TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Политичката драма пред ескалација

24 Вести - 14.02.2020

Се бројат денови до распуштање на Собранието – мнозинството во трка со времето, опозицијата штанца амандмани. Дополнително масло на политичкиот оган - предлогот за разрешување на минситерката за труд и социајлна политика Рашела Мизрахи - ќе биде ли ...

Разрешувањето на Мизрахи утре на собраниска седница

Телма - 13.02.2020

Претседателот на Собранието Талат Џафери за утре во 15 часот ја закажа седницата за предлогот за разрешување на техничката министерка за труд Рашела Мизрахи. Разрешувањето на Мизрахи го побара техничкиот премиер Оливер Спасовски затоа што Мизрахи го ...

Ни 100 дена техничка министерка, утре Собранието ќе расправа за разрешување на Мизрахи

Frontline - 13.02.2020

Кратко траеше министерувањето на техничката министерка за труд и социјала, Рашела Мизрахи. По низата скандалозни постапки, меѓу кои се грубо кршење на законите, Уставот и Преспанскиот договор, поднесен е предлог за нејзино разрешување на утрешната ...

Спасовски не го повлекува барањето за разрешување на Мизрахи

24 Вести - 13.02.2020

Премиерот Спасовски чека од ВМРО ДПМНЕ нов кандидат за министер за труд и социјала, откако вчера предложи Рашела Мизрахи да се разреши, поради тоа што не го почитувала Уставот на државата и држела прес конференции пред таблата со старото уставно име.

Графити позади таблата

Deutsche Welle - 13.02.2020

Во дебатата околу „аферата Мизрахи“ не станува збор за антисемитизам и про-еврејство, туку за односот кон моќта и немоќта и нејзината валутна политичка манипулација. Пишува Арсим Зеколи Не знам колку од симпатизерите на г-ѓа Рашела Мизрахи ја имаат ...

Димитровски: Мицкоски морал да даде гаранции дека по изборите мора да го почитува Преспанскиот договор

Локално - 13.02.2020

Јасно е дека станува збор за политичка кампања и порака, се ова што се случува со таблата во министерството за труд и социјална политика и минситерката Рашела Мизрахи. Ова е партиски став кој го кажува министер во партиско-политичка влада.

Марковиќ: ВМРО-ДПМНЕ преку таблата на Мизрахи се конфронтира со меѓународната заедница, но и со коалиционите партнери

Локално - 13.02.2020

Таблата на министерката Рашела Мизрахи испраќа политичка порака. Од секаков аспект со одбивањето да се користи новата табла се адресирате на десното тело, ВМРО-ДПМНЕ тоа го има веќе во голема мера, не разбирам зошто имаше потреба од такво нешто, ...

За разрешувањето на Рашела Мизрахи на потег-  спикерот Талат Џафери

Телма - 13.02.2020

Ќе го испразни ли местото техничка минситерка во труд и социјална политика Рашела Мизрахи сега зависи од претседателот на осбранието Талат Џафери дали ќе го прифати предлогот на техничкиот премиер Оливер Спасовски за разрешување ,а пратениците ќе го ...

Ќулавкова до ДВ: Буџетот на Македонија го полнат главно Македонци што не го прифаќаат Преспански

Expres - 13.02.2020

Академик Катица Ќулавкова реагира на коментарот на Катерина Блажевска во „Дојче веле“ за дополнителната министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи и таблата со Република Македонија на нејзините прес-конференции.

Лидерите договараат и издаваат наредби, пратениците гласаат

Р.С.Европа - 13.02.2020

ВМРО-ДПМНЕ нема да го напушти Собранието, каде власта се обидува да го донесе Законот за јавно обвинителство, а во собраниска процедура е и барањето за разрешување на министерка за труд Рашела Мизрахи од ВМРО-ДПМНЕ.

Средба на министерката Мизрахи со амбасадорот на Русија Сергеј Баздникин

Опсервер - 13.02.2020

Размена на искуства од областа на трудот и трудовото законодавство, активни мерки и политики за вработување, со посебен акцент на вработување на младите, законодавството во сферата на социјалната заштита, се темите кои се опфатени во Меморандумот за ...

Новата реалност постои, а министерката Мизрахи треба само да се сообрази со неа

Окно - 13.02.2020

Министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи даде изјава во која се детектира спин: Спин: Јас не ја игнорирам реалноста, но нема да дозволам создавање на нова реалност. Демократско право, но и морална обврска на секој граѓанин е кога ќе ...

