TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Журнал: Општина Струга ги отстапува надлежностите на Владата

Сител - 18.07.2019

Градоначалникот на Струга Рамиз Мерко се откажува од надлежностите на Општината за урбанистичко планирање, градежни дозволи, издавање концесии и за спроведување на забелешките од страна на УНЕСКО и ги отстапува на Владата.

Мерко и ги отстапува ингеренциите за урбанизмот на Владата

Канал5 - 18.07.2019

Струшкиот градоначалник Рамиз Мерко со отворено писмо до владата кое ќе го испрател и до странските амбасади. Информира дека ингеренциите од областа на урбанизмот и ги отстапува на владата а поради фактот што не можел да им излезе во пресрет на ...

Рамиз Мерко крена раце од Струга и ингеренциите ѝ ги препушти на државата

365 - 18.07.2019

Струшкиот градоначалник – Рамиз Мерко, денеска, во писмо испратено до Владата, адресирано директно до премиерот Зоран Заев, се откажа од ингеренциите врз Општина Струга и побара од Владата таа да го преземе раководењето во областа на урбанизамот, во ...

Мерко добивал закани – ги врати овластувањата и бара Владата да менаџира со Струга

24 Вести - 18.07.2019

Струшкиот градоначалник Рамиз Мерко вчера пријавил во полиција дека добил вербална закана по живот.Тој денеска во телефонски разговор за тв 24 потврди дека случајот веднаш го пријавил во полиција, а од таму информираат дека случката е веќе ...

Градоначалникот Мерко добил закана по живот. Ги вратил сите овластувања во Владата

24 Вести - 18.07.2019

Откако добил вербална закана по живот струшкиот градоначалник Рамиз Мерко денеска преку писмо соопшти дека се откажува од ингеренциите врз Општината и бара од Владата таа да почне да раководи со градот Струга.

Мерко се саморазвласти во делот на урбанизмот

+инфо - 18.07.2019

Струшкиот градоначалник Рамиз Мерко денеска се саморазвласти во делот на ингеренциите во урбанизмот. Тој преку писмо соопшти дека се откажува од ингеренциите врз Општината и бара од Владата таа да почне да раководи со градот Струга.

Инцидент во општина Струга – се заканил дека ќе го убие градоначалникот?

Скопје1 - 18.07.2019

Граѓанин на Струга влегол во просториите на Општина Струга и се заканил дека ќе ги убие градоначалникот на Струга Рамиз Мерко и уште еден општински функционер, објави expres.mk. Очевидци за expres.mk тврдат дека атмосферата била застрашувачка, затоа ...

Инцидент во општина Струга, се заканил дека ќе го убие градоначалникотМерко

Expres - 18.07.2019

Граѓанин на Струга предпладнево влегол во просториите на општина Струга и се заканувал дека ќе ги убие градоначалникот Рамиз Мерко и уште еден општински функционер. Очевидци за expres.mk тврдат дека атмосферата била застрашувачка затоа што не се ...

Градоначалникот Рамиз Мерко сите надлежности на општината на Струга ги отстапува на Владата

Курир - 18.07.2019

Новинската Агенција Журнал ексклузивно дознава дека градоначалникот на Општина Струга, Рамиз Мерко, денеска го информирал премиерот Зоран Заев дека со намера спроведување на законите, сите надлежности на Општината на Струга за урбанистичко ...

Мерко бара обезбедување од МВР

Скопје1 - 18.07.2019

Струшкиот градоначалник, Рамиз Мерко, побарал полициско обезбедување од МВР бидејќи добивал закани по живот, дознава „Скопје 1“. Непознато е од кого Мерко добивал закани, но и дали МВР ќе му додели обезбедување на струшкиот градоначалник.

Журнал: Општина Струга ги отстапува надлежностите на Владата

Опсервер - 18.07.2019

Градоначалникот на Струга Рамиз Мерко се откажува од надлежностите на Општината за урбанистичко планирање, градежни дозволи, издавање концесии и за спроведување на забелешките од страна на УНЕСКО и ги отстапува на Владата.

Мерко ги предаде ингеренциите за урбанизам на Владата, бил притиснат од бизнис заедницата и од Унеско

Фокус - 18.07.2019

Градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко преку писмо адресирано до премиерот Зоран Заев се откажа од низа надлежности врз општината и бара Владата да почне да раководи со градот Струга. Во писмото вели на ваква постапка се решил оти бил притиснат од ...

