TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ако ЕУ ѝ обезбеди енергетска сигурност, Унгарија ќе гласа за шести пакет санкции против Русија

Нетпрес - 17.05.2022

Унгарија ќе гласа за шестиот пакет санкции против Русија, кој вклучува ембарго на испораките на нафта, доколку Европската унија ја финансира нејзината енергетска безбедност, изјави во Варшава претседателката на Унгарија, Каталин Новак.

Унгарија ќе гласа за санкции и ембарго, ако ЕУ нѝ обезбеди енергетска безбедност, изјави претседателката Новак

Нова ТВ

Новак: Унгарија ќе гласа за санкции и ембарго доколку ЕУ ѝ обезбеди енергетска безбедност

Слободен Печат

Полска - На Унгарија и требаат пари од ЕУ

Р.С.Европа

Претседателот на Полска: ЕУ треба да ѝ даде пари на Унгарија за откажувањето од руска нафта

Локално

Унгарија ќе гласа за санкции и ембарго доколку ЕУ ѝ обезбеди енергетска безбедност

А1 On

Новак: Унгарија ќе гласа за санкции и ембарго доколку ЕУ ѝ обезбеди енергетска безбедност

Независен

Н.Македонија Вечер Прес Опсервер 365

САД предлагаат ЕУ да воведе царини за испораките на нафта од Русија

Курир - 17.05.2022

Претставници на американското Министерство за финансии изјавија дека на состанокот на министрите за финансии на Г7 што почнува утре во Бон ќе предложат земјите од ЕУ да воведат царини за испораките на нафта од Русија како побрза остварлива ...

Бeрбок: Во наредните денови договор за шестиот пакет санкции против Русија

Макфакс

Нема гаранции дека ќе се договориме за ембаргото на руската нафта, вели брисел

Сакам да кажам

Министрите за надворешни работи од ЕУ ја повикаа Унгарија да го поддржи ембаргото за руската нафта

Слободен Печат

Австрија очекува ЕУ наскоро да постигне договор за нови санкции кон Русија

Р.С.Европа

Со ембарго на ЕУ или не – Германија ќе престане да увезува руска нафта до крајот на годинава

Независен

Министрите за надворешни работи на ЕУ разговараат за членството на С. Македонија и Албанија

Локално

Локално Вечер Прес Република 24Инфо Точка MakPress Слободен Печат А1 On

Притисок на ЕУ врз Унгарија да го укине ветото за ембаргото за нафта

Вечер Прес - 16.05.2022

Министрите за надворешни работи на ЕУ имаат намера денеска јавно да извршат притисок врз Унгарија да го укине ветото за предложеното ембарго на руската нафта, при што Литванија порача дека блокот не смее да биде „заложник на една земја-членка“.

ЕУ мака мачи со ембаргото: Заложници сме на една членка, Русија нè гледа

Кајгана

ЕУ не може да се договори за ембаргото: „Заложници сме на една членка“

Макфакс

ЕУ и Украина – цела Унија е заложник на една земја-членка

Независен

Литванија: ЕУ е „заложник“ на една земја членка за ембаргото на руската нафта

Р.С.Европа

Министрите за надворешни работи на ЕУ се сретнаа со агендата „Русија“

4NEWS

Борељ: Договорот за нафтено ембарго кон Русија не е сигурен

Кумановски м.

МКД MTM Денар Точка Кумановски м. Во Центар

Кулеба: Ќе вршам притисок за шести пакет санкции кон Русија

Press24 - 16.05.2022

Украинскиот министер за надворешни работи, Дмитро Кулеба кажа дека ја почнал неговата посета на Брисел, а причина за тоа е да врши притисок за шести пакет санкции. Европската унија планира да воведе шести пакет санкции против Русија, меѓу кои и ...

Кулеба: Ќе притиснам за шестиот пакет санкции против Русија, мора да го вклучи и ембаргото на нафтата

MakPress

Состанок на Советот за надворешни работи на ЕУ за Западен Балкан и Украина

Алсат-М

Кулеба: Ќе притиснам за шестиот пакет санкции против Русија, мора да го вклучи и ембаргото на нафтата

Опсервер

Кулеба: Ќе притиснам за шестиот пакет санкции против Русија, мора да го вклучи и ембаргото на нафтата

Бизнис Вести

Кулеба: Ќе притиснам за шестиот пакет санкции против Русија, мора да го вклучи и ембаргото на нафтата

А1 On

Кулеба: Ќе притиснам за шестиот пакет санкции против Русија

Курир

Lider Република Frontline Вечер Прес

Сијарто: Унгарците нема да ја плаќаат цената на војната во Украина

Бизнис Вести - 16.05.2022

Унгарската влада инсистира на тоа дека Унгарците нема да ја плаќаат цената на војната во Украина, изјави синоќа министерот за надворешни работи Петер Сијарто. Сијарто за локален медиум изјави дека Унгарците на никаков начин не се виновни за ...

Унгарија нема да ја плаќа цената на војната во Украина, вели Сијарто

Слободен Печат

Сијарто: Унгарците нема да ја плаќаат цената на војната во Украина

А1 On

Сијарто: Унгарците нема да ја плаќаат цената на војната во Украина

Опсервер

Сијарто: Унгарците нема да ја плаќаат цената на војната во Украина

Сител

Сијарто: Унгарците нема да ја плаќаат цената на војната во Украина

Либертас

Сијарто: Унгарците нема да ја плаќаат цената на војната во Украина

Бриф

Кајгана Независен Република MakPress Lider CivilMedia Денешен Во Центар