Последното прибежиште на Мизрахи

CivilMedia - 13.02.2020

коментира: Додека барањата за разрешување на техничката министерка за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи стануваат сѐ погласни и можеби денови, ако не и часови ѝ се одбројани на министерската позиција, таа денеска се сретна со амбасадорот на ...

Разрешувањето на Мизрахи приоритет за Спасовски

Алфа - 13.02.2020

Техничкиот премиер инсистира на разрешување на министерката за труд и социјална политика – Рашела Мизрахи. Бара и мудрост од ВМРО-ДПМНЕ, ама и самиот мудрува оти требале да предложат, на пример, некој од пратетениците што гласале за Северна и за ...

Не ја разрешуваат заради „Северна“, туку оти ѝ ги откри сите гомнарии на пресвета Царовска

Република - 13.02.2020

„Северна“ е само повод за барањето за разрешување на техничката министерка од ВМРО-ДПМНЕ Рашела Мизрахи, но не и причина, смета Димитар Апасиев од Левица. Ај не нè правете будали у здрав мозок.

Разрешувањето на Мизрахи ќе го стави Мицкоски во двоумица

+инфо - 13.02.2020

Постојат две опции: или партијата да предложи нов министер кој ќе ја преземе функцијата на разрешената Мизрахи, или, пак, да прифати ова Министерство да ѝ припадне на дополнителната заменик-министерка Санела Шкријељ, која би требало да министерува ...

Игра на троловите

IRL - 13.02.2020

Мизрахи не го дава името, Спасовски бара нејзино разрешување. Чулев обвини за злоупотреби, Петровска му поднесе кривична пријава. Трипуноски критикува за погубна аграрна политика, Димковски му испраќа деманти.

(ВИДЕО) Кузеска: Мизрахи да биде разрешена, работи против интересите на граѓаните и го крши Уставот

А1 On - 13.02.2020

„Техничката министерка за труд и социјална политика од ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи вчера го одби предлогот да се зголеми опфатот на стечајни работници кои ќе добиваат месечен надомест до пензионирање.

Мизрахи меѓу сонот и јавето

Deutsche Welle - 13.02.2020

Што бранеше Мизрахи пред таблата во МТСП - својата наивност или демагогијата на ВМРО-ДПМНЕ? Да имаше малку доблест и мудрост, техничката министерка за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи, сама требаше да си поднесе оставка на функцијата, пред ...

Андоновски: Наместо да видиме колку Заев бил вмешан во случајот „Рекет“, СДСМ се занимава со таблата која во одредени ...

Курир - 13.02.2020

Стефан Андоновски, советник за меѓународна политика на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување во емисијата „Само Вистина“ зборуваше за ситуацијата со министерката за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи поврзана со ...

Заев: Мизрахи да даде позитивно мислење за измените на Законот за материјално обезбедување на стечајци

iPortal - 13.02.2020

Зоран Заев ја повикува министерката Мизрахи да не ги чува во фиока измените на Законот за материјално обезбедување на стечајците и да даде позитивно мислење: „Владата предводена од СДСМ материјално обезбеди 12.000 стечајни работници за 2 и пол ...

Спасовски чека од ВМРО-ДПМНЕ кандидат за функцијата на Мизрахи

Р.С.Европа - 13.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски денеска за неговото барање испратено до Собранието за разрешување на министерката за труд и социјала Рашела Мизрахи изјави дека нема да правел компромис со почитување на Устав и на законот.

Мизрахи нека ја замени некој од пратениците кои гласаа за Северна Македонија за членство во НАТО, му предложи Спасовски ...

Сакам да кажам - 13.02.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски очекува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски да достави нов предлог за технички министер за труд и социјална политика. Спасовски денеска рече дека компромиси по ова прашање нема да прави, одговарајќи на ...

Спасовски го повтори ставот: Нема компромис за почитувањето на Уставот

Алсат-М - 13.02.2020

Најважно во државата е да се почитува Уставот и законот, рече денеска техничкиот премиер, Оливер Спасовски, запрашан – дали би можело да се очекува повлекување на барањето за разрешување на министерката Мизрахи за да се спречи евентуална политичка ...

Спасовски: На местото на Мизрахи опозицијата нека предложи некој од пратениците кои гласаа за Протоколот за НАТО

А1 On - 13.02.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски по барањето за разрешување на министерката за труд и социјала Рашела Мизрахи предлага опозицијата на нејзино место да постави некој од пратениците кои гласале за Протоколот за НАТО.