Градоначалникот Мерко добил закана по живот, ги вратил сите овластувања во Владата

Нетпрес - 18.07.2019

Откако добил вербална закана по живот струшкиот градоначалник Рамиз Мерко денеска преку писмо соопшти дека се откажува од ингеренциите врз Општината и бара од Владата таа да почне да раководи со градот Струга.

Логиката на Мерко за легалноста на пицеријата во Охрид е погрешна, а изјавата е невистина

Окно - 17.07.2019

Градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко, даде изјава која покрај тоа што е недоследна, е и невистина: Тој локал е ок, штом отворивме муабет и ме прашавте. Почнува да се гради и се зборува (за објектот) можеби една година наназад.

НАЈНОВА ВЕСТ: Мерко ги предал сите овластувања на Владата

Скопје1 - 18.07.2019

Од како претходно побарал полициска заштита Рамиз Мерко дефакто „абдицирал“ ?! Новинската Агенција Журнал ексклузивно дознава дека градоначалникот на Општина Струга, Рамиз Мерко, денеска го информирал премиерот Зоран Заев дека со намера спроведување ...

Журнал: Мерко ги отстапи надлежностите на Струга за препораките на УНЕСКО

МКД - 18.07.2019

Градоначалникот на Струга Рамиз Мерко се откажува од надлежностите на општината за урбанистичко планирање, градежни дозволи, издавање концесии и за спроведување на забелешките од страна на УНЕСКО и ги отстапува на Владата.

Градоначалникот Мерко добил закани по животот и ги вратил сите овластувања во Владата

1tv - 18.07.2019

Струшкиот градоначалник Рамиз Мерко, откако добил вербална закана по животот, денеска писмено соопшти дека се откажува од ингеренциите врз Општината и бара од Владата таа да го преземе раководењето со градот Струга.

Мерко ги предал сите овластувања на Владата

Либертас - 18.07.2019

Новинската Агенција Журнал ексклузивно дознава дека градоначалникот на Општина Струга, Рамиз Мерко, денеска го информирал премиерот Зоран Заев дека со намера спроведување на законите, сите надлежности на Општината на Струга за урбанистичко ...

Журнал: Општина Струга ги отстапува надлежностите на Владата

24Инфо - 18.07.2019

Градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко се откажува од надлежностите на Општината за урбанистичко планирање, градежни дозволи, издавање концесии и за спроведување на забелешките од страна на УНЕСКО и ги отстапува на Владата.

Закани го натераа Мерко да ги предаде ингеренциите од општината на Владата

Фактор - 18.07.2019

Градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко добил закани по живот, и денеска преку писмо информираше дека се откажува од ингеренциите врз Општината и бара од Владата таа да почне да раководи со градот Струга.

Мерко тврди дека се саморазвластил, Владата не добила никаков допис од него

CivilMedia - 18.07.2019

Градоначалникот на Струга Рамиз Мерко се откажува од надлежностите на Општината за урбанистичко планирање, градежни дозволи, издавање концесии и за спроведување на забелешките од страна на УНЕСКО и ги отстапува на Владата.

Мерко ги предал сите овластувања на Владата

Локално - 18.07.2019

Градоначалникот на Општина Струга, Рамиз Мерко, денеска го информирал премиерот Зоран Заев дека со намера спроведување на законите, сите надлежности на Општината на Струга за урбанистичко планирање, градежни дозволи и издавање на концесии, како и во ...

Струшкиот градоначалник ги вратил сите овластувања во Владата

24Инфо - 18.07.2019

Откако добил вербална закана по живот струшкиот градоначалник Рамиз Мерко денеска преку писмо соопшти дека се откажува од ингеренциите врз Општината и бара од Владата таа да почне да раководи со градот Струга, пишува 24мк.

Владата досега го нема добиено писмото на Мерко дека се откажува од ингернциите

Фокус - 18.07.2019

Градоначалникот на Струга Рамиз Мерко се откажува од надлежностите на Општината за урбанистичко планирање, градежни дозволи, издавање концесии и за спроведување на забелешките од страна на УНЕСКО и ги отстапува на Владата.

Мерко примал закани, ингеренциите и ги препушта на Владата

Телма - 18.07.2019

Откако добил вербална закана по живот струшкиот градоначалник Рамиз Мерко денеска преку писмо соопшти дека се откажува од ингеренциите врз Општината. Toj во писмото бара од Владата таа да раководи со градот Струга.

