TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Лажги со опашки“ за излегувањето од притвор – ја знаеше ли премиерот иднината на Катица?

ТВ21 - 20.11.2019

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски пред два месеци за време на лидерската средба рече дека Заев им кажал дека Катица Јанева ќе излезе од притвор и ќе оди во куќен притвор. „Тоа се лажги со опашки.

Јанушев: Власта се плаши Катица Јанева да не каже нешто што не треба да го каже

Курир - 20.11.2019

Игор Јанушев, генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, во гостувањето во емисијата „Што не е јасно“ на Алфа телевизија претпостави дека промената на мерката притвор во домашен притвор за поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, му оди во ...

Дали од домашен притвор Катица Јанева може да влијае во случајот „Рекет“?

Канал5 - 20.11.2019

Дали со излегувањето од притвор Катица Јанева може да ја загрози истрагата и да влијае во случајот „Рекет“?.Таа има забрана за контакт со останатите обвинети во случајот, но во домот на нејзиниот син може да без никакви пречки да прима останати ...

ФОКУС НА ДЕНОТ: Лавина реакции за домашниот притвор на Јанева, малиот Јане одржа говор во ОН

Фактор - 20.11.2019

Oткако поранешната обвинителка од СЈО, Катица Јанева од Шутка беше однесена во домашен притвор во станот на нејзинот син, на Фејсбук со коментар се јави претседателот на ВМРО- ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Вмро-дпмне: пуштањето на Јанева театар на власта

24 Вести - 20.11.2019

Одлука на Апелација екс шефицата на СЈО Катица Јанева од затворската ќелија во Шутка да замине дома – за опозицијата е исцениран театар – власта конкретно не ја коемнтира, но премиерот повторува дека принципиелно е против притворот како казна.

Кој и ја даде полициската кабаница на Јанева за да се сокрие од медиумите?

А1 On - 20.11.2019

Катица Јанева во затворот во Шутка не ја носела кабаницата со која синоќа се маскираше пред камерите при нејзиното пренесување од затворот до станот на нејзиниот син каде што ќе биде во домашен притвор.

Димовски: „Рекет“ е по сценарија на власта, целта е затскривање на вмешаните функционери

Алфа - 20.11.2019

„Рекет“ е филм под режија на актуелната власт, па Бојан Јовановски да остане зад решетки, а Катица Јанева да е дома, е само уште едно од низата сценарија со единствена и јасна цел – да се забошоти случајот „Рекет“, па да се успее во обидот да се ...

Чија е полициската кабаница што ја носеше Катица Јанева?

Слободен Печат - 20.11.2019

Директорот на КПУ Затвор Скопје, Есад Рахиќ, изјавил дека такви јакни и дуксери со капи не се дозволени во затворот. Полициската кабаница на Катица Јанева, која ја забележаа многумина, при излегувањето од полициското комбе, при спроводот во ...

Партиски реакции за куќниот притвор на Јанева

Алсат-М - 20.11.2019

Од исцениран театар, до без коментар. Ден по одлуката на апелацините судии ексшефицата на СЈО Катица Јанева притворот да го продолжи дома, премиерот Зоран Заев не сака да ја коментира, повикувајќи се на извештајот на Прибе, политичарите да ...

Лавина од реакции на политичките партии за домашниот притвор на Јанева

Канал5 - 20.11.2019

Политичките партии низ различна призма ја гледаат одлуката за куќен притвор на Катица Јанева. Премиерот Заев не сака да коментира за најавената истрага од Русковска врз судиите кои ја донеле одлуката.

И Катица дома, дали Боки 13 е следен за куќен притвор!?

Нетпрес - 20.11.2019

Од синоќа поранешната специјална обвинителка и второобвинета во предметот „Рекет“, Катица Јанева со одлука на Апелациониот суд е во домашен притвор. Јанева помина повеќе од три месеци во ќелија во истражниот затвор во Шуто Оризари.

Сите ја видоа јакната со качулка, но никој не го виде ликот на Јанева

Алфа - 20.11.2019

Зошто немаше женско униформирано лице при транспортот на Катица Јанева од Шутка во станот на син и Лазар како што е праксата досега? Прекршена ли е процедурата? Зошто за прв пат во историјата на спектакуларните апсења и трансфери од овој тип толку ...

Ова е новиот затвор за Катица Јанева (ФОТО)

Слободен Печат - 20.11.2019

Репортерската екипа на „Слободен печат“ денеска во разговор со новите соседи на Јанева дозна дека таа барем засега не се појавила ниту на терасата од станот да ја фати воздух. Стан во сопственост на Лазар Јанев во вториот влез од зградата со број 43 ...

