TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Моментот кога цивилниот екипаж на „Фалкон 9“ ја виде Земјата од вселената

Факултети - 23.09.2021

„Инспирација 4“, првиот вселенски лет со цивилен екипаж, пред неколку дена успешно полета и направи историски чекор за вселенскиот туризам. По 20 часот по локално време во Кејп Канаверал, Флорида, полета ракетата „Фалкон 9“ носејќи ја капсулата „Кру ...

КРИТИКИ ОД ШЕФОТ НА ОН ДО МИЛИЈАРДЕРИТЕ: Безос и Бренсон се забавуваа во вселената, додека милиони гладуваат на земјата

Пари - 23.09.2021

Шефот на ОН ги критикуваше милијардерите Џеф Безос и Ричард Бренсон за „радост во вселената, додека милиони луѓе гладуваат на Земјата“. Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш рече дека милијардерите создаваат „болест на недоверба“.

Маск признава дека најголемиот предизвик за време на летот во вселената е одење во ВЦ

Кумановски м. - 23.09.2021

За прв пат во историјата, целосно цивилен екипаж беше лансиран во орбита, и иако тридневното патување помина без поголеми проблеми, тие сепак имаа еден предизвик во текот на летот. SpaceX на Илон Маск ниже успех по успех.

Додека милиони гладуваат на земјата, Безос и Маск се забавуваат во вселената: Гутереш ги искара милијардерите

Република - 23.09.2021

Шефот на ОН ги критикуваше милијардерите Џеф Безос и Ричард Бренсон за „радост во вселената, додека милиони луѓе гладуваат на Земјата“. Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш рече дека милијардерите создаваат „болест на недоверба“.

„Спејс-икс“ ги однесе првите туристи во вселената

Н.Македонија - 22.09.2021

Со ракетата „Спејс-икс“ на Илон Маск во вселената полетаа првите четворица вселенски туристи – цивили. Вселенските туристи безбедно го завршија своето патување во орбитата во саботата, со спуштање во Атлантикот во близината на брегот на Флорида.

Најголем предизвик за Маск при вселенскиот лет било одење во WC

Телефони.мк - 22.09.2021

SpaceX ја лансираше првата цивилна мисија во орбитата, која се врати успешно на нашата планета после три дена прошетка околу Земјата. Со оглед на тоа што летот поминал без проблеми, тоа е добра реклама за вселенскиот туризам во иднина.

Маск призна кој бил најголемиот предизвик за време на неодамнешниот лет во вселената

Денар - 22.09.2021

За прв пат во историјата, целосно цивилен екипаж беше лансиран во орбитата, и иако тридневното патување помина без поголеми проблеми, тие сепак имаа еден предизвик за време на летот. SpaceX на Маск нижи успех за успех.

НАСА со 400 милиони долари ќе финансира развој на приватни вселенски станици

Кумановски м. - 21.09.2021

Меѓународната вселенска станица орбитира околу Земјата повеќе од две децении, а нејзиниот крај полека се ближи. Ќе остане во употреба до крајот на оваа деценија, најверојатно до 2028 година, по што НАСА повеќе не сака да биде главниот спонзор кој ќе ...