TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ДУИ поднесе иницијатива до Уставниот суд за преиспитување на одлуката за распуштање на Собранието

Телма - 13.05.2016

ДУИ поднесе иницијатива до Уставниот суд за оценување на уставноста на одлуката за распуштање на Собранието, потврди за Телма шефот на кабинет, Артан Груби. Бараат одлуката да се прогласи за неуставна со што ќе му се овозможи на Собранието повторно ...

ДУИ побара од Уставниот суд да ја преиспита одлуката за распуштање на Собранието

МКД - 13.05.2016

Демократската Унија за интеграција поднесе инцијатива до Уставен суд за преиспитување на устваноста на одлуката за распушатње на Собранието, велат партиски извори. Иницијативата ја поднел пратеникот Талат Џафери, а со неа се бара одлуката за ...

Иницијатива за преиспитување на Уставноста на распуштање на Собранието

Р.С.Европа - 13.05.2016

Партиите со помош од страна работат на тоа како да се свика Собранието за да се одложат изборите, како и да се поништи одлуката за аболиција. Правото одамна е погазено, политиката може да изврши повеќе влијание, велат експертите.

ДУИ поднесе иницијатива до Уставен за преиспитување на одлуката за распуштање на Собранието

+инфо - 13.05.2016

ДУИ поднесе иницијатива до Уставниот суд за оценување на уставноста на одлуката за распуштање на Собранието, пренесе Телма , повикувајќи се на изјавата на Артан Груби, шеф на кабинетот на партискиот лидер Али Ахмети.

СДСМ чека да се повлече аболицијата, ДУИ тактизира со иницијативата

+инфо - 13.05.2016

СДСМ засега нема да влегува во никакви комбинаторики со другите партии околу барањето на начини за свикување на парламентот, се додека не биде повлечена одлуката за аболиција, велат партиски извори откако ДУИ најави дека ќе покрена иницијатива за ...

Кој ќе го отклучи Собранието: Уставниот суд, ДИК или 62 пратеници?

Deutsche Welle - 13.05.2016

На барање на ДИК, на мнозинството во неа или со потписи на мнозинство пратеници, претседателот на Собранието мора да закаже седница на парламентот, велат од партиите Почна натпреварот за изнаоѓање правни механизми преку кои ќе се свика собраниска ...

ДУИ поднесе иницијатива до Уставниот суд за преиспитување на одлуката за распуштање на Собранието

МРТ - 13.05.2016

Интегративците бараат одлуката да се прогласи за неуставна со што ќе му се овозможи на Собранието повторно да заседава. Демократската унија за интеграција (ДУИ) до Уставниот суд поднесе иницијатива за преиспитување на одлуката за распуштање на ...

ДУИ поднесе иницијатива до Уставниот суд за преиспитување на одлуката за распуштање на Собранието

Press24 - 13.05.2016

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети сака да побара повторно свикување на Собранието. Од партијата поднеле барање до Уставниот суд да се прогласи одлуката за неуставна со што ќе се овозможи на Собранието повторно да заседава.

ВРЕМЕ Е ДА СЕ ПРЕСЕЧЕ: Свикувањето на Собранието е во рацете на ДИК

Телеграф - 13.05.2016

Ако ДИК не ги прифати кандидатурите на СДПМ и НДМ, кандидатурата на ВМРО-ДПМНЕ ќе остане единствена. Во тој случај на ДИК не му преостанува ништо друго освен да го извести Собранието дека не постојат услови за одржување на изборите на 5 јуни Расте ...

Груби: ДУИ од утре ќе почне постапка за заседавање на Парламентот

Нова ТВ - 12.05.2016

– ДУИ ќе иницира процес за заседавање на Парламентот. Првиот чекор ќе биде направен утре. Се надевам дека сите партии ќе ги поддржат напорите, напиша вечерва на Твитер профилот Артан Груби од ДУИ.

ДУИ: Ќе иницираме свикување на Собранието

Нова ТВ - 12.05.2016

ДУИ ги повика сите партии на итно враќање во Собранието, објавувајќи дека ќе повлече потези, но не прецизира за какви чекори станува збор. Во пораката на ДУИ се вели: -По последните случувања во земјата, одржувањето на вонредни избори на 5 јуни, без ...

Груби најави дека ДУИ утре ќе почне со постапка за повторно свикување на Собранието

Либертас - 12.05.2016

Откако лидерот на ДУИ, Али Ахмети, најави на Фејсбук, и шефот на кабинет, Артан Груби, објави на Твитер дека ДУИ ќе побара повторно свикување на Собранието. „ДУИ ќе иницира процеси со цел повторно да се состави парламентот.