Алијанса за Албанците: Ова е „правдата“ ја пуштија Јанева во куќен притвор, а неправедно го држи Фета Алими

+инфо - 20.11.2019

Алијансата за Албанците остро реагира на одлуката на Апелацискиот суд, кој ја прифати жалбата на поранешната обвинителка Катица Јанева, дозволувајќи да биде во куќен притвор. Нагласуваме дека имало десетици случаи на албански затвореници во ...

Милошоски: Подобро Катица дома, отколку Заев во Аргентина

Слободен Печат - 20.11.2019

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ се огласи на Фејсбук. Пратеникот Антонио Милошоски на својот Фејсбук профил напиша дека вчерашната, според него, нарачана судска одлука за пуштање на бившата шефица на СЈО Катица Јанева во домашен притвор, за него покажало ...

Целосно покриената Катица ги подгреа сомнежите дали навистина беше таа

AKO - 20.11.2019

Целосно покриена од глава до коленици, со качулка на главата низ која не можеше да се види ниту милиметар од лицето, значително ослабена. Вака вчера изгледаше поранешната Специјална јавна обвинителка, Катица Јанева, која беше пренесена од истражниот ...

(ФОТО) Новата „адреса“ на Катица Јанева

Фактор - 20.11.2019

Во зграда на улица Миторполит Теодосиј Гологанов во центарот на Скопје спроти студентскиот дом Кузман Јосифовски - Питу е новата адреса на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева.

(ВИДЕО) Каде Катица Јанева ќе биде во домашен притвор

еМагазин - 20.11.2019

Поранешната специјална обвинителка Катица Јанева покриена со качулка на главата, синоќа од затворот Скопје во Шуто Оризари беше донесена во станот на нејзниот син Лазар во Скопје. Таа не одговори на прашањата на новинарите за нејзината здравствена ...

„Рекет“: Шах-мат, како по книга!

CivilMedia - 20.11.2019

пишува: Уште во раните најави на скандалот „Рекет“ беше јасно – за оние кои сакаа тоа да го сфатат – дека целта на планирањето и внимателната изведба на целата афера е двојна: дискредитирање и уривање на СЈО; а потоа и пад на Зоран Заев од власт.

Фуркан ја праша Катица дали јакната е доволна да ѝ го сокрие срамот (ВИДЕО)

Expres - 20.11.2019

Новинарот Фуркан Салиу, кој синоќа беше на „пречекот“ на екс-обвинителката на СЈО која беше спроведена од Шутка во домашен притвор имаше само едно прашање за Катица Јанева. „Госпоѓо Јанева, дали таа јакна може да ви го сокрие ...

Катица Јанева ја напушти „Шутка“ и замина во куќен притвор

Сител - 19.11.2019

Со сокриено лице и марама на рацете поранешната шефица на Специјалното јавно обвинителство беше спроведена во ќуќен притвор. Околу 17.30 минути со полициско комбе од истражниот затвор во Шутка Јанева ја донесоа во станот на нејзиниот син во центарот ...

Заев: Притворот за мене е казна!

Фокус - 19.11.2019

Премиерот на Македонија, Зоран Заев вечерва гостува во МРТ заедно со министерката за финансии, Нина Ангеловска и одговараа на прашања на новинари и уредници на медиуми од земјава. Според Заев, притворот е еден тип на казна, без разлика на тоа за ...

По три месеци во Шутка, Катица Јанева доби куќен притвор

Алсат-М - 19.11.2019

Затворските полицајци во Шутка ја изнесоа Катица Јанева од ќелијата каде беше во притвор. Таа од вечерва заминува во куќен притвор. Апелациските судии и ја уважија жалбата и одлучија поранешната шефица на СЈО стартот на судењето за „Рекет“ да го ...

Апелација одлучи: куќен притвор за катица Јанева

24 Вести - 19.11.2019

Апелација денеска ја прифати нејзината жалба во која има медицински документи за сериозни проблеми со срцето од клиниката Жан Митрев. Одреден и е домашен притвор и алтернативни мерки. Иако пред еден месец истиот суд одлучи таа да остане во притвор ...

Заев: Притворот не треба да биде казна

+инфо - 19.11.2019

До ден денеска се прашувам како тоа Груевски е ставен по тој член за да делото брзо застаре, а другите не, кога сите ги слушавме бомбите кој тоа го организира. Јас не знам дали тука е судот или обвинителството и затоа зборувам за правосудството, ...

