TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Четирите автобуси на Беса не биле евидентирани бидејќи системот бил спор?

Фокус - 25.11.2021

Директорката на Царинската управа, Славица Кутиров во вечерашното интервју на ТВ 24 изјави дека ниту еден од четирите автобуси на Беса транс кои вечерта на 18ти ја напуштиле Македонија не бил електронски евидентиран.

Кутиров за ТВ 24: Ниеден автобус од конвојот на „Беса транс“ не е електронски евидентиран

24 Вести

Ниту еден од автобусите на „Беса Транс“ не бил електронски евидентиран, системот таа вечер работел бавно – тврдат цариниците

365

Директорката на Царина: Немаме електронска евиденција на автобусите на Беса Транс

Локално

Нема евиденција дека автобусите на „Беса транс“ излегле од државава, директорката на Царина објасни зошто

Скопје1

Ниту еден автобус на „Беса транс“ не бил евидентиран бидејќи системот работел бавно, вели директорката на Царина

Слободен Печат

СИСТЕМОТ БИЛ БАВЕН Четирите автобуси на „Беса транс“ минале граница без евиденција

+инфо

24Инфо Вечер Прес

Кутиров: Имаме информација за 52 лица во автобусот, од кои едно лице е возач

Фокус - 25.11.2021

Директорката на Царинската управа, Славица Кутиров во вечерашното интервју на ТВ 24 изјави дека според информациите кои тие ги имаат, при од излезот на автобусот на Беса Транс од Македонија, Царината регистрирала вкупно 52 лица во автобусот, од кои ...

Еден возач бил идентификуван при излез на автобусот, а не два, вели директорката на Царина

Скопје1

Царина не знае колку од патниците од сите 4 автобуси се вратиле во Македонија

Сител - 25.11.2021

Царинската управа не знае колку патиници се вратиле во земјава по патувањето во Истанбул. Сител денеска праша колку вкупно патиници имало во четирите автобуси на Беса транс на излез и влез во земјава.

Автобусот на „Беса транс“ прикажувал фалсификат лиценца

Фокус

Двајца цариници и раководител ќе одговараат, не го евидентирале излезот на автобусот од државата

Слободен Печат

Што вели Законот: Лиценцата на „Беса транс“ требало да ја контролираат Инспекторатот и Царината

Либертас

Двајца цариници и раководител ќе одговараат, не го евидентирале излезот на автобусот од државата

Бриф

Не бил евидентиран излезот на автобусот од Македонија: Се огласија од Царинска управа, санкционирани царински службеници

Курир

Двајца царински службеници се суспендирани, а еден санкциониран за автобусот на „Беса Транс“

Скопје инфо

24Инфо Нетпрес Денешен Press24 ТВ21 4NEWS ММС Сакам да кажам

„Беса Транс“ може да продолжи со нова фирма, засега одговорноста завршува со цариниците

Алсат-М - 25.11.2021

Со суспензијата на двајцата цариници и со казната на нивниот шеф, се чини дека одговорноста за пропуштањето на автобусот на „Беса Транс“ засега запира тука. Алсат праша во Царинската управа дали одговорноста ќе стигне до повисоко ниво и дали и ...

Царина и Транспортниот центар си ја префрлаат одговорноста за несреќата во Бугарија

Курир

Никој не сака да превземе одговорност, царината и Транспортниот центар си ја префрлаат одговорноста за несреќата во Бугарија

Lider

Газдата на „Беса Транс“ не е раководител на секторот туризам во Министерството за економија, тврдат оттаму

ММС

Одговорноста за 45 загинати падна на административен службеник, никој од владата не превзема одговорност

Курир

Царинска управа проверува како излегол автобусот на „Беса транс“ од државава

Вечер Прес

Царина проверува како автобусот на „Беса Транс“ без лиценца за меѓународен превоз на патници излегол од државата

360 степени

Република Zoom

Човечка грешка главна причина за автобуската несреќа, жртвите се задушиле во пожарот

Р.С.Европа - 25.11.2021

Во Софија денеска беа соопштени наоди од тековната истрага за автобуската несреќа која се случи пред три дена на бугарскиот автопат Струма. Во Скопје истрагата главно е насочена кон техничката исправност на возилото, кое немало лиценца за ...

Идентификацијата на жртвите ќе заврши за најмалку седум дена

Независен

Идентификацијата на жртвите ќе заврши за најмалку седум дена, одземена лиценцата на „Беса транс“

Слободен Печат

Идентификацијата на жртвите ќе заврши за најмалку седум дена, одземена лиценцата на „Беса транс“

Курир

Трет ден на жалост во Македонија: Идентификацијата на жртвите ќе заврши за најмалку седум дена, одземена лиценцата на „Беса транс“

Нова ТВ

Идентификацијата на жртвите ќе заврши за најмалку седум дена, одземена лиценцата на „Беса транс“

Нетпрес

Идентификацијата на жртвите ќе заврши за најмалку седум дена, одземена лиценцата на „Беса транс“

Frontline

Опсервер Сител Скопје инфо +инфо ТВ21 МКД Денешен Lider

Суспендирани двајца царинарници кои не го евидентирале излезот на автобусот на „Беса-транс“

Канал5 - 25.11.2021

Првичните наоди од внатрешната контрола во Царината, покажала дека цариниците минатиот четврток електронски не го евидентирале излезот на автобусот . Двајцата царински службеници, кои биле на смена во времето кога автобусот на „Беса-Транс“ ја ...

