TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(23:00) 7 април, вонредна состојба, ден 20: Шест смртни случаи, нови уредби, апликација „Стоп корона“, поддршка од ...

CivilMedia - 07.04.2020

Пациент (45) од Скопје, позитивен на КОВИД-19, вечерва починал на пат кон болницата „8-ми Септември“, соопшти владината прес-служба. Според Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), пациентот бил тестиран на Ветеринарен факултет.

StopKorona! – е мобилната апликација која ќе се користи во земјава за справување со ковид-19

360 степени - 07.04.2020

StopKorona! – е мобилната апликација која ќе ја применуваат властите за справување со ковид-19, а на денешната седница Владата го овласти министерот за здравство Венко Филипче да го потпише договорот за донација на оваа апликација со Друштвото за ...

StopKorona! – е мобилната апликација која ќе се користи во земјава за справување со ковид-19

Република - 07.04.2020

StopKorona! – е мобилната апликација која ќе ја применуваат властите за справување со ковид-19, а на денешната седница Владата го овласти министерот за здравство Венко Филипче да го потпише договорот за донација на оваа апликација со Друштвото за ...

StopKorona! – мобилна апликација за справување со Ковид-19

Слободен Печат - 07.04.2020

На владината седница е донесена и Уредба согласно која Министерството за здравство како мерка може да примени и најнови технолошки достигнувања при ефикасно утврдување на ...

StopKorona! – мобилна апликација за справување со Ковид-19

iPortal - 07.04.2020

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои информацијата за „StopKorona!“ – мобилна апликација за справување со коронавирусот, и го овласти министерот за здравство Венко Филипче да го потпише Договорот за донација меѓу Друштво за информатичка ...

StopKorona! – мобилна апликација за справување со Ковид-19

Frontline - 07.04.2020

Од Владата посочија дека користењето на оваа мобилна апликација е на доброволна основа од страна на граѓаните, а деталите за апликацијата ќе бидат презентирани на прес-конференција од страна на министерот за здравство и министерот за информатичко ...

StopKorona: Некстсенс ja изработи апликацијата

Фактор - 07.04.2020

Усвоена е информација за апликацијата “StopKorona! - мобилна апликација за справување со КОВИД-19”. Владата ја разгледа и усвои информацијата за StopKorona! - мобилна апликација справување со КОВИД-19”, и го овласти Министерот за здравство Венко ...

За „корона-трагачот“ – Политиката за приватност мора да биде јасна

Слободен Печат - 07.04.2020

Министерот Манчевски уверува дека апликацијата нема да ги следи граѓани, ниту ќе ги користи нивните лични податоци. Колку апликацијата „корона – трагач“ која ќе функционира врз основа на блутут технологија со која ќе се детектираат заболените ...

Следењето на заразените само доброволно

Н.Македонија - 07.04.2020

Во согласност со очекувањата за достигнување кулминација на пандемијата на коронавирусот во Македонија до крајот на овој месец, Владата најави дополнителни мерки, кои треба да бидат во интерес на дополнително контролирање и поуспешно зауздување на ...

Апликација за следење на движењето на луѓето на која работат 130 научници од Европа

Факултети - 07.04.2020

Европска коалиција на техничари и научници од најмалку осум земји, предводени од германскиот Институт за телекомуникации „Фраунхофер Хајнрих Херц“, работи на технологија за следење на контактите за Ковид-19, дизајнирана да ги почитува строгите ...

Апликација на мобилен телефон ќе следи дали сте имале контакт со заразени!

Струмица Денес - 06.04.2020

Апликацијата граѓаните ќе можат да ја симнат наскоро. Апликација која граѓаните ќе можат да ја симнат на своите смартфони, ќе им помогне на епидемиолозите да имаат увид ако сте биле во контакт со заразено лице со корона вирус, најави на брифинг со ...

Мобилна апликација што кажува дали сте имале контакт со заболен од Ковид-19

Алсат-М - 06.04.2020

Преку телефонска апликација ќе се открива дали сте биле во контат со носител на коронавирусот. Оваа апликација ќе биде достапна за граѓаните утре или задутре вели за Алсат миниистерот за инфоматичко општество и администрација, Дамјан Манчевски.

Апликација ќе открива дали сте биле во контакт со носител на КОВИД-19

Локално - 06.04.2020

Апликација за смартфони, која деновиве ќе биде достапна за граѓаните, ќе открива дали сте биле во контат со носител на КОВИД-19. По нејзината инсталција на Андроид или АјОС, ќе треба потојано да ви биде вклучен „блутутот“ за да ги имате реалните ...

Германија планира апликација за следење зараза од Ковид-19

USB - 06.04.2020

Германија се надева дека ќе почне со примена на апликација за паметни телефони во следните неколку недели за да помогне во откривање на инфекции на коронавирусот, откако се појави широко распространет политички консензус дека усвојувањето на моделот ...

Борба за најдобра корона-апликација

Deutsche Welle - 06.04.2020

Низ цел свет се работи на креирање апликации за мобилни телефони, кои животот во време на коронавирус ќе го направат побезбеден. Европа сака да тргне по свој пат, во духот на заштита на податоците. Трката е уште во тек.

Апликација која присуството на коронавирусот го детектира преку анализа на гласот

Денар - 06.04.2020

Тим на експерти од универзитетот Карнеги Мелон ја претставија раната верзија на апликацијата COVID Voice Detector, за која се тврди дека може да ги препознае оние кои имаат COVID-19, а само преку анализа на гласот.

