TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вештачката интелигенција мора да ги научи општествените норми и закони, вели шефот на „Нвидиа“

Слободен Печат - 25.01.2023

Областа на вештачката интелигенција брзо се шири и ќе создаде моќни алатки кои бараат законска регулатива и општествени норми, предупреди извршниот директор на американскиот технолошки гигант „Нвидиа“.

Мајкрософт вложува 10 милијарди долари во развој на вештачка интелигенција

Канал5 - 23.01.2023

Microsoft инвестираше околу 10 милијарди долари во OpenAI, истражувачка компанија фокусирана на развој на вештачка интелигенција. Партнерството ќе се фокусира на развој на нови технологии за вештачка интелигенција и подобрување на платформата за ...

Директорот на „Нвидија“: Вештачката интелигенција мора да научи општествени норми и закони

Канал5 - 25.01.2023

„Областа на вештачката интелигенција брзо се шири и ќе создаде моќни алатки кои бараат законска регулатива и општествени норми“, предупреди извршниот директор на американскиот технолошки гигант Nvidia, Јенсен Хуанг.