СЈО и за Македонија како Див запад

Денешен - 11.10.2018

Вчерашната објава на СЈО за шест нови истраги, од кои, демек, една сериозно го опфаќа и Бујар Османи, е уште еден доказ за нестручноста и политизирноста на ова т.н. обвинителство. Имено, објавата на имињата на сите против кои е отворена истрага ...

Османи – При набавките не е згрешена ни запирка, Груевски со правен коментар

Телма - 11.10.2018

Како вицепремиер беше дел од владината делегација на прославата на 11-ти октомври во Куманово и веднаш до премиерот. Од синоќа, Бујар Османи е и осомничен во „Пациент“, истрага на СЈО. Целото име наместо иницијали, го соопшти специјалната ...

Османи го правда „пациентот“ – Заев чека судски епилог

1tv - 11.10.2018

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи се правда дека како министер за здравство работел законски и професионално. Во предметот „Пациент“, Османи е еден од 15 осомничени дека наместо да одбие, одобрил предлог на Комисија за јавни набавки ...

СЈО отвори шест нови истраги, осомничени поранешни и актуелни функционери

Канал5 - 11.10.2018

Вицепремиерот за еврпоски прашања Бујар Османи ја поддржува работата на СЈО, Но, не посочи дали ќе си поднесе оставка по вчерашната објавена истрага од обвинителството со кодно име “ПАЦИЕНТ” во која тој е осомничен како министер за здравство во ...

Вицепремиерот Османи ќе докажува дека не е виновен

Фактор - 11.10.2018

„Пациент“ е името на истрагата во која СЈО ја покрена а во која еден од осомничените е и вицепремиерот Бујар Османи. Тој вели дека ќе докаже дека не е виновен и дека не рабтел незаконски во времето кога беше министер за здравство.

Заев за Османи: Никој не е виновен додека не се докаже со правосилна пресуда

+инфо - 11.10.2018

Мојот став отсекогаш бил ист и продолжува да биде ист. Никој не е виновен додека со правосилна пресуда тоа не му се докаже. Ова е само истрага. Ќе сакам да ги знам деталите, ќе го следам внимателно процесот и навремено ќе преземам мои активности ако ...

Секогаш работев согласно законот додека бев министер за здравство, вели Вицепремиерот Бујар Османи осомничен во ...

Сакам да кажам - 11.10.2018

Вицепремиерот Бујар Османи тврди дека нема злоупотреба при спроведување на постапките во Министерството за здравство во текот на неговиот мандат, откако вчера Специјалното јавно обвинителство (СЈО, отвори истрага под кодно име „Пациент“, поради ...

Заев за осомничениот Османи: Ова е само истрага, делото треба да се докаже

ТВ21 - 11.10.2018

Премиерот на Македонија Зоран Заев, денеска ја прокоментира одлуката вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи, да биде под истрага на СЈО заради случајот „пациент“ за злоупотреба на службената положба и овластување на службени и ...

Османи со поддршка за истрагата на СЈО, вели дека како министер не отстапувал од законите

Стандард - 11.10.2018

Вицепремиерот Бујар Османи денеска изјави дека како министер за здравство секогаш работел согласно законот и во интерес на граѓаните на Република Македонија и дека очекува да се расчистат сите дилеми по однос на некакво негово вклучување во ...

Алијанса за Албанците: Веднаш да се разреши Бујар Османи, кој е обвинет за корупција

А1 On - 11.10.2018

„Алијансата за Албанците го поздравува вчерашното соопштение на Специјалното јавно обвинителство за нов бран обвиненија во случаи на злоупотреби откриени од скандалот со прислушувањето. За посебно поздравување е обвинението против вицепремиерот за ...

По отварањето на истрага од СЈО: Заев за сега нема да бара оставка од Османи

еМагазин - 11.10.2018

Премиерот Зоран Заев, во врска со тоа дали ќе побара оставка од вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, кој е еден од обвинетите во истргата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), наречена „Пациент“, рече дека никој не е виновен, додека ...

Што откриваат шесте 11-то октомвриски плотуни на СЈО?

Либертас - 11.10.2018

Во сомнежот на СЈО дека е направена финансиска штета на буџетот од 80 милиони евра, со најголем дел учествува штетата направена со Спогодбата за затворање на рускиот клириншки долг кон Македонија, пишува Дојче веле .

Шекеринска: Покажавме дека нема да се мешаме во работата на органите кои мора да бидат независни

А1 On - 11.10.2018

Функционирањето на правната држава значи дека никој не е над законот, но владеењето на правото исто така значи дека постапките ќе дефинираат дали некој е одговорен, носи таква одговорност или не.

Штета на буџетот од 80 милиони евра: 6 нови истраги на СЈО, осомничени Ставрески, Османи, Груевски…

еМагазин - 11.10.2018

Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите или познато во јавноста како Специјално јавно обвинителство (СЈО) отвори шест нови истраги, соопштија од таму на ...