Мерко се откажа од ингеренциите врз Општина Струга, ја повика Владата таа да управува со градот

Слободен Печат - 18.07.2019

Струшкиот градоначалник Рамиз Мерко денеска преку писмо соопшти дека се откажува од ингеренциите врз Општината и бара од Владата таа да почне да раководи со градот Струга. Струшкиот градоначалник Рамиз Мерко денеска преку писмо соопшти дека се ...

Журнал: Општина Струга ги отстапува надлежностите на Владата

MTM - 18.07.2019

Градоначалникот на Струга Рамиз Мерко се откажува од надлежностите на Општината за урбанистичко планирање, градежни дозволи, издавање концесии и за спроведување на забелешките од страна на УНЕСКО и ги отстапува на Владата.

Пред да се откажe од ингеренциите врз општината Мерко добил закана по живот

Либертас - 18.07.2019

Откако добил вербална закана по живот струшкиот градоначалник Рамиз Мерко денеска преку писмо соопшти дека се откажува од ингеренциите врз Општината и бара од Владата таа да почне да раководи со градот Струга.

Владата го нема добиено писмото на Мерко дека се откажува од ингеренциите

Слободен Печат - 18.07.2019

Во писмото кое го сподели Журнал меѓу другото стои дека Мерко, до оваа одлука дошол по долгорочната кампања која се води против него и Струга. Градоначалникот на Струга Рамиз Мерко се откажува од надлежностите на Општината за урбанистичко планирање, ...

Струшкиот градоначалник ги вратил сите овластувања во Владата

iPortal - 18.07.2019

Откако добил вербална закана по живот струшкиот градоначалник Рамиз Мерко денеска преку писмо соопшти дека се откажува од ингеренциите врз Општината и бара од Владата таа да почне да раководи со градот Струга, пишува 24мк.

Мерко преку писмо и ги предаде на Владата ингеренциите врз Општината

Нова ТВ - 18.07.2019

Струшкиот градоначалник Рамиз Мерко денеска преку писмо го информирал премиерот Зоран Заев дека заради спроведување на законите, сите надлежности на Општината на Струга за урбанистичко планирање, градежни дозволи и издавање на концесии, како и во ...

Журнал: Општина Струга ги отстапува надлежностите на Владата

ММС - 18.07.2019

Градоначалникот на Струга Рамиз Мерко се откажува од надлежностите на Општината за урбанистичко планирање, градежни дозволи, издавање концесии и за спроведување на забелешките од страна на УНЕСКО и ги отстапува на Владата.

Рамиз Мерко не сака да урива во Струга, ги предава ингеренциите на Владата

Expres - 18.07.2019

Градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко денеска преку писмо соопшти дека се откажува од дел од ингеренциите врз Општината. Во писмото Мерко го информира премиерот Зоран Заев дека сите надлежности на Општината за урбанистичко планирање градежни ...

Градоначалникот Мерко добил закани по животот и ги вратил сите овластувања во Владата

Република - 18.07.2019

Струшкиот градоначалник Рамиз Мерко, откако добил вербална закана по животот, денеска писмено соопшти дека се откажува од ингеренциите врз Општината и бара од Владата таа да го преземе раководењето со градот Струга.

Журнал: Општина Струга ги отстапува надлежностите на Владата

Локално - 18.07.2019

Градоначалникот на Струга Рамиз Мерко се откажува од надлежностите на Општината за урбанистичко планирање, градежни дозволи, издавање концесии и за спроведување на забелешките од страна на УНЕСКО и ги отстапува на Владата.

Градоначалникот Мерко добил закана по живот, ги вратил сите овластувања во Владата

Press24 - 18.07.2019

Струшкиот градоначалник Рамиз Мерко денеска преку писмо соопштиl дека се откажува од ингеренциите врз Општината и бара од Владата таа да почне да раководи со градот Струга, откако добил закана по живот, дознава ТВ24 .

Мерко поради закани се саморазвласти

PressingTV - 18.07.2019

Струшкиот градоначалник Рамиз Мерко, откако добил вербална закана по животот, денеска писмено соопшти дека се откажува од ингеренциите врз Општината и бара од Владата таа да го преземе раководењето со градот Струга.

Мерко се откажува од ингеренциите врз Општина Струга и бара Владата да раководи со градот

еМагазин - 18.07.2019

Струшкиот градоначалник Рамиз Мерко преку писмо соопшти дека се откажува од ингеренциите врз Општината и бара од Владата таа да почне да раководи со градот Струга. Во писмото Мерко го информира премиерот Зоран Заев дека со намера спроведување на ...