TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бугарија не учествувала во изготвувањето на нон-пејперот за Северна Македонија

Слободен Печат - 14.09.2021

Министерството за надворешни работи на Бугарија соопшти дека властите во земјата на никаков начин не учествувале во подготвувањето на нон-пејперот за решавање на спорот меѓу Софија и Скопје.

Бугарија не учествувала во изготвувањето на нон-пејперот за Северна Македонија

Нова ТВ

Бугарија не знае за постоење на „нон пејпер“ за решавање на спорот со Македонија

Денешен

Бугарија тврди дека не учествувала во изготвувањето на нон-пејперот за Македонија

Курир

Бугарија тврди дека не учествувала во изготвувањето на нон-пејперот за Македонија

Lider

Бугарија не учествувала во изготвувањето на нон-пејперот за Северна Македонија

365

Бугарија не учествувала во изготвувањето на нон-пејперот за Северна Македонија

Независен

24 Вести МКД Press24 Република 24Инфо Фактор Либертас Канал5

Не постои нов “нон пејпер“ од Софија?

24 Вести - 14.09.2021

Има ли не нов нон пејпер за решение на македонско бугарскиот спор ? Во јавноста се пушти нов документ - државниот врв негира дека постои, дипломатски извори брифираат дека е само пробен балон на Софија.

Бугарите влегуваат во македонскиот Устав- договор или пробен балон на власта?

Алфа

СДСМ: Нон-пејперот е пишуван во штабот на ВМРО-ДПМНЕ за да може Апасиев да шири лажни вести

МКД - 14.09.2021

Секогаш кога се наближува изборно соочување со граѓаните, така се зголемува интензитетот на лажни вести, конструкции и измислици од страна на опозицијата, се вели во денешното соопштение на СДСМ.

Очигледно нон-пејперот е пишуван во штабот на ВМРО-ДПМНЕ, за да може Апасиев да шири лажни вести по социјалните мрежи

24Инфо

СДСМ: Очигледно нон-пејперот е пишуван во штабот на ВМРО-ДПМНЕ, за да може Апасиев да шири лажни вести по социјалните мрежи

Сител

Очигледно нон-пејперот е пишуван во штабот на ВМРО-ДПМНЕ, за да може Апасиев да шири лажни вести по социјалните мрежи, велат од СДСМ

Frontline

СДСМ: Очигледно нон-пејперот е пишуван во штабот на ВМРО-ДПМНЕ

Канал5

СДСМ: Очигледно нон-пејперот е пишуван за Апасиев да се радува на Фејсбук и да шири лажни вести

Денешен

СДСМ: Очигледно нон-пејперот е пишуван во штабот на ВМРО-ДПМНЕ

MakPress

365

Скандалозен нон-пејпер за „бугаризирање“ на Македонците

Слободен Печат - 14.09.2021

Бурни негативни реакции предизвика новиот нон-пејпер за решавање на македонско-бугарскиот спор што вчера го објави ТВ Клан , за кој од Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски рекоа дека не добиле таков документ, а Владата не беше толку ...

Нон – пејпер како „мезе“ за политички препукувања

Локално

Владата и Пендаровски тврдат дека не постои т.н. нон-пејпер за преговорите со Бугарија

Република

Португалскиот предлог кој е добар за Заев не го признава македонскиот јазик пред 1944 година

PressingTV - 14.09.2021

Откако се појави нон пејпер документ според кој треба да се реши спорот со Бугарија кој ја крена јавноста на нозе со став се јавија и владата и кабинетот на шефот на државата.Од владата излегоа со став дека во игра е само португалскиот предлог , ...

Потсетување: Португалскиот предлог кој е добар за Заев вели дека македонскиот јазик не постоел пред 1944 година

Република

За власта не постои т.н. нон-пејпер, официјален предлог е оној на претседателството со ЕУ, за САД прашањето меѓу Скопје ...

Бизнис Вести - 14.09.2021

Од Софија не е пристигнат никаков документ, бидејќи со месеци наназад не се водат никакви преговори за надминување на прашањето со Бугарија, соопшти вчера Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во врска со т.н.

За власта не постои т.н. нон-пејпер, официјален предлог е оној на претседателството со ЕУ

Слободен Печат

За власта не постои т.н. нон-пејпер, официјален предлог е оној на претседателството со ЕУ, за САД прашањето меѓу Скопје и Софија мора веднаш да се реши

Frontline

За власта не постои нон-пејпер, официјален предлог е оној на Португалија, за САД прашањето меѓу Скопје и Софија мора веднаш да се реши

24Инфо

За власта не постои т.н. нон-пејпер, официјален предлог е оној на претседателството со ЕУ, за САД прашањето меѓу Скопје и Софија мора веднаш да се реши

Опсервер

За власта не постои т.н. нон-пејпер, официјален предлог е оној на претседателството со ЕУ

Сител

За власта не постои т.н. нон-пејпер, официјален предлог е оној на претседателството со ЕУ, за САД прашањето меѓу Скопје и Софија мора веднаш да се реши

Независен

MakPress 365

СОФИЈА НЕ Е АВТОР НА БУГАРСКИОТ НОН-ПЕЈПЕР Од тамошното МНР не биле известени за документот

+инфо - 14.09.2021

Бугарското МНР не било известено за ваков документ, не е негов автор, ниту може да го коментира, вели дописник на МИА од Софија, повикувајќи се на официјално соопштение. Министерството за надворешни работи на Бугарија соопшти дека властите во ...

Препукување за фамозниот „нон-пејпер“, Алијанса и Алтернатива се откажаа од трката за Кичево и Чашка, ДУИ со повеќе ...

CivilMedia - 14.09.2021

Продолжуваат партиските препукувања околу оставката на Венко Филипче. Но, покрај препукувањата за трагедијата во Тетово, политичките партии се обвинуваат за ширење на лажни вести поврзани со „нон-пејперот“ за македонско-бугарскиот спор.

Нон-пејпер на недоразбирањата

Zoom - 14.09.2021

Пишува: Владимир Перев Две држави, Македонија и Бугарија веќе 48 часа водат дискусија и расправаат за позициите на некаков нон-пејпер, кој би требало да ги разреши македонско-бугарските историски недоразбирања.

Нон-пејперот сепак постои : Бугарите ја обновуваат идејата за „Бугаромакедонија?“

PressingTV - 14.09.2021

Наспроти демантите од Владата и од Кабинетот на претседателот на државата дека од Софија нема стигнато нов предлог за излез од ќорсокакот во кој се најдоа Македонија и Бугарија околу почетокот на преговорите за нашето членство во ЕУ, само наивните ...

Нон-пејперот сепак постои и тоа по украински терк: „Зошто да не Бугаромакедонија“

Република

Пладневен преглед: За власта не постои т.н. нон-пејпер, попладнево средба Заев-Меркел во Тирана, од истрагата за ...

Frontline - 14.09.2021

Нема поголемо лицемерие од тоа партија чиј почесен лидер е избеган криминалец да зборува за криминал, велат од СДСМ. ВМРО-ДПМНЕ е една од најкриминалните партии во Европа за чии функционери и имот се водат повеќе постапки, а сите политички постапки ...

„Со Софија со месеци не се водат преговори“: За власта официјален предлог е оној на претседателството со ЕУ

Локално - 14.09.2021

Од кабинетот на претседателот Стево Пендаровски информираат дека со Република Бугарија со месеци наназад не се водат никакви преговори и поради тоа од Софија до Скопје не е доставен никаков документ.