TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(Видео) МРТ ги промовира шесте песни за Евросонг: Почна онлајн гласањето за македонски претставник во Торино

Репортер - 28.01.2022

Вечерва во емисијата „Стисни плеј“ беа промовирани шесте песни што се натпреваруваат за македонски претставник на Евросонг во Торино, Италија. Публиката ги слушна песните на Виктор Апостоловски, Лара Иванова, Калина Велковска – Кали, Јон Ајдини, ...

Почна гласањето за македонски претставник за „Евровизија 2022“ – Koj e вашиот фаворит?

Црнобело - 28.01.2022

Во следните седум дена можете да учествувате во онлајн гласањето за избор на македонски претставник на „Евровизија 2022“. Која песна годинава ќе нѐ претставува на Евровизија? Од денес (28-ми јануари) во наредните седум дена ќе може да гласаме и да ...

(ВИДЕО) Вечерва: Промоција на 6-те избрани песни во трка за Евровизија 2022

Екран - 28.01.2022

Песните ќе и бидат претставени на јавноста во специјалното издание на Стисни Плеј вечерва со почеток во 22:00ч, а паралелено ќе бидат и поставени на онлајн платформа каде што јавноста ќе може да ги прегледа и да гласа за својот фаворит.

Македонија со Србија и Црна Гора во второто полуфинале на Евровизија 2022

Вечер Прес - 28.01.2022

За тоа кој ќе ја претставува нашата земја на овој голем музички настан што ќе се одржи во мај во Торино, Италија, ќе дознаеме на 4-ти февруари. Денеска (28 јануари) во емисијата ,,Стисни плеј” ќе бидат претставени сите шест песни избрани на ...

Македонскиот претставник на Евровизија ќе настапи во второто полуфинале

Република - 28.01.2022

На Евровизија 2022 македонскиот претставник, кој допрва треба да го избереме, ќе пее во второто полуфинале. Со ждрепка преку пренос во живо, организаторите на Евросонг ги извлекоа земјите учеснички кои двете полуфинални вечери ќе учествуваат во ова ...

Koи се македонските пејачи во трка за Евросонг во Торино?

Независен - 28.01.2022

Врз основа на Конкурсот за избор на национален претставник и композиција за Евровизија објавен во декември минатата година и согласно Правилникот за национален избор на песна и претставник, стручното жири при Македонската Радио Телевизија ...

(ВИДЕО) Објавени шесте песни за Евросонг, гласајте за вашиот фаворит

Скопје1 - 29.01.2022

МРТ вчера ги претстави шесте избрани песни во трка за Евровизија 2022. Публиката ги слушна песните на Виктор Апостоловски, Лара Иванова, Калина Велковска – Кали, Јон Ајдини, Андреа Коевска и Рис Флауер и од вечерва, па во следните седум дена ќе може ...