ДУИ деновиве ќе иницира свикување на Собранието

+инфо - 12.05.2016

ДУИ ќе преземе конкретни активности во наредните денови за да се свика Собранието, најави лидерот на ДУИ, Али Ахмети пред 1 час на неговиот профил на Фејсбук. ДУИ смета дека одржувањето на избори на 5 јуни нема да ја реши политичката криза, туку ќе ...

Ахмети: Ќе поднесеме иницијатива за итно свикување на Собранието

Либертас - 12.05.2016

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, преку својата Фејсбук страница најави дека ДУИ ќе поднесеме иницијатива за итно свикување на Собранието. „Последните случувања во земјата, и одењето на избори на 5 јуни, без учество на ДУИ, СДСМ и ДПА, не претставуваат ...

ДУИ поднесе иницијатива до Уставниот суд за преиспитување на одлуката за распуштање на Собранието

Либертас - 13.05.2016

ДУИ поднесе иницијатива до Уставниот суд за оценување на уставноста на одлуката за распуштање на Собранието, пренес е Телма која се повика на изјава од шефот на кабинет, Артан Груби. Бараат одлуката да се прогласи за неуставна со што ќе му се ...

ДУИ поднесе иницијатива до Уставен за преиспитување на одлуката за распуштање на Собранието

Стандард - 13.05.2016

ДУИ поднесе иницијатива до Уставниот суд за оценување на уставноста на одлуката за распуштање на Собранието, пренесе Телма, повикувајќи се на изјава на Артан Груби, шеф на кабинетот на партискиот лидер Али Ахмети.

DW: Кој ќе го отклучи Собранието: Уставниот суд, ДИК или 62 пратеници?

Локално - 13.05.2016

На барање на ДИК, на мнозинството во неа или со потписи на мнозинство пратеници, претседателот на Собранието мора да закаже седница на парламентот, велат од партиите за DW Почна натпреварот за изнаоѓање правни механизми преку кои ќе се свика ...

Груби најави дека ДУИ утре ќе почне со постапка за повторно свикување на Собранието

Репортер - 12.05.2016

како лидерот на ДУИ, Али Ахмети, најави на Фејсбук, и шефот на кабинет, Артан Груби, објави на Твитер дека ДУИ ќе побара повторно свикување на Собранието. „ДУИ ќе иницира процеси со цел повторно да се состави парламентот.

ДУИ ќе бара да се свика Собранието

Фактор - 12.05.2016

ДУИ во наредните денови ќе преземе конкретни активности за да се свика Собранието. Ова го најави лидерот на ДУИ, Али Ахмети вечерва на неговиот профил на Фејсбук. „Посветени сме да најдеме решение според интересите на граѓаните и очекувањата на ...

ДУИ ќе преземе иницијатива за свикување на Собранието

Телма - 12.05.2016

ДУИ ќе преземе конкретни активности во наредните денови да се свика собранието. Ова се наведува во ставот на лидерот на партијата, Али АСхмети, што го објави на својот профил на Фејс бук. Не се наведува на кој начин тоа ќе го сторат, но сметаат дека ...

ДУИ поднесе иницијатива до Уставниот суд за преиспитување на одлуката за распуштање на Собранието

Репортер - 13.05.2016

ДУИ поднесе иницијатива до Уставниот суд за оценување на уставноста на одлуката за распуштање на Собранието, пренес е Телма која се повика на изјава од шефот на кабинет, Артан Груби. Бараат одлуката да се прогласи за неуставна со што ќе му се ...

Кој ќе го отклучи Собранието: Уставниот суд, ДИК или 62 пратеници?

Либертас - 13.05.2016

На барање на ДИК, на мнозинството во неа или со потписи на мнозинство пратеници, претседателот на Собранието мора да закаже седница на парламентот, велат од партиите. Почна натпреварот за изнаоѓање правни механизми преку кои ќе се свика собраниска ...

Груби најави дека ДУИ од денеска ќе почне со постапка за повторно свикување на Собранието

Локално - 13.05.2016

Откако лидерот на ДУИ, Али Ахмети, најави на Фејсбук, и шефот на кабинет, Артан Груби, објави на Твитер дека ДУИ ќе побара повторно свикување на Собранието. Follow Artan Grubi ‎@ArtanGrubi DUI will initiate processes to reconvene the Parliament.

Ахмети: Ќе поднесеме иницијатива за итно свикување на Собранието

Локално - 12.05.2016

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, преку својата Фејсбук страница најави дека ДУИ ќе поднесеме иницијатива за итно свикување на Собранието. „Последните случувања во земјата, и одењето на избори на 5 јуни, без учество на ДУИ, СДСМ и ДПА, не претставуваат ...