Катица Јанева пред камери и со сокриено лице беше спроведена во домашен притвор

IRL - 19.11.2019

Со длабока качулка и покриена од глава до пети поранешната Специјална обвинителка Катица Јанева вечерва беше спроведена во домашен притвор со полициско комбе. Пред зградата каде што живее нејзиниот син, а каде што таа ќе го мине куќниот притвор, ...

(видео) Катица Јанева спроведена во домашен притвор, во станот на синот во цетарот на Скопје

Телма - 19.11.2019

Поранешната шефица на Специјалното јавно обвинителство, а сега второобвинета во случајот „Рекет“, Катица Јанева, доцна попладнево беше спроведена во домашен притвор, поточно во станот на нејзиниот син Лазар, во центарот на Скопје.

Катица во куќен притвор, Вилма ќе покрене истрага против судиите кои ја пратија дома

Алфа - 19.11.2019

Катица Јанева од дома ќе го чека почетокот на судењето за случајот”Рекет”, а Русковска ќе покрене финансиска истрага за судиите од апелација кои ја пратија специјалната обвинителка во куќен притвор.

Куќен притвор за Катица Јанева

Академик - 19.11.2019

По претходно поднесена жалба, Апелациониот суд Скопје одлучи Катица Јанева да оди во куќен притвор. Притворот на Јанева ѝ беше определен кон крајот на месец август. Изминатиот период таа неколку пати бараше притворот да ѝ биде заменет со куќен ...

Катица Јанева однесена во куќен притвор

Р.С.Европа - 19.11.2019

Поранешната специјална обвинителка, а сега осомничена во случајот „Рекет“, Катица Јанева, доцна попладне, беше пренесена од затворот „Скопје“ во домашен притвор. Таа, со целосно покриено лице, не одговараше на новинарските орашања.

Катица Јанева од Шутка заминува во домашен притвор

Канал5 - 19.11.2019

По речиси три месеци поминати зад решетки екс специјалната обвинителка Катица Јанева, сега со статус обвинета во случајот Рекет, оди во домашен притвор. Апелациониот суд ја прифати жалбата на нејзиниот адвокатски тим.

Катица Јанева во куќен притвор – со капа и покриено лице спроведена во станот на синот

ТВ21 - 19.11.2019

Со качулка на главата и марама на рацете на кои имаше лисици Катица Јанева по одлуката на Апелација беше спроведена во куќен пртивор. Не одговори на ниту едно од многу поставени новинарски прашања за тоа каква е нејзината здравствена состојба, дали ...

(ВИДЕО) Јанева со капа и покриено лице спроведена во домашен притвор

Фокус - 19.11.2019

Поранешната специјалната јавна обвинителка Катица Јанева пред само неколку минути од притворот во Шутка, беше спроведена во домашен притвор, објави ТВ 21 . Катица Јанева излезе од "Шутка", ќе биде во куќен притвор Катица Јанева излезе од "Шутка", ќе ...

Димовски: Пуштањето на Јанева дома значи дека ќе има одолговлекување во судската постапка против неа

Локално - 19.11.2019

Новинарот Саше Димовски на дебатна емисија Топ Тема изјави дека очекувал апелацискиот суд порано да ја пушти Катица Јанева, со оглед на тоа како до сега функцинирал второстепениот суд во Македонија.

Заев: Верувам во ефикасни судски процеси

Локално - 19.11.2019

Не ја знам основата за одлуката на судот, но останувам конзистентен на политиките на оваа влада и моите политики. Се борев за притворот да не биде казна, рече премиерот Зоран Заев на новинарско прашање во врска со судовите, а по носењето на екс ...

Со главата под капа, покриено лице и молба „Фатете ме за двете раце“, Јанева излезе од притвор

+инфо - 19.11.2019

„Фатете ме за двете раце“, им рече на полицајците поранешната специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, која пред неполн час од притворот во Шутка, беше спроведена во домашен притвор, објави ТВ 21, Со покриено лице и со капа на главата, таа ги ...

„Држете ме со двете раце“, Катица Јанева излезе од Шутка – со капа и покриено лице спроведена во домашен притвор

ТВ21 - 19.11.2019

Апелациониот суд Скопје попладнево ја прифати жалбата на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева и мерката притвор ѝ ја замени со мерка куќен притвор. Преиначено е првостепеното решение и одредена е мерка куќен притвор, заедно со ...

