TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Конечна пресуда за „Тенк“ на 23 мај

А1 On - 17.05.2018

Пресудата за случајот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство ќе биде објавена за шест дена. На денешнот рочиште во Кривичниот суд во Скопје беа изнесени завршните зборови на обвинителство и одбрната на обвинетите.

Груевски: Генерации ќе се чудат за што бил обвинет поранешниот премиер

+инфо - 17.05.2018

Нема никакви докази против мене. Обвинет сум за сакање, дека сум сакал да се набави возило. Обвинет сум зошто кога немало, ме возеле во друго возило. Генерации ќе се чудат за што бил обвинет поранешниот премиер.

СЈО бара осудителна пресуда за Груевски за мерцедесот од 580 илјади евра бидејќи остварил лична желба со народни пари

Фокус - 17.05.2018

Осудителна пресуда за екс премиерот Никола Груевски и поранешниот помошник министер во МВР, Ѓоко Поповски, побараа обвинителите Стевче Донев и Гаврил Бубевски, во денешниот завршен збор за случајот Тенк, односно за набавката на мерцедесот од 580.000 ...

Груевски: Случајот Тенк е фабрикуван и нема никаков доказ против мене

Курир - 17.05.2018

Поранешниот премиер на Република Македонија Никола Груевски во завршните зборови за случајот „Тенк“, посочи дека во предметот е обвинет за сакање. -Сум сакал да се набави блиндирано возило бидејќи сум сакал да се возам во него.

Годишниот план за јавни набавки го потпишуваше Ставрески, а не премиерот, се брани Груевски на суд за мерцедесот од 600 ...

Сакам да кажам - 17.05.2018

Ниеден од операторите, а биле 16 кои ја подигнале тендерската документација за набавка на ново блиндирано патничко возило за МВР, немале забелешка или барање за измена на документацијата и тендерот е чист, рече во завршните зборови адвокатката на ...

Ѓоко Поповски ја поби тезата на СЈО за фаворизирање на економскиот оператор

Курир - 17.05.2018

Старото половно возило ВМВ е поскапо од новиот Мерцедес. На огласот за јавна набавка на блиндирано возило од 4 април 2012 до 15 мај 2012 година, ниту еден економски оператор не поднел барање и прашање ниту е побарано измена на тендерската ...

Зиков: Постапката била согласно закон

Курир - 17.05.2018

Преку изведување на доказите на СЈО и на одбраната, во однос на финалната верзија на тендерската документација за оваа набавка која ја вклучува и техничката спецификација, се потврди дека во самата тендерска документација предвидена е можност ...

Одбраната во целост го поби тврдењето на СЈО за блиндираното возило

Курир - 17.05.2018

Одбраната во целост го поби тврдењето на СЈО дека блиндираното возило било вонрeдно скапо и дека било набавено затоа што во 2012-та Груевски изразил таква желба. Спротивно на ова тврдење, видно од предложените докази, МВР кое е раководено од Оливер ...

СЈО побара Груевски и Поповски да бидат прогласени за виновни во процесот „Тенк“

Стандард - 17.05.2018

Специјалното јавно обвинителство во завршните зборови за предметот „Тенк“ бара судот да ги прогласи за виновни поранешниот премиер Никола Груевски и поранешниот помошник-министер во МНР Ѓоко Поповски, како и да ги платат судските трошоци во висина ...

Обинението „Тенк“ против Поповски е неосновано и политички мотивирано

Курир - 17.05.2018

Бројните сведоци потврдија дека МВР имало потреба од набавка на вакво возило, а според вештакот сведок, кој без лиценца извршил вештачење, компанијата Мак Ауто Стар во оваа набавка направила вообичаена провизија што значи немала екстра профит.

Првата пресуда за Груевски ќе падне за пет дена

Фокус - 17.05.2018

Пресудата за случајот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство ќе биде објавена за шест дена. На денешнот рочиште во Кривичниот суд во Скопје беа изнесени завршните зборови на обвинителство и одбрната на обвинетите.

Груевски: Генерации ќе се чудат за што бил обвинет поранешниот премиер

МК News - 17.05.2018

Нема никакви докази против мене. Обвинет сум за сакање, дека сум сакал да се набави возило. Обвинет сум зошто кога немало, ме возеле во друго возило. Генерации ќе се чудат за што бил обвинет поранешниот премиер.

Бркал личен ќеф со народни пари: СЈО побара обвинителна пресуда за Груевски за „она на М“

Таратур - 17.05.2018

Денес во Кривичниот суд во Скопје беа изнесени завршните зборови од страна на претставниците на Специјалното јавно обвинителств во случајот „Тенк“ кој се однесува на набавката на фамозниот Мерцедес од 580.000 евра.