Мерки за двајца цариници и раководител од ГП Деве баир поради автобусот на Беса транс

Канал5

Двајца цариници ќе бидат суспендирани од работа, а нивниот раководител санкциониран

Мета

ДВАЈЦА ЦАРИНИЦИ СУСПЕНДИРАНИ Не го евидентирале електронски излезот на автобусот на „Беса транс“

+инфо

Суспендирани двајцата цариници кои биле на смена кога автобусот на „Беса транс“ излегол од државата

Kumanovo News

Суспензија за двајцата цариници кои биле на смена кога автобусот на „Беса транс“ излегол од државата

Сител

Суспензија за двајца цариници и санкција за раководителот – не бил евидентиран излезот на автобусот на „Беса транс“

Радио МОФ - 25.11.2021

Двајца царински службеници ќе бидат суспендирани, а нивниот непосреден раководител ќе биде санкциониран, информираа од Царинската управа. Ваквата одлука доаѓа откако првичните наоди од внатрешната контрола покажале дека на 18 ноември, цариниците не ...

МИА во живо ќе ја пренесува прес-конференцијата на Државното јавно обвинителство на Бугарија

Бизнис Вести

ВО ЖИВО: Прес конференција на Државното јавно обвинителство на Бугарија

ТВ21

Суспендирани двајца царински службеници, не е евидентиран излезот на возилото на превозникот „Беса транс“

OhridNews

ФАКТОР НА ДЕНОТ: „Беса транс“ остана без лиценца, тврдат дека не шверцувале гориво во автобусот

Фактор

Царници се суспендирани, автобусот кој не смеел да ја напушти границата не бил евидентиран

Скопје1

На ГП Деве Баир не бил евидентиран излезот на автобусот од несреќата, мерки за двајца цариници и раководител

Lider

Локално Н.Македонија Независен Телма Zoom Вечер Прес 24 Вести Бизнис Вести

Беса-транс демантира: Немало багаж за шверц на нафта или пиротехнички средства

ТВ21 - 24.11.2021

Компанијата Беса-транс чиј автобус вчера се запали во Бугарија на автопатот „Струма“ при што животот го изгубија 45 лица, а 7 беа тешко повредени, демантира дека со возилото се шверцувало гориво или пиротехнички средства.

„Беса транс“ демантира: Автобусот на ниту еден начин немал багаж за шверц на бензин, нафта или пиротехнички средства

Курир

НЕ СМЕ ШВЕРЦУВАЛЕ НАФТА И ПЕТАРДИ Компанијата „Беса транс“ се огласи со демант на шпекулациите

+инфо

Од „Беса Транс“ демантираат дека во автобусот имало багаж за шверц на бензин, нафта или пиротехника

Вечер Прес

„Беса транс“ демантира дека во автобусот се шверцувало нафта или пиротехника

Независен

„Беса транс“ демантира дека автобусот шверцувал нафта или пиротехника

Сител

„Беса транс“ демантира дека автобусот шверцувал нафта или пиротехника

Кајгана

360 степени Frontline МКД Телма Нова ТВ Опсервер ММС 24 Вести

Оставка-непознат збор за ДУИ и СДСМ

PressingTV - 25.11.2021

Трет ден по автобуската несреќа каква што не забележена на Балканот само еден збор не се споменува- Оставка. Овој збор очигледно е напознат за власта на ДУИ и СДСМ под која само несреќи ни се случуваат. Ласкарци, пожарот во Тетово, „Беса транс“….

Оставка-што е тоа? Никој не помислува да преземе одговорност за трагедијата

Република

Одземена дозволата за работа на „Беса транс“ оти автобусот во кој загинаа 45 лица немал лиценца за меѓународен ...

Сакам да кажам - 24.11.2021

Министерството за транспорт и врски ја одзеде лиценцата за работа на фирмата „Беса транс“, во чиј автобус вчера во несреќата во Бугарија загинаа 45 патници. Од Министерството велат дека автобусот со кој македонски државјани беа на екскурзија во ...

Одземена лиценцата за работа на „Беса транс“

Р.С.Европа

Автобусот на „Беса транс“ немал лиценца за меѓународен превоз, одземена лиценцата за работа на компанијата

Бриф

Автобусот на „Беса транс“ немал лиценца за меѓународен превоз, одземена лиценцата за работа на компанијата

24 Вести

Oдземена е лиценцата за работа на „Беса транс“

Фактор

Одземена лиценцата за работа на „Беса транс“, нарачана вонредна инспекција

Република

Oдземена лиценцата за работа на „Беса транс“

Точка

MakPress MTM Kumanovo News

Обвинителството даде налози да се заплени документацијата од „Беса транс“

Фокус - 25.11.2021

Обвинителството даде налози да се заплени документацијата и компјутерите од „Беса транс“, агенцијата во чиј автобус изгореа 45 патници во Бугарија, како и се друго што е поврзано со патувањето.

Обвинителството даде налози да се заплени документацијата од „Беса транс“

Centar

Доколку се почитувале прописите, автобусот нема да ја поминел границата, тврди Јовески

Локално

Царина суспендира и санкционира службеници и раководители за несреќата во Бугарија

Frontline - 24.11.2021

Првичните наоди од внатрешната контрола покажуваат дека на 18.11.2021 година, од страна на царинските службеници елелектронски не е евидентиран излезот на возилото со регистарски таблички СК0284БА на превозникот БЕСА Транс од Скопје, извршена е само ...

Суспендирани двајца цариници, ќе има санкција за нивниот раководител

Република

Двајца цариници и раководител казнети оти не го евидентирале автобусот

Фокус

Царина: Има список на патници, но нема доказ дека автобусот преминал граница – ќе се казнат двајца цариници

ММС