Tехничката влада во технички нокаут

Н.Македонија - 13.02.2020

Премиерот на техничката влада, Оливер Спасовски, поднесе предлог до Собранието за разрешување на министерката за труд и социјална политика од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи, поради непочитување на Уставот, односно одредбите од Преспанскиот ...

Мизрахи го посети Заводот за рехабилитација на деца и младинци во Скопје

24Инфо - 13.02.2020

Министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи, го посети Заводот за рехабилитација на деца и младинци во Скопје. На средбата со директорот Фатмир Ејупи и вработените во институцијата, министерката се запозна со сите проблеми и предизвици ...

Спасовски: Нема компромис за разрешувањето на Мизрахи – го прекрши Уставот

360 степени - 13.02.2020

„Можам да правам компромис и да разговараме за политички теми, да бараме решенија за тие теми, но да правам компромис за почитување Устав и закон, и посебно на министер што даде свечена изјава пред Собрание дека ќе ги почитува Уставот и законот, тоа ...

Средба на министерката Мизрахи со амбасадорот на Русија Сергеј Баздникин

Курир - 13.02.2020

Министерката за труд и социјална политика д-р Рашела Мизрахи оствари средба со амбасадорот на Руската Федерација, Сергеј Баздникин на која уште беа истакнати добрите односи коишто ги поврзуваат двете земји.

Спасовски не го повлекува барањето за разрешување на Мизрахи

Frontline - 13.02.2020

Очекувам дека опозицијата ќе биде мудра и ќе даде кандидат, што го почитува Уставот и законите, вели Спасовски. Можам да правам компромис и да разговараме за политички теми, можеме да бараме решенија за тие теми, но да правам компромис за почитување ...

СДСМ: Мизрахи по нарачка на Мицкоски и Груевски го крши Уставот и Договорот од Преспа

Макфакс - 13.02.2020

Техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи мора да биде разрешена бидејќи свесно и намерно го крши Уставот и го погазува Договорот од Преспа со што на ризик ги става односите со соседите и процесот на евроинтеграциите, соопшти ...

НИ ЗА МИР ВО КУЌА СПАСОВСКИ НЕ ОТСТАПУВА - Мизрахи треба да се разреши, нека си предложат друг технички министер

Фактор - 13.02.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски не размислува да го повлече решението за разрешување на техничката министерка Рашела Мизрахи, за нејзиниот настап со таблата, со цел да се избегне политичка криза.

Апасиев: Не ја менуваат Мизрахи за испуштената „северна“, туку…

Expres - 13.02.2020

Професорот Димитар Апасиев се огласи на социјалните мрежи по најавата дека на министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи ѝ се заканува оставка, а на тоа цврсто стои техничкиот премиер, Оливер Спасовски.

Апасиев: Рашела не ја разрешуваат заради „Северна“, туку оти и ги откри сите гомнарии на пресветата Царовска

Република - 13.02.2020

Димитар Апасиев од Левица коментирајќи ги актуелните настани на својот фејсбук профил напиша: Ај не нè правете будали у здрав мозок. РАШЕЛА не ја разрешуат заради „Северна“, туку оти и ги откри сите гомнарии на пресветата Царовска.

Ласовска: Најлесно им е, удри по жена, Мизрахи им пречи затоа што знае да работи

Курир - 13.02.2020

Во услови кога затвореници бегаат од затвори, најсвеж пример, Агим Красниќи од штипскиот затвор, поранешниот премиер спонзорира рекетар. Екс премиерот комуницира и се договара со рекетари, а вицепремиерката Царовска не спроведува решение и ...

Спасовски: Очекувам опозицијата да предложи кандидат на местото на Мизрахи

CivilMedia - 13.02.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски даде предлог до Собранието за разрешување на министерката Рашела Мизрахи, но очекува и опозицијата да даде ново решение за прв човек на Министерството за труд и социјална политика.

Спасовски во улога на Уставен суд

PressingTV - 13.02.2020

Власта уште еднаш покажа силување на демократијата и максимално непочитување на институциите на системот. Техничкиот премиер Оливер Спасовски наметнува политичка пресметка со техничката министерка Рахела Мизрахи за наводно кршење на уставот поради ...