ДУИ со иницијатива до Уставниот суд за оценување на одлуката за распуштање на Собранието

Нетпрес - 13.05.2016

ДУИ поднесе иницијатива до Уставниот суд за оценување на уставноста на одлуката за распуштање на Собранието, јавува телевизијата Телма. Оваа информација за телевизијата ја потврдил шефот на кабинет, Артан Груби.

ДУИ ќе почне постапка за повторно свикување на Собранието

Макфакс - 13.05.2016

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети и шефот на кабинет, Артан Груби, на Фејсбук и на Твитер објавија дека ДУИ ќе побара повторно свикување на Собранието, во петок. „ДУИ ќе иницира процеси со цел повторно да се состави парламентот.

Ахмети на Фејсбук најави иницијатива за итно свикување на Собранието

еМагазин - 12.05.2016

Али Ахмети, преку својата Фејсбук страница најави дека ДУИ ќе поднесеме иницијатива за итно свикување на Собранието. „Последните случувања во земјата, и одењето на избори на 5 јуни, без учество на ДУИ, СДСМ и ДПА, не претставуваат почетокот на ...

ДУИ со иницијатива до Уставниот суд за оценување на одлуката за распуштање на Собранието

Точка - 13.05.2016

ДУИ поднесе иницијатива до Уставниот суд за оценување на уставноста на одлуката за распуштање на Собранието, јавува телевизијата Телма. Оваа информација за телевизијата ја потврдил шефот на кабинет, Артан Груби.

ДУИ почнува постапка за повторно свикување на Собранието

Канал 77 - 13.05.2016

ДУИ денеска ќе побара повторно свикување на Собранието. Информацијата беше објавенана социјалните мрежи фејсбук и твитер од лидерот на партијата, Али Ахмети и шефот на кабинет, Артан Груби „ДУИ ќе иницира процеси со цел повторно да се состави ...

Кој ќе го отклучи Собранието: Уставниот суд, ДИК или 62 пратеници?

Репортер - 13.05.2016

На барање на ДИК, на мнозинството во неа или со потписи на мнозинство пратеници, претседателот на Собранието мора да закаже седница на парламентот, велат од партиите. Почна натпреварот за изнаоѓање правни механизми преку кои ќе се свика собраниска ...

Ахмети со иницијатива за свикување на собранието

24 Вести - 12.05.2016

ДУИ ќе преземе конкретни активности во наредните денови да се свика собранието. Ова се наведува во ставот на лидерот на партијата, Али Ахмети, што го објави на својот профил на Фејс бук. Не се наведува на кој начин тоа ќе го сторат, но сметаат дека ...

Ахмети: Ќе поднесеме иницијатива за итно свикување на Собранието

Бриф - 12.05.2016

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, преку својата Фејсбук страница најави дека ДУИ ќе поднесеме иницијатива за итно свикување на Собранието. „Последните случувања во земјата, и одењето на избори на 5 јуни, без учество на ДУИ, СДСМ и ДПА, не претставуваат ...

ДУИ поднесе иницијатива до Уставниот суд за преиспитување на одлуката за распуштање на Собранието

Бриф - 13.05.2016

И поднесе иницијатива до Уставниот суд за оценување на уставноста на одлуката за распуштање на Собранието, пренес е Телма која се повика на изјава од шефот на кабинет, Артан Груби. Бараат одлуката да се прогласи за неуставна со што ќе му се овозможи ...

ДУИ почнува постапка за повторно свикување на Собранието

Бриф - 13.05.2016

ДУИ денеска ќе побара повторно свикување на Собранието. Информацијата беше објавенана социјалните мрежи фејсбук и твитер од лидерот на партијата, Али Ахмети и шефот на кабинет, Артан Груби „ДУИ ќе иницира процеси со цел повторно да се состави ...

Ахмети: ДУИ ќе преземе иницијатива за свикување на Собранието

А1 On - 12.05.2016

Лидерот на ДУИ Али Ахмети на својот фејсбук профил нведува дека партијата во наредните денови ќе преземе конкретни активности да се свика Собранието и оти тоа треба да се случи што е можно поскоро да се врати стабилноста и безбедноста со ...

Ахмети: Ќе поднесеме иницијатива за итно свикување на Собранието

Фокус - 12.05.2016

„Последните случувања во земјата, и одењето на избори на 5 јуни, без учество на ДУИ, СДСМ и ДПА, не претставуваат почетокот на решавање на политичката криза, туку на нејзино продлабочување” Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, преку својата „Фејсбук“ ...

