TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

На 70 годишна возраст, Африканка родила близнаци, ама не е најстарата родилка на светот

Вечер Прес - 03.12.2023

Африканката Сафина Намукваја се породила по втор пат за три години, на 70-годишна возраст, вклучувајќи и близнаци, со што станала најстарата Африканка на светот што родила! Пензионерка од Африка го шокираше светот на медицината со тоа што се породи ...

Жителка на Уганда родила близнаци на 70 години

24Инфо - 02.12.2023

Државјанка на Уганда, која има 70 години, родила близнаци, по вештачко оплодување. Новопечената мајка живее на село во областа Масака, околу 120 километри западно од главниот град Кампала, јавуваат тамошните медиуми.

70-годишна жена од Уганда роди близнаци

Пулс24 - 03.12.2023

Случај од Уганда докажува дека медицината секојдневно напредува. Имено, 70-годишната Сафина Намукуаја роди близнаци. „Тоа е извонреден подвиг“, рече нејзиниот лекар, д-р Едвард Тамале Сали кој ја следел бременоста и породувањето со царски рез во ...

Се случи чудо, жена на 70 години роди близнаци: Сопругот „збриша“ кога дозна

Пулс24 - 02.12.2023

Угандаската државјанка Сафина Намукваја (70) родила близнаци, а нејзиниот доктор д-р Едвард Тамале Сали имал само едно да каже: „Тоа е извонреден успех“. Како што пренесуваат странските медиуми, 70-годишна жена се породила со царски рез во болница ...

Мајка на 70 години: Жителка на Уганда на свет донесе живи и здрави бебиња

Трн - 03.12.2023

Државјанка на Уганда, која има 70 години, родила близнаци, по вештачко оплодување. Новопечената мајка живее на село во областа Масака, околу 120 километри западно од главниот град Кампала, јавуваат тамошните медиуми.

Лекарите останале во шок и неверување кога баба на 70 години дошла да раѓа, родила живи и здрави деца (видео)

Убавина и Здравје - 04.12.2023

Вистинско чудо Државјанка на Уганда, која има 70 години, родила близнаци, по вештачко оплодување. Новопечената мајка живее на село во областа Масака, околу 120 километри западно од главниот град Кампала, јавуваат тамошните медиуми.