Јанева видно ослабена, да не прозбореше ќе имаше сомнеж дека не е таа

ММС - 19.11.2019

„Фатете ме за двете раце“, им рече на полицајците поранешната специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, која пред неполн час од притворот во Шутка, беше спроведена во домашен притвор, објави ТВ 21.

ВИДЕО: Катица Јанева донесена во домашен притвор

А1 On - 19.11.2019

Покриена со качулка на главата и двајца полицајци кои ја носеа под рака, ексшефицата на СЈО Катица Јанева беше донесена од истражниот затвор во Шитка во станот на нејзиниот син, Лазар, каде ќе биде во домашен притвор.

Апелација ја прифати жалбата на Катица Јанева и ја пушти во куќен притвор

Сакам да кажам - 19.11.2019

Апелациониот суд Скопје попладнево ја прифати жалбата на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева и мерката притвор ѝ ја замени со мерка куќен притвор. „Преиначено е првостепеното решение и одредена е мерка куќен притвор, заедно со ...

ВИДЕО: Со качулка и покриено лице - Катица Јанева излезе од затвор

Press24 - 19.11.2019

Прикриена и со качулка на главата, поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева, денеска беше изнесена од затвор за да оди во куќен притвор. Јанева молчеше пред новинарските прашања, дали се чувствува виновна и каква и е здравствената состојба.

Судот на Јанева и одреди и мерки за претпазливост

Фокус - 19.11.2019

Апелацискиот суд освен куќен притвор на поранешната специјална јавна обвинителка, Катица Јанева и определи и мерки за претпазливост, односно забрана да комуницира со лицата опфатени во случајот „Рекет“, таа не смее да ја напушти земјава ниту со ...

Јанева спроведена во домашен притвор

360 степени - 19.11.2019

Од полициско комбе, со качулка на глава, поранешната обвинителка Катица Јанева попладнево од Шутка е спроведена во домашен притвор, објави А1Он . Мерката ќе ја издржува во станот на нејзиниот син во Скопје.

Јанева забарикадирана излезе од Шутка (ВИДЕО)

Слободен Печат - 19.11.2019

Поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева дваесетина минути пред 18 часот вечерва со полициско комбе беше пренесена во станот на нејзиниот син, каде ќе го чека почетокот на судскиот процес за предметот „Рекет“, во кое таа е една од ...

Со покриен лик, Јанева пренесена во домашен притвор

Локално - 19.11.2019

Со прекриен лик со капа и јакна, поранешната Специјална јавна обвинителка Катица Јанева доцна попладнево беше спроведена од притворското одделение во затворот Шутка во домашен притвор, во еден од становите кои ги даде како гаранција.

Катица Јанева во куќен притвор- одлучи Апелација

Нова ТВ - 19.11.2019

Скопскиот Апелациски суд попладнево донесе одлука со која ја уважи жалбата на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева и и одреди мерка куќен притвор. – Преиначено е првостепеното решение и одредена е мерка куќен притвор, заедно со мерки за ...

СИТЕЛ ЕКСКЛУЗИВНО: Катица Јанева влегува во куќен притвор

Сител - 19.11.2019

Доцна попладнево околу 17.20 часот Катица Јанева излезе од КПУ Затвор - Скопје и со полициско комбе се упати кон станот на својот син во центарот на Скопје каде ќе остане во куќен притвор.

Катица Јанева во куќен притвор во станот на синот во Скопје

Телма - 19.11.2019

Телма дознава дека Катица Јанева ќе оди во куќен притвор во станот на синот во Скопје. Апелациониот суд за да ја донесе ваквата одлука пред себе го имал имотниот лист од овој стан, но и ја ценел здравствена состојба на екс специјалната обвинителка, ...

Заев за Јанева: Не ја знам основата за одлуката на судот

Фактор - 19.11.2019

Премиерот Зоран Заев вечерва во интервју за МТВ изјави дека не ја знае основата за одлуката на судот за пуштањето во домашен притвор на екс јавната обвинителка, Катица Јанева. Заев рече дека верува во ефикасни судски процеси.

Катица Јанева оди во куќен притвор

Глас на Америка - 19.11.2019

Катица Јанева оди во куќен притвор откако Апелацискиот суд ја прифати нејзината жалба на мерката притвор изречена од кривичниот суд. Јанева побара и од Кривичниот суд да и го укине притворот и да го замени со домашен за што понуди гаранција во ...