ДУИ поднесе иницијатива до Уставниот суд за преиспитување на одлуката за распуштање на Собранието

Локално - 13.05.2016

ДУИ поднесе иницијатива до Уставниот суд за оценување на уставноста на одлуката за распуштање на Собранието, потврди за Телма шефот на кабинет, Артан Груби. Бараат одлуката да се прогласи за неуставна со што ќе му се овозможи на Собранието повторно ...

ДУИ ќе почне постапка за повторно свикување на Собранието

Точка - 13.05.2016

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети и шефот на кабинет, Артан Груби, на Фејсбук и на Твитер објавија дека ДУИ ќе побара повторно свикување на Собранието. „ДУИ ќе иницира процеси со цел повторно да се состави парламентот. Првиот од нив ќе биде поднесен утре.

Ахмети - ДУИ ќе преземе иницијатива за свикување на Собранието

Утрински - 12.05.2016

Лидерот на ДУИ Али Ахмети на својот фејсбук профил нведува дека партијата во наредните денови ќе преземе конкретни активности да се свика Собранието и оти тоа треба да се случи што е можно поскоро да се врати стабилноста и безбедноста со ...

Ахмети: Ќе поднесеме иницијатива за итно свикување на Собранието

Репортер - 12.05.2016

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, преку својата Фејсбук страница најави дека ДУИ ќе поднесеме иницијатива за итно свикување на Собранието. „Последните случувања во земјата, и одењето на избори на 5 јуни, без учество на ДУИ, СДСМ и ДПА, не претставуваат ...

ДУИ бара од Уставен суд преиспитување на одлуката за распуштање на Собранието

Фокус - 13.05.2016

Од таму велат дека иницијативата ја поднел пратеникот Талат Џафери, а со неа се бара одлуката да се прогласи за неуставна со што ќе му се овозможи на Собранието повторно да заседава. Демократската Унија за интеграција поднесе инцијатива до Уставен ...

Ахмети ќе иницира итно свикување на Собранието

МКД - 12.05.2016

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, најави дека неговата партија ќе поднесе иницијатива за итно свикување на Собранието. „Последните случувања во земјата, и одењето на избори на 5 јуни, без учество на ДУИ, СДСМ и ДПА, не претставуваат почетокот на решавање ...

ДУИ: Ќе преземеме иницијатива да се свика Собранието

Телеграф - 12.05.2016

Според Али Ахмети избори на 5 јуни без учество на ДУИ, СДСМ и ДПА не претставува крај на политичката криза туку нејзино продлабочување Лидерот на ДУИ Али Ахмети на својот Фејсбук профил наведува дека партијата во наредните денови ќе преземе ...

Ахмети: Решението почнува со итно враќање на Парламентот

Стандард - 12.05.2016

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, преку својата „Фејсбук“ страница најави дека неговата партија ќе поднесе иницијатива за итно свикување на Собранието. „Последните случувања во земјата, и одењето на избори на 5 јуни, без учество на ДУИ, СДСМ и ДПА, ...

Ахмети: ДУИ ќе преземе иницијатива за свикување на Собранието

Press24 - 12.05.2016

Лидерот на ДУИ Али Ахмети на својот фејсбук профил нведува дека партијата во наредните денови ќе преземе конкретни активности да се свика Собранието и оти тоа треба да се случи што е можно поскоро да се врати стабилноста и безбедноста со ...

И ДУИ, по САД побара итно свикување на Собранието

Сакам да кажам - 12.05.2016

Фото: Фејсбук ДУИ бара повторно свикување на Собранието што се распушти на 5 април оваа година. Веднаш откако американската амбасадата на САД соопшти дека Соединетите Американски Држави ги повикуваат партиите повторно да го свикаат Собранието и ...

Ахмети: Собранието да се свика заради стабилноста на Македонија

Вечер Прес - 12.05.2016

Лидерот на ДУИ Али Ахмети на својот фејсбук профил наведува дека партијата во наредните денови ќе преземе конкретни активности да се свика Собранието и оти тоа треба да се случи што е можно поскоро, за да се врати стабилноста и безбедноста со ...

Ахмети: ДУИ ќе преземе иницијатива за свикување на Собранието

Р.С.Европа - 13.05.2016

Лидерот на ДУИ Али Ахмети на својот фејсбук профил наведува дека неговата партија во наредните денови ќе преземе конкретни активности да се свика Собранието и оти тоа треба да се случи што е можно поскоро за да се вратат стабилноста и безбедноста со ...