TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шилегов: Уставниот суд веднаш да се изјасни за законот за СЈО

24 Вести - 11.06.2016

Уставниот суд треба веднаш да се изјасни околу иницијативата за оценување на уставноста на законот за Специјално јавно обвинителство. Правдата и борбата против криминалот и корупцијата не смеат да бидат под каква било или било чија закана, изјави ...

Започната процедура за Законот за СЈО

Телма - 11.06.2016

Уставниот суд ќе се произјасни за поднесената иницијатива за оценување на уставноста на Законот за Специјално јавно обвинителство. По 8 месеци чување во фиока предметот веќе е доделен кај судија известител.

СДСМ бара судовите да судат како што диктира Заев

Курир - 11.06.2016

СДСМ во континуитет врши притисоци врз легитимните судски власти. Денес тоа го направи и портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, кој побара оваа институција да постапува според нивните диктати и да се произнесе за уставноста на Законот за Специјално ...

(ВИДЕО) Шилегов: Уставниот суд веднаш да се изјасни за Законот за СЈО

Либертас - 11.06.2016

Изјава за медиуми Петре Шилегов, портпарол на СДСМ Скопје, 11.06.2016 Уставниот суд треба веднаш да се изјасни околу иницијативата за оценување на уставноста на Законот за Специјално јавно обвинителство.

Уставен суд доби нова нарачка

Дневник - 10.06.2016

Баш ќе биде интересно наскоро да се види како ќе изгледа „препораката“ на партиските лидери до уставните судии за тоа да се изјаснат за уставноста на Законот за Специјалното јавно обвинителство? Односно, во каков стил таа би можела да биде напишана.

Шарените напишаа осмица пред Собрание (ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО)

+инфо - 10.06.2016

Уште осум дена, до 18 овој месец, им порачаа граѓаните од Шарената револуција и порачаа на власта. Уште осум дена, до 18 овој месец, им порачаа граѓаните од Шарената револуција и порачаа на власта до кога треба Уставниот суд да се произнесе за ...

(ВИДЕО) Започна процедурата за Законот за СЈО

Локално - 11.06.2016

Уставниот суд ќе се произјасни за поднесената иницијатива за оценување на уставноста на Законот за Специјално јавно обвинителство. По 8 месеци чување во фиока предметот веќе е доделен кај судија известител.

(ВИДЕО) Шилегов: Уставниот суд веднаш да се изјасни за Законот за СЈО

А1 On - 11.06.2016

Уставниот суд треба веднаш да се изјасни околу иницијативата за оценување на уставноста на Законот за Специјално јавно обвинителство. Правдата и борбата против криминалот и корупцијата не смеат да бидат под каква било или било чија закана.

Анализа: Зошто Иванов мора да замине, а Уставен да се изјасни за СЈО

Фокус - 10.06.2016

Љубиша Арсиќ Што го прави Иванов зрел за заминување од функцијата? Тоа што при аболицијата го има прекршено Уставот и законите. А според правилата ако уставните судии одлучат дека шефот на државата го прекршил највисокиот правен акт преку кој е ...

Утврдувањето на уставноста на СЈО не е на дневен ред на седницата на Уставниот суд

Телма - 10.06.2016

Според веќе утврдениот дневен ред за седница на Уставниот суд која е закажана за за 15 јуни, ја нема точката за оцена на уставноста на Специјалното јавно обвинителство. Според ова Уставниот суд не го зеде предвид барањето на опозицискиот СДСМ до 18 ...

Ако сака претседателката, Уставниот суд в среда може да расправа за законот за СЈО

Мета - 10.06.2016

Иницијативата за оценка на уставноста на Законот за Специјално јавно обвинителство, иако ја нема во веќе објавената агенда на Уставниот суд, сепак би можела да се најде на дневен ред на неговата следна седница, закажана за среда.

Одлуките за поништување на аболицијата пред Уставен суд?!

+инфо - 10.06.2016

Новата скандалозна иницијатива би можела да биде прифатена од Уставниот суд и со тоа практично да бидат потврдени аболициите на 56 лица. Тим на правни експерти на ВМРО-ДПМНЕ подготвува иницијатива за оспорување на одлуките на претседателот Ѓорге ...

Уставниот суд не ја стави на дневен ред оценката за уставноста на СЈО

еМагазин - 10.06.2016

И покрај барањата на демострантите од „Протестирам“ и „Шарената револуција“ и на опозиционата СДСМ, до 18 јуни на седница на Уставниот суд да се најде оценката за иницијативата за уставноста на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), на седницата за ...

Уставниот суд в среда нема да расправа за Специјалното обвинителство

Утрински - 09.06.2016

На вчера утврдениот дневен ред за седницата закажана за 15 јуни, ја нема точката за оцена на уставноста на Специјалното јавно обвинителство Гордана Дувњак Уставниот суд не го зеде предвид барањето на опозицискиот СДСМ до 18 јуни да се произнесе ...