И Зиков се најде кадарен: Малку глупаво како за Еврејка

Република - 13.02.2020

Уште еден во низата на личности блиски до СДСМ кои се најдоа повикани да ја коментираат министерката за труд и социјална политика, и тоа не за нејзината работа, туку за тоа дека е, односно, каква Еврејка е.

Жерновски го поби сопствениот премиер Спасовски: Ние немаме обврска да менуваме табли!

Курир - 13.02.2020

Заменикот-министер за надворешни работи, Андреј Жерновски тврди дека министерката за Труд и социјална политика, Рашела Мизрахи, немала обврска да ја менува таблата со Република ...

Жерновски контра Спасовски и Димитров: Мизрахи немала обврска да ја смени таблата

Република - 13.02.2020

Заменикот-министер за надворешни работи, Андреј Жерновски тврди дека министерката за Труд и социјална политика, Рашела Мизрахи, немала обврска да ја менува таблата со Република Македонија.

Мизрахи: Не направив ништо и не сум виновна за ништо

Република - 13.02.2020

Вчера во собранието, техничкиот премиер Оливер Спасовски поднесе барање за разрешување на министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи. Одлуката на Спасовски е поради тоа што таа држеше прес конференција пред табла во министерството на ...

Жерновски тврди дека не мораат да се менуваат таблите со Република Македонија (ВИДЕО)

Expres - 13.02.2020

Заменикот министер за надворешни работи Андреј Жерновски тврди дека Македонија нема обврска да ги менува таблите со Република Македонија но сепак најавува кривична пријава за Мизрахи. Во емисијата Топ Тема на Телма со Снежана Лупевска Жерновски во ...

Спасовски бара разрешување на министерката Мизрахи, Мицкоски го предупредува…

Алсат-М - 12.02.2020

Црно на бело – ова е документот со потписот на техничкиот премиер, Оливер Спасовски, а доставен до претседателот на Собранието, Талат Џафери со кој се бара разрешување на техничката министерка, Рашела Мизрахи.

Иванов: Мизрахи како да дошла во игротека, радосна е и прави хирови

Локално - 12.02.2020

Не би ја сменил министерката Мизрахи да сум технички премиер, туку би ја оставил, да види народот што прави. Таа жена како да дошла во игротека, сега е радосна и прави хирови, изјави новинарот Зоран Иванов во однос на излегувањето на прес ...

Премиерот бара разрешување, Царовска молчи, Мизрахи вели не добила буџет од Владата за промена на таблата

ТВ21 - 12.02.2020

Разрешување на техничката министерка за труд и социјала Рашела Мизрахи на првата седница на собранието. Вако варање испратил премиерот Оливер Спасовски откао таа одби да го користи новото уставно име на нејзините прес конференции и да ја промени ...

Спасовски бара разрешување на Мизрахи

24 Вести - 12.02.2020

Таблата со Република Македонија за која министерката за труд и социјала од ВМРО ДПМНЕ беше подготвена да плати и казна за да не ја смени со Северна и донесе предлог за разрешување. Според Премиерот Спасовски, Мизрахи не го почитувала Уставот и ги ...

Нов напад врз Мизрахи: Се однесувала глупаво како за Еврејка

Expres - 13.02.2020

Нова навреда во која се споменува нејзиното еврејско потекло за техничката министерка за труд и социјала Рашела Мизрахи. Овој пат навредата дека се однесува глупаво како за Еврејка доаѓа од екс новинарот а сега избор на СДСМ за директор во државната ...

Спасовски бара од пратениците разрешување на Мизрахи- таа пак не очекува да биде разрешена

Телма - 12.02.2020

Техничкиот премиер Спасовски, побара од пратениците разрешување на техничката министерка за труд Мизрахи. Предлогот денеска стигна до пратениците кои треба да гласаат „за“ или „против“ разрешување на Мизрахи на наредната собраниска седница.

Коцијас: Мизрахи грубо го прекрши Договорот од Преспа и меѓународното право

ТВ21 - 12.02.2020

За таблата во министерството за труд и социјална политика, реагираше и екс министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коцијас кој на својот „Твитер“ напиша дека Владата на Грција треба да реагира до меѓународните институции и ЕУ, поради грубо ...

Спасовски со светски рекорд: Колку пати пишува Северна во документ од 6 реда? (ФОТО)

Expres - 13.02.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски е функционерот од СДСМ и ДУИ кој најмногу пати досега го користел зборот Северна во официјален документ. Во краткото писмо на Спасовски до Џафери во кое бара смена на министерката за труд Мизрахи вкупно 12 пати се ...