СЈО бара Груевски да биде осуден за набавката на мерцедесот

Нова ТВ - 17.05.2018

Осудителна пресуда за екс премиерот Никола Груевски и поранешниот помошник министер во МВР, Ѓоко Поповски бидејќи јасно е дека при набавката на мерцедесот била фаворизирана компанијата „Мак Ауто Старт“ која била генерален застапник на мерцедес, а со ...

Груевски: Случајот Тенк е фабрикуван и нема никаков доказ против мене

Република - 17.05.2018

Груевски во завршните зборови за случајот Тенк посочи дека во предметот е обвинет за сакање. -Сум сакал да се набави блиндирано возило бидејќи сум сакал да се возам во него. Сум остварил корист оти ме возеле, не во една туку во друга кола, од истата ...

Ѓоко Поповски ја поби тезата на СЈО за фаворизирање на економскиот оператор

Република - 17.05.2018

На огласот за јавна набавка на блиндирано возило од 4 април 2012 до 15 мај 2012 година, ниту еден економски оператор не поднел барање и прашање ниту е побарано измена на тендерската документација, рече обвинетиот Ѓоко Поповски во своите завршни ...

Одбраната го поби тврдењето на СЈО за блиндираното возило

Република - 18.05.2018

Одбраната во целост го поби тврдењето на СЈО дека блиндираното возило било вонрeдно скапо и дека било набавено затоа што во 2012-та Груевски изразил таква желба. Спротивно на ова тврдење, видно од предложените докази, МВР кое е раководено од Оливер ...

СЈО нема докази дека Ѓоко Поповски ја злоупотребил службената положба

Република - 17.05.2018

СЈО не приложи докази дека обвинетите ги сториле кривичните дела кои им се ставаат на товар во случајот „Тенк“. Обвинението на Специјалното јавно обвинителство се темели на претпоставки и на селектиран дел од аудиоматеријалите прибавени со грубо и ...

СЈО побара Груевски и Поповски да бидат прогласени за виновни во процесот „Тенк“

А1 On - 17.05.2018

Специјалното јавно обвинителство во завршните зборови за предметот „Тенк“ бара судот да ги прогласи за виновни поранешниот премиер Никола Груевски и поранешниот помошник-министер во МНР Ѓоко Поповски, како и да ги платат судските трошоци во висина ...

Конечна пресуда за „Тенк“ на 23 мај

Стандард - 17.05.2018

Пресудата за случајот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство ќе биде објавена за шест дена. На денешнот рочиште во Кривичниот суд во Скопје беа изнесени завршните зборови на обвинителство и одбрната на обвинетите.

СЈО побара Груевски и Поповски да бидат прогласени за виновни во процесот „Тенк“

Канал5 - 17.05.2018

Специјалното јавно обвинителство во завршните зборови за предметот „Тенк“ бара судот да ги прогласи за виновни поранешниот премиер Никола Груевски и поранешниот помошник-министер во МНР Ѓоко Поповски.

Конечна пресуда за „Тенк” на 23 мај

Слободен Печат - 17.05.2018

Пресудата за случајот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство ќе биде објавена за шест дена. На денешнот рочиште во Кривичниот суд во Скопје беа изнесени завршните зборови на обвинителство и одбрната на обвинетите.

СЈО побара да се прогласат за виновни Груевски и Поповски во процесот „Тенк“

Н.Македонија - 17.05.2018

Специјалното јавно обвинителство во завршните зборови за предметот „Тенк“ бара судот да ги прогласи за виновни поранешниот премиер Никола Груевски и поранешниот помошник-министер во МНР Ѓоко Поповски, како и да ги платат судските трошоци во висина ...

Конечна пресуда за „Тенк“ на 23 мај

Канал5 - 17.05.2018

Пресудата за случајот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство ќе биде објавена за шест дена. На денешнот рочиште во Кривичниот суд во Скопје беа изнесени завршните зборови на обвинителство и одбрната на обвинетите.

СЈО побара Груевски и Поповски да бидат прогласени за виновни за набавката на мерцедесот

еМагазин - 17.05.2018

Специјалното јавно обвинителство во завршните зборови за предметот „Тенк“ бара судот да ги прогласи за виновни поранешниот премиер, Никола Груевски и поранешниот помошник-министер во МНР Ѓоко Поповски, како и да ги платат судските трошоци во висина ...

Конечна пресуда за „Тенк“ на 23 мај

Независен - 17.05.2018

Пресудата за случајот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство ќе биде објавена за шест дена. На денешнот рочиште во Кривичниот суд во Скопје беа изнесени завршните зборови на обвинителство и одбрната на обвинетите.

СЈО побара Груевски и Поповски да бидат прогласени за виновни во процесот „Тенк“

Слободен Печат - 17.05.2018

Специјалното јавно обвинителство во завршните зборови за предметот „Тенк“ бара судот да ги прогласи за виновни поранешниот премиер Никола Груевски и поранешниот помошник-министер во МНР Ѓоко Поповски, како и да ги платат судските трошоци во висина ...