Османи: Немам што да кријам - ниту сум влијаел, ниту сум можел да влијаам

24 Вести - 10.10.2018

Очекувам што е можно побрза и поефикана истрага, со цел да се утврди вистината дека ниту сум влијаел, ниту сум можел да влијаам, а ниту сум можел да бидам запознаен со евентуална злупотреба, изјави во соопштение вечерва вицепремиерот за ...

Османи изненаден, апелира за побрза истрагата од СЈО

А1 On - 10.10.2018

Откако СЈО објави дека отвори истрага против ексминистерот за здравство, сега вицепремиер за европски прашања Бујар Османи, тој вели дека за него, потегот на Обвинителството е изненадување.

СЈО со шест нови истраги, осомничени Ставрески, Груевски, Јанушев, Османи, Луковски

Телма - 10.10.2018

СЈО отвори нови истраги, шест на број, кои не почнуваат на буквата Т. Овој пат доминираат случаите кои почнуваат на букавата П, и тоа случајот Подарок, Пропаганда и Пациент. Останатите три случаи одат под името Дизајн, Хармонија, и Базни Станици.

СЈО не му ја разниша фотелјата на Бујар Османи

+инфо - 10.10.2018

Засега не се ниша вицепремиерската фотелја на Бујар Османи, иако СЈО денеска отвори истрага под кодно име „Пациент“, во која тој со уште 14 лица како министер за здравство во Владата на Никола Груевски е осомничен дека преку јавни набавки го оштетил ...

СЈО отвори шест нови истраги- опфатени Бујар Османи, Зоран Ставрески, Игор Јанушев

Р.С.Европа - 10.10.2018

Специјалното јавно обвинителство соопшти дека отвориле шест нови истраги. Како што наведуваат во соопштението, во разлини истраги се опфатени и актуелниот вицепремиер за евроинтеграции Бујар Османи, поранешните министри Миле Јанакиески и Зоран ...

Специјалното јавно обвинителство отвори шест нови истраги

Глас на Америка - 10.10.2018

Осомничени се дел од поранешеното раководство на ВМРО - ДПМНЕ а истрагите се однесуваат на финансиски криминал тежок десетици милиони евра и злоупотреба на слубената положба.Меѓу осомничените се вицепремиерот Бујар Османи и поранешниот министер ...

Бујар Османи и стана пациент на Јанева: Како министер за здравство го оштетил државниот буџет за 500.000 евра

Фокус - 10.10.2018

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева во вечерашното гостување на Канал 5 рече дека во новата истрага „Пациент“ еден од осомничените е сегашниот вицепремиер, а тогашен министер за здравство, Бујар Османи. -Тука се работи за повеќе лица.

Османи останува вицепремиер, тврди дека СЈО ги помешало бројките во случајот „Пациент“

МК News - 11.10.2018

Еден ден откако СЈО отвори нови шест истраги, вицепремиерот Бујар Османи, кој е еден од осомничените во случајот „Пациент“ изрази подготвеност да соработува со специјалното обвинителство. Османи се сомничи за злоупотреба на службената положба и тоа ...

Османи: Изненаден сум од информацијата за отворената истрага од страна на СЈО

Макфакс - 10.10.2018

Изненадување за мене е информацијата за отворената истрага од страна на СЈО, а особено спомнувањето на моето име во контекст на евентуални злоупотреби, се огласи вицепремиерот Бујар Османи, откако попладнево Специјалното јавно обвинителство соопшти ...

Денешен: Уште еден доказ за каубојштината на СЈО и за Македонија како Див запад

Курир - 11.10.2018

Вчерашната објава на СЈО за шест нови истраги, од кои, демек, една сериозно го опфаќа и Бујар Османи, е уште еден доказ за нестручноста и политизирноста на ова т.н. обвинителство. Имено, објавата на имињата на сите против кои е отворена истрага ...

Османи – При набавките не е згрешена ни запирка, Груевски со правен коментар

iPortal - 11.10.2018

Како вицепремиер беше дел од владината делегација на прославата на 11-ти октомври во Куманово и веднаш до премиерот. Од синоќа, Бујар Османи е и осомничен во „Пациент“, истрага на СЈО. Целото име наместо иницијали, го соопшти специјалната ...

Османи го правда „пациентот“ – Заев чека судски епилог

Либертас - 11.10.2018

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи се правда дека како министер за здравство работел законски и професионално. Во предметот „Пациент“, Османи е еден од 15 осомничени дека наместо да одбие, одобрил предлог на Комисија за јавни набавки ...

Никој не е виновен додека не се докаже со правосилна пресуда

Нетпрес - 11.10.2018

Мојот став отсекогаш бил ист и продолжува да биде ист. Никој не е виновен додека со правосилна пресуда тоа не му се докаже. Ова е само истрага. Ќе сакам да ги знам деталите, ќе го следам внимателно процесот и навремено ќе преземам мои активности ако ...

Османи: Неколку години се шпекулира, драго ми е што е отворена истрагата

+инфо - 11.10.2018

Вицепремиерот Бујар Османи денеска изјави дека како министер за здравство секога ш работел согласно законот и во интерес на граѓаните на Република М акедонија и дека очекува да се расчистат сите дилеми по однос на не какво негово вклучување во ...