Оценувањето на законот на СЈО го нема на дневен ред ниту на следната седница на Уставен

24 Вести - 09.06.2016

Иницијативата за преиспитување на уставноста на законот за СЈО ниту на следната седница на Уставниот суд не е ставена на дневен ред, иако тоа беше едно од главните барања на кои инсистираа меѓународната заедница, граѓанските активисти како и ...

Промовирана публикација со издвоени мислења на Габер-Дамјановска

Нова ТВ - 09.06.2016

Шеснаесет од над 40 издвоени мислења или несогласувања со одлуките на мнозинството на Уставниот суд поднесени од судијката Наташа Габер-Дамјановска се најдоа во посбна публикација која беше промовирана денес.

Уставниот суд не го есапи ултиматумот на „Шарената револуција“

Либертас - 09.06.2016

Уставниот суд денеска ја објави агендата за следната седница, која ќе се одржи в среда, а меѓу предложените точки што ќе бидат на дневен ред ја нема иницијативата за оценување на уставноста и на законитоста на Законот за Специјално јавно ...

Уставната судијка Габер: моите издвоени мислења се за одбрана на цивилизациските вредности

Сакам да кажам - 09.06.2016

Уставната судијка Наташа Габер – Дамјановска своите издвоени мислења по одлуките на мнозинството во Уставниот суд да не поведат постапка за уставноста на законот за абортус, членови од законот за клевета и навреда, за лустрацијата, изборниот ...

Ултиматумот на Шараната револуција го нема на агендата на Уставниот суд

Фокус - 09.06.2016

Иницијативата за оценување на уставноста и на законитоста на Законот за Специјално јавно обвинителство, ја нема на дневен ред на агендата на Уставниот суд, ниту во текот на целата следна седмица.

Договорено да се притисне Уставниот суд за специјалното обвинителство

Дневник - 09.06.2016

Партиски извори за „Дневник“ тврдат дека нема да биде изненадување ако наскоро, по подолг период, на заедничка маса седне и лидерската четворка Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи.

СДСМ: Поминаа 8 месеци, Уставниот суд веднаш да ја потврди уставноста на Законот за СЈО

Бриф - 09.06.2016

Соопштение на СДСМ: Ако можеше Уставниот суд за само 5 дена да поведе постапка и за само 7 дена да донесе Одлука за иницијативата на ДУИ, како е возможно повеќе од 8 месеци да не презема ништо во однос на иницијативата за Законот за СЈО? Повеќе од 8 ...

Уставен во вторник нема да ја разгледува уставноста на СЈО

Фактор - 09.06.2016

Уставниот суд на следната седница закажана за вo вторник нема да ја разгледува иницијативата за испитување на уставноста на Законот за Специјалното јавно обвинителство. Од опозицијата и „Шарената револуција“ побараа судот итно да се изјасни по ова ...

Почна процедурата за утврдување на уставноста на СЈО

Мета - 11.06.2016

Уставниот суд ќе се произнесе за поднесената иницијатива за оценување на уставноста на Законот за Специјално јавно обвинителство, објави телевизија „Телма“ . По осум месеци чување во фиока, предметот веќе е доделен кај судија известител.

СДСМ: Уставниот суд веднаш да се изјасни за уставноста на СЈО

Нова ТВ - 11.06.2016

СДСМ смета дека Уставниот суд треба веднаш да се изјасни околу иницијативата за оценување на уставноста на Законот за Специјално јавно обвинителство. Правдата и борбата против криминалот и корупцијата не смеат да бидат под каква било или било чија ...

Утврдувањето на уставноста на СЈО не е на дневен ред на седницата на Уставниот суд

Тера - 10.06.2016

Уставниот суд не го зеде предвид барањето на опозицискиот СДСМ до 18 јуни да се произнесе околу уставноста на Специјалното јавно обвинителство. Оваа точка ја нема во вчера предложениот дневен ред за седницата на Уставниот суд што треба да се одржи ...

Ако сака претседателката, Уставниот суд в среда може да расправа за законот за СЈО

Локално - 10.06.2016

Иницијативата за оценка на уставноста на Законот за Специјално јавно обвинителство, иако ја нема во веќе објавената агенда на Уставниот суд, сепак би можела да се најде на дневен ред на неговата следна седница, закажана за среда.

Иницијатива за оспорување на поништување на аболицијата пред Уставен суд?!

Либертас - 10.06.2016

Тим на правни експерти на ВМРО-ДПМНЕ подготвува иницијатива за оспорување на одлуките на претседателот Ѓорге Иванов за поништување на аболицијата. Иницијатива за ова ќе биде поднесена до Уставниот суд, пренесува порталот Плусинфо повикувајќи се на ...

Уставниот суд не го есапи ултиматумот на „Шарената револуција“

Локално - 10.06.2016

Уставниот суд вчера ја објави агендата за следната седница, која ќе се одржи в среда, а меѓу предложените точки што ќе бидат на дневен ред ја нема иницијативата за оценување на уставноста и на законитоста на Законот за Специјално јавно обвинителство.