Преку апликација на мобилните телефони на Кипар ќе се следат контактите на заразените со Ковид-19

MakPress - 05.04.2020

За полесно пронаоѓање на контактите на новите позитивни случаи на Ковид-19 на Кипар, воведена е апликација на мобилните телефони, преку која со помош на локацијата ќе се следат движењата на заразените лица како и нивните контакти, јави дописничката ...

Борба за најдобра корона-апликација

Нова ТВ - 06.04.2020

Матијас Рајдел е вработен во индустријата за софтвер. Од пред десетина дена тој работи и волонтерски. Често до доцна во ноќта, заедно со свој поранешен колега, работи на апликација за мобилен телефон која би требало да помогне во собирање повеќе ...

Апликација која присуството на коронавирусот го детектира преку анализа на гласот

ММС - 06.04.2020

Тим на експерти од универзитетот Карнеги Мелон ја претставија раната верзија на апликацијата COVID Voice Detector, за која се тврди дека може да ги препознае оние кои имаат COVID-19, а само преку анализа на гласот.

Манчевски: Преку телефонска апликација ќе се открива дали сте биле во контат со носител на коронавирусот

Press24 - 06.04.2020

Преку телефонска апликација ќе се открива дали сте биле во контат со носител на коронавирусот. Оваа апликација ќе биде достапна за граѓаните утре или задутре вели за Алсат миниистерот за инфоматичко општество и администрација, Дамјан Манчевски.

StopKorona! – мобилна апликација за справување со ковид-19

+инфо - 07.04.2020

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои информацијата за „StopKorona!“ – мобилна апликација за справување со коронавирусот, и го овласти министерот за здравство Венко Филипче да го потпише Договорот за донација меѓу Друштво за информатичка ...

StopKorona! – мобилна апликација справување со Ковид-19

ТВ21 - 07.04.2020

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои информацијата за „StopKorona!“ – мобилна апликација за справување со коронавирусот, и го овласти министерот за здравство Венко Филипче да го потпише Договорот за донација меѓу Друштво за информатичка ...

StopKorona! – мобилна апликација справување со Ковид-19

Опсервер - 07.04.2020

Скопје, 7 април 2020 () – Владата на денешната седница ја разгледа и усвои информацијата за „StopKorona!“ – мобилна апликација за справување со коронавирусот, и го овласти министерот за здравство Венко Филипче да го потпише Договорот за донација ...

StopKorona! – мобилна апликација справување со Ковид-19

Вечер - 07.04.2020

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои информацијата за „StopKorona!“ – мобилна апликација за справување со коронавирусот, и го овласти министерот за здравство Венко Филипче да го потпише Договорот за донација меѓу Друштво за информатичка ...

StopKorona! – апликација за справување со КОВИД-19

Локално - 07.04.2020

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои информацијата за „StopKorona!“ – мобилна апликација за справување со коронавирусот, и го овласти министерот за здравство Венко Филипче да го потпише Договорот за донација меѓу Друштво за информатичка ...

StopKorona! – мобилна апликација справување со Ковид-19

Press24 - 07.04.2020

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои информацијата за „StopKorona!“ – мобилна апликација за справување со коронавирусот, и го овласти министерот за здравство Венко Филипче да го потпише Договорот за донација меѓу Друштво за информатичка ...

StopKorona! – мобилна апликација за справување со коронавирусот во Македонија

Курир - 07.04.2020

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои информацијата за „StopKorona!“ – мобилна апликација за справување со коронавирусот, и го овласти министерот за здравство Венко Филипче да го потпише Договорот за донација меѓу Друштво за информатичка ...

StopKorona! – мобилна апликација справување со Ковид-19

24Инфо - 07.04.2020

– Владата на денешната седница ја разгледа и усвои информацијата за „StopKorona!” – мобилна апликација за справување со коронавирусот, и го овласти министерот за здравство Венко Филипче да го потпише Договорот за донација меѓу Друштво за ...

StopKorona!: Мобилна апликација за справување со корона вирусот

еМагазин - 07.04.2020

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои информацијата за „StopKorona!“ – мобилна апликација за справување со коронавирусот, и го овласти министерот за здравство Венко Филипче да го потпише Договорот за донација меѓу Друштво за информатичка ...

StopKorona! – мобилна апликација справување со Ковид-19

А1 On - 07.04.2020

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои информацијата за „StopKorona!“ – мобилна апликација за справување со коронавирусот, и го овласти министерот за здравство Венко Филипче да го потпише Договорот за донација меѓу Друштво за информатичка ...

StopKorona! – мобилна апликација за справување со Ковид-19

Макфакс - 07.04.2020

Владата ја разгледа и усвои информацијата за StopKorona! – мобилна апликација за справување со Ковид-19”, и го овласти Министерот за здравство Венко Филипче да го потпише Договорот за донација помеѓу Друштво за информатичка технологија Некстсенс ДОО ...

StopKorona! – мобилна апликација справување со Ковид-19

Либертас - 07.04.2020

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои информацијата за „StopKorona!“ – мобилна апликација за справување со коронавирусот, и го овласти министерот за здравство Венко Филипче да го потпише Договорот за донација меѓу Друштво за информатичка ...

StopKorona! – мобилна апликација справување со Ковид-19

Канал5 - 07.04.2020

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои информацијата за „StopKorona!" – мобилна апликација за справување со коронавирусот. Владата го овласти министерот за здравство Венко Филипче да го потпише Договорот за донација меѓу Друштво за ...

StopKorona! – мобилна апликација за справување со COVID-19

USB - 07.04.2020

Владата ја разгледа и усвои информацијата за StopKorona! – мобилна апликација за справување со COVID-19 и го овласти министерот за здравство, Венко Филипче, да го потпише договорот за донација помеѓу Друштвото за информатичка технологија „Некстсенс“ ...