TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трајанов за делувањето на ЛДП како самостојна пратеничка група: И другите партии треба да се одвојат

360 степени - 22.02.2021

Лидерот на Демократски сојуз, Павле Трајанов, смета дека чекорот на пратениците од Либерално-демократската партија за настапување како засебна пратеничка група е исправен и во иднина овој потег треба да го следат и другите партии.

Има ли преструктуирање во редовите на парламентарното мнозинство?

Канал5

Заев: Самостојниот настап на ЛДП е удар за СДСМ но мнозинството е стабилно

Сител

Заев за чекорот на ЛДП во Собранието: Легитимна одлука во несоодветно време

360 степени

Есапот во партија и во Собрание не е ист

+инфо

Трајанов: Одлуката на ЛДП е исправна - и другите партии ќе се двоиме

МКД

Се ситни пратеничката група на владеачката коалиција – По ЛДП и Трајанов најавува самостојно делување

Алфа

Локално Скопско Ехо 24Инфо Опсервер 360 степени Република Слободен Печат Сител

Има ли превирања во владеачкото мнозинство во Собранието или се работи за редовни демократски процеси?

24 Вести - 22.02.2021

Пратеничката група на ЛДП реши во законодавниот дом да настапува самостојно вон групата на ЛДП. Премиерот Заев вели дека нема закана за мнозинството во Собранието но овој потег на лдп според него не е во добар тајминг и представува удар врз СДСМ.

Одлуката на пратениците од ЛДП да дејствуваат надвор од пратеничката група на СДСМ, Заев ја оцени како удар врз неговата партија

Алсат-М

Удар од ЛДП во незгоден момент

Слободен Печат

Зајкова: ЛДП не е незадоволна од функционирањето на коалицијата со СДСМ

Press24

Одлуката на ЛДП е легитимна, но пораката го повредува коалицискиот настап, смета Заев

Алсат-М

Заев: Одлуката на ЛДП ја сметам како удар на СДСМ

Press24

Заев: Потегот на ЛДП го сметам за удар против СДСМ, можеа да почекаат 15 дена или еден месец

МКД

Фактор Centar Скопје1 Локално 24Инфо Expres Денешен Република

Зајкова: ЛДП дава импулс во демократските процеси

МКД - 22.02.2021

ЛДП не е незадоволна од функционирањето на коалицијата со СДСМ, нашата одлука датира уште од август кога заклучивме дека на партијата ѝ е потребна поголема видливост на либерално - демократската политика и практично делување во духот на сестринските ...

Коалицијата е стабилна велат од СДСМ, откако пратениците на ЛДП најавија дека самостојно ќе делуваат во Собранието

Мета

ЛДП донесе одлука: Поддршка за Владата, но самостојно делување во Собранието

Локално

ЛДП ја напушта пратеничката група на СДСМ во Собранието

Фокус

ЛДП ја напушта пратеничката група на СДСМ во Собранието

+инфо

Пратениците на ЛДП ќе делуваат самостојно во Собранието

Алсат-М

Двајцата пратеници на ЛДП ќе делуваат самостојно во Собранието

Слободен Печат

Бриф Курир Либертас Нетпрес Скопје1 MakPress Република МКД

СДСМ: Собраниското мнозинство и владината коалиција функционираат стабилно

МКД - 22.02.2021

Мнозинството во Собранието и владината коалиција функционираат стабилно посветени на реализација на утврдените цели програмата што е во интерес на сите граѓани, соопшти СДСМ по објавата на ЛДП дека нивните двајца пратеници ќе делуваат самостојно.

СДСМ: ЛДП има право самостојно да одлучува

MTM

По најавата за самостојно делување на пратеници на ЛДП, од СДСМ велат дека мнозинството во Собранието е стабилно

еМагазин

СДСМ: Мнозинството во Собранието и владината коалиција функционираат стабилно посветени на реализација на програмата што е во интерес на сите граѓани

Локално

Мнозинството во Собранието и владината коалиција функционираат стабилно посветени на реализација на програмата што е во интерес на сите граѓани

24Инфо

СДСМ: Мнозинството во Собранието и владината коалиција функционираат стабилно

Сител

СДСМ: Парламентарното мнозинство и владината коалиција се стабилни

Press24

Frontline Канал5 Фокус iPortal Либертас Алсат-М Нова ТВ Вечер Прес

Две сценарија за предвремени избори, ВМРО-ДПМНЕ се подготвува за 20-тина дена да ја урне Владата

Денешен - 21.02.2021

Предвремени парламентарни избори ќе има. Едната варијанта е да бидат есенва заедно со локалните, а другата да бидат следната пролет, најави потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Николоски. Во меѓувреме опозицијата работи на стабилно парламентарно ...