Алијанса за Албанците: Референдумскиот резултат е поради чувството на граѓаните дека стариот се замени со нов режим

Фокус - 11.10.2018

Алијансата за Албанците побара премиерот Зоран Заев веднаш да го разреши вицепремиерот Бујар Османи, откако Специјалното јавно обвинителство отвори истрага против него за злоупотреба на државни пари во 2010 година, кога беше министер за здравство.

Алијанса за Албанците: Веднаш да се разреши вицепремиерот Османи

+инфо - 11.10.2018

Алијансата за Албанците го поздравува вчерашното соопштение на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за нов бран обвиненија во случаи на злоупотреби откриени од скандалот со прислушувањето.

Што откриваат шесте 11-то октомвриски плотуни на СЈО?

Локално - 11.10.2018

Во сомнежот на СЈО дека е направена финансиска штета на буџетот од 80 милиони евра, со најголем дел учествува штетата направена со Спогодбата за затворање на рускиот клириншки долг кон Македонија, пишува Дојче веле .

Шекеринска: Покажавме дека нема да се мешаме во работата на органите кои мора да бидат независни

Стандард - 11.10.2018

Функционирањето на правната држава значи дека никој не е над законот, но владеењето на правото исто така значи дека постапките ќе дефинираат дали некој е одговорен, носи таква одговорност или не.

Османи: Немам што да кријам, истрагата за мене е изненадување

МКД - 10.10.2018

Очекувам што е можно побрза и поефикана истрага, со цел да се утврди вистината дека ниту сум влијаел, ниту сум можел да влијаам, а ниту сум можел да бидам запознаен со евентуална злупотреба, изјави во соопштение вечерва вицепремиерот за ...

Османи: Стојам на располагање на СЈО

Нова ТВ - 10.10.2018

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи преку соопштение за јавност ја изрази својата изненаденост од информацијата за отворената истрага на СЈО. – Во мојата политичка и воопшто професионална кариера, и како Министер за здравство порано, и ...

СЈО со шест нови истраги, осомничен и вицепремиерот Бујар Османи

Нетпрес - 10.10.2018

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) соопшти во средата дека по нелегалните прислушувани телефонски разговори кои и ги достави сега владејачката СДСМ, отворило шест нови истраги кои се однесуваат на поранешни носители на високи функции во владата ...

Бујар Османи како министер за здравство го оштетил државниот буџет за 500.000 евра

iPortal - 10.10.2018

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева во вечерашното гостување на Канал 5 рече дека во новата истрага „Пациент“ еден од осомничените е сегашниот вицепремиер, а тогашен министер за здравство, Бујар Османи. -Тука се работи за повеќе лица.

Заев за Османи: Никој не е виновен додека не се докаже со правосилна пресуда

Press24 - 11.10.2018

Мојот став отсекогаш бил ист и продолжува да биде ист. Никој не е виновен додека со правосилна пресуда тоа не му се докаже. Ова е само истрага. Ќе сакам да ги знам деталите, ќе го следам внимателно процесот и навремено ќе преземам мои активности ако ...

Османи со поддршка за истрагата на СЈО, вели дека како министер не отстапувал од законите

Вечер - 11.10.2018

Вицепремиерот Бујар Османи денеска изјави дека како министер за здравство секогаш работел согласно законот и во интерес на граѓаните на Република Македонија и дека очекува да се расчистат сите дилеми по однос на некакво негово вклучување во ...

Алијанса за Албанците: Веднаш да се разреши Бујар Османи, поради сериозните обвиненија од СЈО

Либертас - 11.10.2018

Соопштение на Алијансата за Албанците: Алијансата за Албанците го поздравува вчерашното соопштение на Специјалното јавно обвинителство за нов бран обвиненија во случаи на злоупотреби откриени од скандалот со прислушувањето.

Што откриваат шесте 11-то октомвриски плотуни на СЈО?

Deutsche Welle - 11.10.2018

Во сомнежот на СЈО дека е направена финансиска штета на буџетот од 80 милиони евра, со најголем дел учествува штетата направена со Спогодбата за затворање на рускиот клириншки долг кон Македонија.

Шекеринска: Покажавме дека нема да се мешаме во работата на органите кои мора да бидат независни

Press24 - 11.10.2018

Функционирањето на правната држава значи дека никој не е над законот, но владеењето на правото исто така значи дека постапките ќе дефинираат дали некој е одговорен, носи таква одговорност или не.

Бујар Османи се огласи за случајот „Пациент“ на СЈО во кој тој е еден од осомничените

ТВ21 - 10.10.2018

Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи се огласи со писмена изјава во врска со сучајот „Пациент“, еден од шесте нови истраги кои ги покрена СЈО, а во кој тој е наведен како осомничено лице.

Бујар Османи осомничен во „Пациент“ на Јанева, го оштетил буџетот за пола милион евра

МКД - 10.10.2018

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева во вечерашното гостување на Канал 5 рече дека во новата истрага „Пациент" еден од осомничените е сегашниот вицепремиер, а тогашен министер за здравство, Бујар Османи. „Тука се работи за повеќе лица.