Уставниот суд ќе се изјасни за уставноста на СЈО

еМагазин - 11.06.2016

Телевизијата Телма објави дека Уставниот суд ќе се произјасни за поднесената иницијатива за оценување на уставноста на Законот за Специјално јавно обвинителство (СЈО). По 8 месеци чување во фиока предметот веќе е доделен кај судија известител.

Уставниот попушта пред ултиматумот на шарените?! Можно е уште во среда да се изјасни за СЈО

Либертас - 11.06.2016

Уставниот суд ќе се произјасни за поднесената иницијатива за оценување на уставноста на Законот за Специјално јавно обвинителство. По 8 месеци чување во фиока предметот веќе е доделен кај судија известител.

(ВИДЕО) Шилегов: Уставниот суд веднаш да се изјасни за Законот за СЈО

Локално - 11.06.2016

Уставниот суд треба веднаш да се изјасни околу иницијативата за оценување на уставноста на Законот за Специјално јавно обвинителство. Правдата и борбата против криминалот и корупцијата не смеат да бидат под каква било или било чија закана.

Ако сака претседателката, Уставниот суд в среда може да расправа за законот за СЈО

Либертас - 10.06.2016

Иницијативата за оценка на уставноста на Законот за Специјално јавно обвинителство, иако ја нема во веќе објавената агенда на Уставниот суд, сепак би можела да се најде на дневен ред на неговата следна седница, закажана за среда.

Уставниот суд не закажа седница за СЈО, рокот на опозицијата е 18 јуни

МКД - 10.06.2016

На седницата на Уставниот суд закажана за 15 јуни нема да се расправа за иницијативите за оценување на уставноста на Специјалното јавно обвинителство. На 6 јуни организаторите на антивладините протести во Македонија, заедно со опозициската партија ...

СДСМ: Уставниот суд веднаш да се изјасни за Законот за СЈО

ТВ21 - 11.06.2016

Уставниот суд треба веднаш да се изјасни околу иницијативата за оценување на уставноста на Законот за Специјално јавно обвинителство. Правдата и борбата против криминалот и корупцијата не смеат да бидат под каква било или било чија закана, изјави ...

Уставниот суд в среда може да расправа за законот за СЈО – Само ако сака претседателката,

Репортер - 10.06.2016

Иницијативата за оценка на уставноста на Законот за Специјално јавно обвинителство, иако ја нема во веќе објавената агенда на Уставниот суд, сепак би можела да се најде на дневен ред на неговата следна седница, закажана за среда.

Шилегов: Уставниот суд веднаш да се изјасни за Законот за СЈО ВИДЕО

+инфо - 11.06.2016

Повеќе од 8 месеци Уставен суд не прави ништо околу иницијативата за Законот за СЈО и го држи во заложништво судството и владеењето на правото. Уставниот суд треба веднаш да се изјасни околу иницијативата за оценување на уставноста на Законот за ...

(ВИДЕО) Шилегов: Уставниот суд веднаш да се изјасни за Законот за СЈО

Репортер - 11.06.2016

Изјава за медиуми Петре Шилегов, портпарол на СДСМ Скопје, 11.06.2016 Уставниот суд треба веднаш да се изјасни околу иницијативата за оценување на уставноста на Законот за Специјално јавно обвинителство.

Шилегов: Уставниот суд да не го држи во заложништво владеењето на правото

Макфакс - 11.06.2016

Уставниот суд треба веднаш да се изјасни околу иницијативата за оценување на уставноста на Законот за Специјално јавно обвинителство (СЈО), порача во саботата Петре Шилегов, портпарол на опозицискиот СДСМ и оцени дека со одбегнувањето да расправа по ...

Шилегов: Уставниот суд веднаш да се изјасни за Законот за СЈО

Стандард - 11.06.2016

„Уставниот суд треба веднаш да се изјасни околу иницијативата за оценување на уставноста на Законот за Специјално јавно обвинителство. Правдата и борбата против криминалот и корупцијата не смеат да бидат под каква било или било чија закана“, изјави ...

Шилегов: Уставниот суд да се изјасни за СЈО

Кајгана - 11.06.2016

„Уставниот суд треба веднаш да се изјасни околу иницијативата за оценување на уставноста на Законот за Специјално јавно обвинителство (СЈО)“, порача Петре Шилегов, портпарол на опозицискиот СДСМ и оцени дека со одбегнувањето да расправа по ...

Шилегов: Уставниот суд мора да се изјасни за уставноста на СЈО

МКД - 11.06.2016

Уставниот суд треба веднаш да се изјасни околу иницијативата за оценување на уставноста на Законот за Специјално јавно обвинителство. Правдата и борбата против криминалот и корупцијата не смеат да бидат под каква било или било чија закана,изјави ...

Шилегов: Уставниот суд да не го држи во заложништво владеењето на правото

Точка - 11.06.2016

Уставниот суд треба веднаш да се изјасни околу иницијативата за оценување на уставноста на Законот за Специјално јавно обвинителство (СЈО), порача во саботата Петре Шилегов, портпарол на опозицискиот СДСМ и оцени дека со одбегнувањето да расправа по ...