Пресудата за случајот “Тенк” ќе биде објавена на 23 мај

Вечер - 17.05.2018

Пресудата за случајот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство ќе биде објавена за шест дена. На денешнот рочиште во Кривичниот суд во Скопје беа изнесени завршните зборови на обвинителство и одбрната на обвинетите.

СЈО побара Груевски и Поповски да бидат прогласени за виновни во процесот „Тенк“

ТВ21 - 17.05.2018

Специјалното јавно обвинителство во завршните зборови за предметот „Тенк“ бара судот да ги прогласи за виновни поранешниот премиер Никола Груевски и поранешниот помошник-министер во МНР Ѓоко Поповски, како и да ги платат судските трошоци во висина ...

Конечна пресуда за „Тенк“ на 23 мај

Н.Македонија - 17.05.2018

Пресудата за случајот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство ќе биде објавена за шест дена. На денешнот рочиште во Кривичниот суд во Скопје беа изнесени завршните зборови на обвинителство и одбрната на обвинетите.

СЈО побара Груевски и Поповски да бидат прогласени за виновни

Независен - 17.05.2018

Специјалното јавно обвинителство во завршните зборови за предметот „Тенк“ бара судот да ги прогласи за виновни поранешниот премиер Никола Груевски и поранешниот помошник-министер во МНР Ѓоко Поповски, како и да ги платат судските трошоци во висина ...

Конечна пресуда за „Тенк“ на 23 мај

Нова ТВ - 17.05.2018

Пресудата за случајот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство ќе биде објавена за шест дена. На денешнот рочиште во Кривичниот суд во Скопје беа изнесени завршните зборови на обвинителство и одбрната на обвинетите.

СЈО побара Груевски и Поповски да бидат прогласени за виновни во процесот „Тенк“

CivilMedia - 17.05.2018

Специјалното јавно обвинителство во завршните зборови за предметот „Тенк“ бара судот да ги прогласи за виновни поранешниот премиер Никола Груевски и поранешниот помошник-министер во МНР Ѓоко Поповски, како и да ги платат судските трошоци во висина ...

СЈО ги објави завршните зборови за предметот „Тенк“ за кој бара затвор за Груевски – прочитајте ТУКА (14 страници)

Либертас - 17.05.2018

Пресудата за случајот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство ќе биде објавена следната среда на 23 мај. На вчерашното рочиште во Кривичниот суд во Скопје беа изнесени завршните зборови на обвинителство и одбрната на обвинетите.

СЈО побара Груевски и Поповски да бидат прогласени за виновни во процесот „Тенк“

Телма - 17.05.2018

Специјалното јавно обвинителство во завршните зборови за предметот „Тенк“ бара судот да ги прогласи за виновни поранешниот премиер Никола Груевски и поранешниот помошник-министер во МНР Ѓоко Поповски, како и да ги платат судските трошоци во висина ...

Случај „Тенк“: Прва пресуда за Груевски на 23. мај

еМагазин - 17.05.2018

Пресудата за случајот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство ќе биде објавена за шест дена. На денешнот рочиште во Кривичниот суд во Скопје беа изнесени завршните зборови на обвинителство и одбрната на обвинетите.

СЈО побара Груевски и Поповски да бидат прогласени за виновни за набавка на „мерцедесот“

Локално - 17.05.2018

Специјалното јавно обвинителство во завршните зборови за предметот „Тенк“ бара судот да ги прогласи за виновни поранешниот премиер Никола Груевски и поранешниот помошник-министер во МНР Ѓоко Поповски, како и да ги платат судските трошоци во висина ...

Конечна пресуда за „Тенк“ на 23 мај

Локално - 17.05.2018

Пресудата за случајот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство ќе биде објавена за шест дена. На денешнот рочиште во Кривичниот суд во Скопје беа изнесени завршните зборови на обвинителство и одбрната на обвинетите.

СЈО побара Груевски и Поповски да бидат прогласени за виновни во процесот „Тенк“

Бриф - 17.05.2018

Специјалното јавно обвинителство во завршните зборови за предметот „Тенк“ бара судот да ги прогласи за виновни поранешниот премиер Никола Груевски и поранешниот помошник-министер во МНР Ѓоко Поповски, како и да ги платат судските трошоци во висина ...

Конечна пресуда за „Тенк“ на 23 мај

Курир - 17.05.2018

Пресудата за случајот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство ќе биде објавена за шест дена. На денешнот рочиште во Кривичниот суд во Скопје беа изнесени завршните зборови на обвинителство и одбрната на обвинетите.

Конечна пресуда за „тоа на М“ на 23 мај

CivilMedia - 18.05.2018

Пресудата за случајот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство ќе биде објавена за шест дена. На вчерашното рочиште во Кривичниот суд во Скопје беа изнесени завршните зборови на обвинителство и одбрната на обвинетите.